Jump to content

betta tank-φαφουτης-ξεκινοντας απο την αγνοια!


george rapp

Recommended Posts

φιλος ειχε αγορασει περσι εναν μονομαχο τον οποιο ειχε σε ενα μικρο πλαστικο κουβα .

ηταν ενα μικρο ψαρακι σε σχεση με τωρα,αρεσε στα παιδια μου ειπε να μου τον δωσει,και ετσι εγινε .

ασχετος πληρως εγω παρα τα βασικα , του εφτιαξα το πρωτο σπιτι.

DSC-0001-BURST20190218213847195-01-edited.jpg

 

φαφουτης ονομαστικε απο εμας , αρχισα απο ενστικτο να καταλαβαινω οτι .......απλα δεν , δεν επρεπε να βρισκετε εκει.εχοντας χωρο στο γραφειο που εχω στο δωματιο στο οποιο εχω το pc για να ξεκουραζομαι αγορασα ενα 20lt ενυδρειο.

πηρα ενα βραχο ενα ξυλο εκοψα κατι φυτα απο την φυση και ξυρισα Moss επισης απο εξω και εγινε αλλαγη σπιτιου.

τα φυτα και το φυκι κατσανε καιρο σε πλαστικα ποτηρια να δω τι παιζει και αν βγει τιποτα μαζι τους.

DSC-0003-01-1552504892547-edited.jpg
DSC-0000-BURST20190317223953665-01-01-edited.jpg

 

το ψαρακι αρχισε να νιωθει καλυτερα και φαινοταν στην συμπεριφορα του.

καπου εκει αρχισα να μπαινω εδω στο φορουμ και youtube και να διαβαζω.

μπηκαν φυλλα καταπα και αναρριχητικο φυτος ποθος απο πανω.

PHOTO-20190321-223207-edited.jpg

 

το καλοκαιρι τον πηρα μαζι μου στο νησι που παμε για 10 μερες και ξεχασα την ξηρα τροφη του.εκει δεν ειχε τιποτα παρα μονο για χρυσοψαρα την οποια και δεν ακουμπαγε,ηταν μελλος μας πλεον και επρεπε να γινει κατι,απο googλαρισμα εφτιαξα ψαρι λιωμενο με λιγο σκορδο ,το εκανα μπαλα το κατεψυξα και καθε μερα του εδινα ενα ξυσμα το οποιο και ετρωγε σαν να μην υπαρχει αυριο.οταν γυρισαμε πλεον ηταν ενα ντουβαρακι σε σχεση με πριν,καργα επιθετικος και φοβερη επαφη μαζι μου,ισως ενηλικιωθηκε της 10 μερες ,ισως η ξηρα τροφη ειναι για ΠΕΤΑΜΑ για αυτους.

PSX-20190902-200135-01-edited.jpg

 

 

 

ο βραχος εφυγε για χωρο και φυτο επιφανειας μπηκε το κερατοφυλλο , η τροφη του πλεον ειναι το diy μου και τα κατεψυγμενα σκουλικια σε κυβους που πουλανε , ξηρα δεν εδωσα , με το κερατοφυλλο αλλα και απο αυτα που ειχα μαζεψει απο πριν εχω σαλιγκαρια μαυρα μικρα ενω γνωστος μου εδωσε μαλαισιαν που ειχε στον βυθο.

αυτα μου σενιαρουν τα τζαμια και τον βυθο , το απολυτο συνεργειο καθαρισμου , επισης τα φροντιζω και αυτα , μαρουλι καροτο .

να σημειώσω οποτε θυμαμαι ριχνω στο νερο και χαμομηλι που διαβασα απο που αλλου ; απο εδω .

PSX-20200126-165937.jpg
PSX-20200126-180853.jpg
PSX-20200125-182306.jpg

 

επισης διαβαζοντας πλεον το φορουμ ,εχω κανει καταδρομικη (ξανα) στο γεωπονικό παρκο χαιδαριου και εχω μαζεψει φυλλα πλατανου και καπακια βελανιδιας , πλύθηκαν-μπηκαν φουρνο στους 120 για 15 λεπτα και συσκευαστικαν να μπαινουν με φειδώ στο ενυδρειο το οποιο πλεον δεν ειναι λευκο νερο αλλα παει προς black water .

PSX-20200208-174937.jpg

 

 

 

θελει κλαδεμα παραπανω.

 ο φαφουτης ειναι ενα ολοζωντανο πλασμα με διαδραση μαζι μου , και φυσικα ετοιμος να μαλωσει μονο που με βλεπει να καθομαι κοντα.

αυτα τα ψαρια δεν ειναι κατα την γνωμη μου ενα κοπαδι τετρα,σε κοιτανε στα ματια , καθονται ακινητα και σε περιμενουν , περιμενουν να τα κοιταξεις , αντιλαμβανετε ποτε γυρνα η κορη του ματιου μου επανω του!

δεν πρεπει να αγοραζει ο κοσμος μονομαχους , οχι εαν δεν ειναι διαθετημενοι να κανουν τα ελαχιστα.

βασικα δεν πρεπει ο κοσμος να αγοραζει τιποτα ζωντανο εαν δεν υπαρχει ορεξη και λιγη ασχολια με την ζωη του.

ειχα πιο μικρος 60αρι με τετρα , ειχα κανει εγκληματα ,δεν ηξερα περα απο τα βασικα -φιλτρο,κυκλος αζωτου,θερμανση,τροφη- που ζουν πως θα πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο τετρα και φυσικα μεσα ολα ψευτικα.

ετσι ξεκινησα και με αυτον , αλλα ας παρεξηγηθω , αυτος δεν ειναι ενα ψαρι , η συμπεριφορα που εχουν οι μονομαχοι με εκαναν να ψαξω να δω που μενουν τι θελουν.

με κοιταξε στα ματια και μου ειπε -ανθρωπε εαν θες να επιβιωσω θελω αυτα και αυτα ,και θα κανουμε καλη παρεα εδω διπλα που με εχεις !

PSX-20200208-143945.jpg
PSX-20200208-143413.jpg
PSX-20200208-142243.jpg

 

αυτη ειναι η εξελιξη στο σπιτι του φαφουτη.

αφου και εγω εκανα το λαθος (ξανα) πρωτα το ζωντανο και μετα την πληροφορια.

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Διόρθωση φώτο
  • Like 2
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παμε παλι μπας και βγει σωστο!!!!!!!

 

φιλος ειχε αγορασει περσι εναν μονομαχο τον οποιο ειχε σε ενα μικρο πλαστικο κουβα .

ηταν ενα μικρο ψαρακι σε σχεση με τωρα,αρεσε στα παιδια μου ειπε να μου τον δωσει,και ετσι εγινε .

ασχετος πληρως εγω παρα τα βασικα , του εφτιαξα το πρωτο σπιτι.

DSC-0001-BURST20190218213847195-01-edite

φαφουτης ονομαστικε απο εμας , αρχισα απο ενστικτο να καταλαβαινω οτι .......απλα δεν , δεν επρεπε να βρισκετε εκει.εχοντας χωρο στο γραφειο που εχω στο δωματιο στο οποιο εχω το pc για να ξεκουραζομαι αγορασα ενα 20lt ενυδρειο.

πηρα ενα βραχο ενα ξυλο εκοψα κατι φυτα απο την φυση και ξυρισα Moss επισης απο εξω και εγινε αλλαγη σπιτιου.

τα φυτα και το φυκι κατσανε καιρο σε πλαστικα ποτηρια να δω τι παιζει και αν βγει τιποτα μαζι τους.

DSC-0003-01-1552504892547-edited.jpg
DSC-0000-BURST20190317223953665-01-01-ed

το ψαρακι αρχισε να νιωθει καλυτερα και φαινοταν στην συμπεριφορα του.

καπου εκει αρχισα να μπαινω εδω στο φορουμ και youtube και να διαβαζω.

μπηκαν φυλλα καταπα και αναρριχητικο φυτος ποθος απο πανω.

PHOTO-20190321-223207-edited.jpg

το καλοκαιρι τον πηρα μαζι μου στο νησι που παμε για 10 μερες και ξεχασα την ξηρα τροφη του.εκει δεν ειχε τιποτα παρα μονο για χρυσοψαρα την οποια και δεν ακουμπαγε,ηταν μελλος μας πλεον και επρεπε να γινει κατι,απο googλαρισμα εφτιαξα ψαρι λιωμενο με λιγο σκορδο ,το εκανα μπαλα το κατεψυξα και καθε μερα του εδινα ενα ξυσμα το οποιο και ετρωγε σαν να μην υπαρχει αυριο.οταν γυρισαμε πλεον ηταν ενα ντουβαρακι σε σχεση με πριν,καργα επιθετικος και φοβερη επαφη μαζι μου,ισως ενηλικιωθηκε της 10 μερες ,ισως η ξηρα τροφη ειναι για ΠΕΤΑΜΑ για αυτους.

PSX-20190902-200135-01-edited.jpg

 

ο βραχος εφυγε για χωρο και φυτο επιφανειας μπηκε το κερατοφυλλο , η τροφη του πλεον ειναι το diy μου και τα κατεψυγμενα σκουλικια σε κυβους που πουλανε , ξηρα δεν εδωσα , με το κερατοφυλλο αλλα και απο αυτα που ειχα μαζεψει απο πριν εχω σαλιγκαρια μαυρα μικρα ενω γνωστος μου εδωσε μαλαισιαν που ειχε στον βυθο.

αυτα μου σενιαρουν τα τζαμια και τον βυθο , το απολυτο συνεργειο καθαρισμου , επισης τα φροντιζω και αυτα , μαρουλι καροτο .

να σημειώσω οποτε θυμαμαι ριχνω στο νερο και χαμομηλι που διαβασα απο που αλλου ; απο εδω .

PSX-20200126-165937.jpg
PSX-20200126-180853.jpg
PSX-20200125-182306.jpg

επισης διαβαζοντας πλεον το φορουμ ,εχω κανει καταδρομικη (ξανα) στο γεωπονικό παρκο χαιδαριου και εχω μαζεψει φυλλα πλατανου και καπακια βελανιδιας , πλύθηκαν-μπηκαν φουρνο στους 120 για 15 λεπτα και συσκευαστικαν να μπαινουν με φειδώ στο ενυδρειο το οποιο πλεον δεν ειναι λευκο νερο αλλα παει προς black water .

PSX-20200208-174937.jpg

 

θελει κλαδεμα παραπανω.

 ο φαφουτης ειναι ενα ολοζωντανο πλασμα με διαδραση μαζι μου , και φυσικα ετοιμος να μαλωσει μονο που με βλεπει να καθομαι κοντα.

αυτα τα ψαρια δεν ειναι κατα την γνωμη μου ενα κοπαδι τετρα,σε κοιτανε στα ματια , καθονται ακινητα και σε περιμενουν , περιμενουν να τα κοιταξεις , αντιλαμβανετε ποτε γυρνα η κορη του ματιου μου επανω του!

δεν πρεπει να αγοραζει ο κοσμος μονομαχους , οχι εαν δεν ειναι διαθετημενοι να κανουν τα ελαχιστα.

βασικα δεν πρεπει ο κοσμος να αγοραζει τιποτα ζωντανο εαν δεν υπαρχει ορεξη και λιγη ασχολια με την ζωη του.

ειχα πιο μικρος 60αρι με τετρα , ειχα κανει εγκληματα ,δεν ηξερα περα απο τα βασικα -φιλτρο,κυκλος αζωτου,θερμανση,τροφη- που ζουν πως θα πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο τετρα και φυσικα μεσα ολα ψευτικα.

ετσι ξεκινησα και με αυτον , αλλα ας παρεξηγηθω , αυτος δεν ειναι ενα ψαρι , η συμπεριφορα που εχουν οι μονομαχοι με εκαναν να ψαξω να δω που μενουν τι θελουν.

με κοιταξε στα ματια και μου ειπε -ανθρωπε εαν θες να επιβιωσω θελω αυτα και αυτα ,και θα κανουμε καλη παρεα εδω διπλα που με εχεις !

PSX-20200208-143945.jpg
PSX-20200208-143413.jpg
PSX-20200208-142243.jpg

αυτη ειναι η εξελιξη στο σπιτι του φαφουτη.

αφου και εγω εκανα το λαθος (ξανα) πρωτα το ζωντανο και μετα την πληροφορια.

 

 

 

  • Like 5
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Και η εξέλιξη του ενυδρείου σου, και τα γραφόμενά σου είναι ένα καλό μάθημα, για όποιον θέλει πραγματικά να ασχολήθει με το χόμπι.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ο λογος που το εγραψα ειναι μονο και μονο το ευκολο της υποθεσης .

αν ηταν κατι που ηθελε κοπο η καποιο tutorial δε θα το εκανα , θα απαντουσα μοναχα σε αυτους που θα ειχαν ειδη ασχοληθεί με αυτο το καποιο θεμα.

επειδη ομως η αποσταση απο το βαζο , απο το πλαστικο των 2 των 5 λιτρων με ψευτικα διακοσμιτικα σε κατι σωστο ειναι 0νικη και την εκανα εγω ηθελα να το μοιραστώ γενικα και οποιος βρισκετε στο πρωτο σταδιο μου να παρει ιδεες.

και ενας να θελησει το παραπανω για αυτο το συγκεκριμενο ειδος ψαριου φθανει.

μη ξεχναμε οτι φορουμ για καποιον νεο εκτος απο χρησιμες πληροφοριες ειναι και ανχος , ορολογίες κανονες και αλλα , το να δει ο νεος το παραπανω σχολιο μου που ειναι παιδικο θα τον μωλαρει που λεμε .

και οι εικονες , το χομπυ μας ειναι μια εικονα , αφου της εχω ειπα να τις βαλω , απο τις εικονες ανοιγει η ορεξη ! 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Οι φώτο διορθώθηκαν και στο αρχικό post. . .

Θα σου συνιστούσα να ανεβάζεις τις φώτο σου στον server του forum μας,

σαν attachments μέσα στο post  ή δημιουργόντας κάποιο album στην gallery,

γιατί τα περισσότερα free hosting sites μετά από κάποιο διάστημα διαγράφουν τις φώτο

και τα θέματα μένουν κενά :(

 

Nice story και φυσικά ευχαριστούμε που την μοιράζεσαι μαζί μας :D

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Α να φτιαξω αλμπουμ στην gallery , οκ , θα το κανω έτσι.

Ευχαριστώ για την διόρθωση , ηταν λιγο οτι να ναι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταστικός ο Φαφούτης φίλε, να τον καμαρώνεις για πολύ καιρό ακόμη σου εύχομαι. Και το ενυδρείο του πολύ όμορφο.Έβαλα και στο δικό μου πόθο χθες και τώρα περιμένω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη εξέλιξη!! είμαι σίγουρος ότι ο Φαφούτης έχει έναν άνθρωπο που νοιάζεται πραγματικά για αυτον και θέλει να του προσφέρει όσα περισσότερα μπορεί!! Keep going!!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@George K ελπιζω να εβαλες το ματι μεσα να βρεχετε ετσι του ποθου .απο εκει θα πεταξει .

@panos nts αφου ειναι σαν σκυλι πως να τον αγνοησω ; σκαει μυτη με το που κατσω και απο πριν που μπαινω δωματιο , περιμενει το δαχτυλο για να τσαμπουκαλευτει , του βαζω και καθρεπτη αραια και που , οχι συνεχεια γιατι γινετε ζοχαδιακος για εγκεφαλικο ! 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο και ο μονομάχος. Μου αρέσει και η ιστορία του. :thumbup:

Η αλήθεια είναι ότι MG veiltail δεν βρίσκεις και τόσο συχνά οπότε θεώρησε και τον φαφούτη σπάνιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου για την ολοσωστη πορεία απο την αρχή που πήρες τον Φαφούτη μεχρι το τελικό αποτέλεσμα. Καλή συνέχεια και αναμένουμε update  με φωτο κλπ κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ καλη δουλειά και πολύ τυχερός κκαι ο Φαφούτης που τον περιποιείσαι!!!.αν δεν σου κανει κόπο θα μας δωσεις τη συνταγη σου για την τροφή και αυτό που λες για το χαμομήλι υπάρχει λινκ μήπως; 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για το χαμομήλι το ειδα απο εδω στο φορουμ που συζηταγαν προχωρημένοι.

Όπως επίσης και κανέλα.

Σπας ενα κομμάτι κανέλα και μέσα.

Επίσης φτιάχνω ενα φλιτζανακι του καφε χαμομήλι ενα σακουλάκι και μεσα και αυτό.

Λέγανε οτι ολα αυτα τα βότανα εχουν αντισηπτική δράση και μονο καλό κάνουν στα πλάσματα.

Για την τροφή , παίρνω ενα κομμάτι ψάρι απο την γυναίκα οταν ειναι να φτιάξει.

Το κρέας , ας πουμε 3 πόντους , λίγο δηλαδή , κόβω και λίγο σκόρδο , όχι ολόκληρη σκελίδα , λίγο , θα το καταλάβεις , το λιώνω και αρχίζω να πλάθω , μολις εχει ας πούμε γινει ενα σαν δολομα που φτιάχναμε παιδιά το βάζεις κατάψυξη .

Μετά κάθε φορά με ενα μαχαιράκι κόβεις και δίνεις.

Δεν χαλάει λογο του σκόρδου και εκτός απο πρωτεινη κανει καλο και το σκόρδο όπως και σε εμάς.

Του αρέσει πολύ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφες εικόνες, μια καταθεση αγάπης για τον μικρο φιλο και φροντίδα με προδερμ! 

Την καλησπέρα μου και καλή συνέχεια...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2020 at 8:55 AM, george rapp said:

Για το χαμομήλι το ειδα απο εδω στο φορουμ που συζηταγαν προχωρημένοι.

Όπως επίσης και κανέλα.

Σπας ενα κομμάτι κανέλα και μέσα.

Επίσης φτιάχνω ενα φλιτζανακι του καφε χαμομήλι ενα σακουλάκι και μεσα και αυτό.

Λέγανε οτι ολα αυτα τα βότανα εχουν αντισηπτική δράση και μονο καλό κάνουν στα πλάσματα.

Για την τροφή , παίρνω ενα κομμάτι ψάρι απο την γυναίκα οταν ειναι να φτιάξει.

Το κρέας , ας πουμε 3 πόντους , λίγο δηλαδή , κόβω και λίγο σκόρδο , όχι ολόκληρη σκελίδα , λίγο , θα το καταλάβεις , το λιώνω και αρχίζω να πλάθω , μολις εχει ας πούμε γινει ενα σαν δολομα που φτιάχναμε παιδιά το βάζεις κατάψυξη .

Μετά κάθε φορά με ενα μαχαιράκι κόβεις και δίνεις.

Δεν χαλάει λογο του σκόρδου και εκτός απο πρωτεινη κανει καλο και το σκόρδο όπως και σε εμάς.

Του αρέσει πολύ.

Ήσουν κατατοπιστικοτατος, σε ευχαριστώπολύ να χαίρεσαι τον φαφούτη σου και πάλι!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
On 8/2/2020 at 10:49 ΜΜ, το μέλος george rapp έγραψε:

φιλος ειχε αγορασει περσι εναν μονομαχο τον οποιο ειχε σε ενα μικρο πλαστικο κουβα .

ηταν ενα μικρο ψαρακι σε σχεση με τωρα,αρεσε στα παιδια μου ειπε να μου τον δωσει,και ετσι εγινε .

ασχετος πληρως εγω παρα τα βασικα , του εφτιαξα το πρωτο σπιτι.

DSC-0001-BURST20190218213847195-01-edited.jpg

 

φαφουτης ονομαστικε απο εμας , αρχισα απο ενστικτο να καταλαβαινω οτι .......απλα δεν , δεν επρεπε να βρισκετε εκει.εχοντας χωρο στο γραφειο που εχω στο δωματιο στο οποιο εχω το pc για να ξεκουραζομαι αγορασα ενα 20lt ενυδρειο.

πηρα ενα βραχο ενα ξυλο εκοψα κατι φυτα απο την φυση και ξυρισα Moss επισης απο εξω και εγινε αλλαγη σπιτιου.

τα φυτα και το φυκι κατσανε καιρο σε πλαστικα ποτηρια να δω τι παιζει και αν βγει τιποτα μαζι τους.

DSC-0003-01-1552504892547-edited.jpg
DSC-0000-BURST20190317223953665-01-01-edited.jpg

 

το ψαρακι αρχισε να νιωθει καλυτερα και φαινοταν στην συμπεριφορα του.

καπου εκει αρχισα να μπαινω εδω στο φορουμ και youtube και να διαβαζω.

μπηκαν φυλλα καταπα και αναρριχητικο φυτος ποθος απο πανω.

PHOTO-20190321-223207-edited.jpg

 

το καλοκαιρι τον πηρα μαζι μου στο νησι που παμε για 10 μερες και ξεχασα την ξηρα τροφη του.εκει δεν ειχε τιποτα παρα μονο για χρυσοψαρα την οποια και δεν ακουμπαγε,ηταν μελλος μας πλεον και επρεπε να γινει κατι,απο googλαρισμα εφτιαξα ψαρι λιωμενο με λιγο σκορδο ,το εκανα μπαλα το κατεψυξα και καθε μερα του εδινα ενα ξυσμα το οποιο και ετρωγε σαν να μην υπαρχει αυριο.οταν γυρισαμε πλεον ηταν ενα ντουβαρακι σε σχεση με πριν,καργα επιθετικος και φοβερη επαφη μαζι μου,ισως ενηλικιωθηκε της 10 μερες ,ισως η ξηρα τροφη ειναι για ΠΕΤΑΜΑ για αυτους.

PSX-20190902-200135-01-edited.jpg

 

 

 

ο βραχος εφυγε για χωρο και φυτο επιφανειας μπηκε το κερατοφυλλο , η τροφη του πλεον ειναι το diy μου και τα κατεψυγμενα σκουλικια σε κυβους που πουλανε , ξηρα δεν εδωσα , με το κερατοφυλλο αλλα και απο αυτα που ειχα μαζεψει απο πριν εχω σαλιγκαρια μαυρα μικρα ενω γνωστος μου εδωσε μαλαισιαν που ειχε στον βυθο.

αυτα μου σενιαρουν τα τζαμια και τον βυθο , το απολυτο συνεργειο καθαρισμου , επισης τα φροντιζω και αυτα , μαρουλι καροτο .

να σημειώσω οποτε θυμαμαι ριχνω στο νερο και χαμομηλι που διαβασα απο που αλλου ; απο εδω .

PSX-20200126-165937.jpg
PSX-20200126-180853.jpg
PSX-20200125-182306.jpg

 

επισης διαβαζοντας πλεον το φορουμ ,εχω κανει καταδρομικη (ξανα) στο γεωπονικό παρκο χαιδαριου και εχω μαζεψει φυλλα πλατανου και καπακια βελανιδιας , πλύθηκαν-μπηκαν φουρνο στους 120 για 15 λεπτα και συσκευαστικαν να μπαινουν με φειδώ στο ενυδρειο το οποιο πλεον δεν ειναι λευκο νερο αλλα παει προς black water .

PSX-20200208-174937.jpg

 

 

 

θελει κλαδεμα παραπανω.

 ο φαφουτης ειναι ενα ολοζωντανο πλασμα με διαδραση μαζι μου , και φυσικα ετοιμος να μαλωσει μονο που με βλεπει να καθομαι κοντα.

αυτα τα ψαρια δεν ειναι κατα την γνωμη μου ενα κοπαδι τετρα,σε κοιτανε στα ματια , καθονται ακινητα και σε περιμενουν , περιμενουν να τα κοιταξεις , αντιλαμβανετε ποτε γυρνα η κορη του ματιου μου επανω του!

δεν πρεπει να αγοραζει ο κοσμος μονομαχους , οχι εαν δεν ειναι διαθετημενοι να κανουν τα ελαχιστα.

βασικα δεν πρεπει ο κοσμος να αγοραζει τιποτα ζωντανο εαν δεν υπαρχει ορεξη και λιγη ασχολια με την ζωη του.

ειχα πιο μικρος 60αρι με τετρα , ειχα κανει εγκληματα ,δεν ηξερα περα απο τα βασικα -φιλτρο,κυκλος αζωτου,θερμανση,τροφη- που ζουν πως θα πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο τετρα και φυσικα μεσα ολα ψευτικα.

ετσι ξεκινησα και με αυτον , αλλα ας παρεξηγηθω , αυτος δεν ειναι ενα ψαρι , η συμπεριφορα που εχουν οι μονομαχοι με εκαναν να ψαξω να δω που μενουν τι θελουν.

με κοιταξε στα ματια και μου ειπε -ανθρωπε εαν θες να επιβιωσω θελω αυτα και αυτα ,και θα κανουμε καλη παρεα εδω διπλα που με εχεις !

PSX-20200208-143945.jpg
PSX-20200208-143413.jpg
PSX-20200208-142243.jpg

 

αυτη ειναι η εξελιξη στο σπιτι του φαφουτη.

αφου και εγω εκανα το λαθος (ξανα) πρωτα το ζωντανο και μετα την πληροφορια.

Χαίρομαι όταν ακούω ανθρώπους πραγματικά να κάνουν προσπάθεια και να μελετούν. Πράγματι ο Μονομάχος είναι ένα ιδιαίτερο πλάσμα και θέλει πράγματι ιδιαίτερο χειρισμό. Το περιβάλλον που αναφέρεις είναι και αυτός του φυσικού του περιβάλλοντος  οπότε είναι εγγυημένη η επιτυχία επιβιώσεις και ευτυχίας  του. Ένα μεγάλο μπράβο που από "ασχετος" έγινες πιο σχετικός από τους "σχετικους"????

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...