Jump to content

betta tank-φαφουτης-ξεκινοντας απο την αγνοια!


george rapp

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ετσι γινομαι και εγω μετα απο δηλητηρίαση απο φαγητο , κιτρινος και νιωθω τον υδρωτα και τον θανατο !!!!

ρε τι του εκανα !

ψαρακι και σκορδακι ειχα βαρεθει να του φταιξω καιρο , και εδινα αυτα τα σκ@τ@ .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ήταν χαλασμένη η συσκευασία! Συμβαίνει αρκετά συχνά πόσο μάλλον όταν μιλάμε για κατάψυξη, αποψυξη και μετά ξανα κατάψυξη! Αφησέ τον χωρίς φαγητό για τουλάχιστον ένα 2μερο να δούμε πως θα εξελιχτεί! Η αλήθεια ειναι ότι δεν ξέρω τι πρέπει να μπει σε περίπτωση δηλητηρίασης..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

αν βγαλει το βραδυ θα ζησει , ειναι σιγουρο πιστευω , ενα πεθανει θα ειναι μεσα στο βραδυ η τωρα .

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

καλο κουραγιο και περαστικα ευχομαι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

αν βγαλει το βραδυ θα ζησει , ειναι σιγουρο πιστευω , ενα πεθανει θα ειναι μεσα στο βραδυ η τωρα .

Περιμένουμε με αγωνία τι έγινε.

Αλλά φίλε Γιώργο ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν αλλάζουμε όλο το νερό με την μία.

Το στρες που συμβαίνει στο σώμα του ψαριού είναι λίαν επικίνδυνο για την ζωή του. Πάρα ταύτα ο βυθός σου φίλε μου Γιώργο, ο βυθός σου μάλλον θέλει καθάρισμα. Εκτός των ωφελίμων βακτηριδίων, πολλές φορές δημιουργούνται επιβλαβείς μικροοργανισμοί που προσβάλουν το ψάρι.

Ενα μπάνιο με Epsom salt νομίζω ίσως να του έκανε καλό, αν το έπαθε απο τροφή.

 

Μακάρι φίλε να είναι καλά το ψαράκι σου. Μακάρι. Περιμένουμε να γράψεις.

Link to comment
Share on other sites

DSC-0020-edited.jpg
DSC-0022-edited.jpg

 

εδω βλεπετε πως ειναι το ψαρι , το χρωμα ξεπλυμενο , λευκες εντονες γραμμες στο κορμι του , ενω και το κεφαλι εχει χασει το μαυρο του .

 

σημερα με το που γυρισα ηρθε μπροστα ψιλο κανονικος , σταθηκε σε ενα μεσο υψος του ενυδρειου ακουνητος , με το που εβαλα το δαχτυλο οπως εχω μαθει να κανω για να δω αντιδραση ΚΑΡΦΙ πανιασε και μονο κουναγε τα ματια , μετα εφυγε και πηγε στα σκοτεινα .

οταν καθετε στον βυθο εχει κληση , σαν πλοιο που εχει βαλει νερα .

δεν αλλαξα το νερο ολο , το 30% οπως παντα , ο βυθος ισως θελει καθαρισμα οντως , αν και πριν περιπου 1 μηνα τον ειχα ψιλο κανει , γινετε χαμος εκει κατω .

αλλα λογικα εγινε απο την κατεψυγμενη τροφη , γιατι εγινε μπαμ .

ψαχνετε για φαγητο ομως , ανεβαινει παει κατω απο το τετραγωνο που του εχω με τα καλαμακια και κοιταζει ψαχνει .

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση, με όσα έχω διαβάσει για τους μονομάχους, οτι αυτό που περιγράφεις είναι αποτέλεσμα πολύ έντονου στρες. Με το που βάζεις το χέρι σου να αλλάζει χρώμα, να έχει ήδη αλλάξει χρώμα, και πιθανόν να προέρχονται όλα από κάτι που δεν είναι η τροφή. Είναι ψάρι που δεν θα φάει κάτι που του προκαλεί απέχθεια. Θα το έβγαζε με την μία απο το στόμα. Αυτό πιστεύω, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Απο τις φωτογραφίες δεν νομίζω να καταλάβουμε πολλά, γιατί εσύ τον βλέπεις συνέχεια και διακρύνεις την κάθε αλλαγή.

Απο φαγητό ας ψάχνει. Δεν παθαίνει τίποτα να μείνει νηστικός 2-3 μέρες.

Απο θερμοκρασία νερού είναι βέβαιο οτι δεν συνέβη κάτι ξαφνικό ? Να κρύωσε η να ζεστάθηκε πολύ το νερό πέραν του συνηθισμένου?

Αυτό που θα έκανα εγω σε πρώτη φάση καθώς θα παρακολουθούσα την εξέλιξη, θα του έριχνα στο ενυδρείο μια κοφτή κουταλιά σούπας ενυδρειακό αλάτι σε πρώτη φάση. Οχι Epsom. Το απλό ενυδρειακό. Πάντως είναι δύσκολη η διάγνωση του τι μπορεί να συμβαίνει.

Μακάρι να συνέλθει.

Link to comment
Share on other sites

large.DSC_9844_edited.jpg.7b52808c32b19e9d11d65da7fd2f94c4.jpgλες ; στρες !

φιλε πριν λιγες μερες μετακομισα ενα μικρο ενυδρειο με γκαπυ σχολειο που τα μεγαλωνω εκει απο μακρια του ακριβως διπλα του . στην αρχη τσαντίστηκε αλλα επειδη ειναι κυλινδρικο επαψε να εχει ενδιαφερον . 

λες απλα να τον ανχωσε αυτη η κατασταση διπλα του ; 

αυτος ηταν συνεχεια στην τσαντιλα με εμενα , μαλωνε συνεχεια με το δαχτυλο μου .

λες ; 

το εβγαλα κιολας απο διπλα ! 

βλεπεις ποσο χαμηλα ειναι το φως του αλλου και η φωτεινη επιφανεια ;

ρε γαμωτο με εβαλες σε λογικη σκεψη , και απο τοτε τωρα που τα σκεφτομαι ειχε γινει λιγοτερο επιθετικος και παιχνιδιαρης !!!!

Έγινε επεξεργασία - george rapp
Link to comment
Share on other sites

Πας να τον ρίξεις στα βαριά ψυχοφάρμακα ?

Για δες την αντίδραση του αφου απομάκρυνες το παρείσακτο αντικείμενο απο δίπλα του. Οταν δεν θέλουν κάτι δεν το θέλουν. Θυμάσαι που σου είχα πεί για το μαύρο μπακγκραουντ οτι δεν το θέλει δεν το θέλει. Εκανε σαν τρελός. Το απομάκρυνα ηρέμησε. ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

έφυγε κιόλας λέμε .

Φιλε εχεις δικιο , μακαρι να ανακαμψει !

Οπως και να έχεις σε ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

Ρε τι εκαμα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε οσο μπορεις να τον στρεσαρεις το λιγοτερο δυνατο. Αστον λιγο να ηρεμησει. Ευχομαι να ανακαμει το συντομοτερο φιλε. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

έφυγε κιόλας λέμε .

Φιλε εχεις δικιο , μακαρι να ανακαμψει !

Οπως και να έχεις σε ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

Ρε τι εκαμα !

Κάτω απο στρες παράγει μια ορμόνη την κορτιζόλη η οποία παρουσιάζεται στο σώμα του και σαν λευκές λωρίδες.

Μακάρι να χαλαρώσει και να ?του περάσει φίλε Γιώργο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αυτο ειναι , μολις το περιεγραψες.

Δε θα ειχε παει το μυαλό μου , δε θα το έβγαζα.

Εάν ζήσει θα ζησει απο το σχόλιο σου .

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως παει το θηριο Γιωργο; Καλυτερεψε;

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε ειναι νοχελικος αλλα μπλε !

μολις του κανω σινιαλο οπως ξεραμε παίρνει νερα γερνει μενει ακουνητος και αλλαζει σε εκρου του νεκρου .

ρε τι ναι τουτο ; 

θα συνελθει που θα παει , δεν ειναι χειρότερα ομως .

  

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να κοψεις και το σινιαλο; Σαν να στρεσαρεται μου ακουγεται η περιγραφη σου. Αστον να ηρεμησει εντελως. Ειναι κινητικος; Κυκλοφορει; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εκοψα , δεν ειναι και πολύ κινητικος οχι , αραχτός και καταβεβλημένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, η χαίρεται η καλησπέρα, αναλόγως τι ώρα διαβάζεται εδω.

Γιώργο ρίξε μια ματιά σε αυτά τα δύο άρθρα. Στρες και κατάθλιψη σε betta. Περιγράφει τα συμπτώματα (αποχρωματισμός, λευκές γραμμές, απώλεια ενεργητικότητας κλπ), και πιθανές αιτίες που συμβαίνει, όπως αλλαγή εσωτερικού η εξωτερικού περιβάλλοντος κλπ. Φυσικά σε περίπτωση που διορθωθεί η αιτία που το προκαλεί η το προκάλεσε, πιστεύω οτι χρειάζεται μερικές μέρες για πλήρη ανάκαμψη, αν δεν συμβαίνει απο κάποια άλλη παθολογική αιτία.

Εύχομαι γρήγορη ανάκαμψη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο ειναι .

Ξεκάθαρα , δε του αρεσε αυτο που ξαφνικά ηρθε διπλα του , ήταν φωτεινό και ήταν γεμάτο κίνηση μεσα και λογο του κυλίνδρου ισως σε κάποια σημεία εβλεπε και την κινηση σαν να υπάρχει κατι μεγάλο μέσα .

Οταν το εβαλα εκει ήταν συνέχεια νευριασμένος και κολλητά εκει , μαλλον οταν καταλαβε οτι δε μπορεί να δει τι είναι ανχοθηκε το ψάρι και για αυτο αρχισε να κινείται λίγο , και τελος καποια μερα τον ειδα ετσι οπως έχω περιγράψει .

Τωρα το ενυδρείο είναι σκοτεινό οπως παντα φουλ στις τανίνες και από σήμερα θα τον τάισω λίγο .

Εχω σταματησει να τον " ενοχλώ " πλεον με το δάχτυλο και τον εχω αφήσει ήσυχο .

Ισως του φτιαξω και καμιά έξτρα καβατζα να μπαίνει εκτος απο τα φυτά που πάει τώρα .

Θα δείξει το μέλλον .

 

Οταν τον εβαλα στο ποτήρι την πρώτη μέρα μεχρι να αλλαξω νερο με το esha "ασχετο αυτο" οσο ηταν εκει ηταν μπλε .

Δηλαδη δεν ηταν καλα στο ενυδρείο τον ειχε στρεσαρει .

Ελπιζω να ξανα βρει τα τεμπα του .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε χαρακτήρα αλλά και άποψη επί της διαμόρφωσης του περιβάλλοντος χώρου;

Ετοιμάσου... μέχρι και το σπίτι θα σε βάλει να βάψεις, τούτος εδώ!!!

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος george rapp έγραψε:

Φιλε μου αυτο ειναι .

Ξεκάθαρα , δε του αρεσε αυτο που ξαφνικά ηρθε διπλα του , ήταν φωτεινό και ήταν γεμάτο κίνηση μεσα και λογο του κυλίνδρου ισως σε κάποια σημεία εβλεπε και την κινηση σαν να υπάρχει κατι μεγάλο μέσα .

 

 

Κάντι αντίστοιχο με το ζεις στο χωριό μόνος σου σε ένα κτήμα με τα φυτά σου ωραία και καλά, και ξαφνικά να ανοίξει ενα χοτ σποτ δίπλα σου με "εισαγώμενους". Οχι χρώμα θα αλλάξεις, οχι στρες θα πάθεις, αλλα μέχρι άσπρο πουκάμισο με δετά μανίκια μπορεί να σου φορέσουν. ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...