Jump to content

Αρχαρια - Ενυδρειο


Eirini Mago

Recommended Posts

Γεια σας! Ειμαι εντελως καινουργια, οποτε hello. Εδω και δυο χρονια λεω "θελώ μονομαχο, θελω μονομαχο", αλλα δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα οποτε εκανα ενα research για να ειμαι προετοιμασμενη.

 

Θελω να ρωτησω κατι σχετικα με ενυδρεια. Βρηκα ενυδρειο 35 λιτρων με 60 ευρω και μου φαινεται too good to be true. Εχετε να μου δωσετε καποιο suggestion? Θελω οπωςδηποτε να ειναι πανω απο 20 λιτρα. Φιλτρακια κλπ θα παρω ξεχωριστα, οποτε δεν με απασχολει τοσο πολυ αυτο.

 

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν φτηνοτερα και ακριβοτερα,αναλογα την μαρκα

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, panagiotis_dms said:

 

Ευχαριστωω! Και ευχαριστω για το λινκ. Θα κοιταξω καλα πριν αποφασισω, γιατι φοβαμαι πως μεσα στον ενθουσιασμο μου θα κανω λαθος επιλογη.

 

15 minutes ago, corto maltese said:

υπαρχουν φτηνοτερα και ακριβοτερα,αναλογα την μαρκα

 

Ευχαριστω. Δεν με ενδιαφερει να ειναι μαρκα τοσο πολυ, αρκει να ειναι καλης ποιοτητας. Εχει σημασια η μαρκα σε θεμα ποιοτητας?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Eirini Mago έγραψε:

 

Ευχαριστω. Δεν με ενδιαφερει να ειναι μαρκα τοσο πολυ, αρκει να ειναι καλης ποιοτητας. Εχει σημασια η μαρκα σε θεμα ποιοτητας?

Τι παπουτσι εσυ θα προτιμουσες να φορας? ενα Λουμπουτεν ή ενα απο τα Ζαρα?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου προτεινει ο παναγιωτης παντως μια χαρα μου φαινεται,

Link to comment
Share on other sites

https://www.pet4u.gr/straight-glass-tank.html

Εχω το 20 λίτρων .

Άψογο , για εμένα .

Εχει απο πάνω σκέπασμα αλλα όχι όλο.

Αφηνει 2 δάχτυλα κενο εαν το αφήσεις τερμα στην μια πλευρα.

εδω είναι γεμάτο.

προσωπικά δε θα έπαιρνα με τίποτα κατι που να εχει πλαστικό , ειτε καπακι ειτε στην βάση.

σκετο γυαλινος κύβος είναι απόλαυση.

θα σου ελεγα εαν υπαρχει ο χωρος των 28 λιτρων , θα ηθελα αυτο καλυτερα και εγω.

διαβασε τα νηματα των μονομαχων εχω εγω και αλλα παιδια παραθεσει τις εμπειριες μας , εγω μανι μανι ειμαι ενα κλικ αποσταση απο εσενα , απλα εχω το ενυδρειο και τον μονομαχο και σε μεγαλη αποσταση απο εμπειρος .

το να φτιαξεις κατι απιθανο και τερμα φυσικο ειναι παιδικα ευκολο.

ρωτα οτι θες .

καλη αρχη.

large.PSX_20200208_174937.jpg.bb325a75608f4e6afc54ce0217e2c453.jpg

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, corto maltese said:

Τι παπουτσι εσυ θα προτιμουσες να φορας? ενα Λουμπουτεν ή ενα απο τα Ζαρα?

 

Ωωω καταλαβα. Με βοηθησες αρκετα βασικα. Μου θυμισε τα gamer set που υπαρχουν τα overpriced λογο μαρκας. Απλα δεν γνωριζα αν ισχυουσε κατι τετοιο για ενυδρεια.

 

23 minutes ago, george rapp said:

https://www.pet4u.gr/straight-glass-tank.html

Εχω το 20 λίτρων .

Άψογο , για εμένα .

Εχει απο πάνω σκέπασμα αλλα όχι όλο.

Αφηνει 2 δάχτυλα κενο εαν το αφήσεις τερμα στην μια πλευρα.

εδω είναι γεμάτο.

προσωπικά δε θα έπαιρνα με τίποτα κατι που να εχει πλαστικό , ειτε καπακι ειτε στην βάση.

σκετο γυαλινος κύβος είναι απόλαυση.

θα σου ελεγα εαν υπαρχει ο χωρος των 28 λιτρων , θα ηθελα αυτο καλυτερα και εγω.

διαβασε τα νηματα των μονομαχων εχω εγω και αλλα παιδια παραθεσει τις εμπειριες μας , εγω μανι μανι ειμαι ενα κλικ αποσταση απο εσενα , απλα εχω το ενυδρειο και τον μονομαχο και σε μεγαλη αποσταση απο εμπειρος .

το να φτιαξεις κατι απιθανο και τερμα φυσικο ειναι παιδικα ευκολο.

ρωτα οτι θες .

καλη αρχη.

large.PSX_20200208_174937.jpg.bb325a75608f4e6afc54ce0217e2c453.jpg

 

Πανεμορφο και το ενυδρεια και ο μονομαχος. Το ειδα αυτο βασικα, απλα δεν ηξερα ποσο καλο ειναι οποτε το προσπερασα. Ισως του δωσω μια ευκαρια!

 

Νομιζα πως για τους περισσοτερους τα φυτα ειναι απλα διακοσμητικα. Ειναι αληθινα? Και δεν ειναι δυσκολο να κρατησεις τα παντα σταθερα οταν πρεπει να φροντιζεις και για τα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

ναι να του δωσεις μια ευκαιρια , ειναι μια χαρα ενυδρειο , απλο οσο δεν παει , τιποτα δεν χαλαει την αρμονια , εαν το γεμισεις και μεχρι επανω δε θα ξεχωριζει , σκετο νερο , αλλα δεν θα το πρότεινα γιατι καμια φορα σαλταρουν αυτοι , οχι ο δικος μου , αλλα το κανουν.

απο φυτα περιποιηση και τα συναφή παει μονο του , η χαρα του ρεκλα του τεμπελη !

οταν εισαι ετοιμη μιλαμε .

φιλτρο θες να μην εχει ροη , τυπου καταρακτη ειναι το καλυτερο για μονομαχους .

  https://www.ebay.com/itm/Mini-Aquarium-Fish-Tank-Waterfall-Hang-On-External-Oxygen-Pump-Water-Filter-OQP/264244407240?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

μια τετοια φθηνια κανει δουλεια η απο εδω σε πιο επώνυμο ( https://www.greenaqua.gr/filtra-enydreiou/kremasta-filtra/amtra-niagara-detail ).

θερμοστατη , θερμομετρο και μια λαμπα .

 https://www.ebay.com/itm/Super-Slim-LED-Aquarium-Light-Plants-Grow-Lighting-Waterproof-Clip-on-Lamp-220V/112545168441?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

μια τετοια πηρα , κατι να μανταλωνει τελος παντων , για φως δεν ειμαι ειδικος να σου πω lumer , η παραπανω μπηκε και εδεσε .

 

εδω στο post 11 μιλαω για το ενυδρειο να εχεις εναν μπουσουλα εαν θες , στο ποστ 11.

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/111097-σαλιγκάρια-ή-άλλα-tank-mates/?tab=comments#comment-1234616

στειλε οτι θες και σε pm , μακαρι να βοηθησω .

υ.γ δεν ασχολουμαι με το ενυδρειο , μονο παιζω μαζι του και το τσαντιζω.ειναι απλο προχωρα αφοβα !

Α και χαλικι οχι ασπρο , κλειστο χρωμα , δε γουσταρουν τα φαντεζι!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να μπεις σε περαιτέρω έξοδα από την στιγμή που κυκλοφορούν σετ ενυδρεία που έχουν ότι θέλεις? Να έλεγα ότι θέλεις να ξεκινήσεις με 100+ λίτρα να έλεγα ναι πήγαινε σε εξωτερικό φίλτρο αλλά για 30 και 40 δεν υπάρχει λόγος. Με το συγκεκριμένο hailea ήρθα σε επαφή πρόσφατα και έμεινα ικανοποιημένος και με το φίλτρο και με τη ροή αλλά και με τον χώρο του για βιολογία. Το θεωρώ δηλαδή εντάξει για αρχάριο και για μονομάχο. Τα αντίστοιχα ενυδρεία της sunsun στα ίδια λίτρα δεν μου άρεσαν αν δεν τα έχεις δει ήδη.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα,

 

Τυχαίνει να έχω σχεδόν όλη τη σειρά των hailea που σου πρότεινε ο @panagiotis_dms.

Επίσης έχω το 28λτ που σου πρότεινε ο @george rapp.

Και τα δύο έχουν χρησιμοποιηθεί πολύ και από τα δύο είμαι ευχαριστημένη.

Για κάποιον που ξεκινά θα πρότεινα το hailea απλά γιατί έχει ενσωματωμένο και τον φωτισμό + φίλτρο καταρράκτη (για τον μονομάχο είναι ΟΚ) οπότε είναι κιτ έτοιμο, το παίρνεις και ξεκινάς.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...