Jump to content

Extra nano petite anubia


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, δεν ξέρω τ τίτλο να βάλω στο ερώτημα μου, να σας εξηγήσω...... 

Στο 120λιτρα φυτεμένο που έχω στην κατοχή μου και τρέχει 6 χρόνια έχω μέσα διαφορά είδη anubias και άλλα μεσαίας δυσκολίας φυτά, χωρίς co2 πλέον, γενικό λίπασμα μόνο και φωτισμό 2*24 watt... Σε 3-4σκιερα μέρη οι anubias Nana που έχω έχουν βγάλει κτ διακλαδώσεις με πολλά φυλλαράκια μιλάμε για 2 χιλιοστά τόσο μικρά, είναι πολύ όμορφο και μάλιστα θελω να τις μεταφέρω στο 10λιτρο που έχω για να δείξουν όμορφα, οι απορίες μ τώρα.... 

Πως γίνεται αυτό αν γνωρίζει κάποιος(υπάρχουν κάποιες συνθήκες που το προκαλούν αυτό) ? Το βραδι θα ανεβάσω φώτο 

Ευχαριστώ πολύ 

Έγινε επεξεργασία - Ταυλανδεζος
Link to comment
Share on other sites

Μιά φωτό θα μας πείσει... :P

 

Οι συνθήκες μπορείς να είναι το πολύ φώς/λίπανση αλλά και το αντίθετο δηλαδή το λίγο, οπότε η φωτό θα μας πεί καλύτερα για την κατάσταση τους!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μιά φωτό θα μας πείσει... :P

 

Οι συνθήκες μπορείς να είναι το πολύ φώς/λίπανση αλλά και το αντίθετο δηλαδή το λίγο, οπότε η φωτό θα μας πεί καλύτερα για την κατάσταση τους!

Το βραδι εννοείται θα ανεβάσω που θα γυρίσω σπίτι, θα δείτε πως είναι υπερβολικά μικρό τ μέγεθος και πολύ περίεργο.... Ξέχασα να αναφέρω πως όλα τα φυτά είναι υγιείς αναπτύσσονται αρκετά αργά αλλά σωστά.... 

Έγινε επεξεργασία - Ταυλανδεζος
Link to comment
Share on other sites

Αν συγκρίνεται με τη Java moss που φαινεται θα καταλάβετε για πόσο μικρό μέγεθος μιλάμε.....

IMG_20200211_213258.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι να πως τα φυτα της φωτο ειναι πολυ νεαρα και γιαυτο ειναι τοσο μικρα ακομα.Μη ξεχαμε οτι οι ανουμπιες ειναι πολυ αργης αναπτυξης φυτα

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάνω από 6 μήνες σε αυτή τη κατάσταση σε αυτά τα σημεία, εκεί. Τα σημεία είναι αρκετά σκιερά και  παρατήρησα ότι δν έχει αναπτύξει και σε μήκος εκεί παραμενει έτσι όλη η anubia πετάει απλά διακλαδώσεις με μικρά φύλλα όπως η φωτό που ανέβασα..... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Είναι πάνω από 6 μήνες σε αυτή τη κατάσταση σε αυτά τα σημεία, εκεί. Τα σημεία είναι αρκετά σκιερά και  παρατήρησα ότι δν έχει αναπτύξει και σε μήκος εκεί παραμενει έτσι όλη η anubia πετάει απλά διακλαδώσεις με μικρά φύλλα όπως η φωτό που ανέβασα..... 

Μηπως ελλειψη μακρο φταιει; τα αλλα φυτα πως ειναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μηπως ελλειψη μακρο φταιει; τα αλλα φυτα πως ειναι

Bucefalandra που έχω μέσα φαίνεται πολύ καλά βγάζει ανθός κανονικά, η Java moss τι να αναφέρω μια χαρά, cryptocorines επίσης καλά, όλα έχουν αρκετά αργό ρυθμό ανάπτυξης πάντως, σήμερα θα βγάλω μια μικρή anubia θα την μεταφέρω στο 10λιτρο γαρίδαδικο να παρακολουθήσω εκεί τη πορεία της μιας και υπάρχει co2 εκεί και πιο τακτική λίπανση λόγο του γκαζόν... Σας ευχαριστώ!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Ειναι πολύ όμορφη η μινιατουρα πάντως.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω, έχω ένα σωρό ανουμπίες, ποτέ δεν είδα κάτι τέτοιο, προσυπογράφω ότι δεν έχει να κάνει με την ηλικία της.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήταν και στου κουνιάδου μου που είχε χαμηλο φωτισμό... και την πείρα στο ενυδρείο μου και έγινε τερατακι ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Rik said:

Έτσι ήταν και στου κουνιάδου μου που είχε χαμηλο φωτισμό... και την πείρα στο ενυδρείο μου και έγινε τερατακι ?

 

Εχω κανα δυο που περισσεύουν... δεν θα ξαναδούν το φως της λάμπας!B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2020 at 6:25 ΜΜ, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Είναι πάνω από 6 μήνες σε αυτή τη κατάσταση σε αυτά τα σημεία, εκεί. Τα σημεία είναι αρκετά σκιερά και  παρατήρησα ότι δν έχει αναπτύξει και σε μήκος εκεί παραμενει έτσι όλη η anubia πετάει απλά διακλαδώσεις με μικρά φύλλα όπως η φωτό που ανέβασα..... 

Μήπως την μετακόμισες σε σημείο με έντονη ροή από τότε;

Έτσι είναι η δική μου που την χτυπά ο κυκλοφορητής.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρίσκεται σε σημείο με τη μικρότερη ροή θα έλεγα.. Θα μετακομίσω μια από αυτή σε 10λιτρο με co2, λίπανση και πιο έντονο φωτισμό και θα σας ενημερώνω για την ανάπτυξη της.... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...