Jump to content

Ψαροσυνθεση σε 10 λιτρα


Recommended Posts

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω τι ζωντανα μπορουν να φιλοξενηθουν σε 10 λιτρα ενυδρειο; 

 

Υ.Γ ολες οι απαντησεις ειναι δεκτες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Δεν νομίζω ότι μπαίνει κάτι άλλο πέρα από γαρίδες και αυτό αν ο βυθός είναι οκ. Είναι πάρα πολύ οριακά και για μονομάχο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Δεν νομίζω ότι μπαίνει κάτι άλλο πέρα από γαρίδες και αυτό αν ο βυθός είναι οκ. Είναι πάρα πολύ οριακά και για μονομάχο. 

Οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 26×21×26 

Υπαρχει καποιο μικρο ειδος μονομαχου για 10 λιτρα ;

Επισης ποιο ειδος γαριδας απο ολλα ειναι μικρο και ευκολο για 10 λιτρα;

 

Θα ηθελα να αλλαξει καποιος τον τιτλο γιατι αντι για ψαροσυνθεση εγραψα ψαρισυνθεση!?

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Θα ηθελα να αλλαξει καποιος τον τιτλο γιατι αντι για ψαροσυνθεση εγραψα ψαρισυνθεση!?

Έγινε η αλλαγή!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Έγινε η αλλαγή!!!

Ευχαριστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 10 λιτρα κανοικα δεν γίνεται να μπει κάποιο ψάρι.. ίσως ένας μονομάχος αλλά οι μεταβολές που θα υφίσταται το νερό θα είναι γρηγορες και άμεσες..

Γιατί δεν βάζεις μέσα φυτά και να κάνεις ένα nano planted tank??

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @Kleis Gry

Οι διαστάσεις που αναφέρεις, εάν τις πολλαπλασιάσεις μεταξύ τους και διαιρέσεις με το 1000, βγάζουν περίπου 14 λίτρα, άρα είμαστε σε λίγο καλύτερη μοίρα. 
 

Η μια επιλογή που έχεις είναι οι γαρίδες Red Cherry Shrimp. Θα πρέπει να περιμένεις αφού στήσεις το ενυδρείο όπως πρέπει με αληθινά φυτά και φυσικά υλικά, για περίπου έναν μήνα πριν τις βάλεις. 
 

Αν και οριακά, αν το ενυδρείο στηθεί σωστά μπορεί να φιλοξενήσει έναν μονομάχο χωρίς πρόβλημα. Οι θηλυκοί μονομάχοι είναι λίγο μικρότεροι από τους αρσενικούς και αρκετά φθηνοί (2-3€). Ένα θηλυκό θα ήταν ίσως πιο άνετα από ένα αρσενικό. Σε περίπτωση που διαλέξεις αρσενικό, θα σου προτείνω να πάρεις έναν με ουρά Plakat. Είναι πολύ ευκολότεροι, έχουν πιο φυσική κίνηση σαν τους άγριους προγόνους τους και αρρωσταίνουν πιο δύσκολα. 
Αρχικά πρέπει να κατασταλαξεις σε μια από τις 2 επιλογές. Ανέβασε φωτογραφίες από τον εξοπλισμό και το ενυδρείο που ήδη διαθέτεις για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα το κανω μονομαχοενυδρειο. Ειναι γεμισμενο επειδη φιλοξενουσε μια καραβιδα. Μεσα υπαρχει πολυ λογο χωμα (που σε μερικα σημεια λειπει),ενας πλαστικος κορμος και ενα πλαστικο φυτο για να ειμαι ειληκρινης το ενυδρειο το πηρα μαζι με φιλτρο και φωτισμο μονο τον θερμοστατη αγορασα απο εξοπλισμο!

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ανέβασε φωτογραφίες από τον εξοπλισμό και το ενυδρείο που ήδη διαθέτεις για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε. 

Οι φωτογραφιες δεν ειναι καλης ποιοτητας!

1581581177471-342155169.jpg

15815812316831349350726.jpg

1581581272642-1560777349.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Γιατί δεν βάζεις μέσα φυτά και να κάνεις ένα nano planted tank??

Κοιτα τωρα εχω ενα 60 λιτρο που το μισο ειναι απο φυτα ,αν γεμισω και αυτο φυτα θα το κανω θερμοκηπιο το σπιτι μου?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kleis Gry said:

Κοιτα τωρα εχω ενα 60 λιτρο που το μισο ειναι απο φυτα ,αν γεμισω και αυτο φυτα θα το κανω θερμοκηπιο το σπιτι μου?

:)Καλώς όρισες!

Καταλαβαίνω ότι σου αρέσει η ποικιλία αλλά αν είναι να βάλεις μονομάχο σε τόσο λίγα λίτρα προσπάθησε τουλάχιστον να του δώσεις τις παραμέτρους που ζητάει.

Σκέψου να μένεις σε μια μικρούλα γκαρσονιέρα 20τμ και ο σπιτονοικοκύρης να μην σε αφήνει να βάλεις κάποιο διακοσμητικό στους τοίχους κλπ και να σε υποχρεώνει να κρατήσεις την επίπλωση του '40 με το βρωμερό παλιοστρώμα... κάπως έτσι θα νιώσει ο ψαρής σου σε ένα άδειο ενυδρείο. Τους αρέσουν τα φυτά...

Δες εδώ https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/111057-15l-nano-betta/ ένα πολύ όμορφο παράδειγμα του τί πρέπει να φτιάξεις σε λίτρα παρόμοια με το δικό σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Καλώς όρισες!

Καταλαβαίνω ότι σου αρέσει η ποικιλία αλλά αν είναι να βάλεις μονομάχο σε τόσο λίγα λίτρα προσπάθησε τουλάχιστον να του δώσεις τις παραμέτρους που ζητάει.

Σκέψου να μένεις σε μια μικρούλα γκαρσονιέρα 20τμ και ο σπιτονοικοκύρης να μην σε αφήνει να βάλεις κάποιο διακοσμητικό στους τοίχους κλπ και να σε υποχρεώνει να κρατήσεις την επίπλωση του '40 με το βρωμερό παλιοστρώμα... κάπως έτσι θα νιώσει ο ψαρής σου σε ένα άδειο ενυδρείο. Τους αρέσουν τα φυτά...

Δες εδώ https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/111057-15l-nano-betta/ ένα πολύ όμορφο παράδειγμα του τί πρέπει να φτιάξεις σε λίτρα παρόμοια με το δικό σου.

Βασικα ηθελα να πω οτι θα του βαλω φυτα απλος δεν θα το κανω μονο με φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που εχω χρειαζεται να αλλαξω καποιο εκτος απο τον κορμο;

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

Επισης,δεν θα μπορουσα να βαλω και neon tetra

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Επισης,δεν θα μπορουσα να βαλω και neon tetra

Οχι.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 26×21×26 

Υπαρχει καποιο μικρο ειδος μονομαχου για 10 λιτρα ;

Επισης ποιο ειδος γαριδας απο ολλα ειναι μικρο και ευκολο για 10 λιτρα;

 

Θα ηθελα να αλλαξει καποιος τον τιτλο γιατι αντι για ψαροσυνθεση εγραψα ψαρισυνθεση!?

Μικρό είδος όχι δυστυχώς. Η ιδέα του θυληκού δεν είναι άσχημη απλά μην περιμένεις τρελές διαφορές μεγέθους και ότι διαφορά προκύπτει είναι από τα πτερύγια και μόνο αλλιώς σε κορμό είναι σχεδόν ίδια. Αν βάλεις όμως μονομάχο μην ελπίζεις σε γαρίδα μετά. Καλύτερα να κάνεις ένα απλό σκειπ με φυτά και να το κάνεις γαριδάδικο με red cherry.

Link to comment
Share on other sites

Θα ενιωθε ανετα ενας αρσενικος μονομαχος με 14 λιτρα,ξυλο,μπολικο χαλικι και κερατοφυλλο;

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μας μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου να φαίνεται ολόκληρο, λίγα καταλαβαίνουμε απο αυτές 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Βγάλε μας μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου να φαίνεται ολόκληρο, λίγα καταλαβαίνουμε απο αυτές 

Σκοπευω να το αλλαξω λιγο μιας και ο μονομαχος θα μπει στη συνεχεια θα βγαλω τον κορμο και το πλαστικο φυτο θα το αδειασω θα βαλω περισοτερο χωμα θα το ξαναγεμισω θα το φυτεψω στην θεση του κορμου θα μπει μια ρυζα και μετα απο αυτη τη διαδικασια θα μπει ο μονομαχος.

1581600464102930319144.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οτι εχω κανει εγω και ο @George K κανε .

Εγω εχω 20 λιτρα .

Ενα ξύλο/ρίζα μικρή , εαν γίνεται τίποτα αλλο μεσα περα απο το θερμόμετρο και τον θερμοστάτη , δηλαδή εξωτερικό φίλτρο να σώσουμε χώρο , μετά επιφάνειας.

Εγω έχω κερατοφυλλο ο αλλος φιλος πιστια (εαν το λεω καλα) .

Θα εβαζα σαν του george k .

Το κερατοφυλλο αυξάνει και καταλαμβάνει ωφέλιμο χωρο απο το ψάρι.

Και να πας σε black water μετα , θα πέσουν στον πάτο ξεροφυλα πλατάνου και καπακια από βελανίδι (απο εξω θα βρεις) η καταπα και κουκουνάρια απο ebay η μαγαζι  .

Ουσιαστικά αυτα θα ειναι το εμφανισιακο κομμάτι .

Ετσι θα έχει εναν κάποιο χώρο το ψάρι.

Εαν ομως πιάνουν τα χέρια σου και η φαντασία σου με τα φυτα , σε aquascape με γαρίδες βγαίνει κατι πανέμορφο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 38 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Σκοπευω να το αλλαξω λιγο μιας και ο μονομαχος θα μπει στη συνεχεια θα βγαλω τον κορμο και το πλαστικο φυτο θα το αδειασω θα βαλω περισοτερο χωμα θα το ξαναγεμισω θα το φυτεψω στην θεση του κορμου θα μπει μια ρυζα και μετα απο αυτη τη διαδικασια θα μπει ο μονομαχος.

1581600464102930319144.jpg

Οταν λες χωμα τι εννοεις; Χαλικι; Καλο ειναι να βαλεις κατι σε μπεζ, καφε φυσικο. 

Να βαλεις ριζα ειναι καλη ιδεα, μπορεις να βαλεις πανω και καποια moss ή anubia nana. Κερατοφυλλο ειναι επισης καλη επιλογη και για την επιφανεια και για πλατη. Θερμοστατη εχεις στο ενυδρειο;

Επισης θα θελεις χαμηλη ροη για τον μονομαχο. Εχεις φιλτρο στρωμενο;

 

Έγινε επεξεργασία - George K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος george rapp έγραψε:

Οτι εχω κανει εγω και ο @George K κανε .

Εγω εχω 20 λιτρα .

Ενα ξύλο/ρίζα μικρή , εαν γίνεται τίποτα αλλο μεσα περα απο το θερμόμετρο και τον θερμοστάτη , δηλαδή εξωτερικό φίλτρο να σώσουμε χώρο , μετά επιφάνειας.

Εγω έχω κερατοφυλλο ο αλλος φιλος πιστια (εαν το λεω καλα) .

Θα εβαζα σαν του george k .

Το κερατοφυλλο αυξάνει και καταλαμβάνει ωφέλιμο χωρο απο το ψάρι.

Και να πας σε black water μετα , θα πέσουν στον πάτο ξεροφυλα πλατάνου και καπακια από βελανίδι (απο εξω θα βρεις) η καταπα και κουκουνάρια απο ebay η μαγαζι  .

Ουσιαστικά αυτα θα ειναι το εμφανισιακο κομμάτι .

Ετσι θα έχει εναν κάποιο χώρο το ψάρι.

Εαν ομως πιάνουν τα χέρια σου και η φαντασία σου με τα φυτα , σε aquascape με γαρίδες βγαίνει κατι πανέμορφο.

Με προλαβες!?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αφού το ενυδρείο θα έχει φυτά που ριζώνουν πάνω σε ξύλα (microsorum, anubias) και επιφανειας, καλό είναι να βάλεις ελάχιστο μόνο μαύρο ή άλλο σκούρο χαλίκι για να μην κόβεις χώρο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος George K έγραψε:

 

Οταν λες χωμα τι εννοεις; Χαλικι; Καλο ειναι να βαλεις κατι σε μπεζ, καφε φυσικο. 

Να βαλεις ριζα ειναι καλη ιδεα, μπορεις να βαλεις πανω και καποια moss ή anubia nana. Κερατοφυλλο ειναι επισης καλη επιλογη και για την επιφανεια και για πλατη. Θερμοστατη εχεις στο ενυδρειο;

Επισης θα θελεις χαμηλη ροη για τον μονομαχο. Εχεις φιλτρο στρωμενο;

 

Ναι χαλικι ενοω. Το ενυδρειο εχει θερμοστατη. Ναι το φιλτρο εχει πολυ χαμηλη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο εχει δικο του φως; Δικο του φίλτρο;

Είναι δηλαδή σετακι ετοιμο;

Διότι εαν δεν ειναι και ειναι ολα ξεχωριστα που σημαίνει δε θα μπουμε στον κοπο να αγοράσουμε κατι το οποίο είδη έχουμε τοτε γιατι να ξεκινήσεις κατι το οποιο εκ των πραγμάτων ειναι τσουρουτικο και δεν κανεις μια αγορά .

https://www.pet4u.gr/straight-glass-tank.html

Να στο στείλουν σπιτι και να εισαι άρχοντας και με την φαντασία σου και το ψαράκι.

Εγω εχω των 19 λίτρων και θα ηθελα να εχω το πιο μεγάλο.

Βαριέμαι φυσικά τον κοπο και οχι τα χρήματα της αλλαγής.

Για να μη βρεθείς σε τετοια φάση το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...