Jump to content

Φυτώριο και αυτοσχέδιο co2


Nikoaos Chatzifotiou

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλό σας βρήκα. Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση έχω ένα ενυδρείο 180 l με εξωτερικό φίλτρο στο οποίο θέλω να το κάνω φυτώριο, μπορείτε να με βοηθήσετε στο τι υπόστρωμα θα ήταν καλύτερα να βάλω και πως θα μπορούσα να φτιάξω ένα αυτοσχέδιο co2 μπουκάλι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Nikoaos Chatzifotiou έγραψε:

Καλησπέρα σας και καλό σας βρήκα. Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση έχω ένα ενυδρείο 180 l με εξωτερικό φίλτρο στο οποίο θέλω να το κάνω φυτώριο, μπορείτε να με βοηθήσετε στο τι υπόστρωμα θα ήταν καλύτερα να βάλω και πως θα μπορούσα να φτιάξω ένα αυτοσχέδιο co2 μπουκάλι;

Απο φωτισμο τι υπαρχει; Απ΄αυτο πρεπει να ξεκινησουμε.

Με αυτοσχέδιο co2 μπουκάλι καλυτερα να μην μπλεκεσαι. Παρε ετοιμο συστημα πχ εδω- https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set/πλήρες-σετ-co2-2kg-detail

Link to comment
Share on other sites

DIY για τα 18 λίτρα θα ήταν καλά. 
Για τα 180 λίτρα ? Θα συμφωνήσω @natateo

Ξεκινά με μια μπουκάλα να ξεμπερδεύεις. 
 

Σχετικά με το βυθό, από φυτά τι θα μπούν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας από φωτισμό έχω δύο λάμπες φθορίου αυτές που είναι για ενυδρεία. Από φυτά δεν έχω καταλήξει κάπου γιατί θα χρειαστώ τη βοήθεια από το forum. Για την ακρίβεια θέλω να βάλω 5-6 διαφορετικά φυτά Τα οποία θα τα χρησιμοποιώ για Nano Cube aquascape που δε χρειάζονται πολύ co2 Γι’αυτό θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τι υπόστρωμα θα χρειαστώ και ποια φυτα θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Nikoaos Chatzifotiou έγραψε:

από φωτισμό έχω δύο λάμπες φθορίου αυτές που είναι για ενυδρεία

Αυτο δεν μας βοηθαει καθολου. Αν ειναι δυο ιδιες λαμπες, βγαλε την μια και δες στην ακρη τι γραφει - W,Lumen,T5(T8); Αν δεν μπορεις να βγαλεις ακρη, βγαλε μια φωτογραφια, θα βρουμε τι ειναι. Αν εχεις μανισιες λαμπες , τοτε φτανουν μονο για ευκολα φυτα. Δες εδω (ευκολα)-

κανονικα δεν χρειαζονται CO2, αλλα με CO2 αναπτυσονται πολυ πιο καλα -

Υποστρωμα- εξαρταται απο τι φυτα θελεις να βαλεις. Καποια φυτα δεν χρειαζονται καθολου υποστρωμα.

Διάλεξε τα φυτα, που θελεις και απανταμε και για υποστρωμα. 

Link to comment
Share on other sites

ACD324D6-FB25-4126-84D5-09047E4B763B.jpeg.10aec6b7e8f0aef3e035f3aba57fffa7.jpegΚαλημερα @natateo Ευχαριστώ για την απάντηση και για την κατανόηση διότι είμαι ολίγον noobas ακομα.? Για τα φυτά θα ψάξω λίγο τα φυτά και έπειτα θα μου είναι πολύ χρήσιμη η συμβουλή σου για το υπόστρωμα και πάλι ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου ?

88D82A28-98FE-4A96-B07A-D73F2F1DAE33.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Eχεις Τ8 38W. O φωτισμος σου φτανει μονο για ευκολα φυτα σαν microsorum, anubias, cryptocoryna, moss και ακομα καποια. Με τετοιο φωτισμο δεν θα χρειαστεις CO2.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...