Jump to content

Υπερφορτωμένο 20λιτρο ανάγκης, με guppies


dlamprou

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση παρόλο που ξέρω (και με το δίκιο σας) ότι θα αντιδράσετε αρνητικά.

Το θέμα αφορά μια ακόμη πολύ κακή επιλογή δώρου για ένα παιδί (8 ετών), που εντέλει εξελίχθηκε σε βάσανο για τα ζωντανά. Θα σας πω λίγο το ιστορικό για να έχετε πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Ο κολλητός του υιού μου έλαβε σαν δώρο κάποια στιγμή, μια πλαστική γυάλα, υπολογίζω γύρω στα 3-4 λίτρα, με 4 gappies μέσα. Προφανώς και ποτέ δεν μπήκε ούτε φίλτρο, ούτε θέρμανση, ούτε φωτισμός, ούτε καν χαλίκι.

Παρόλα αυτά, έφτασαν αισίως τα 20!!! Μιλάμε για ένα διάστημα περίπου ενός έτους, ίσως και παραπάνω. Ο πατέρας λοιπόν αποφάσισε να τα χωρίσει ανάμεσα στη φοβερή γυάλα και σε ένα πλαστικό μπολ σαλάτας. Σε αυτές τις συνθήκες, ο πατέρας, με ρώτησε αν μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση... τότε κατάλαβα ότι στο σπίτι υπάρχαν ψάρια... 

Ξεκαθαρίζω ότι το μόνο λογικό, που είναι να δώσει τα guppies σε κάποιον άλλο ή στο μαγαζί, δεν είναι επιλογή, καθώς έχουν πλέον συνδεθεί με ένα διαζύγιο όπου ο γιος έχει φύγει από το σπίτι και περιμένει να δει τα ψάρια που του προσέχει ο πατέρας στο πατρικό σπίτι.... Παλιοκατάσταση χωρίς λογική και χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

Το μόνο που μπόρεσα να κάνω, ήταν να του δώσω ότι είχα από περισσευούμενο εξοπλισμό. Έστησα ένα διαθέσιμο 20λιτρο με χαλίκι στον πάτο μπας και φιλοξενήσει βακτήρια, ένα φίλτρο με όσο περισσότερο siporax χωρούσε, και με σχετικά δυνατή ροή για να κάνει όσο το δυνατόν περισσότερα περάσματα του νερού, παρόλο που φοβάμαι ότι τα ζορίζει. Προφανώς νερό με αντιχλώριο (για πρώτη φορά από την αγορά τους!!!) και όσο είχα από το biostart που συνόδευε το siporax. Δεν είχα κάτι καλύτερο να προσφέρω άμεσα... Προφανώς η αγορά μεγαλύτερου από πλευράς του είναι πολύ δύσκολη λόγω οικονομικών και πιθανής μετακόμισης...

Η αλλαγή ήταν εντυπωσιακή πάντως, μέσα σε 1 εβδομάδα, τα ψάρια απέκτησαν χρώμα. Όταν τα πρωτοείδα ήταν όλα άχρωμα, ένα ξεπλυμένο μπεζ γκρι χρώμα.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για να βελτιώσω όσο μπορώ την κατάσταση;

Θα ήταν καλύτερα να βάλω άνθρακα αντί για το siporax; Μετά όμως πως θα αναπτύξει βιολογία το siporax; Έχει νόημα να βάλω ένα διχτάκι με τον άνθρακα ή το siporax, απλα να κρεμεται στην ροή του φίλτρου; 

Υπάρχει φυτό που να μπορεί να βοηθήσει με το φορτίο και να αντέξει χωρίς άμεσο φωτισμό; Έχει λίγο έμεσο φωτισμό κατά τη διάρκεια της μέρας και το φως της κουζίνας (ψυχρό λευκό) κάποια ώρα το απόγευμα. Από θερμοκρασία δεν το φοβάμαι τόσο, δεν θα πεσει κάτω των 18 και αφού επιβίωσαν ως τώρα μαλλον το αντέχουν. Δεν έχω κάποιο διαθέσιμο κλάδεμα να πειραματιστώ αλλά τουλάχιστον θα ψαχτώ στην περιοχή μήπως έχει κανείς τίποτα. Εγώ έχω διαθέσιμα Cryptocoryne beckettii 'Petchii' και Hottonia palustris. Αν βρω κερατόφυλλο λέτε να επιβιώσει χωρίς φωτισμό;

Προσθέτω επίσης περισσότερο prime από τα λίτρα του (20%-30%), ώστε να μπορεί να δεσμεύσει παραπάνω αμμωνία, ελπίζω να μην κάνω λάθος. Προς το παρόν κάνω μια αλλαγή 50% ανά εβδομάδα (ξενο σπίτι είναι κιόλας..) και του έχω πει να κάνει και μεσοβδόμαδα όσο μπορεί με νερό αφημένο σε μπολ τουλάχιστον 48ωρο (περίπου 25% είναι).

Θα έχετε απόλυτο δίκιο σε όποια κριτική αλλά δεν είναι στο χέρι μου να επιβάλω δραστικές λύσεις. Μπορώ όμως να βελτιώσω κάπως την κατάσταση;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έβαλες απλά σιποραξ που σου περίσσεψε ή έβαλες και από το δικό σου φίλτρο? Σε πρώτη φάση ας έβαζες λίγη από την βιολογία σου στο καινούργιο και στύψε και τα σφουγγάρια σου (ή ότι άλλο έχεις) πάνω στο μακαρόνι. Τουλάχιστον να υπάρχει στρωμένο φίλτρο. 

Πόσα ψάρια υπάρχουν συνολικά τώρα στα ενυδρεία-δοχεία? 

Τεστ υπάρχουν? Αν ναι πάρε για αμμωνία. Η ροή δεν είναι θέμα όσον αφορά τη βιολογία, χαμήλωσε την γιατί στρεσάρεις και άλλο τα ψάρια. Άνθρακα μην βάλεις αλλά αν παίρνει κ άλλο μακαρόνι πρόσθεσε από το δικό σου. 

Το κερατόφυλλο δεν ξέρω αν θα την παλέψει. 

Εγώ θα έλεγα να δοθούν όσα περισσότερα ψάρια γίνεται και μάλιστα άμεσα. Εντάξει για το παιδάκι δεν διαφωνώ αλλά όπως και να έχει η κατάσταση έχει ξεφύγει. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες και εβαλες simporax  το κερατοφυλλο θελει φωτισμο για να αναπτηχθει εχει καπακι το ενυδρειο;Βγαλε μια φοτο το ενυδρειο και οχι δεν θα ηταν καλυτερα με ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα καινουριο siporax και απλά έριξα και καμια χούφτα από το δικό μου manado, πανω στο χαλίκι του ώστε να μεταφέρω ότι μπορώ από αποικία.

Τώρα όλα τα guppies είναι στο 20 λιτρο. Το φίλτρο είναι γεμάτο μέχρι σκασμού δεν παίρνει άλλο υλικό. Να κάνω κανα διχτυ με έξτρα μακαρόνι μπροστά από την έξοδο του φίλτρου; Το ενυδρείο έχει ένα απλό γυάλινο καπάκι.

Θα χαμηλώσω τη ροή ή θα κάνω καμια πατέντα με κανα διάτρητο σωλήνα ώστε να συνεχίσει να περνάει αρκετός όγκος ανα ώρα.

Τεστ δεν έχει (εδώ δεν είχε φίλτρο), τη Δευτέρα έχω κανονίσει επίσκεψη και αλλαγή νερού, θα το τσεκάρω με τα δικά μου τεστ.

Θα ξαναρίξω και Sera βακτήρια, θα κρατήσω και από το δικό μου φίλτρο τον υαλοβάμβακα που θα αλλάξω, ώστε να τον περάσω σε εκείνον.

Δυστυχώς, φώτο από Δευτέρα που θα τον επισκευτώ.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αληθεια συναιχεια ακουω μονομαχους και χρυσοψαρα σε γυαλες γκαμπυ 1η φορα. Εφοσον η διατροφη των γκαμπη περιλαμβανει και αλγη μπωρεις να βαλεις φυτα  Σε 20 λιτρο μπορουν να μπουν καπου στα 8 γκαμπη (αν ηπαρχουν καλες συνθηκες). Οσο για το φιλτρο τα γκαμπη θελουν μεγαλη ροη αλλα και μερικα χαλαρα σημεια. Ποσο ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... μονομάχο θα τον είχαμε σούπερ στα 20 λίτρα.

Διαστάσεις είναι 38*20*25, 19λιτρο (από όσο θυμάμαι). Θα σκεφτώ καμια πατέντα για να μειώσω τη ροή. Ίσως σφηνώσω στην έξοδο ένα μεγαλύτερο διάτρητο σωλήνα ώστε να μειώνει την ένταση. 

Τα φυτά τα προτείνεις ως πηγή τροφής; 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα φυτα τα προτεινω ως κρυψωνες για τα στρεσαρισμενα ψαρια αλλα τα φυτα θα βοηθανε στην αυξηση της αλγης και με την αλγη τα ψαρια θα εχουνε να φανε,οχι ομως παντα μονο οταν λειπουν απο το σπιτι να μην αγοραζουν αυτοματες ταιστρες,εγω χρησιμοποιω flakes σαν τροφη (και αλγη φυσικα) αλλα γουστα ειναι αυτα

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

Απο φυτα σου προτεινω ή ανουμπια (πανω σε καμια ρυζα) ή κατι σε γρασιδι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Σε 20 λιτρο μπορουν να μπουν καπου στα 8 γκαμπη (αν ηπαρχουν καλες συνθηκες).

 

Μωρέ και ένα σκαλάρι χωράει, αλλά για μιλάμε για απλή επιβίωση, όχι για ζωή. Εγώ στα 20λ δεν θα έβαζα τίποτα άλλο εκτός από μονομάχο.

Στο θέμα του φίλου, μπράβο σου για την προσπάθεια! Το ενυδρείο τώρα έχει μαζί με τα μωρά 20 guppies? Αν ναι ας δώσει τις γέννες και ας κρατήσει 3-4 ψαράκια. Για την ροή δεν γίνεται καμιά πατέντα με spaybar;

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Για να πω την αληθεια συναιχεια ακουω μονομαχους και χρυσοψαρα σε γυαλες γκαμπυ 1η φορα. Εφοσον η διατροφη των γκαμπη περιλαμβανει και αλγη μπωρεις να βαλεις φυτα  Σε 20 λιτρο μπορουν να μπουν καπου στα 8 γκαμπη (αν ηπαρχουν καλες συνθηκες). Οσο για το φιλτρο τα γκαμπη θελουν μεγαλη ροη αλλα και μερικα χαλαρα σημεια. Ποσο ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου;

Kleis Gry με ολο το σεβασμο πραγματικα επειδη παρακολουθω θεματα σου και μπορω να κρινω πλεον οτι εχεις πολλα να μαθεις ακομα για το χομπυ. τουλαχιστον θα σου πρότεινα εγω με την δικη μου λογικη να μην μπερδεύεις αλλους. μπορει και αυτοι να μην ξερουν και να παρουν στα σοβαρα τα λογια σου.

Το θεμα δεν ειναι να επιβιωνουν απλα τα ψαρια οπως τα δικα σου που εχεις τοσα ειδη σε τοσο λιγα λιτρα... πρεπει να ζουν ευχάριστα τουλαχιστον αφου επέλεξες να τα υιοθετήσεις.. 

Έγινε επεξεργασία - manosmili
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν καμια φορα λεω μπουρδες αλλα παρασυρωμαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Για να πω την αληθεια συναιχεια ακουω μονομαχους και χρυσοψαρα σε γυαλες γκαμπυ 1η φορα. Εφοσον η διατροφη των γκαμπη περιλαμβανει και αλγη μπωρεις να βαλεις φυτα  Σε 20 λιτρο μπορουν να μπουν καπου στα 8 γκαμπη (αν ηπαρχουν καλες συνθηκες). Οσο για το φιλτρο τα γκαμπη θελουν μεγαλη ροη αλλα και μερικα χαλαρα σημεια. Ποσο ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου;

Φιλε μου! Δεν μπαινουν 8 γκαπυ σε 20λ!!!

 

πριν 14 ώρες, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Απο φυτα σου προτεινω ή ανουμπια (πανω σε καμια ρυζα) ή κατι σε γρασιδι.

Και ποια φυτα;! Δεν υπαρχει ουτε φωτισμος ουτε υποστρωμα (διαβασε το ποστ#1) :chair:

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

 

Μωρέ και ένα σκαλάρι χωράει, αλλά για μιλάμε για απλή επιβίωση, όχι για ζωή. Εγώ στα 20λ δεν θα έβαζα τίποτα άλλο εκτός από μονομάχο.

Στο θέμα του φίλου, μπράβο σου για την προσπάθεια! Το ενυδρείο τώρα έχει μαζί με τα μωρά 20 guppies? Αν ναι ας δώσει τις γέννες και ας κρατήσει 3-4 ψαράκια. Για την ροή δεν γίνεται καμιά πατέντα με spaybar;

Ναι, τώρα είναι 20 μαζί με τα μικρά, θα προσπαθήσω να πάω σε ένα petshop εδώ που το ξέρω αλλα δεν παίρνουν εύκολα, προσπάθησα και για έναν πλεκοστομο (ήδη 10-12 εκατοστά) ενός φίλου αλλά δεν τον θέλανε.

Θα προσπαθήσω να διαβάσω λίγο για gappies μπας και ξεχωρίσω αρσενικά με θυληκά. Τι να κρατήσει; Αρσενικά μόνο; Θηλυκά; Δεν είχα ποτέ guppies και δεν ξέρω σχετικά.

Υπόστρωμα υπάρχει πλέον, είχα του δικού μου οπότε πλέον έχει 3 εκατοστά περίπου μαύρο χαλίκι.

 

Έγινε επεξεργασία - dlamprou
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε μου! Δεν μπαινουν 8 γκαπυ σε 20λ!!!

 

Και ποια φυτα;! Δεν υπαρχει ουτε φωτισμος ουτε υποστρωμα (διαβασε το ποστ#1) :chair:

Ουπς,συγνωμη ξανα μερικες φορες τα διαβαζω βιαστικα και παραλυπτο καποια σημεια στο θεμα των γκαμπυ δεν ξερω τοσο καλα αλλες φορες δεν θα λεω αριθμους στη τυχη?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος dlamprou έγραψε:

Ναι, τώρα είναι 20 μαζί με τα μικρά, θα προσπαθήσω να πάω σε ένα petshop εδώ που το ξέρω αλλα δεν παίρνουν εύκολα, προσπάθησα και για έναν πλεκοστομο (ήδη 10-12 εκατοστά) ενός φίλου αλλά δεν τον θέλανε.

Θα προσπαθήσω να διαβάσω λίγο για gappies μπας και ξεχωρίσω αρσενικά με θυληκά. Τι να κρατήσει; Αρσενικά μόνο; Θηλυκά; Δεν είχα ποτέ guppies και δεν ξέρω σχετικά.

 

Μπορει να βαλει αγγελια στο φορουμ αν και βρισκεται δυσκολα αγοραστης

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος dlamprou έγραψε:

Ναι, τώρα είναι 20 μαζί με τα μικρά, θα προσπαθήσω να πάω σε ένα petshop εδώ που το ξέρω αλλα δεν παίρνουν εύκολα, προσπάθησα και για έναν πλεκοστομο (ήδη 10-12 εκατοστά) ενός φίλου αλλά δεν τον θέλανε.

Θα προσπαθήσω να διαβάσω λίγο για gappies μπας και ξεχωρίσω αρσενικά με θυληκά. Τι να κρατήσει; Αρσενικά μόνο; Θηλυκά; Δεν είχα ποτέ guppies και δεν ξέρω σχετικά.

Υπόστρωμα υπάρχει πλέον, είχα του δικού μου οπότε πλέον έχει 3 εκατοστά περίπου μαύρο χαλίκι.

 


Στο 20 λιτρο καλο θα ειναι να κρατησει μονο ενα χαρεμι και κατα καιρους να δινει τις γεννες.
Οσον αφορα το φιλτρο βγαλε ολα τα υλικα απο μεσα και αφησε μονο ενα μικρο σφουγγαρακι,λογικα στο κατω μερος οπου ειναι και η εισαγωγη και στο υπολοιπο βαλε siporax και πανω πανω ενα μικρο κομματι ενυδρεακο βαμβακι.Αν δεν εχει ρυθμιστη ροης το φιλτρο(καποια μικρα εχουν) στουμπωσε τα υλικα και προσπαθησε να το βαλεις να χτυπαει στο τζαμι για να μειωθει η ενταση του.Μιας και θα το ανοιξεις κανε και ενα καθαρισμα στην φτερωτη...

Για φωτισμο μπορει να κανει δουλιτσα και με ενα φωτιστικο γραφειου...

Για περισσοτερες πληροφοριες για τα guppies ριξε μια ματια εδω

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:


Στο 20 λιτρο καλο θα ειναι να κρατησει μονο ενα χαρεμι και κατα καιρους να δινει τις γεννες.
Οσον αφορα το φιλτρο βγαλε ολα τα υλικα απο μεσα και αφησε μονο ενα μικρο σφουγγαρακι,λογικα στο κατω μερος οπου ειναι και η εισαγωγη και στο υπολοιπο βαλε siporax και πανω πανω ενα μικρο κομματι ενυδρεακο βαμβακι.Αν δεν εχει ρυθμιστη ροης το φιλτρο(καποια μικρα εχουν) στουμπωσε τα υλικα και προσπαθησε να το βαλεις να χτυπαει στο τζαμι για να μειωθει η ενταση του.Μιας και θα το ανοιξεις κανε και ενα καθαρισμα στην φτερωτη...

Για φωτισμο μπορει να κανει δουλιτσα και με ενα φωτιστικο γραφειου...

Για περισσοτερες πληροφοριες για τα guppies ριξε μια ματια εδω

 

 

Έτσι το έχω στημένο το φίλτρο, σφουγγάρι , ενυδρειακό βαμβάκι, siporax, σφουγγάρι. Το βαμβάκι το έχω πριν το siporax ώστε να το προστατέυει από μικρά σωματίδια που θα το μπούκωναν. Είναι παλιό δικό μου και ήταν καλοσυντηρημένο για περίπτωση ανάγκης. Τελικά προέκυψε!

Λέτε λοιπόν να μην διαχωρίσει τα ΄δυο φύλλα και να κρατήσει χαρέμι. Θα προσπαθήσω να τα ξεχωρίσω. Απορώ πως επιβίωσαν τα μωρά!!!

Δυστυχώς ενώ είχε και φως το ενυδρειάκι μου, το καπάκι πολυμερίστηκε και το πέταξα πριν κανα χρόνο, αλλιώς θα ήμασταν κομπλε και για λίγο κερατόφυλλο...

Και εγώ για καραντίνα το κράταγα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω εικονα για πιο ακριβως φιλτρο μιλαμε θα προτεινα να βαλεις απο κατω προς τα πανω: σφουγγαρι,siporax,ενυδρειακο βαμβακι και τελος.

Απο εκει και περα αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα με λιγο ψαξιμο στα ενυδρειακα καταστηματα και με 50-60 ευρω μπορειτε να βρειτε ενα 60λιτρο κομπλε οπου και θα αλλαξουν ολα οσο συζηταμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση, δεν θα μπορούσε να κρατήσει μόνο 3 αρσενικά για να μην έχει και θέματα με τις γέννες;  Έχω δει τέτοια ενυδρεία που ήταν μια χαρά, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να πετύχει και στα 20λτ.

Link to comment
Share on other sites

Θετικά νέα! Ενα petshop εδω δεχτηκε να του πάμε μικρά οπότε ετοιμάζω μια φουρνια από καμια 10αρια μικρά για αρχή! Τη Δευτέρα κιόλας!

Ότι έχω διαβάσει ως τώρα προτείνει χαρέμι ή αρσενικά μόνο. Οπότε ή να του κρατήσω 4-5 αρσενικά ή ένα αρσενικό με 3 θηλυκά. Αφού τα δέχεται το μαγαζί, θα του πηγαίνουμε συνέχεια τους απογόνους! Από όσο σέρφαρα δεν υπήρχε κάποια αντίρρηση σε μόνο αρσενικα οπότε ίσως το προτιμησω.

 

Ευχαριστώ γιά τις απαντήσεις σας

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...