Jump to content

Αλλαγες


Recommended Posts

Καλημερα  σε ενα θεμα το μελος @manosmili μου ειπε οτι εχω πολλα ειδη σε λιγα λιτρα (στο 60 λιτρο εχω 2 γκαμπυ 1 γκουραμι 1 πλατυ μαζι με 10 μωρα πλατυ) αυτο με εκανε να αρωτηθω αν επρεπε να κανω ,μερικες αλλαγες. Τι αλλαγες θα μπορουσα να κανω για να νιωθουν καλητερα τα ψαρια μου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα.

 

Τα μωρά πως προέκυψαν αφού έχεις ένα πλάτυ? Τα μετέφερες από άλλο ενυδρείο ή σου γέννησαν εκεί και μετά έβγαλες την μαμά ή τον μπαμπά?

Μετρήσεις?

Τα μωρά αν δεν είναι σε μέγεθος που μπορούν να φαγωθούν θα μεγαλώσουν (και μεγαλώνουν γρήγορα). Το γκουράμι και τα γκάπυ είναι αρσενικά ή θυληκά? Μια φωτογραφία θα βοηθούσε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πλατυ το αγορασα εγκυος. Το γκουραμι ειναι αρσενικο και εχω ενα ζευγαρι απο γκαμπυ. Γεννηθηκαν αλλα 6 μωρα. Απο μετρησεις δεν εχω κανει τεστ ακομα. Υπαρχουν και φυτα 

1581772865749-2038186068.jpg

1581772887244-926514968.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το γκουράμι δεν ταιριάζει με τα υπόλοιπα, γιατί ζει σε νερό με διαφορετικές παραμέτρους. Θέλει πιο μαλακό νερό με χαμηλότερο ph απ ότι τα υπόλοιπα ψάρια σου.

Υπάρχουν αρκετά είδη γκουράμι πιο έχεις?:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω το dwarf gourami 

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμο εχω 8W δυο λαμπες λεντ. Το υλικο φιλτρου που εχω ειναι το simporax. Απο φυτα κερατοφυλλο και θερμοστατη 100W. Κανω αλλαγες 20% την βδομαδα. Η θερμοκρασια του ενυδρειου ειναι 25.

15818385762521819660300.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πείτε σας παρακαλώ κάποιος για τα λάθη γιατί εγώ έχω πει πολλά και θα θεωρεί πλέον ότι τον μισώ για κάποιο λόγο και τα λέω όλα αυτα.

Δεν έχει καμία γνώση πάνω στο χόμπυ και όλο συνεχίζει να παίρνει ψάρια και συμβουλεύει και κόσμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος manosmili έγραψε:

Πείτε σας παρακαλώ κάποιος για τα λάθη γιατί εγώ έχω πει πολλά και θα θεωρεί πλέον ότι τον μισώ για κάποιο λόγο και τα λέω όλα αυτα.

Δεν έχει καμία γνώση πάνω στο χόμπυ και όλο συνεχίζει να παίρνει ψάρια και συμβουλεύει και κοσμο

Πρωσοπικα δεν σε μισω καθολου ισα,ισα σε ευχαριστω γιατι αν δεν μου το ελεγες αυτο θα συνεχιζα να συμβουλευω και αλους με αποτελεσμα να καταστραφει το ενυδρειο τους και το παραδεχομαι δεν ξερω ουτε καν τα βασικα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@manosmili Όλοι έχουμε κάνει λάθη ίσως και πολύ χειρότερα. Επίσης η άποψη δεν είναι αυτόματα και συμβουλή.

 

Στο δια ταύτα, τα μωρά θα μεγαλώσουν και αργά ή γρήγορα το ενυδρείο θα γεμίσει. Έχεις πολλές κρυψώνες και αυτό θα βοηθήσει να επιβιώσουν και οι καινούργιες φουρνιές από μωρά. 

Προσπάθησε να δώσεις μερικά σε φίλους,πετ σοπ αν θέλουν. Τα θηλυκά να γνωρίζεις πως έχουν την ιδιότητα να αποθηκεύουν σπέρμα για μελλοντικές γέννες που σημαίνει πως και να αφαιρέσεις τα αρσενικά θα ξαναδείς κάποιες γέννες.

Θα χρειαστεί να έχεις υγρά τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά ώστε να παρακολουθείς το ενυδρείο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

@manosmili Όλοι έχουμε κάνει λάθη ίσως και πολύ χειρότερα. Επίσης η άποψη δεν είναι αυτόματα και συμβουλή.

 

Στο δια ταύτα, τα μωρά θα μεγαλώσουν και αργά ή γρήγορα το ενυδρείο θα γεμίσει. Έχεις πολλές κρυψώνες και αυτό θα βοηθήσει να επιβιώσουν και οι καινούργιες φουρνιές από μωρά. 

Προσπάθησε να δώσεις μερικά σε φίλους,πετ σοπ αν θέλουν. Τα θηλυκά να γνωρίζεις πως έχουν την ιδιότητα να αποθηκεύουν σπέρμα για μελλοντικές γέννες που σημαίνει πως και να αφαιρέσεις τα αρσενικά θα ξαναδείς κάποιες γέννες.

Θα χρειαστεί να έχεις υγρά τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά ώστε να παρακολουθείς το ενυδρειο.

Το Σαβατο θα παω να δωσω μερικα μωρα και να παρω υγρα τεστ @panagiotis_dms  χιλια ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απο εξοπλισμο χρειαζομαι κατι αλλο;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος manosmili έγραψε:

συνεχίζει να παίρνει ψάρια

Δεν παιρνω ψαρια το οτι μου γεννανε χωρις να ειναι ενυδρειο αναπαραγωγης δεν σημαινει πως τα αγοραζω εγω δεν ηθελα το ενυδρειο μου να γεμισει ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είσαι εντάξει από εξοπλισμό. 

πριν 23 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Δεν παιρνω ψαρια το οτι μου γεννανε χωρις να ειναι ενυδρειο αναπαραγωγης δεν σημαινει πως τα αγοραζω εγω δεν ηθελα το ενυδρειο μου να γεμισει ψαρια.

Σχεδόν όλα τα ζωοτοκα (γκάπυ,μολυ,πλάτυ) εκτος ότι είναι εύκολα ψάρια γεννάνε επίσης πανεύκολα και συχνά και τα μικρά τους μεγαλώνουν γρήγορα. Δυστυχώς αυτό έγινε σε εσένα με το έγκυος θηλυκό και τα υπόλοιπα ακολούθησαν. Το ζευγάρι γκάπυ θέλει παρακολούθηση γιατί αν μείνει έγκυος και αυτή θα πρέπει να την βάλεις κάπου μόνη της. 

Link to comment
Share on other sites

Ειδη νομιζω πως ειναι εγκυος το γκαμπυ

Link to comment
Share on other sites

Ποια την πλατυ ή την γκαμπυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

και αυτή θα πρέπει να την βάλεις κάπου μόνη της. 

Τι εννοεις πρεπει να εχω τις εγκυους καπου αλλου;

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχεις ένα πλάτυ που γέννησε αν σου γεννήσει και το γκάπυ θα γεμίσεις περισσότερα μωρά. Εγώ θα την έβαζα μόνη της σε ξεχωριστό ενυδρείο-γεννήστρα αν φυσικά δεν θέλεις να την δώσεις και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν βγαλω το γκουραμι (που οπως μου ειπατε θελει μαλακοτερο νερο ) και εχω μονο τα πλατυ και τα γκαμπυ τι περιμετρους πρεπει να εχω   (ph κ.α) ; 

 

Επισης το simporax που εχω κανει μονο του για το φιλτρο ή πρεπει να βα λω και κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα προφίλ που σου δίνω.

Απαντούν σε όλες τις ερωτήσεις που μπορεί να έχεις.:)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Επισης το simporax που εχω κανει μονο του για το φιλτρο ή πρεπει να βα λω και κατι αλλο;

Κάνει για την βιολογική φίλτρανση (κύκλος του αζώτου). Έχει κάτι άλλο μέσα το φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει κατι αλλο στο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι και μία μέθοδο μηχανικής φίλτρανσης εκτός από βιολογική. Δηλαδή κάτι που να κρατάει την βρωμιά που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο. Μπορείς να βάλεις είτε σφουγγάρι είτε ενυδρειακό βαμβάκι (προτιμώ το δεύτερο) για αυτόν το σκοπό. Ουσιαστικά δηλαδή μέσα στο φίλτρο σου πρέπει να έχεις μακαρόνι για την αποικία των βακτηρίων και σφουγγάρι η μακαρόνι για την βρωμιά.

Πολλά φίλτρα έχουν μόνο σφουγγάρια (πχ τα εσωτερικά των juwel) που κάνουν και για τα δύο δηλαδή και βακτήρια και βρωμιά μαζί. Απ'όσο έχω διαβάσει το μακαρόνι είναι καλύτερο όσον αφορά την φιλοξενία βακτηρίων και έτσι χρησιμοποιώ αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω στο κατω μερος εχει κατι σαν μαυρο σφουγκαρι. Να και μια φοτο το φιλτρο

1582121506095-653873540.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο φαίνεται μικρό για τα λίτρα σου. Τώρα αν οι μετρήσεις είναι οκ δεν υπάρχει θέμα αλλά δεν ξέρω αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο. Βλέπω το σπρέι μπαρ είναι γυρισμένο προς τα κάτω. Καλύτερα γύρισε το προς τα πάνω για ανατάραξη. 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι στρωμενο επιτελους πηρα τεστ kh ph Gh το ph ειναι 7.6 το kh ειναι - ενω δεν ξερω πως να μετρησω το τεστ Gh εδωσα 10 μικρα στο  aquariumshop  και επιτελους κλαδεψα το κερατοφυλλο :buttrock:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...