Jump to content

Kribensis


HARA

Recommended Posts

Είδα 1 φωτογραφία με μωρά kribensis του Filoxenou (τα συγχαρητηριά μου) κι επειδή μου περισεύει κι ένα 60λιτρο (μήπως να το έβαζα για στρώσιμο σιγα-σιγά. :hysterical: ) Δίαβασα το profil στο tsamis... αλλά έχω αποριούλες.

1) Πόσα μικρά περίπου γεννάει και κάθε πότε;

2) Ποιό είναι το τελικό τους μέγεθος;

3) Είναι δύσκολα ψάρια;

4) Τιμή περίπου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είδα 1 φωτογραφία με μωρά kribensis του Filoxenou (τα συγχαρητηριά μου)...

Ευχαριστώ πολύ :hysterical: αλλά τα περισσότερα να ξέρεις τα κάνουν τα ίδια τα ψάρια και όχι εγώ... :thumbup:

...κι επειδή μου περισεύει κι ένα 60λιτρο (μήπως να το έβαζα για στρώσιμο σιγα-σιγά. :rasp: ) Δίαβασα το profil στο tsamis... αλλά έχω αποριούλες.

1) Πόσα μικρά περίπου γεννάει και κάθε πότε;

Σχεδόν κάθε 3 με 4 μήνες (τα δικά μου τουλάχιστον) εάν είναι σε κατάλληλο περιβάλλον. Οι δικές μου γέννες (6 μέχρι σήμερα) κυμάνθηκαν από 40 έως 70 μικρά (τα αυγά που κάνουν είναι κατά πολύ περισσότερα... μέχρι και 200 περίπου, αλλά δεν σώζονται όλα).

2) Ποιό είναι το τελικό τους μέγεθος;

Περίπου 6-7 πόντοι η θηλυκιά και γύρω στους 10 ο αρσενικός.

3) Είναι δύσκολα ψάρια;

Καθόλου. Νερό δικτύου Αθήνας, φυτεμένο ενυδρείο, εβδομαδιαίες αλλαγές κλπ. Είναι κιχλίδες όμως και αυτό σημαίνει επιθετικότητα σε άλλα ψάρια (αλλά και του είδους τους) ειδικά όταν έχουν μωρά. Αν θέλεις αναπαραγωγή, προτείνω μόνο 1 μικρό CAE στο ενυδρείο τους και μπόλικες κρυψώνες με πέτρες για να αντέξει τις επιθέσεις (δύσκολο να αντέξει άλλο ψάρι - έχω δοκιμάσει διάφορα και νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση). Εάν πάλι τα αφήσεις τελείως μόνα τους στο ενυδρείο, κινδυνεύουν να φάνε τα μωρά, λόγω άνοιας (...!) και συνεχούς όρεξης για... sex! :P

4) Τιμή περίπου;

Τιμή..? Τσάμπα, αν τα πάρεις από εμένα..! :P

Ευχαριστώ

Παρακαλώ... :rasp:

Διάβασε και αυτό να πάρεις μια ιδέα..:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4738

Link to comment
Share on other sites

HARA τα krib είναι είδος όμορφο και καθόλου δύσκολο στις απαιτήσεις του.

Έχω βάλει τα δικά μου να αλωνίζουν μέσα σε 300λ ενυδρείο :rasp:

Αυτή τη στιγμή έχω μωρά (θα δοθούν μόλις μεγαλώσουν) κι 1 ενήλικο που περισσεύει, οπότε δεν χρειάζεται να πας να αγοράσεις από κανένα μαγαζί :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και αυτό να πάρεις μια ιδέα..:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4738

Οκ. Ευχαριστώ. Μία ερώτηση μόνο. Την καρύδα (αφού την φάμε πρώτα) την βράζουμε ή κάνουμε μόνο ένα καλό πλυσιματάκι;

Link to comment
Share on other sites

Με βράσιμο είσαι πιο σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά απέκτησα και εγώ κριμπενσάκια. :thumbdown: Έβαλα μέσα κι 1 SAE όπως με συμβούλεψε ο filoxenos και έχουν γίνει φιλαράκια. Περιμένω το απόγευμα να πάρω και java moss που μου είπαν ότι τους αρέσει. Έχω 1 ερώτηση μόνο. Τις τελευταίες μέρες κάνουν μετακόμιση. Βγάζουν το χαλίκι που έχει μέσα η φωλιά τους και μ'αυτό κλείνουν την είσοδο. Εχουν αφήσει μια μικρή μόνο τρύπα ώστε να χωράνε. Γιατί αυτό; Μήπως μου ετοιμάζουν καμία έκπληξη; :)

Link to comment
Share on other sites

Να και μία φωτογραφία.

post-3928-1180792603_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τι έκπληξη..! Να περιμένεις ίσαμε 200 αυγά... :thumbdown:

(έτσι κάνουν τα kribensis... και που να δεις τι γίνετε όταν θα γεννήσουν!!! :) )

Link to comment
Share on other sites

Βγάζουν το χαλίκι που έχει μέσα η φωλιά τους και μ'αυτό κλείνουν την είσοδο. Εχουν αφήσει μια μικρή μόνο τρύπα ώστε να χωράνε. Γιατί αυτό; Μήπως μου ετοιμάζουν καμία έκπληξη; :)

Έτσι γίνεται :thumbdown: Σκάβουν για να μεγαλώσουν τη φωλιά, όμως βαριούνται να πάνε τα "μπάζα" μακριά και τα φτύνουν όλα στην είσοδο του σπιτιού τους :)

Άντε και καλούς απογόνους τώρα!

Link to comment
Share on other sites

...Σκάβουν για να μεγαλώσουν τη φωλιά, όμως βαριούνται να πάνε τα "μπάζα" μακριά και τα φτύνουν όλα στην είσοδο του σπιτιού τους...

Δεν είναι ότι "βαριούνται" να πάνε μακρύτερα τα "μπάζα", ούτε σκάβουν για να μεγαλώσουν τη φωλιά (μπορεί και αυτό το τελευταίο όμως καμιά φορά, εάν είναι μικρή). Η μεταφορά του χαλικιού προς την είσοδο γίνεται για να την κλείσουν για λόγους προστασίας. Εάν έχεις κάτω αρκετά ψιλό χαλικάκι ή άμμο, θα δεις ότι το βράδυ την κλείνουν τόσο ώστε να μην μπορεί να μπει κάποιο άλλο ψάρι και το πρωί την ανοίγουν για να βγουν έξω (αυτό γινόταν σε όλες τις γέννες των δικών μου ζευγαριών kribensis). Και συνήθως μετά την εκκόλαψη, το βράδυ μένει μέσα στη φωλιά η θηλυκιά με τα μικρά, ενώ ο πατέρας παραμένει απ' έξω και "φυλάει Θερμοπύλες"... (έτσι έκαναν και τα δύο δικά μου ζευγάρια σε όλες τους τις γέννες).

Επίσης έχω παρατηρήσει (αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι κάποια μεταφορά χαλικιού και εναπόθεσή του σε κατάλληλα σημεία μέσα στη φωλιά και γύρω από την είσοδό της, γίνεται για λόγους καλύτερης κυκλοφορίας του νερού στο μικρό και περιορισμένο χώρο της. Εάν δε αυτό πράγματι επιβεβαιωθεί, θα δείχνει ότι αυτά τα ζώα είναι πανέξυπνα..! Εχω σχηματίσει αυτή την εντύπωση, από αυτά που είδα όσες φορές σήκωσα προσεκτικά τη φωλιά όταν το τσούρμο βόσκαγε σε άλλο σημείο του ενυδρείου αλλά και από τη γενικότερη παρατήρηση που έχω κάνει στη συμπεριφορά τους κατά τη διάρκεια του μεγαλώματος των μικρών. Και επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι σίγουρος ότι πράγματι αυτό συμβαίνει...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω παρατηρήσει (αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι κάποια μεταφορά χαλικιού και εναπόθεσή του σε κατάλληλα σημεία μέσα στη φωλιά και γύρω από την είσοδό της, γίνεται για λόγους καλύτερης κυκλοφορίας του νερού στο μικρό και περιορισμένο χώρο της. Εάν δε αυτό πράγματι επιβεβαιωθεί, θα δείχνει ότι αυτά τα ζώα είναι πανέξυπνα..! Εχω σχηματίσει αυτή την εντύπωση, από αυτά που είδα όσες φορές σήκωσα προσεκτικά τη φωλιά όταν το τσούρμο βόσκαγε σε άλλο σημείο του ενυδρείου αλλά και από τη γενικότερη παρατήρηση που έχω κάνει στη συμπεριφορά τους κατά τη διάρκεια του μεγαλώματος των μικρών. Και επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι σίγουρος ότι πράγματι αυτό συμβαίνει...

Ντίνο σε αυτό έχεις δίκαιο τα δικά μου έκαναν τη φωλιά τους κάτω από μια μεγάλη ρίζα σκάψανε κατά τέτοιο τρόπο ώστε να έχει δύο εισόδους παράλληλα με το ρεύμα του νερού.. Μάλιστα προτού γεννήσουν πειραματικά την έκλεισα την μια είσοδο. Αμέσως έπιασαν δαυλιά και την ξανάνοιξαν. Σε δεύτερη φάση έκλεισα την είσοδο ξανά και άνοιξα μια άλλη πιο δίπλα. Η έκπληξη μου ήταν μεγάλη όταν έκλεισαν την είσοδο που άνοιξα εγώ και ξανά άνοιξαν αυτήν που είχαν ανοίξει εξ αρχής. Στο παραπάνω πείραμα φαίνεται ότι τα ψάρια αυτά δεν ανοίγουν τυχαία τρύπες έχουν μια στρατηγική.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι Χρήστο. Και είναι εντυπωσιακό να τα παρατηρείς και να προσπαθείς να καταλάβεις γιατί κάνουν ότι κάνουν...

Να και μια φωτογραφία που βρήκα στο αρχείο μου από παλιότερη γέννα, όπου όταν άρχισα να καταλαβαίνω τι παίζει, προσπάθησα να τη βοηθήσω βάζοντας μια μικρή πέτρα μπροστά στην είσοδο, ώστε και να έχει λιγότερη δουλειά να κάνει αλλά και το χαλικάκι να στέκει πιο εύκολα στην θέση που το έβαζε...

Link to comment
Share on other sites

Και τι έκπληξη..! Να περιμένεις ίσαμε 200 αυγά... :thumbup:

(έτσι κάνουν τα kribensis... και που να δεις τι γίνετε όταν θα γεννήσουν!!! :wootwoot: )

Καλημέρα. Γεννήσαμε!!! :thumbdown::):)

Σήμερα το πρωί πήγα να τα ταίσω και είδα ένα τσούρμο μικροσκοπικά ψαράκια να κάνουν βόλτα μαζί με την μαμά τους. ;);):thumbup: Είναι καταπληκτικά.

Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω φώτο.

Link to comment
Share on other sites

:thumbdown: Μπράβο η γονείς τώρα θα αναλάβουν το τάισμα των μικρών, παίρνουν τροφή την διαλύουν με το στόμα τους και μετά την φτύνουν μπροστά στα μωρά τους. Τα μωρά όπως όλα τα μωρά χρειάζονται τακτικό τάισμα για αυτό τάιζε μικρές ποσότητες 3 φορές την ημέρα ώστε να υπάρχει τροφή για τα μικρά. Ίσος αυτήν την περίοδο να κάνεις λίγο πιο τακτικές αλλαγές νερού για μην επιβαρυνθεί το νερό από το συχνότερο τάισμα.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...