Jump to content

SOS Καφε κηλίδες στις πέτρες


Okidoki

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρων και κατοικείται από 10 ps. Demasoni περίπου 3 εβδομάδες τώρα! Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι άρχισε να κανει την εμφάνιση της η άλγη όπως και είναι φυσιολογικό, αλλά  έχω δει και κάτι καφέ κηλίδες να βγαίνουν πάνω στις πέτρες που μέρα με την μέρα γίνονται και περισσότερες! Επίσης έχω παρατηρήσει και μια πολύ ελαφριά θολούρα στο νερό που δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο και αυτό! Το ενυδρείο μου τρέχει με φίλτρο της eheim ecco pro 300 στα 750 λίτρα την ώρα και σήμερα το καθάρισα μαζί με την εβδομαδιαία αλλαγή νερού που κάνω. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια λύση επί του θέματος προτού προβώ σε ενεργείς που δεν πρέπει? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων. 

Screenshot_20200215_203315_com.android.gallery3d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια οδοντοβουρτσα και καθαρισε. Αν φευγει ευκολα - ειναι διατομικη αλγη. Δεν υπαρχει προβλημα. Θα φυγει. Το ενυδρειο ακομα φρεσκο ειναι.

Δεν υπαρχει ενυδρειο χωρις αλγη. Κανεις μετρησεις νερου; Φωτισμος (πόσες ωρες; λαμπες;);

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Παρε μια οδοντοβουρτσα και καθαρισε. Αν φευγει ευκολα - ειναι διατομικη αλγη. Δεν υπαρχει προβλημα. Θα φυγει. Το ενυδρειο ακομα φρεσκο ειναι.

Δεν υπαρχει ενυδρειο χωρις αλγη. Κανεις μετρησεις νερου; Φωτισμος (πόσες ωρες; λαμπες;);

 

Τελικά είναι από την άλγη φίλε μου! Απλά δεν ήξερα ότι εμφανίζεται και σε καφέ χρώμα! Τα φώτα μου είναι τ6 φθορίου και τις έχω αναμμένες 8 ώρες την μέρα με την βοήθεια χρονοδιακοπτη! Τώρα θα κάνω μια συσκότιση για 2 μέρες ίσα ίσα να ηρεμήσουν και μετά λέω να τα έχω λιγότερο αναμμένα! Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Okidoki έγραψε:

Τελικά είναι από την άλγη φίλε μου! Απλά δεν ήξερα ότι εμφανίζεται και σε καφέ χρώμα! Τα φώτα μου είναι τ6 φθορίου και τις έχω αναμμένες 8 ώρες την μέρα με την βοήθεια χρονοδιακοπτη! Τώρα θα κάνω μια συσκότιση για 2 μέρες ίσα ίσα να ηρεμήσουν και μετά λέω να τα έχω λιγότερο αναμμένα! Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια! 

Το καταλαβες λαθος. Διατομικη εμφανιζεται οταν υπαρχει ελλειψη φωτισμου και απλα στα "φρεσκα" ενυδρεια (παιζει ρολο ποσοτητα SiO2-διοξείδιο του πυριτίου) . 8 ωρες φωτισμος ειναι μια χαρα.

Απο την στιγμη, που δεν εχεις φυτα, μπορεις να εχεις ο τι φωτισμο θελεις. Το θεμα ειναι, αν αυξανεις τον φωτισμο, φευγει διατομικη, αλλα εμφανιζεται πρασινη τριχοειδης αλγη.

Ακομα μεγαλο ρολο παιζει αν η αμμος και αν οι πετρες ειναι χαλαζιακη (ες) - SiO2, τοτε ειναι και αυτη μια αιτια εμφανισης διατομικης.

Διαβασε εδω -

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...