Jump to content

πρόβλημα με σουμπούκιν


Recommended Posts

Σεπτέμβρη του 19 εμφανίζεται η σύζυγος με μια πλαστική σακούλα μ' ένα χρυσόψαρο μέσα. Παρά τις αντιρρήσεις μου το βάζει σε ένα μπωλ για δημητριακά χαρούμενη που με 2,5 ευρώ πήρε ψάρι απ΄το παζάρι με την τροφή δώρο. Πίστευα πως σε μερικές μέρες το καημένο θα τα κακάρωνε όπου και θα της την έλεγα για την επιπολαιότητά της. Έλα όμως που την άλλη μέρα με το που περνάω δίπλα απ' το μπωλ μου κάνει κάτι ωραία κουνήματα κοιτώντας με στα μάτια... Παίρνω τ' αμάξι και πάω σ' ένα μαγαζί κοντά. Επιστρέφω 100€ ελαφρύτερος με 25 λίτρα ενυδρείο, 200άρι εσωτερικό φίλτρο, λάμπα led, χαλίκι, διακοσμητικό ξύλο, 2 ανούμπιες, πολυτέστ, αντιχλώριο, βακτήρια και τεστ αμμωνίας. Όλα καλά μέχρι και πριν από μια βδομάδα. Έκτοτε ο Ζάχος περνάει το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας ακίνητος στην επιφάνεια σε μια γωνία του ενυδρείου. Παρότι τα τεστ ήταν οκ πλην σκληρότητας, έκανα επιθετικές αλλαγές νερού (50%+25%+25%), έβαλα νέο υλικό στο φίλτρο, κατέβασα το ΝΟ2 στο μηδέν, του έβρασα αρακά... Τίποτα. Φοβάμαι πως το φιλαράκι μου υποφέρει και ένα από τα επόμενα πρωινά θα το βρω στον πάτο... Με την τροφή ψιλοασχολείται και ψιλοτρώει, αλλά καμία σχέση με παλιότερα. Κάποιες στιγμές επίσης κινείται σα να του έχουν βάλει νέφτι για 10-20 δευτερόλεπτα και μετά πάλι στη γωνία του. Μορφολογικά δεν παρατηρώ πρόβλημα με τη μηδενική όμως εμπειρία μου. Νομίζω ως πιο πιθανό ότι κολυμπάει σε μπίχλα 5 μηνών καθώς τις εβδομαδιαίες αλλαγές τις κάνω με κανάτα από πάνω ενώ και το φίλτρο καταρράκτης τραβάει από περίπου τη μέση. Άρα Δευτέρα πάω για σιφόνι που έπρεπε να έχω πάρει απ΄την πρώτη μέρα αν το 'ξερα και ίσως αερόπετρα ή σκόνη οξυγόνου. Αν δε δουλέψει πάμε για επανεκκίνηση του ενυδρείου με καινούργιο υπόστρωμα και πλύσιμο τα φυτά με υγρό πιάτων. Αν δε δουλέψει πάμε για σοκ με αλάτι και μετά φάρμακα. Το σενάριο να πάρω 60άρι ενυδρείο που ξέρω πολύ καλά πως θα άλλαζε το παιχνίδι, δυστυχώς δυστυχώς δεν παίζει μέχρι νεωτέρας τουλάχιστον, κι ας γνωρίζω πως φτάνουνε τα 30 εκατοστά ενώ η ανάπτυξη των εσωτερικών τους οργάνων δεν περιορίζεται από το μέγεθος της δεξαμενής. Φρίκη, πήγα να του προσφέρω μια καλύτερη ζωή και αντί γι' αυτό σερβίρω αργό θάνατο με καλές προθέσεις. Μπλέξαμε κυρίες και κύριοι...

zaho.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Πρωτα - βγαλε ολα τα πλαστικα απο το ενυδρειο! Μπορει και αυτα να βγαζουν ουσιες στο νερο.

2- τεστ αμμωνιας πότε εχεις κανει τελευταια φορα και πως λεγεται; Τα στριπ 6 σε 1 (μαλλον) που πηρες, ειναι μαντεια σκετη. Δεν θα καταλαβεις, αν εχεις ΝΟ2 στα 2 ή στα 10.

Αν βλεπω καλα, πολυ κοκκινα βραγχια εχει το ψαρι. Φταιει η ποιοτητα νερου. Μαλλον αμμωνια ή νιτρωδη.

Βακτηρια πηρες για να στρωσεις το ενυδρειο;

Το φιλτρο τι εχει μεσα;

Κανε αλλαγες νερου με seachem prime συχνες, θερμοκρασια ιδια με νερο του ενυδρειου. Βγαλε μια κοντινη φωτογραφια απο το ψαρι.

Υπαρχει περιπτωση να κολλησε κατι και απο ανουμπιας,που εφερες; Μηπως τα φυτα στο πετσοπ εχουν σε ενα ενυδρειο,που εχουν και τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Zahos2020 said:

Αν δε δουλέψει πάμε για επανεκκίνηση του ενυδρείου με καινούργιο υπόστρωμα και πλύσιμο τα φυτά με υγρό πιάτων. Αν δε δουλέψει πάμε για σοκ με αλάτι και μετά φάρμακα.

Καλή σου μέρα,

Αναγνωρίζω την προσπάθεια και την αγωνία σου αλλά σε παρακαλώ μην κάνεις τα ανωτέρω. Το υγρό πιάτων μόνο κακό θα κάνει, το χαλίκι δεν έχεις λόγο να το αφαιρέσεις και αν θέλεις να το ξεπλύνεις θα το κάνεις μόνο με νερό του ενυδρείου.

Μην καταστρέψεις δηλ. με βεβιασμένες κινήσεις (πχ υγρό πιάτων, πέταμα χαλικιού ή πλύσιμο του με νερό βρύσης) ότι βιολογία έχει αναπτυχθεί, δώσε στο ψαράκι σου συχνές αλλαγές νερού ακολουθώντας οδηγίες @natateo και ποικιλία τροφών μέχρι να του πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο.

Ελπίζω να την παλέψει, μην το παρατήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Στη χθεσινή αλλαγή πρόσθεσα λίγο νερό λιγότερο για να πέφτει απ' το φίλτρο από λίγο πιο ψηλά ώστε να βοηθάει στην οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Τα τεστ μου είναι τα στριπ 6 σε 1 της τέτρα και το υγρό salifert για αμμωνία.

Τα βράγχια του ήταν πάντα κόκκινα και το θεώρησα design feature όχι ένδειξη ασθένειας

Οι ανούμπιες ήταν από την πρώτη μέρα στο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα, αλλά αύριο που θα βάλω σιφόνι θα τις αφαιρέσω.

Βακτήρια ναι το DM2 alive και αντιχλώριο το sera aqautan. Φίλτρο haquoss cascade 200 με ενεργό άνθρακα και ξέρω ΄γω.

Θα ρίξω seachem prime αύριο και ανεβάζω και μια close up του Ζαχούλη.

zcu.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Zahos2020 έγραψε:

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Τα τεστ μου είναι τα στριπ 6 σε 1 της τέτρα και το υγρό salifert για αμμωνία.

Τα βράγχια του ήταν πάντα κόκκινα και το θεώρησα design feature όχι ένδειξη ασθένειας

Οι ανούμπιες ήταν από την πρώτη μέρα στο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα, αλλά αύριο που θα βάλω σιφόνι θα τις αφαιρέσω.

Βακτήρια ναι το DM2 alive και αντιχλώριο το sera aqautan. Φίλτρο haquoss cascade 200 με ενεργό άνθρακα και ξέρω ΄γω.

Θα ρίξω seachem prime αύριο και ανεβάζω και μια close up του Ζαχούλη.

zcu.jpg

Σκουπα μην βαζεις, θα παει η αμμωνια στα ύψη! Τι λεει το τεστ αμμωνιας;

Αν τα φυτα(ανοθμπιας) ειχες απο την πρωτη μερα και ολα ηταν καλα για 2 εβδομαδες, τοτε τα φυτα δεν φταινε. Μην τα βγαζεις, μονο καλο κανουν στο ενυδρειο.

Ενεργο ανθρακα πόσες μερες το εχεις στο φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, natateo said:

Σκουπα μην βαζεις, θα παει η αμμωνια στα ύψη! Τι λεει το τεστ αμμωνιας;

Αν τα φυτα(ανοθμπιας) ειχες απο την πρωτη μερα και ολα ηταν καλα για 2 εβδομαδες, τοτε τα φυτα δεν φταινε. Μην τα βγαζεις, μονο καλο κανουν στο ενυδρειο.

Ενεργο ανθρακα πόσες μερες το εχεις στο φιλτρο;

To τεστ αμμωνίας βγαίνει καθαρό <0,15 ΝΗ3&ΝΗ4 και προχθές και σήμερα που ξαναέκανα.Το φίλτρο είναι καινούργιο, 3 ημερών.Το προηγούμενο το είχα 2 μήνες και το έπλενα κάθε 2 εβδομάδες με νερό ενυδρείου.Οι οδηγίες του γράφουν αλλαγή ανά τρίμηνο αλλά είχε μειωθεί κάπως η ροή του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Zahos2020 έγραψε:

To τεστ αμμωνίας βγαίνει καθαρό <0,15 ΝΗ3&ΝΗ4 και προχθές και σήμερα που ξαναέκανα.Το φίλτρο είναι καινούργιο, 3 ημερών.Το προηγούμενο το είχα 2 μήνες και το έπλενα κάθε 2 εβδομάδες με νερό ενυδρείου.Οι οδηγίες του γράφουν αλλαγή ανά τρίμηνο αλλά είχε μειωθεί κάπως η ροή του.

Αυτο ειναι κακο, που εχεις καινουργιο φιλτρο. Το χαλικι και αυτο ειναι καινουργιο;

Link to comment
Share on other sites

Νιτρωδη μέτρησε.

Και ακομα....  αμμωνια  και νιτρωδη δεν καταστρεφουν τα βραγχια αμέσως, αλλα μετα απο 3-5 ημερες ή περισσοτερο, αν τα ψάρια επιβιώσουν απο δηλητηρίαση με αμμωνία, οι συνεπειες μπορουν να επηρεαζουντα ψαρια για περισσοτερο απο ενα μήνα. Κατα τη διάρκεια αυτης της περιοδου, τα ψαρια γινονται εξαιρετικα ευαισθητα σε διάφορες ασθενειες και συχνα πεθαίνουν  απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, natateo said:

Αυτο ειναι κακο, που εχεις καινουργιο φιλτρο. Το χαλικι και αυτο ειναι καινουργιο;

Αναγκαίο κακό. Πρέπει μάλλον να αγοράσω ένα καινούργιο φίλτρο όπου βάζω τα υλικά μόνος μου. Αυτό που έχω, παίρνει cartridge που χρειάζεται αλλαγή.

Το χαλίκι είναι από την πρώτη μέρα. 5 μηνών δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Αν το χαλικι ειναι 5 μηνων, τοτε εχεις βιολογια στο ενυδρειο (...αν δεν πλενεις το χαλικι καθε εβδομαδα).

Δες ακομα τις μετρησεις ΝΟ2 και ΝΟ3 (με υγρα τεστ), αν ολα καλα, μπορει να ειναι και καποια ασθενεια. Με φωτο λιγο δυσκολο να καταλαβεις. Μαζεμενα πτεριγια ειναι συμπτωμα πολλων ασθενιων -  πρωτοζωα, oodinium, costia κ.α.

Δες εδω, μηπως βοηθησει. https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

μεγεθυντικός φακος πολλες φορες ειναι χρησιμος.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, natateo said:

Αν το χαλικι ειναι 5 μηνων, τοτε εχεις βιολογια στο ενυδρειο (...αν δεν πλενεις το χαλικι καθε εβδομαδα).

Δες ακομα τις μετρησεις ΝΟ2 και ΝΟ3 (με υγρα τεστ), αν ολα καλα, μπορει να ειναι και καποια ασθενεια. Με φωτο λιγο δυσκολο να καταλαβεις. Μαζεμενα πτεριγια ειναι συμπτωμα πολλων ασθενιων -  πρωτοζωα, oodinium, costia κ.α.

Δες εδω, μηπως βοηθησει. https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

μεγεθυντικός φακος πολλες φορες ειναι χρησιμος.

Με έχεις βοηθήσει πολύ. Σ' ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα έπρεπε ή να με είχε προστατέψει ο πετσοπάς ή να ήξερα καλύτερα. Ενυδρείο με κύκλο 25 λίτρων για χρυσόψαρο είναι απλά λάθος.Ή γιάλα με αλλαγές νερού και πλύσιμο με υγρό πιάτων κι όσο αντέξει ή σωστό μέγεθος τανκ με μεγάλο φίλτρο. Πραγματικά χρειάζεται μια καμπάνια να μη τα παίρνει ο κόσμος δώρο.

Από την ιντερνετική μελέτη διάβασα για τη λύση του αλατιού. 1,5% και την επόμενη μέρα 3% και σταδιακά αλλαγή με γλυκό εντός του ενυδρείου. Έχει κανείς άποψη; Θα εκτιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Zahos2020 έγραψε:

Τελικά θα έπρεπε ή να με είχε προστατέψει ο πετσοπάς ή να ήξερα καλύτερα. Ενυδρείο με κύκλο 25 λίτρων για χρυσόψαρο είναι απλά λάθος.Ή γιάλα με αλλαγές νερού και πλύσιμο με υγρό πιάτων κι όσο αντέξει ή σωστό μέγεθος τανκ με μεγάλο φίλτρο. Πραγματικά χρειάζεται μια καμπάνια να μη τα παίρνει ο κόσμος δώρο.

Από την ιντερνετική μελέτη διάβασα για τη λύση του αλατιού. 1,5% και την επόμενη μέρα 3% και σταδιακά αλλαγή με γλυκό εντός του ενυδρείου. Έχει κανείς άποψη; Θα εκτιμηθεί.

Καλυτερα να σου απαντηση ο @tsala σ΄αυτο. Τα  ψαρια μου δεν αντεχουν το αλατι και δεν εχω ασχοληθει με αλατοθεραπιες .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Δυστυχώς τα περισσοτερα χρυσόψαρα είναι καταδικασμένα.. στα φόρα κάνουμε ότι μπορούμε χρόνια για αυτό , αλλά δεν άλλαζει κάτι.. πρέπει να βγούμε στα κανάλια μάλλον..

Τέλος πάντων..

Τα αλάτι δεν θα κάνει κάτι στο ψάρι, δεν έχει κάποια πληγή ή εξωπαράσιτα που θα μπορούσε να βοηθήσει..

Το ψάρι είναι έτσι από τις συνθήκες διαβίωσης..

Είτε πριν στο πετ σοπ , είτε τώρα σε σένα , είτε και τα δύο μαζί..

Δυστυχώς τα χρυσόψαρα "αντέχουν" κακουχίες.. μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα.. στην ουσία δεν αντέχουν , αλλά δεν το δείχνουν από την αρχή..

Το ψάρι θέλει λίτρα , καλό φίλτρο (μεγάλο με βιολογικό υλικό) και στρωμένο.

Ούτε αμμωνία , ούτε νιτρώδη (0 και τα 2).

Τώρα στην κατάσταση του μπορεί να μην αντέξει , μπορεί όμως και να αντέξει.. δεν μπορεί να στο πει με σιγουριά κανείς αυτό.  

Νομίζω όμως πως μια προσπάθεια αξίζει..

Στην ουσία ο χώρος που θέλει , δεν είναι απαραίτητα ενυδρείο.. μπορείς να το μεταφέρεις σε ένα πλαστικό κουτί αποθήκευσης.. 60-80-100 λίτρα , ότι μεγαλύτερο βρεις..

Μπολι από χομπίστα κι ένα καλό φίλτρο.. έστω εσωτερικό αν όχι εξωτερικό, αλλά μεγάλο μέγεθος για να μπει στρωμένο βιολογικό υλικό

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Zahos2020 έγραψε:

Πραγματικά χρειάζεται μια καμπάνια να μη τα παίρνει ο κόσμος δώρο.

 Αυτό που λες είναι μεγάλη αλήθεια. Είναι σαν να κάνει κάποιος δώρο ένα σκύλο ή μια γάτα χωρίς να ξέρει αν ο άλλος έχει το χρόνο. το χώρο, τα χρήματα, την διάθεση, την γνώση κλπ να το φροντίσει. Δυστυχώς το ψάρι δεν θεωρείται κατοικίδιο όπως τα άλλα και το χρυσόψαρο (λόγω ομορφιάς και τιμής) είναι σχεδόν πάντα το θύμα. Συμφωνώ για την καμπάνια. Να μην τα κάνουν δώρα, ή αν τα κάνουν να τα δίνουν μαζί με 60λιτρα, φίλτρα κλπ :lol:

 

Στο θέμα, είμαι της άποψης να το δώσεις το ψαράκι σου. Όσο και να προσπαθήσεις το ενυδρείο είναι πολύ μικρό γι αυτό. Το Shubunkin φτάνει μέχρι τα 30εκ και ζει μέχρι 15 χρόνια. Η λύση που λέει ο tsala είναι πολύ καλή αν και προσωρινή. Έχω πάρει κι εγώ 2 τέτοια δοχεία από τα lidl για τις αλλαγές νερού. Χωράνε περίπου 50 λίτρα και κοστίζουν 10 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...