Jump to content

Ενυδρείο με ζωοτόκα


SakisBa

Recommended Posts

Τι σας λέει το ενυδρείο μου; Είναι μικρό 100 λίτρων και είπα να βάλω μέσα ζωοτόκα γκαπι... Τώρα έχω μέσα 9 γκαπι... Θέλω να μου πείτε εάν θα είναι άνετα εκεί μέσα...

Από άποψη παραμέτρων νερού θερμοκρασίας και τα λοιπά τα έχω όλα σωστά απλώς δεν τα αναφέρω για να μη σας κουράσω..

 

15818574717941995998844.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πολύ όμορφο το ενυδρείο. Στη θέση σου θα έβαζα μόνο ένα μαύρο φόντο. Μια χαρά θα είναι τα ψαράκια σου :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Vou έγραψε:

Καλησπέρα. Πολύ όμορφο το ενυδρείο. Στη θέση σου θα έβαζα μόνο ένα μαύρο φόντο. Μια χαρά θα είναι τα ψαράκια σου :)

Λες να βάλω μαύρο έεε; Έχω κιολας ένα μεγάλο ρόλο που απ' την μια έχει μπλε και απ' την άλλη μαύρο Καλή ιδέα... 

Link to comment
Share on other sites

Γούστα είναι αυτά, εγώ θα του έβαζα μαύρο αν ήταν δικό μου

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Vou said:

Γούστα είναι αυτά, εγώ θα του έβαζα μαύρο αν ήταν δικό μου

Κι εγώ το ίδιο, το ενυδρείο σου έχει ήδη φυτά και χρώμα, το μαύρο θα τα αναδείξει.

:)Μπράβο σου ξεκίνησες πολύ καλά!

Θα γεμίσεις ψαράκια σε λίγες εβδομάδες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Γούστα είναι αυτά, εγώ θα του έβαζα μαύρο αν ήταν δικό μου

 

IMG_20200216_164342.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Κι εγώ το ίδιο, το ενυδρείο σου έχει ήδη φυτά και χρώμα, το μαύρο θα τα αναδείξει.

:)Μπράβο σου ξεκίνησες πολύ καλά!

Θα γεμίσεις ψαράκια σε λίγες εβδομάδες!

Έκοψα και το δάχτυλο με την φαλτσέτα...

IMG_20200216_164342.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος SakisBa έγραψε:

Έκοψα και το δάχτυλο με την φαλτσέτα...

IMG_20200216_164342.jpg

 

Άουτς! Το χα πάθει κι εγώ όταν έκοβα κάτι λάστιχα για τα φίλτρα, περαστικά! Πιο όμορφο έτσι, δώσε και μια κοντινή τα γκαπυ να δούμε χρώμα:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

Άουτς! Το χα πάθει κι εγώ όταν έκοβα κάτι λάστιχα για τα φίλτρα, περαστικά! Πιο όμορφο έτσι, δώσε και μια κοντινή τα γκαπυ να δούμε χρώμα:)

Από χρώματα δεν έχω και κάτι ιδιαίτερο διότι μου τα έδωσε ένας φίλος όπως επίσης και τα φυτά και το μπολι για το φίλτρο και όλα.. Με λίγα λόγια είναι κάπως μεταχειρισμένο..

IMG_20200216_171618.jpg

IMG_20200216_171625.jpg

IMG_20200216_171615.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο που ήθελα να ρωτήσω... Επειδή αυτά θα αρχίσουν σιγά σιγά να γεννάνε και το ενυδρείο είναι κάπως μικρό,45χ40χ60  από πληθυσμό 20 ψαράκια να κρατήσω είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος SakisBa έγραψε:

Και κάτι τελευταίο που ήθελα να ρωτήσω... Επειδή αυτά θα αρχίσουν σιγά σιγά να γεννάνε και το ενυδρείο είναι κάπως μικρό,45χ40χ60  από πληθυσμό 20 ψαράκια να κρατήσω είναι καλά;

 Δεν ξέρω να σου πω για το πόσα, αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα εξωτερικό φίλτρο (αν δεν έχεις θέμα χώρου δηλαδή) που θα παίρνει περισσότερο βιολογικό υλικό και θα μπορεί να συντηρήσει μεγαλύτερο αριθμό αν σκοπεύεις να αφήσεις τα μωρά μέσα να μεγαλώσουν. Κερδίζεις και λίτρα έτσι ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 Δεν ξέρω να σου πω για το πόσα, αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα εξωτερικό φίλτρο (αν δεν έχεις θέμα χώρου δηλαδή) που θα παίρνει περισσότερο βιολογικό υλικό και θα μπορεί να συντηρήσει μεγαλύτερο αριθμό αν σκοπεύεις να αφήσεις τα μωρά μέσα να μεγαλώσουν. Κερδίζεις και λίτρα έτσι ;)

Τι φίλτρο μου προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SakisBa έγραψε:

Τι φίλτρο μου προτείνεις;

 

Θα έπαιρνα ένα να γυρνάει 3-4 φορές τα λίτρα, δηλαδή ροή πάνω κάτω 500 λ/ω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

 

Θα έπαιρνα ένα να γυρνάει 3-4 φορές τα λίτρα, δηλαδή ροή πάνω κάτω 500 λ/ω.

καλο φιλτραρισμα θεωρείται να φιλτραρει το νερο 10φορες την ωρα! πολυ καλο φιλτραρισμα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος manosmili έγραψε:

καλο φιλτραρισμα θεωρείται να φιλτραρει το νερο 10φορες την ωρα! πολυ καλο φιλτραρισμα!

 

Κι εγώ είμαι υπέρ της υπερβολής στο φιλτράρισμα και σίγουρα όσο περισσότερο τόσο καλύτερα. Αλλά και κάποιο που φιλτράρει 3-4 φορές τα λίτρα πιστεύω πως μπορεί να συντηρήσει ένα σωστό/υγιές ενυδρείο. Αναλόγως τον αριθμό και το είδος των ψαριών προφανώς. Σε ένα ενυδρείο σαν του φίλου θα έψαχνα για κάτι με τα specs πάνω κάτω αυτού :https://misirlis-aquarium.gr/5699-fluval-207-εξωτερικό-φίλτρο-015561104449.html?skr_prm=WyIzNjY0MGRlNC00NzYxLTRkY2YtODNlZS1jNzFlZGRiZDAwZjYiLDE1ODE5MTAwODA5MDIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα το παραγγείλω και αυτό... Λέω να το βάλω έτοιμο για έναν μήνα να τρέχει παράλληλα με το παλιό και μετά να ρίξω και τα μακαρόνια απ' το παλιό στο καινούριο για να μην μου χαλάσει η βιολογία του νερού που 1 μήνα περίμενα για να γίνει.. Επίσης το έστρωσα μόνο με τροφή και φυτά γι'αυτό άργησε τόσο πολύ να αποκτήσει τα απαιτούμενα βακτήρια. Αυτήν την εβδομάδα θα μου έρθουν και οι μετρητές μικρό και μακρο συστατικών να δω πως θα πάνε και τα φυτά και θα είμαι κομπλέ... 

Έγινε επεξεργασία - SakisBa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά σαν πολλές φυσαλίδες με co2 δεν έχω στο ενυδρείο... Το μείγμα είναι 500γρ ζάχαρη με 2 κουταλάκια του γλυκού μαγιά... Το βράδυ βέβαια κλείνει το φίλτρο με ρολόι και η σταγόνες βγαίνουν ποίο χοντρές και κατεύθυναν στην επιφάνεια.. Για πήρε μου την γνώμη σας...

1581963125847-594417187.jpg

1581963169624-1510697393.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...