Jump to content

Νέος επισκέπτης. Καλώς σας βρήκα.


Display Name

Recommended Posts

Γεια σας
Μερικά λόγια για ΄μένα όπως απαιτούν οι κανόνες καλής συμπεριφοράς, όταν εισέρχεσαι σε έναν νέο χώρο με κόσμο.
Σε άδειο οικόπεδο δεν συστήνεσαι, αλλά στην πολυκατοικία το κάνεις.
Αφορμή για την εγγραφή μου ήταν μια ωραιότατη ανάρτηση ενός φίλου, το “φίλου”, το γράφω με το θάρρος της κοινής ενασχόλησης και φυσικά της εξέλιξης συζητήσεων που ίσως θα έχουμε στο μέλλον.
Θά προχωρήσω με το τι διαθέτω αυτή την στιγμή, και γιατί αποφάσισα να το κάνω.
Πιθανόν να ξενίσει κάποιους η να τους φανεί πολύ περίεργο το πως έγινε η απόκτηση ενός “betta splendens” Μονομάχου δηλαδή.
Το ψαράκι το είδα σε ένα βάζο από μαρμελάδα, ίσως λίγο μεγαλύτερο, όπου και τα έχουν τα γνωστά ψαροπωλεία η aquafishοπωλεία.
Καθισμένο στον πάτο, νωχελικό και τρομαγμένο για το περιβάλλον που βρίσκεται.
Δίπλα του υπήρχαν και άλλοι μονομάχοι φυσικά στου ίδιου τύπου “κελιά”.

Πιο όμορφοι πιο ζωηροί πιο μικρότεροι σε ηλικία λόγο μεγέθους κλπ.
Ο συγκεκριμένος δε ήταν ολοφάνερο ότι έπασχε από fin rot.
Δεν το πολυσκέφτηκα και αποφάσισα να μην κοιτάξω άλλον νεότερο ομορφότερο από την συλλογή, και να αγοράσω αυτόν για να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία.
Πιστεύω ότι κάθε πλάσμα την αξίζει. Καθώς ξέρουμε η ψυχή είναι εντός του σώματος και έχει την ίδια αξία σε άλα τα πλάσματα. Η επιλογή με το κριτήριο της εμφάνισης είναι για ορισμένους σημαντική παράμετρος και για εμένα, αλλά όπως προείπα μεγαλύτερη ικανοποίηση θα δεχθώ αν καταφέρω να αναρρώσω τον “Jason Born”  μονομάχο.-:), ο οποίος δεν είναι δα και Κουασιμόδος η κάποιος αδελφός του Φραγκεστάιν.

Το ενυδρείο, 30ltr με όλα του τα αξεσουάρ όπως αρμόζει σε μια κλινική.
Θερμόμετρο, Θερμαντήρας, Αντλία-φίλτρο, και μερικά αληθινά εύκολα φυτά, Hygrophila difformis ντοματιά, Anubias barteri, Egeria densa κάτι ξύλα και πέτρες στρωμένα σε χαλαζιακό μαύρο χαλίκι 5mm κόκκος.

Φυσικά έπεσαν μέσα όλα τα χημικά που απαιτούνται και λόγο της κατάστασης του ασθενούς έγινε η εισαγωγή στην κλινική σχεδόν άμεσα.

Δεν υπήρχε χρόνος για στρωσίματα και ότι απαιτείται για ένα έχουμε ένα έτοιμο ενυδρείο.
Εν γνώση μου επιτάχυνα  με παρασκευάσματα το ενυδρειακό περιβάλλον, ελπίζοντας ότι θα είναι βιώσιμο για να προβώ στην θεραπεία.
Η αρχή έγινε με βακτήρια, λίπασμα, CO2, conditioner φυσικά και πέρλες για την κατοικία των μικροοργανισμών εντός του φίλτρου.

Ο ασθενής λαμβάνει την αγωγή του σε πρώτη φάση με melafix και παρακολουθείται από το νοσηλευτικό προσωπικό εμένα.

Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες κλινικής και ασθενούς.

Σας ευχαριστώ για την φιλοξενία.

pic1.jpg

pic2.jpg

pic3.jpg

pic4.jpg

pic5.jpg

pic6.jpg

pic7.jpg

pic8.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

οποίος δεν είναι δα και Κουασιμόδος η κάποιος αδελφός του Φραγκεστάιν.

Συμφωνω μια χαρα ομορφος ειναι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω πως από το θέμα μονομάχου από πετ σοπ έχω κρατήσει αποστάσεις. Όχι ότι δεν έχω πάρει αλλά έτσι αντιδρώ βλέποντας τους στις φυλακές αυτές όπως σωστά λες. Γι αυτό και αρκούμαι στο να φέρνω απ'έξω και ας πληρώνω και πιο ακριβά. Να κάτσω να μαλώσω για τις συνθήκες διαβίωσης? Καμία πιθανότητα διόρθωσης... Να κάθομαι με μια ταμπέλα απ'έξω από το μαγαζί με το τι χρειάζεται ο μονομάχος? Απειροελάχιστη πιθανότητα και εδώ. 

Το ενυδρείο σου είναι πανέμορφο και ο μονομάχος επίσης. Να ξέρεις πως θα επιβραβευτείς. 

Μια παρατήρηση μόνο. Η ανούμπια (αν είναι ανούμπια) φαίνεται φυτεμένη. Αν την έχεις φυτέψει θα σου σαπίσει. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα πετ σοπ εχει χειροτερεψει. Οταν ειχα παει να αγορασω μονομαχο τους ειχαν σε μικροτερα κελια τους ειχαν σε κατι πλαστικα μικρα κουτια που το ψαρι ουτε να κολυμπησει δεν μπορουσε. Ποια δεν αγοραζω ψαρια απο το πετ σοπ μονο εξοπλισμο. Αν συνεχισουμε να αγοραζουμε απο πετ σοπ που  υπαρχουν τετοιες  συνθηκες τους ενθαρυνουμαι. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Kleis Gry said:

Συμφωνω μια χαρα ομορφος ειναι

 

Ευχαριστώ εκ μέρους του. Ετσι μου είπε να απαντήσω. -:)

 

21 minutes ago, panagiotis_dms said:

Εγώ να πω πως από το θέμα μονομάχου από πετ σοπ έχω κρατήσει αποστάσεις. Όχι ότι δεν έχω πάρει αλλά έτσι αντιδρώ βλέποντας τους στις φυλακές αυτές όπως σωστά λες. Γι αυτό και αρκούμαι στο να φέρνω απ'έξω και ας πληρώνω και πιο ακριβά. Να κάτσω να μαλώσω για τις συνθήκες διαβίωσης? Καμία πιθανότητα διόρθωσης... Να κάθομαι με μια ταμπέλα απ'έξω από το μαγαζί με το τι χρειάζεται ο μονομάχος? Απειροελάχιστη πιθανότητα και εδώ. 

Το ενυδρείο σου είναι πανέμορφο και ο μονομάχος επίσης. Να ξέρεις πως θα επιβραβευτείς. 

Μια παρατήρηση μόνο. Η ανούμπια (αν είναι ανούμπια) φαίνεται φυτεμένη. Αν την έχεις φυτέψει θα σου σαπίσει. 

 

Έχεις δίκιο. Φυτεμένη είναι και όλως περιέργως τα πάει καλά προς το παρόν. Ηθελα να την κολλήσω πάνω στα ξύλα, είχα έτοιμη την ακρυλική αλλά της έδωσα μια ευκαιρία να αναπτυχθεί στο χαλίκι. Θα την παρακολουθώ.

 

Στο μαγαζί μπήκα για ένα μπουκάλι CO2 να αγοράσω και ένα λίπασμα. Δεν είχα αποφασίσει ακόμα αν θα έβαζα μετά το στρώσιμο Γκάπυ η Μπέτα. Οπότε οταν τον είδα, είπα:

- Εδω φίλε μου θα ενώσουμε τις τύχες μας.

Και μπήκε στην σακούλα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Display Name έγραψε:

Έχεις δίκιο. Φυτεμένη είναι και όλως περιέργως τα πάει καλά προς το παρόν. Ηθελα να την κολλήσω πάνω στα ξύλα, είχα έτοιμη την ακρυλική αλλά της έδωσα μια ευκαιρία να αναπτυχθεί στο χαλίκι. Θα την παρακολουθώ.

Βαλτην στο ξύλο. Οι ρίζες της αμφιβάλλω αν θα μπορέσουν να γραπωθούν στο χαλίκι. Εξάλλου έχεις και χώρο πάνω στο ξύλο και στη θέση της μπορείς να βάλεις κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε.

Θα σε ανταμείψει για την επιλογή σου , θα γίνει τρομερό ψαράκι.

Χίλια μπράβο.

Κατσε να πάρει τα πάνω του και να αρχίσει τα τσαμπουκαλικια.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, panagiotis_dms said:

Βαλτην στο ξύλο. Οι ρίζες της αμφιβάλλω αν θα μπορέσουν να γραπωθούν στο χαλίκι. Εξάλλου έχεις και χώρο πάνω στο ξύλο και στη θέση της μπορείς να βάλεις κάτι άλλο.

Θα το κάνω άμμεσα.

Σ' ευχαριστώ για την συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, george rapp said:

Μπράβο ρε φίλε.

Θα σε ανταμείψει για την επιλογή σου , θα γίνει τρομερό ψαράκι.

Χίλια μπράβο.

Κατσε να πάρει τα πάνω του και να αρχίσει τα τσαμπουκαλικια.

 

Με ωμό ψάρι και σκόρδο φυσικά. Μόνο που δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερη προτίμηση σε πέστροφα η σολομό που έχει πολλά λιπαρά. -:)

Να είσαι καλά φίλε μου.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

Ετσι μου είπε να απαντήσω. -:)

Αυτο μου αρεσει στο φορουμ οτι εχει και χιουμορ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια απαντηση αναφερεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το σπιτικό που έφτιαξες για τον μάγκα σου. Πολλά μπράβο.

Όσο για την ανουμπια ή απλά τη στεριώνεις ή την κολλάς ή την δένεις πάνω στο ξύλο. Θα σαπίσουν οι ρίζες στο έδαφος.

Καλώς όρισες στην παρέα.

:welcome:

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...