Jump to content

New nano reef 91lt


Har

Recommended Posts

 

Μετά το γλυκό αποφάσισα να ξεκινήσω ένα nano reef 91lt (καθαρά περίπου 75-80). Είμαι στο στάδιο της κατασκευής του sump το οποίο θα μπει αργότερα μέσα στον επόμενο μήνα - δίμηνο μαζί με το φως (Prime 16HD). Θα ξεκινούσα με νεκρό και ζωντανό βράχο σε αναλογία 30-70% αναλόγως τα κομμάτια που θα έβρισκα. Την προηγούμενη Τετάρτη 12 του μήνα το γέμισα και έβαλα και τον αραγωνιτη ΑΤΙ fiji white 1-2 mm (πλυμένος πραγματικά πολύ καλά). Πρόσθεσα αλάτι Tropic Marin pro reef με θερμοκρασία στους 25° και κυκλοφορητή jebao sw-2. Απ' όταν πρόσθεσα το αλάτι το νερό έχει θολώσει αρκετά. Έβαλα κρεμαστό φίλτρο (eheim liberty 4 μέρες τώρα) με ενυδρειακο βαμβάκι αλλά δεν έχω δει καμία διαφορά έως και σήμερα. Δεν έχω προσθέσει βακτήρια οπότε αποκλείω το θέμα bacteria bloom. Η αλατότητα σύμφωνα με κινεζικό ρεφρακτομετρο είναι στα 1027 - 36% (δεν έμεινα στα 1025 λόγω διαφοράς που διάβασα σε νήματα πως εχει το κινέζικο και έτσι πήγα στα 1027) Απορίες:

- Να προχωρήσω σε προσθήκη βράχου μήπως βοηθήσει ή να περιμένω να ξεθολωσει;

- Βρήκα νεκρό βράχο σε κατάστημα αλλά η τιμή του είναι σχεδόν ίδια με τον ζωντανό. Υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω και να δικαιολογεί την παρόμοια τιμή τους;e110452765008fcd400683f6be65cc77.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή. 

 

Βάλε τον βράχο μέσα κανονικά. 

 

Οσο για τον ζωντανό και τον νεκρό δεν γνωρίζω να σου πω. Μηπως ο νεκρός ήταν κάποιας εταιρίας? μήπως ο ζωντανος ειχε απταίσιες και ήθελε το μαγαζί να τον διώξει ? Μονο αν ρωτήσεις στο μαγαζί θα μαθεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Από φόβο πρόσθεσα μόνο 2 κιλά ζωντανό βράχο την Δευτέρα για να μην κλαίω αργότερα και την Τρίτη πρόσθεσα και special blend για πρώτη φορά. Χτες πρόσθεσα και 2 μικρά φυλλαράκια τροφής. Τίποτα δεν έχει αλλάξει το νερό συνεχίζει να είναι θολό. Έκανα μετρήσεις σήμερα μήπως και φανεί κάτι
ph 8
Po4 λιγότερο κι από 0,03
No2 0,1
No3 περίπου 4
Nh4 λιγότερο κι από 0,02 (λογικό)
Κh 9
Υγρά τεστ Tropic Marin
Σήμερα κλείνει μια εβδομάδα απ' όταν πρόσθεσα το αλάτι κι έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να είχε ξεθολώσει. Κάνω λάθος;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σκόνη του αραγωνίτη είναι η οποία δεν μπορεί να κάτσει λόγω κυκλοφορητή. Θεωρώ με skimmer θα έφευγε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον αραγωνιτη τον πρόσθεσα πριν το αλάτι με κυκλοφορητή και δεν είχα θέμα. Skimmer δεν έχω βάλει ακόμα το sump θα ξεκινήσει απ' τον επόμενο μήνα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου... βασική ερώτηση..τον αραγωνίτη τον ξεπλύνες καλά πριν τον τοποθετήσεις στο ενυδρείο σου???

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Τον ξέπλυνα πολύ καλά βασικά για ώρες ολόκληρες χούφτα χούφτα σε σίτα. Όσο κι να τον έπλενα όμως έβγαζε πράγμα. Να δοκιμάσω να κλείσω τον κυκλοφορητή απόψε το βράδη μήπως και δω διάφορα ή θα έχω θέμα μετά με τον ζωντανό βράχο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη αλλά μόλις διάβασα ότι το έχεις κάνει...ο νεκρός βράχος ίδια τιμή με ζωντανό θα είναι μόνο σε περίπτωση επωνύμου πχ aquaroche αλλιώς δεν δικαιολογείται..η κυκλοφορία σου σηκώνει τον αραγωνίτη καθόλου???

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κουνιέται καν ο αραγωνιτης. Βέβαια τώρα που συνέχισα και πρόσθεσα και βακτήρια η θολούρα σκέφτομαι πως ίσως και να μην φύγει λόγω bacterial bloom.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να το πλύνεις θα βγάζει πράγμα. Θέλει μέρες για να καθαρίσει μέσω του skimmer. Κάτι αντίστοιχο είχα πάθει και εγώ όταν έβαλα το Sexguttata που μου σήκωσε στον αέρα ότι σκόνη υπήρχε στον αραγωνίτη (βέβαια το ήξερα, το ήθελα και το περίμενα) και σε μερικές ημέρες καθάρισε όλο και τώρα και να θες να σηκωθεί σκόνη δεν υπάρχει, παρά μόνο ο ίδιος ο αραγωνίτης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Τουλάχιστον δεν έχω κάνει εγώ κάποια βλακεία (μάλλον). Θα περιμένω να δω πως θα πάει. Σας ευχαριστώ πολύ!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το κατεβατο με τόσα post αλλά έχω απορία. Προκειμένου να μην καθυστερήσω το θέμα skimmer εάν βάλω tunze 9004 τώρα θα μπορεί να μπει και στο sump μετά ή θα ήταν καλύτερο να περιμένω ακόμα και να πάω σε κάτι άλλο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το 9004 σε καλύπτει για τα λίτρα σου και μπορείς να το πάρεις. 

Και γενικά ειναι αξιόπιστη εταιρία.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρατήρησα αυτό πάνω στον ζωντανό βράχο. Είναι κάτι ανησυχητικό;fde811c2f45d56080a4a1eb7a86af74f.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιό σημείο μας δείχνεις. Γενικά απο την εικόνα δεν βλέπω κατι ανησυχητικό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το σημείο είναι στην πρώτη φωτό. Ύστερα από παρατήρηση του βράχου το είδα και σε κομμάτια του καινούριου άρα είναι ίσως άκυρη η ερώτησή μου. Ξαφνικά χτες μέσα σε λίγες ώρες το νερό ύστερα από τόσες εβδομάδες ξεθολωσε εντελώς. Δεν ξέρω αν φταίει ο βράχος που μπήκε ή το ότι στουμπωσα αρκετά το βαμβάκι στο φίλτρο και μάζεψε σκόνη (αν και το αποκλείω το τελευταίο)... Ψιλοεστησα τον βράχο δεν τον κόλλησα ακόμα περιμένω τα φώτα σας. Στα δεξιά δείχνει λίγο άδειο αλλά έχω στο νου μου ένα μικρό κομμάτι βράχο (branch) να γεμίσει και να ανέβει λίγο ακόμα σε ύψος. Φως δεν έχω βάλει ακόμα ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να το έχω αποφασίσει και να μπει.d4571ec7980c9355234ffbef6eb5598c.jpg8769e92e6a256a5aa6f69391d9668577.jpg1e48c155701be668f319f812e3e40a7f.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή κι απο μένα φίλε μου!

δεν καταλαβα καλα.. το αλατι το έσπασες μέσα στο ενυδρείο ενώ ο αραγωνίτης ήταν ήδη μέσα???

Η θολούρα που έφυγε ήταν μαλλον απο τον αραγωνίτη και πηρε κάποιες μέρες να καθαρίσει απο το ενυδριακό βαμβάκι που έβαλες. Ο βράχος που βλέπω είναι γνωστής εταιρίας νεκρός  (δε μου έρχεται ονομα τώρα) που προφανώς απο το κατάστημα που τον πήρες τον είχαν σε νερό. Θα βοηθήσει στο στρώσιμο αλλα σε καμια περίπτωση όπως ο ζωντανός.

το skimmer και το φωτηστικό που επέλεξες είναι super επιλογές. Αυτό στο βράχο δεν μου φαίνεται για κατι κακό. Εννόχλησε το με κάτι να δείς αν κουνιέται ομως.

Όσο για το ρεφρακτόμετρο πάρε ένα υγρό καλιμπραρίσματος στα 35ppt για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αφου είναι κινέζικο.

Α! αργα βήματα τωρα που είσαι στην αρχή.. θα βοηθήσει πολύ στη πορεία..

 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Ναι το πήγα λάθος αρχικά αν και η θολούρα ήταν σκόνη ήταν από τον αραγωνίτη σίγουρα οπότε μου πήγε μια η άλλη. Ο βράχος ναι είναι ο demi ζωντανός που χρειάζεται ένα μήνα σίγουρα. Όσο για Prime τις τελευταίες μέρες βλέποντας αρκετά tanks με T5 έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως οι Τ5 είναι μια καλύτερη επιλογή για μένα (ίσως και λόγω κόστους diy T5).

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει το στήσιμο!

Σου χωράνε οι τ5 που λες να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα το μαζέψω λίγο γιατί ο χώρος από κάτω είναι αρκετά μεγάλος και δεν ξέρω πόσο βολικό είναι για να έχουν χώρο να "κρύβονται" τα ψάρια. Από Τ5 βρίσκω 450mm αλλά πολύ λίγες πράγμα το οποίο με κρατάει μακριά. Μάλλον τελικά θα πάω στο prime που απ' ότι βλέπω είναι αρκετά πιο εύχρηστο μέσω app μόνο που ψάχνω και είναι σε έλλειψη παντού οπότε πρέπει να βρω μια λύση για μέχρι τέλη του μήνα που μου είπαν ότι θα έρθει. Σκέφτομαι σε ένα φωτιστικό "αρχιτέκτονα" να βάλω μια λάμπα Ε27 μιση moonlight μισή άσπρο για να τρέξει μέχρι τότε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Συνεχίζω κανονικά με τον κύκλο. Την Παρασκευή έκανα μέτρηση στα:
Νο2: 0
Νο3: 0.3
ΝΗ4: 0.02
Αυτό με τα πιο υψηλά νιτρικά από νιτρώδη δεν ξέρω αν είναι κάτι αναμενόμενο δεν μου έχει ξανασυμβεί στο γλυκό τουλάχιστον. Από χτες και ειδικότερα σήμερα παρατήρησα αυτές τις διαφανή "κλωστές" στον αραγωνίτη. Πρέπει να κάνω κάτι;c568983bc21375a24afe9b0986447ac2.jpg2d1a7c57ee2136ab044291dca4cfddfb.jpg

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί:75bc89d654dc7c85100137db21e47b6f.jpgc60cfb727a4a60e0bab901af2ea798f9.jpg5f857f469cd252ca5d15df935d1354ba.jpg

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τριχοειδής άλγη εγώ καταλαβαίνω. To skimmer τρέχει; Ρίχνεις πολύ τροφή μέσα; Πολλές ώρες φωτισμού; Συνήθως ένα από τα τρία ή συνδυασμός αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...