Jump to content

New nano reef 91lt


Har

Recommended Posts

Κυανο θα φυγει απο μονη της. Θελει 2-3 εβδομαδες. Ειχα πιο πολυ πανω στον αραγωνιτη. Με ενα λαστιχακι ρούφηξα ολη την αλγη μαζι με αραγωνιτη(μονο πανω μερος), το επλυνα καλα με νερο βρυσης και το βαλα παλι μεσα. Τοω βραχο - με οδοντοβουρτσα καθαριζα. Μετα ενυδριακο βαμβακι στο φιλτρο (για 3-4 ωρες, μετα πέταμα) και μετα αλλαγη νερου(30%). Ανα 5 ημερες το κανα (δηλ. 3-ς φορες). Φως ηταν οχι πανω απο 7 ωρες. Σε 2 εβδομαδες περασε.

Δεν ξερω αν ηταν η σωστη αντιμετωπιση, αλλά βοήθησε.

Βρηκα τωρα αυτο-

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στον αραγωνίτη έχω το πιο πολύ θέμα. Φωσφορικά δεν έχω ούτε 0.3. Καθάρισα τα πολλά αλλά θα κάνω και μια αλλαγή γιατί τρέχει από τον Φεβρουάριο πια... Κι εγώ βαμβάκι στο 6ωρο βάζω καινούργιο γιατί έχει γίνει ροζ...

 

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

όλοι περνάμε τις παιδικές αρρώστιες.. όσο έχεις άλγες να ξέρεις ότι έχεις πλασματικές μετρήσεις...θα ήθελα να δω καμία φωτογραφία του πως είναι σήμερα που μιλάμε το ενυδρείο σου... όπως και να έχει κυανό σιφωναρεις σε κάθε αλλαγή νερού με το λάστιχο και αυξάνεις κυκλοφορία αν είναι εφικτό για να μην έχεις νεκρά σημεία..το κυανό δεν αντέχει σε μεγάλη κυκλοφορία...με φωτισμό πόσες ώρες παίζεις και πως???

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα στήσιμο χωρίς φως. Το φως (Prime 16 τελικά) σήμερα ήρθε, περιμένω και το arm ελπίζω αύριο οπότε πιστεύω θα μπορέσω να ανεβάσω κάποιες φωτό γιατί τωρα δεν φαίνεται τίποτα.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αλλαγή τελικά 30% περίπου και μέτρησα και pH αργότερα 7.9-8.0. Ξεκινάω και φωτισμό από σήμερα κι εδώ έρχεται ο τεράστιος προβληματισμός μου. Να ξεκινήσω με 6 ώρες είναι οκ; Δεν έχω βρει κάποιο θέμα σχετικά με προγράμματα για Prime κι έχω κολλήσει κάπου εδώ.09c3b9ab91fb7c6a38ce14342f996ed1.jpgbe6e9bb908403bf97eb2d4d512c45716.jpg

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλές πληροφορίες και ανηρτημένα προγράμματα στις λήψεις μπορείς να βρεις στο παρακάτω γκρουπ: https://www.facebook.com/groups/1477764189220183/?ref=share

 

Μερικοί ξεκινάνε φουλ πρόγραμμα φωτισμού και άλλοι πηγαίνουν σταδιακά εμένα 6 h μου φαίνονται εντάξει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Εντάξει βρήκα και κάποια presets της aqua illumination αλλά φαντάζομαι ότι αυτό θα αλλάξει και με το stock εν καιρώ.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κυριολεκτικά άπειρες επιλογές. Αφού τώρα δεν έχεις κοράλλια κάτσε διάβασε κριτικές από τα presets ανάλογα τι κοράλλια θα Βαλεις αλλά και τι σου αρέσει εσένα στο ματι. Γενικά έχεις κάνει το 1/3 της δουλειάς για την επιτυχία του ενυδρείου σου ήδη (το πας πολύ αργά και τα έσκασες για σοβαρό φωτιστικό)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τις πολλές επιλογές είδα κι επειδή ακόμα προσαρμόζομαι κι εγώ μαζί με το ενυδρείο πελαγωσα λίγο. Αυτό που έχω καταλάβει για αρχή τουλάχιστον απ' ότι έχω διαβάσει είναι να αποφεύγω τα λευκά. Τα έσκασα κατευθείαν γιατί η διαφορά στην τιμή με κάτι κατώτερο από Prime δεν είχε και τεράστια διαφορά (που αργότερα κάτι άλλο ίσως και να μην ήταν αρκετό). Τώρα έχει μείνει το skimmer (tunze 9004) για τον επόμενο μήνα. Χτες με την αλλαγή πρόσθεσα 5ml Special Blend, σήμερα στον βράχο όμως αρχίζει και βγαίνει πάλι το "slime", αυτά τα άσπρα σαν τρίχες και έχω και θολό νερό πάλι. Ξαναεψαξα σε ξένα φόρουμ γιατί σε ελληνικό δεν υπάρχει καμία αναφορά για κάτι παρόμοιο και τελικά ούτε το skimmer ούτε η λάμπα uv θα έκανε δουλειά απ'ότι διάβασα. Τουλάχιστον σε άλλους δεν έκανε. Τα μόνα που βρήκα ως αναφορές είναι bacteria bloom ή ίσως κάποιο σπρέι-κερί που υπάρχει στον χώρο πράγμα που στην περίπτωσή μου δεν υπάρχει άρα καταλήγω σε bacteria bloom κι εγώ. Θα το καθαρίσω κι ελπίζω να μην με ταλαιπωρήσει άλλο ΚΑΙ αυτό μαζί με τις αλγες που θα έρθουν. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια!2b8ef9edbeb10b570a0b575a5212edda.jpgb745df4fea357b972446e18070ba5e12.jpg

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου τα ειχα και εγω αυτα στο ενυδρείο άλλαξα άνθρακα έβαλα το σκιμμερ στο τέρμα , και έφυγαν επίσης είχα ενα αρωματικό χώρου το οποίο πηρε πόδι απο οτοτε ολα οκ. Μην σε ανυσηχει αυτο αυτο που θα δωσεις βαση τωρα ειναι να στρωσει ο κυκλος του αζωτου οι αλγες σε 2 χρόνο κατα την αποψη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς είχες κι εσύ θέμα με το "slime"; Αν ναι ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος. Ελπίζω να τελειώνει αυτο να πάμε στα επόμενα προβλήματα πια! [emoji23]

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως την ιδια "γλιτσα" ειχα εφυγε μετα απο αυτα που εκανα μπορει να επεξε ρολο και το αρωματικο χωρου που ειχα.;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως σιγά σιγά κάποια κομμάτια όντως διαλύονται με την κυκλοφορία του νερου.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τέστ όλα δείχνουν σταθερά. Τα νιτρικά βέβαια μηδέν, ακόμα δεν το έχω χωνέψει αυτό. Η κατάσταση με το slime είναι αρκετά καλύτερη. Ψάχνοντας διάβασα πως ένας μπλε ή κόκκινος ερημίτης θα έκανε αρκετή δουλειά και είναι reef safe. Να βάλω ή βιάζομαι; Λόγω της κατάστασης που ζούμε οι υπόλοιποι κάτοικοι θα καθυστερήσουν λίγο ακόμα. Επίσης τροφή να βάζω στην απόχη ακόμα ή δεν χρειάζεται πια; Επίσης εφόσον δεν υπάρχουν κοράλια και ψάρια δεν έχω ενεργοποιήσει το acclimation στο Prime ώστε να έρθουν οι αλγες κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπορείς να βάλεις ερημίτη, και κανένα σαλιγκαράκι. 

Εγω τους μπλε τους απεχθάνομαι γιατι μεγαλώνουν πολυ, και ψαχνουν μετα για καβούκια, κάνουν ζημιές μεσα ρίχνοντας κοράλλια κλπ.  

Μου αρέσουν οι μικροί οι κόκκινοι . Αλλα αν σου αρέσουν οι μπλέ βάλτους. 

 

Να εχεις υπόψιν οτι θα θελουν και λιγο ταίσμα , καθώς δεν εχεις ψάρια πχ, για να προλαβαίνουν να τρώνε κατι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το κόκκινο θα πήγαινα, μπλε προς το παρόν δεν έχω βρει. Πρέπει να πάω για ένα από τα δύο δηλαδή ή μπορουν να "συγκατοικήσουν". Ναι το έχω στο νου μου για την τροφή. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

Για το κόκκινο θα πήγαινα, μπλε προς το παρόν δεν έχω βρει. Πρέπει να πάω για ένα από τα δύο δηλαδή ή μπορουν να "συγκατοικήσουν". Ναι το έχω στο νου μου για την τροφή. Ευχαριστώ!

Πηρα τον κοκκινο, πολυ ντροπαλος μου βγηκε. Τον βλεπω μονο νυχτα και μια φορα το μηνα :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω πάρα πολλα χρονια να εχω 2 διαφορετικους μαζι. Καποια στιγμη ειχα μπλε και κοκκινους αλλα επειδη οι μπλε ηταν μεγαλοι και κάνανε ζημιες τους χάρισα σε εναν φιλο.

 

Δεν μπορω να θυμηθώ αν ειχαν προβληματα μεταξύ τους. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο σκεπτικός το λυπάμαι το καημένο μόνο του ??. Παιδιά συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά όσο κι αν έχω διαβάσει κάποιες απορίες δεν λύνονται αν δεν έρθει η ώρα τους και φοβάμαι πως τα κάνω όλα λάθος. Τεστ μαγνήσιο και ασβέστιο έχει έρθει η ώρα να πάρω ή δεν χρειάζεται ακόμα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανε οσες ερωτήσεις θες. Δεν ειναι ντροπή. Μαθαίνουν κιαλλοι απο τις ερωτήσεις , που μπορει να ηθελαν να ρωτήσουν και διστάζουν. 

Δεν χρειαζεται ακομα.  Αφου βαλεις 2-3 κοράλλια μεσα (μεσαίου μεγέθους) τοτε μπορεις να παρεις για να μετράς, καθώς θα ξεκινάνε με αργό ρυθμό οι καταναλώσεις σου. 

 

Για μενα πάρε 1-2 κοκκινους αν βρεις και 2 σαλιγκαράκια για να μην ειναι άδειο.  Αν πάλι εχεις τρελλή λατρεία τους μπλε τότε παρε μπλε, και αν δεις οτι σου ριχνουν κοραλλια, η οτι ειναι ταραξίες, τους βαζεις αγγελια ή τους χαρίζεις σε εναν φιλο :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Την Τετάρτη ήρθε ο ερημίτης, έκανα σχεδόν 1 ώρα προσαρμογή τον έβαλα μέσα προσέχοντας μην είναι ανάποδα και καθόταν στο ίδιο σημείο μέχρι χτες το βράδυ. Σήμερα παρατήρησα κάτι κόκκινα πόδια εκτός καβουκιου και φαντάστηκα ότι έκανα μια απαίσια αρχή. Το έβγαλα το μύρισα δεν μύριζε απολύτως τίποτα και άφησα μέσα το καβούκι κι ετοιμάζουν να ρωτήσω αν πρέπει να το πετάξω κι αυτό. Μετά από ένα λεπτό είδα αλλά κόκκινα πόδια μέσα από το καβούκι και άρχισε επιτέλους να περπατάει! Φαντάζομαι αλλάζουν "κέλυφος" όπως οι γαρίδες έτσι;c0d5450446fde66d9d2ac49f2eebdced.jpg

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλάζουν κέλυφος. Πως σου εκατσε ετσι....την στιγμή της εισαγωγής να αλλάξει.   Λογικό να πανικοβληθεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! Όλα βαίνουν καλώς με μια εξαίρεση. Πάλι θολό νερό. Στις προηγούμενες 2 αλλαγές (περίπου 20%) έριχνα 5ml special Blend σύμφωνα με τις οδηγίες και είχα bacteria bloom μετά. Προχτές έκανα αλλαγή 10% και δεν έριξα βακτήρια αλλά σήμερα πάλι έχει θολώσει. Προφανώς κάτι μου διαφεύγει με τα αερόβια (?) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τί είναι αυτό που κάνω λάθος...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2020 at 10:57 ΠΜ, το μέλος Har έγραψε:

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Την Τετάρτη ήρθε ο ερημίτης, έκανα σχεδόν 1 ώρα προσαρμογή τον έβαλα μέσα προσέχοντας μην είναι ανάποδα και καθόταν στο ίδιο σημείο μέχρι χτες το βράδυ. Σήμερα παρατήρησα κάτι κόκκινα πόδια εκτός καβουκιου και φαντάστηκα ότι έκανα μια απαίσια αρχή. Το έβγαλα το μύρισα δεν μύριζε απολύτως τίποτα και άφησα μέσα το καβούκι κι ετοιμάζουν να ρωτήσω αν πρέπει να το πετάξω κι αυτό. Μετά από ένα λεπτό είδα αλλά κόκκινα πόδια μέσα από το καβούκι και άρχισε επιτέλους να περπατάει! Φαντάζομαι αλλάζουν "κέλυφος" όπως οι γαρίδες έτσι;c0d5450446fde66d9d2ac49f2eebdced.jpg

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 

Ακριβώς το ίδιο έπαθα και πήγα κ πήρα άλλο,δεν είχα πετάξει όμως το καβούκι κ μετά από 48 ώρες το είδα να κάνει βόλτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Επιτέλους μπορώ να ξεκινήσω να προσθέτω κατοίκους σιγά σιγά πάντα. Τα περισσότερα καταστήματα έχουν dipαρει τα κοράλια, θα πρέπει να κάνω κι εγώ dip σε coral rx pro για να είμαι σίγουρος και μην έχω θέματα μετά ή είναι ένα έξοδο που μπορώ να αποφύγω;

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...