Jump to content

New nano reef 91lt


Har

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Har έγραψε:

Καλημέρα σε όλους. Επιτέλους μπορώ να ξεκινήσω να προσθέτω κατοίκους σιγά σιγά πάντα. Τα περισσότερα καταστήματα έχουν dipαρει τα κοράλια, θα πρέπει να κάνω κι εγώ dip σε coral rx pro για να είμαι σίγουρος και μην έχω θέματα μετά ή είναι ένα έξοδο που μπορώ να αποφύγω;

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 

Εμ εδώ σ θέλω.Αλλοι λένε ναι άλλοι όχι αν εμπιστεύεσαι το μαγαζι,εγώ κλείνω στο δεύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει μόνο καλό και καθόλου κακό στο κοράλλι εγώ μάλλον είμαι περισσότερο της πρώτης άποψης. Σκέφτομαι πως αν έχει ντιπαριστει κι έμεινε στο κατάστημα κάποιο διάστημα δεν υπάρχει έστω και μια περίπτωση να έχει επιμολυνθει εκεί;

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορει να εχει επιμολυνθεί. 

 

Αν θες να εισαι 100% σιγουρος ναι κάντο. Μονο καλό θα κανεις. Αν παλι βαριέσαι την διαδικασία απλά πάρε το ρίσκο σου. 

 

Εγω πχ τον τελευταίο καιρό κάνω dip που ξεκίνησα να βάζω ζωανθους σπάνιους και εχουν καποιο κόστος. 

Στις αρχές δεν έκανα , αλλα δεν ειχα και κάποιο πρόβλημα για να λεμε την άληθεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να πας στην ακριβή και πιο αξιόπιστη λύση του Coral RX  μπορείς να πάρεις το Seachem Dip.

Πρέπει να συμπεριφέρεσαι σε κάθε κοράλλι σαν να είναι ήδη μολυσμένο. Εννοείται ότι το ρίσκο μεταβάλλεται ανάλογα το κοράλλι. Ένα κεφάλι Caulastrea είναι πολύ πιο ασφαλές από ένα φραγκ με zoanthids.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ξεκινήσω με ένα zoa (φθηνό) και μάλλον θα το βάλω στο πρόγραμμα το dip να μαθαίνω... Ευχαριστώ!

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω και το seachem! Ευχαριστώ πολύ!

Έγινε επεξεργασία - Har
Link to comment
Share on other sites

δεν μου εχει ζοριστεί ποτέ κοράλλι απο ντιπ (coral x). Βέβαια όπως μου ειπαν και οι πιο έμπειροι εδώ, αν υπάρχουν αυγά στο φραγκ δεν κανεις κατι με ντιπ.... αλλά κωπηποδα πάντα βλέπω πάντως να ψοφάνε όταν αγοράζω φραγκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα fauna που το έχω 10χρονια !

Κάνω σε όλα dip και έχω το μισό!

Φαντάσου 10 σταγόνες στα 4 λίτρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Har έγραψε:

Σκέφτομαι να ξεκινήσω με ένα zoa (φθηνό) και μάλλον θα το βάλω στο πρόγραμμα το dip να μαθαίνω... Ευχαριστώ!

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 

Πρόσεχε τις απταιζιες, τα ζωας είναι πηγή αυτών. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία! [emoji23] Ελπίζω να μπορέσω να το παρατηρήσω. Όταν αγοράζω zoas ας πούμε έχει 4 κεφάλια και το ένα είναι κλειστό σημαίνει κάτι ή απλά είναι κλειστό;

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι λόγοι μπορει να ειναι η αιτία που ειναι κλειστό. Ειτε να πέρασε καποιο ψάρι/γαριδα/σαλιγκαρι και να το στρέσαρε,  ειτε να ειναι τραυματισμένο απο καποιο χειρισμό, είτε το συγκεκριμένο κεφάλι να μην δέχεται τον απαιτούμενο φωτισμό κλπ. 

 

Γενικά δεν μπορεις να ξερεις τον λόγω. Και μερικές φορες ειναι κλειστό και σε 1-2 μερες ανοιγει σαν να μην τρέχει τίποτα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα τελικά με κοράλια κι ευτυχώς ίσως. Την Δευτέρα ενημερώθηκα πως μένω χωρίς δουλειά πια ψιλοασχετο αλλά και ψιλοσχετικο γιατί έχω χάσει τον ύπνο μου. Ο φωτισμός μου τρέχει 12:00 - 23:00. Την Τρίτη το βράδυ κάποια στιγμή ανακάλυψα πως γύρω στη 01:00 τα blue ανάβουν μόνα τους στο 1-2%. Δεν έδωσα σημασία είπα είναι τυχαίο. Σήμερα το πρωί πάλι γύρω στις 05:30 πάλι το ίδιο. Και τις δύο φορές μπήκα στο app και είδα ότι όλα τα LEDs είναι στο 0% όπως έπρεπε. Με το που βγαίνω από το app ξανά ανάβουν τα μπλε. Η ιστορία πρέπει να κράτησε γύρω στο μισάωρο. Προσπάθησα να κάνω restart στο φωτιστικό πατώντας το γκρι κουμπί και μαντεψτε. Τίποτα απολύτως. Έστειλα email στην AI μου ζήτησαν να στείλω bug report μέσω του app να το δουν οι "software engineers" κι ότι λυπούνται πολύ. Μήπως το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτοχος prime 16 ή είμαι ο μόνος τόσο τυχερός; [emoji23]

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το φως λύθηκε μάλλον. Σήμερα ετοιμάζω νερό για εβδομαδιαία αλλαγή περίπου 25% (καθυστερημένα 2 μέρες) και έκανα τεστ. Για πρώτη φορά στους τόσους μήνες μέτρησα:

νιτρώδη 0,3

νιτρικά περίπου 7

αμμωνία 0

Ο αραγωνίτης μου είναι περίπου 4 cm και έχει και αρκετό κυανό. Είναι δυνατόν ο κύκλος να ολοκληρώνεται τώρα; Από τροφή δεν ρίχνω πολύ και ότι έχω ρίξει έχει καταναλωθεί από τον ερημίτη σίγουρα.

 

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά από AI επειδή είναι αρκετά σύνθετο λογισμικό να περιμένεις αρκετές χαζομάρες αλλά και τέλεια εξυπηρέτηση πελατών. 
Λυπάμαι για τα νέα που έμαθες φίλε...

Ποσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Δεν νομίζω να στρώνει ακόμα. Με τι μέτρησες;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε τέλη Φεβρουαρίου (!). Tropic marin έχω το σετ. Στην αλλαγή να κάνω σκούπα; Την τελευταία φορά δεν πήρα καθόλου από τον βυθό. Μήπως φταίει αυτό;

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις σκούπα και θα σου πρότεινα να μειώσεις τον αραγωνιτη στα 2 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σκούπισα ([emoji2957]) όσο για τον αραγωνίτη τον εχω 2 εκ. μπροστά και 4 εκ. προς τα πίσω. Να τον μειώσω όλο στα 2 εκ.?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο τραγικό το 4. Γενικά κρατάει κατάλοιπα ο αραγωνιτης, εγώ στο νέο ενυδρείο θα βάλω κάτω από 1 εκατοστό. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τελικά όσο περνάει ο καιρός παρατηρώ πως όντως κρατάει πολύ πράγμα (καθότι αρκετά ανοιχτόχρωμος) και αρχίζει να μην μου αρέσει καθόλου. Φοβάμαι πως η επιλογή μου στον αραγωνίτη ήταν κακή. Έχω Fiji της ATI και το χρώμα του έχει αρχίσει να σκουραίνει αρκετά. Μέχρι χτες σκεφτόμουν μήπως τελικά τον άλλαζα όσο είναι νωρίς και δεν έχω κατοίκους μέσα.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Har έγραψε:

Κι εγώ τελικά όσο περνάει ο καιρός παρατηρώ πως όντως κρατάει πολύ πράγμα (καθότι αρκετά ανοιχτόχρωμος) και αρχίζει να μην μου αρέσει καθόλου. Φοβάμαι πως η επιλογή μου στον αραγωνίτη ήταν κακή. Έχω Fiji της ATI και το χρώμα του έχει αρχίσει να σκουραίνει αρκετά. Μέχρι χτες σκεφτόμουν μήπως τελικά τον άλλαζα όσο είναι νωρίς και δεν έχω κατοίκους μέσα.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 

Βγαλε μια φωτογραφια, μηπως παιζει να σκουρενει απο πολυ αλγη. Και εγω ιδιο αμμο εχω (2 εκ). Το ανακατευω λιγο που και που.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πόντο κ πολύ είναι,η αλήθεια είναι ότι όταν πήρα ένα γοβιο ήταν συνέχεια άσπρος.Το θέμα είναι ότι έχω να τον δω καμία 10αρια μέρες,η πάει, η πήδηξε κ πάει, η θα τον δω να βολταρει κάποια μερα,.Το αποτέλεσμα είναι ο αραγονιτης πάλι ν καφετηζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον ανακάτεψα σήμερα με την σκούπα κι ήρθαν τα πάνω κάτω όποτε φαίνεται καθαρός αλλά με τον καιρό αρχίζει και δείχνει όλο και πιο μπεζ. Θα βγάλω φωτό αύριο γιατί τώρα με τα μπλε δεν φαίνεται τίποτα...[mention=62727]natateo[/mention] και το σκέφτηκα να σε ρωτήσω εν τω μεταξύ πως πάει με τον δικό σου. ευτυχώς από αλγες δεν έχω θέμα με εξαίρεση κυανό που φεύγει με το παραμικρό κούνημα.

Τελικά έβγαλα μια ψιλοφαινεται μια διαφορά από το ανακάτεμα, θα το δω εν καιρώ μπορεί να είναι και ιδέα μου γιατί είμαι ψείρας....

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

 

 

 

6a28df99d58d3a0b1c64465a6934fbf3.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

Τον ανακάτεψα σήμερα με την σκούπα κι ήρθαν τα πάνω κάτω όποτε φαίνεται καθαρός αλλά με τον καιρό αρχίζει και δείχνει όλο και πιο μπεζ. Θα βγάλω φωτό αύριο γιατί τώρα με τα μπλε δεν φαίνεται τίποτα...@natateo και το σκέφτηκα να σε ρωτήσω εν τω μεταξύ πως πάει με τον δικό σου. ευτυχώς από αλγες δεν έχω θέμα με εξαίρεση κυανό που φεύγει με το παραμικρό κούνημα.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 

και το δικο μου δεν ειναι πολυ ασπρο, αλλά δεν ηταν πολυ ασπρο απο την αρχη. Καπως προς ανοιχτο μπες ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως ποτέ δεν ήταν λευκός. Εντάξει η αλήθεια είναι πως με το Prime πάντως είναι "εκτυφλωτικά" φωτεινός ο βυθός και η ένταση που το έχω είναι γύρω στο 45%.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις:

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 0

PO4: 0.05

Με το κυανό υπάρχει ένα θέμα στον βράχο δεν φαίνεται αρκετά έως καθόλου λόγο real reef βράχου αλλά στον αραγωνίτη είναι αρκετά έντονο. Τώρα που μηδένισαν και τα νιτρικά να φανταστώ ότι θα ηρεμήσει; Γενικά δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί η ανισορροπία μεταξύ νιτρικών, φωσφορικών κι εμφάνισης κυανού. Ετοιμάζω και αλλαγή 20% σήμερα. Με PO4 0.05 φαντάζομαι δεν χρειάζεται αντιφωσφορος σωστά; Δοκίμασα να φωτογραφίσω να σας δείξω το νερό το οποίο γενικά δείχνει αρκετά βρώμικο κιτρινιασμενο θα έλεγα. Skimmer ακόμα δεν έχει μπει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...