Jump to content

Επισκευή σε παλιό,παρατημένο και σπασμένο ενυδρειάκι


Vou

Recommended Posts

Λοιπόν σήμερα ξεκίνησα να επισκευάσω το παλιό παρατημένο και σπασμένο ενυδρειάκι διαστάσεων 60χ30χ30. Το ξεκόλλησα και θα κολληθεί από την αρχή. Τα τζάμια πλύθηκαν και οι σιλικόνες έφυγαν σχετικά εύκολα, αλλά μέχρι να βρω τον τρόπο έσπασα ένα ακόμη τζάμι :AAGGGHHH:. Ξέρει κανείς πως μπορώ να καθαρίσω εντελώς κάτι υπολείμματα σιλικόνης; Το περίβλημα στο κάτω μέρος έσπασε κι αυτό, αλλά ήταν λογικό μετά από τόσα χρόνια σε τέτοιες συνθήκες. Μιας και ήταν εργοστασιακή η κατασκευή του λέτε να χρειαστώ να βάλω κάτι αντίστοιχο όταν το κολλήσω ή μπορώ να το αφήσω όπως είναι; Αύριο θα παραγγείλω τα τζάμια και συνεχίζουμε, μέχρι τώρα έχω κοπεί μόνο μια φορά ? !

1581965074453.thumb.JPEG.d538522c3afc7f5c8b2928dc2fae73c5.JPEG1581965087170.thumb.JPEG.df8e6b37006c0e566e73979ae39462d5.JPEG1581965103849.thumb.JPEG.85ebcb765b8e8b9688c849060a3a8113.JPEG1581965124417.thumb.JPEG.8cf14825532ae9bca1d7d87d6c7d7b43.JPEG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι παρόμοιο που έφτιαξα καθάρισα εύκολα όλα τα υπολείμματα χρησιμοποιώντας βαμβάκι εμποτισμένο με λίγο white spirit.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τον πατο μπορεις να τον κολλησεις σε ενα κοντραπλακε θαλασσης για να μην εχει φοβο να σου ξανασπασει ποτε ;)

Για τις σιλικονες υπαρχει ενας μυθος οτι βγαινουν αν τις τριψεις με πατατα....

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα αν δεν εχεις white spirit που προτεινει ο Σωτηρης δεν εχεις να χασεις και τιποτα ?

 

ps Ξεχωρισα και μετεφερα τις απαντησεις σου σε νεο θεμα.Αν δεν σε καλυπτει ο τιτλος πολυ ευχαριστος να τον αλλαξουμε :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Τον πατο μπορεις να τον κολλησεις σε ενα κοντραπλακε θαλασσης για να μην εχει φοβο να σου ξανασπασει ποτε ;)

Για τις σιλικονες υπαρχει ενας μυθος οτι βγαινουν αν τις τριψεις με πατατα....

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα αν δεν εχεις white spirit που προτεινει ο Σωτηρης δεν εχεις να χασεις και τιποτα ?

 

ps Ξεχωρισα και μετεφερα τις απαντησεις σου σε νεο θεμα.Αν δεν σε καλυπτει ο τιτλος πολυ ευχαριστος να τον αλλαξουμε :)

 

Έχω να χάσω μια πατάτα :lol:, θα τα δοκιμάσω όλα αύριο κι ό,τι δουλέψει.Κόντρα πλακέ θαλάσσης περιμετρικά και από κάτω, σαν καπάκι ας πούμε, το κολλάω κι αυτό με σιλικόνη; Μια χαρά είναι ο τίτλος, thanks.

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μονο για πατο οχι περιμετρικα και μερικες τσιμπιες σιλικονης για να κολλησει...

Τωρα αν θες να το κανεις σαν κουτι και να βαλεις μεσα την γυαλα it's up to you αλλα θα πρεπει και εκει να περασεις ενα κορδονι σιλικονης για να πεφτουν μεσα τα νερα ;)


Το νου σου με την παραγγελια στα τζαμια να αφαιρεσεις τα παχυτα οπου απαιτειται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Μονο για πατο οχι περιμετρικα και μερικες τσιμπιες σιλικονης για να κολλησει...

Τωρα αν θες να το κανεις σαν κουτι και να βαλεις μεσα την γυαλα it's up to you αλλα θα πρεπει και εκει να περασεις ενα κορδονι σιλικονης για να πεφτουν μεσα τα νερα ;)


Το νου σου με την παραγγελια στα τζαμια να αφαιρεσεις τα παχυτα οπου απαιτειται...

 Οκ, σ ευχαριστώ! Αυτό με την παραγγελία δεν το κατάλαβα. Είχα σκοπό να πάω τα 2 τζάμια (μπροστινό και πλαινό) και να ζητήσω δυο ίδια.

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2020 at 10:05 ΜΜ, το μέλος Vou έγραψε:

  Είχα σκοπό να πάω τα 2 τζάμια (μπροστινό και πλαινό) και να ζητήσω δυο ίδια.

Αν είναι να μπεις σε αυτή την διαδικασία θα σου πρότεινα να κολλούσες μόνος σου ένα ενυδρείο σε αυτές τις διαστάσεις από την αρχή.

Θα παιδεύεις πολύ να το επισκευάσεις και οποιο και να είναι το αποτέλεσμα το πιθανότερο είναι να μην σε ικανοποιήσει. 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αν είναι να μπεις σε αυτή την διαδικασία θα σου πρότεινα να κολλούσες μόνος σου ένα ενυδρείο σε αυτές τις διαστάσεις από την αρχή.

Θα παιδεύεις πολύ να το επισκευάσεις και οποιο και να είναι το αποτέλεσμα το πιθανότερο είναι να μην σε ικανοποιήσει. 

 

Περισσότερο πειραματόζωο είναι γιατί είναι το πρώτο που επιχειρώ να κολλήσω. Δεν έχω και κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου να το κάνω μετά. Πιο πολύ για καβάτζα θα μείνει μήπως χρειαστεί να χωρίσω τίποτα ψάρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα update εδώ. Το ενυδρειάκι το κόλλησα μια φορά αλλά δεν έκανα καλή δουλειά. Τα πλαινά τζάμια είναι 30εκ επί 29,5 αλλά δεν είχα σκεφτεί να τα μετρήσω πριν ξεκινήσω, ένα από τα δυο το έβαλα με την 30αρα επιφάνεια στο πλάτος κι έτσι κατέληξαν να μην πατάνε σε όλη την επιφάνεια του πάτου τα μπροστά/πίσω τζάμια. Το ξεκόλλησα για να δοκιμάσω πάλι, αλλά ρε παιδιά πως βγαίνουν οι σιλικόνες; Από το τζαμάδικο μου είπαν για λάμα από φαλτσέτα και μετά οινόπνευμα για ότι πειρσέψει αλλά έτσι έχω καταγρατζουνίσει το τζάμι. Οι παλιές και ξεραμένες βγήκαν έυκολα με σεσουάρ, και βαμβάκι με οινόπνευμα, οι φρέσκες είναι άλλη ιστορία ..

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλαρακι.. κ εγω το τελευταιο καιρο προσπαθω σα κ σενα να ξαναφτιαξω μια γυαλλα .. κατι που με βολεψε εμενα με τις σιλικονες ειναι ξυστρα για κεραμικες επιφανειες .. θα βρεις σε μερη οπως το praktiker ( λιγο πιο τσιμπημενες σε τιμη -- μη φανταστεις -- κανα ταληρο) αλλα κ σε χρωματοπωλεια με κανα ευρω.. την ιδια δουλεια κανουνε.. βγαζουν τις σιλικονες κ μειωνουνε τον κινδυνο να χαραξεις το γυαλλι οπως με τη φαλτσετα.. στις περισοτερες κανουν για ανταλακτικα τα Astor τα παλια τα ξυραφακια ..

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.rigatos-shop.gr/ergalia-xeiros/2391-ξύστρα-για-τζάμια-χειρός.html?ref=bestprice.gr

 

Τελικά πήρα αυτά. Πήρα 3 με 50 λεπτά το ένα και δεν με έφτασαν κιόλας. Είχα λάμες όμως να τις αντικαταστήσω κι έκανα δουλειά. Όπως διαπίστωσα πρόοδος γίνεται μόνο όταν είναι πολύ κοφτερό το ξυράφι, διαφορετικά μπορεί να ξύνεις 1 ώρα το κάθε τζάμι και να είσαι στα ίδια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται δουλίτσα και με την φαλτσέτα αρκεί να πιάσεις την λάμα και με τα δυο χέρια και να την κουρμπάρεις ελαφρως προς τα κάτω. . .

 

Βέβαια οι ξύστρες που προτείνετε και οι δυο είναι καλύτερες και πιο ακίνδυνες ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Γίνεται δουλίτσα και με την φαλτσέτα αρκεί να πιάσεις την λάμα και με τα δυο χέρια και να την κουρμπάρεις ελαφρως προς τα κάτω. . .

 

Βέβαια οι ξύστρες που προτείνετε και οι δυο είναι καλύτερες και πιο ακίνδυνες ;)

 

Γίνεται ναι, αλλά είναι πιο κουραστικό και παίρνει πολύ ώρα. Όπως το λες έκανα, αλλά όλο και κάπου θα γλιστρίσει με το πλάι και θα το γρατζουνίσεις με την γωνιά της λάμας. Για τα 2-3 ευρώ που έχει η ξύστρα δεν το συζητάω καν :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έψαχνα σε μια αποθήκη με παλιατζούρες μήπως βρω κανένα τζάμι στις διαστάσεις που θέλω για καπάκι του ενυδρείου και βρήκα αυτό 1585847263904.thumb.JPEG.ff6f25249732139a8825c9868b737760.JPEG

Το έβαλα στην μπρίζα για πλάκα και η λάμπα άναβε:lol::lol:

Αν συνεχίσω να ψάχνω λογικά θα βρω το χαλίκι, τα πλαστικά φυτά, μπορεί και τα σκαλάρια ...

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πως ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...