Jump to content

Tanganyika Waters


Oresths_S

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πολύ όμορφο scape.

Ε ρε πως φαίνεται το καινούργιο.

Άμμος ολόλευκη.:)

 

Χαχα ετσι. Να δω ποσο θα κρατησει, αν και πολυ λευκη βρε παιδι μου ειναι, στις φωτογραφιες δεν φαινεται τοσο αλλα απο κοντα ειναι πολυ.. Με τον καιρο λογικα θα σκουρηνει και θα γινει πιο φυσικο το αποτελεσμα πιστευω.

 

Υ.Γ Δεν πιστευα ποτε οτι ενα αφρικανικο νταμαρι θα μπορουσε να ειναι ομορφο αρκετα ωστε να με ικανοποιει οπτικα, μεχρι που εφτιαξα ενα. Πραγματικα αδικημενα ενυδρεια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα μπουν τα ζωντανά θα.διαμορφώσουν και το χώρο και το χρώμα. Οπότε υπομονή.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νεο φιλτρο fluval 307 μπας και μου λυθουν τα χερια γιατι με τον δεινοσαυρο που ειχα (fluval 305 περιπου 12 χρονων) μου εβγαινε η πιστη καθε φορα που ηθελε καθαρισμα με διαροες, τεφλον και ιστοριες..

 

85162194_650766769081314_2887187839412338688_n.jpg.ef23645cd71b6b4edbcca56da6acb301.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το εργαλείο Ορέστη.

Από ροή πως είναι?:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ωραίο το εργαλείο Ορέστη.

Από ροή πως είναι?:)

 

 

Μια χαρα το βλεπω, για τα λιτρα μου ειναι πολυ καλο γιατι δεν τα κανει ολα πλυντηριο ενω παραλληλα εχει καλη κυκλοφορια και επιφανειακη αναταραξη, τωρα σε ενα μεγαλυτερο ισως ειναι οριακα, παρολο που το προτεινει ο κατασκευαστης. Γενικα πανευκολη εγκατασταση, 5 λεπτα διαβασα μονο σε κατι που χρειαστηκα το manual...

 

Link to comment
Share on other sites

Προσαρμογη Lamprologus stappersi (meleagris). Ημουν απιστευτα τυχερος, μιας και μια μερα αφοτου ανεβασα το θεμα και ελεγα ποσο ηθελα τα meleagris τα εφερε κατα τυχη το aquariumshop ?

 

87812077_216130313116419_6212071784460582912_n.jpg.a47fd38c9584fa9c472c03d07220e235.jpg

  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πρωτο ταισμα σημερα με κατεψυγμενα bloodworms μαριναρισμενα σε σκορδοζουμο ?. Τα ψαρακια ειναι φοβερες φατσες, πραγματικοι μπομπιρες. Εχθες που τα εβαλα, 2 απο αυτα και ενω δεν ηταν ουτε 5 λεπτα στο ενυδρειο, αρχισαν να κανουν flaring το ενα στο αλλο. Τα 5 απο τα 6 ειναι σταθερα μπροστα στο ενυδρειο στα κοχυλια ενω το εκτο το πρωι δεν το εβρισκα. Περιμενα κανα μισαωρο και ειδα μια κινηση στις πετρες, οποτε εριξα και εκει σκουληκια, τσεκαρα απο πανω να δω αν θα τα φαει και φαινεται οτι εφαγε και αυτο. Εδω και λιγη ωρα 2 απο αυτα παλευουν με κατι γιγαντιαια bloodworms και μια τα φτυνουν μια τα ξαναπερνουν στο στομα τους. Εν τω μεταξυ, ειναι λιγο φοβισμενα ακομα, αρχη ειναι, και αν παω πολυ κοντα βαζουν το κεφαλι τους στο κοχυλι αλλα δεν χωρανε ολοκληρα και το μισο σωμα τους ειναι απεξω ?

 

4.thumb.jpg.1b2a18f7a30103be82687236fa10b1d6.jpg

 

 

5.thumb.jpg.549b18e557d3506f9e040cfdb99da3cf.jpg

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Φάτσες όμορφες.

πριν 5 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

  και αν παω πολυ κοντα βαζουν το κεφαλι τους στο κοχυλι αλλα δεν χωρανε ολοκληρα και το μισο σωμα τους ειναι απεξω ?

 

Στρουθοκαμηλίζουν δηλαδή.:D

Πολύ όμορφα είναι.

Μήπως το φως είναι πολύ έντονο?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Φάτσες όμορφες.

Στρουθοκαμηλίζουν δηλαδή.:D

Πολύ όμορφα είναι.

Μήπως το φως είναι πολύ έντονο?

Ειναι το φως του ηλιου αλλα δεν πιανει ολο το ενυδρειο, μονο κανα δυο δεσμες φωτος περνανε. Δεν νομιζω οτι ενοχλουντε παντως και φαινεται πολυ φυσικο το ενυδρειο ετσι

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες! Πολύ όμορφα ψαράκια! 

Άστα καμια βδομαδα να προσαρμοστουν και όλα θα βρουν το σημείο τους. 

Ξέρεις πόσα είναι αρσενικά και πόσα θηλυκά; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Καλώς τα δέχτηκες! Πολύ όμορφα ψαράκια! 

Άστα καμια βδομαδα να προσαρμοστουν και όλα θα βρουν το σημείο τους. 

Ξέρεις πόσα είναι αρσενικά και πόσα θηλυκά; 

 

Ευχαριστω!! Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω την παραμικρη ιδεα σε τι αναλογια ειναι και ουτε νομιζω οτι ειναι ευκολο να τα ξεχωρισεις μιας και ειναι 3 με 4 εκατοστα. Αληθεια, πως ξεχωριζουν? Διαβασα οτι εχουν μικρες διαφορες στην μορφολογια και το σχημα του κεφαλιου τους μεχρι οτι τα αρσενικα μπορει να εχουν λιγο μωβ στην κοιλια τους και πιο εντονα χρωματα

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

 

Ευχαριστω!! Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω την παραμικρη ιδεα σε τι αναλογια ειναι και ουτε νομιζω οτι ειναι ευκολο να τα ξεχωρισεις μιας και ειναι 3 με 4 εκατοστα. Αληθεια, πως ξεχωριζουν? Διαβασα οτι εχουν μικρες διαφορες στην μορφολογια και το σχημα του κεφαλιου τους μεχρι οτι τα αρσενικα μπορει να εχουν λιγο μωβ στην κοιλια τους και πιο εντονα χρωματα

Απο τη συμπεριφορα θα καταλαβεις λογικα, κατσε να προσαρμοστουν και λογικα θα αρχισουν οι ''τσαμπουκαδες'' και ολα τα συναφή!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το μέγεθος και την συμπεριφορά θα καταλάβεις τα φύλλα τους με σιγουριά. Τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα και επίσης μεγαλώνουν γρηγορότερα. Τα δικά μου αρσενικά πχ σε 2-3 βδομάδες είχαν γίνει διπλάσια από τα θηλυκά, βέβαια μέχρι τότε είχαν πέσει τόσες φάπες που τα είχα ξεχωρίσει

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Απο τη συμπεριφορα θα καταλαβεις λογικα, κατσε να προσαρμοστουν και λογικα θα αρχισουν οι ''τσαμπουκαδες'' και ολα τα συναφή!!!

 

πριν 45 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Από το μέγεθος και την συμπεριφορά θα καταλάβεις τα φύλλα τους με σιγουριά. Τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα και επίσης μεγαλώνουν γρηγορότερα. Τα δικά μου αρσενικά πχ σε 2-3 βδομάδες είχαν γίνει διπλάσια από τα θηλυκά, βέβαια μέχρι τότε είχαν πέσει τόσες φάπες που τα είχα ξεχωρίσει

 

Ρε παιδια τι να πω, ειδικα απο το απογευμα και μετα το ενα τα ριχνει σε ολους και αλλα 2 τσακωνονται αραια και που και γενικα ολα κανουν flare μεταξυ τους. Ολα αρσενικα λοιπον χαχαχ θα βγαλω γεννητορες. Εν τω μεταξυ το ενα που τις τρωει απο 2, οταν το ψιλοκυνηγουνε γινεται ασπρο και με το που καθεται αλλαζει κατευθειαν χρωμα και γινεται παλι σκουρο, φοβερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

 

 

Ρε παιδια τι να πω, ειδικα απο το απογευμα και μετα το ενα τα ριχνει σε ολους και αλλα 2 τσακωνονται αραια και που και γενικα ολα κανουν flare μεταξυ τους. Ολα αρσενικα λοιπον χαχαχ θα βγαλω γεννητορες. Εν τω μεταξυ το ενα που τις τρωει απο 2, οταν το ψιλοκυνηγουνε γινεται ασπρο και με το που καθεται αλλαζει κατευθειαν χρωμα και γινεται παλι σκουρο, φοβερο

Ειναι νωρις για συμπερασματα, οταν κατσει η ''σκονη'' θα δεις......

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ειναι νωρις για συμπερασματα, οταν κατσει η ''σκονη'' θα δεις......

Ναι ετσι ειναι. Πιστευω οτι ψαχνονται να βρουν και ο καθενας τα κοχυλια του και να δημιουργηθουν ιεραρχιες και μεταξυ θυληκων και αρσενικων εννοειται. Το αστειο ειναι οτι οπως τα εβαλα χθες και καποια κολυμπησαν στα αριστερα κοχυλια και αλλα στα δεξια, ετσι ειναι και σημερα, μονο κανα 2 εχουν τολμησει να κανουν καμια βολτα στην αλλη πλευρα. Ειναι παντως πολυ ενδιαφεροντα ψαρακια και πραγματικα τα χαιρομαι απο τωρα, καμια σχεση με τα τετρας και τα κορυντορας που ειχα/εχω..

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τις πρώτες μέρες οι τσακωμοί δεν έχουν να κάνουν με τα φύλλα τους, αλλά με τις περιοχές και τα κοχύλια. Κάθε μέρα θα προσπαθεί το ένα να διώξει το άλλο, θα αλλάζουν κοχύλια και γενικά θα γίνεται μάχη, ούτε που θυμάμαι πόσες φορές τα είδα να πιάνονται στόμα με στόμα, σε σημεία που μπορεί να έμεναν πιασμένα κανένα 5λεπτο κι άρχιζα να ανησυχώ. Αυτό που παρατηρούσα τις πρώτες μέρες ήταν πως όταν άναβαν τα φώτα τα ψάρια ήταν όπου να ναι (το βλέπω ακόμα με τον 2ο αρσενικό που όταν ανάψουν τα φώτα είναι συχνά στην περιοχή του άλλου και πέφτει κυνήγι) , δεν είχαν συγκεκριμένα κοχύλια δηλαδή όπως τώρα, κάθε μέρα κι αλλού και κάθε μέρα καυγάς. Αν καμιά μέρα δεν είχα χρόνο να τα χαζέψω την επομένη ένιωθα σαν να βλέπω τηλεοπτική σειρά που έχω χάσει τα τελευταία 3-4 επεισόδια. Τελικά την τάξη επέβαλλε ο κυρίαρχος αρσενικός που ήταν ο πιο ψαρωμένος απ όλους και για 4-5 μέρες δεν το κουνούσε 5-6εκ από το κοχύλι του στη γωνιά του ενυδρείου, όταν οριοθέτησε την περιοχή του (όλο το ενυδρείο δηλαδή) μόνο τότε ηρέμησαν και τα θηλυκά που τα άφησε μέσα στην περιοχή του και ξεκαθάρισε το πράμα.

 

Πάντως το κάθε ψάρι έχει την δική του προσωπικότητα. Χρόνο θέλει να τα χαζεύεις. Μια θηλυκιά δικιά μου αποφάσισε πριν 3 μέρες να αλλάξει το κοχύλι που είχε το τελευταίο δίμηνο, πήρε τα μωρά, έθαψε το παλιό και μετακόμισε, ένα τέταρτο προσπαθούσα να καταλάβω τι παίχτηκε, άντε βγάλε άκρη.

 

Ένα λάθος που έκανα ήταν αρκετές αλλαγές στο scape. Η παραμικρή αλλαγή, ειδικά στα κοχύλια, είναι σαν να τα κάνει reboot. Φτου κι απ την αρχή το ξύλο, να οριοθετήσουν πάλι περιοχές τα αρσενικά, ιεραρχία στα θηλυκά, σκαψίματα-θαψίματα κλπ λες και μόλις μπήκανε στο ενυδρείο. Βέβαια όσο περισσότερο περνά ο καιρός και επικρατεί ένα status quo επιστρέφει γρηγορότερα στο κανονικό, πάντως και τώρα να ρίξω μέσα ΕΝΑ κοχύλι, θα γίνεται χαμός για μια μέρα ολόκληρη. Αν είναι να κάνεις αλλαγές στα κοχύλια κλπ, καλύτερα τώρα που είναι νωρίς ή μετά από καιρό για να μην είναι συνεχώς στην τσίτα όπως είχα τα δικά μου. Έχουν φοβερή αλληλεπίδραση με το περιβάλλον τους και δεν θα τα βαρεθείς, πάντα κάτι θα συμβαίνει.

 

Κάτι τελευταίο για τον χρωματισμό των αρσενικών για κλείσω το σεντονάκι, παρατηρούσα και παρατηρώ πως ο κυρίαρχος αρσενικός έχει πορτοκαλί ρίγα στο ραχιαίο πτερύγιο ενώ τα θηλυκά και τα υπόλοιπα αρσενικά λευκό. Υπάρχει περίπτωση να "χρωματίζονται" έτσι τα αρσενικά για να μην προκαλέσουν την κυριαρχία του άλλου, όπως όταν σκουραίνουν και μαζεύονται όταν στρεσάρονται; 

 

Αυτά, περιμένουμε παρατηρήσεις, φωτο και βιντεάκια:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

 Ειναι παντως πολυ ενδιαφεροντα ψαρακια και πραγματικα τα χαιρομαι απο τωρα, καμια σχεση με τα τετρας και τα κορυντορας που ειχα/εχω..

Το μικρόβιο μπήκε.. Την πάτησες φιλαράκι! ???

Κιχλιδο-virus!! 

Πραγματικά αυτό που ξεχωρίζει τις κιχλιδες από τα υπόλοιπα ψάρια είναι η συμπεριφορά. Νιώθεις λες και βλέπεις ντοκιμαντέρ. Και όσο πιο ιδανικές συνθήκες προσφέρεις, τόσο σε επιβραβεύουν. 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Τις πρώτες μέρες οι τσακωμοί δεν έχουν να κάνουν με τα φύλλα τους, αλλά με τις περιοχές και τα κοχύλια. Κάθε μέρα θα προσπαθεί το ένα να διώξει το άλλο, θα αλλάζουν κοχύλια και γενικά θα γίνεται μάχη, ούτε που θυμάμαι πόσες φορές τα είδα να πιάνονται στόμα με στόμα, σε σημεία που μπορεί να έμεναν πιασμένα κανένα 5λεπτο κι άρχιζα να ανησυχώ. Αυτό που παρατηρούσα τις πρώτες μέρες ήταν πως όταν άναβαν τα φώτα τα ψάρια ήταν όπου να ναι (το βλέπω ακόμα με τον 2ο αρσενικό που όταν ανάψουν τα φώτα είναι συχνά στην περιοχή του άλλου και πέφτει κυνήγι) , δεν είχαν συγκεκριμένα κοχύλια δηλαδή όπως τώρα, κάθε μέρα κι αλλού και κάθε μέρα καυγάς. Αν καμιά μέρα δεν είχα χρόνο να τα χαζέψω την επομένη ένιωθα σαν να βλέπω τηλεοπτική σειρά που έχω χάσει τα τελευταία 3-4 επεισόδια. Τελικά την τάξη επέβαλλε ο κυρίαρχος αρσενικός που ήταν ο πιο ψαρωμένος απ όλους και για 4-5 μέρες δεν το κουνούσε 5-6εκ από το κοχύλι του στη γωνιά του ενυδρείου, όταν οριοθέτησε την περιοχή του (όλο το ενυδρείο δηλαδή) μόνο τότε ηρέμησαν και τα θηλυκά που τα άφησε μέσα στην περιοχή του και ξεκαθάρισε το πράμα.

 

Πάντως το κάθε ψάρι έχει την δική του προσωπικότητα. Χρόνο θέλει να τα χαζεύεις. Μια θηλυκιά δικιά μου αποφάσισε πριν 3 μέρες να αλλάξει το κοχύλι που είχε το τελευταίο δίμηνο, πήρε τα μωρά, έθαψε το παλιό και μετακόμισε, ένα τέταρτο προσπαθούσα να καταλάβω τι παίχτηκε, άντε βγάλε άκρη.

 

Ένα λάθος που έκανα ήταν αρκετές αλλαγές στο scape. Η παραμικρή αλλαγή, ειδικά στα κοχύλια, είναι σαν να τα κάνει reboot. Φτου κι απ την αρχή το ξύλο, να οριοθετήσουν πάλι περιοχές τα αρσενικά, ιεραρχία στα θηλυκά, σκαψίματα-θαψίματα κλπ λες και μόλις μπήκανε στο ενυδρείο. Βέβαια όσο περισσότερο περνά ο καιρός και επικρατεί ένα status quo επιστρέφει γρηγορότερα στο κανονικό, πάντως και τώρα να ρίξω μέσα ΕΝΑ κοχύλι, θα γίνεται χαμός για μια μέρα ολόκληρη. Αν είναι να κάνεις αλλαγές στα κοχύλια κλπ, καλύτερα τώρα που είναι νωρίς ή μετά από καιρό για να μην είναι συνεχώς στην τσίτα όπως είχα τα δικά μου. Έχουν φοβερή αλληλεπίδραση με το περιβάλλον τους και δεν θα τα βαρεθείς, πάντα κάτι θα συμβαίνει.

 

Κάτι τελευταίο για τον χρωματισμό των αρσενικών για κλείσω το σεντονάκι, παρατηρούσα και παρατηρώ πως ο κυρίαρχος αρσενικός έχει πορτοκαλί ρίγα στο ραχιαίο πτερύγιο ενώ τα θηλυκά και τα υπόλοιπα αρσενικά λευκό. Υπάρχει περίπτωση να "χρωματίζονται" έτσι τα αρσενικά για να μην προκαλέσουν την κυριαρχία του άλλου, όπως όταν σκουραίνουν και μαζεύονται όταν στρεσάρονται; 

 

Αυτά, περιμένουμε παρατηρήσεις, φωτο και βιντεάκια:)

 

Απο κοχυλια θεωρω πως ειμαι κομπλε, εχω βαλει καμια 20αρια και σε διαφορα σημεια. Αυτο που θελω να κανω αμεσα ειναι να βαλω μια ντανα απο μικρες πετρες στη μεση μεταξυ των κοχυλιων, ωστε να χωριζει τις περιχοες με τα κοχυλια στα δυο, χωρις να χρειαστει να τα μετακινησω, πιο πολυ σαν οπτικο συνορο. 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος adlib έγραψε:

Το μικρόβιο μπήκε.. Την πάτησες φιλαράκι! ???

Κιχλιδο-virus!! 

Πραγματικά αυτό που ξεχωρίζει τις κιχλιδες από τα υπόλοιπα ψάρια είναι η συμπεριφορά. Νιώθεις λες και βλέπεις ντοκιμαντέρ. Και όσο πιο ιδανικές συνθήκες προσφέρεις, τόσο σε επιβραβεύουν. 

 

Η αληθεια ειναι οτι οι κιχλιδες ειναι πολυ ξεχωριστα ψαρια, ειτε μιλαμε για Αμερικη ειτε για Αφρικη, αλλα και τα γατοψαρα εχουν ξεχωριστη θεση στην καρδια μου ?

 

Σημερα ειδα οτι και το 6ο πιο ντροπαλο ηρθε μπροστα και βρηκε ενα κοχυλι. Σκεφτομαι να παω να τους παρω και λιγο ενυδρειακο αλατι και να ριχνω σε μικρες ποσοτητες, σταδιακα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

 

Απο κοχυλια θεωρω πως ειμαι κομπλε, εχω βαλει καμια 20αρια και σε διαφορα σημεια. Αυτο που θελω να κανω αμεσα ειναι να βαλω μια ντανα απο μικρες πετρες στη μεση μεταξυ των κοχυλιων, ωστε να χωριζει τις περιχοες με τα κοχυλια στα δυο, χωρις να χρειαστει να τα μετακινησω, πιο πολυ σαν οπτικο συνορο. 

 

 

Η αληθεια ειναι οτι οι κιχλιδες ειναι πολυ ξεχωριστα ψαρια, ειτε μιλαμε για Αμερικη ειτε για Αφρικη, αλλα και τα γατοψαρα εχουν ξεχωριστη θεση στην καρδια μου ?

 

Σημερα ειδα οτι και το 6ο πιο ντροπαλο ηρθε μπροστα και βρηκε ενα κοχυλι. Σκεφτομαι να παω να τους παρω και λιγο ενυδρειακο αλατι και να ριχνω σε μικρες ποσοτητες, σταδιακα. 

 

Αν σκοπεύεις να κρατήσεις έναν αρσενικό με το ταίρι/χαρέμι του δεν χρειάζεται. Για δυο αρσενικά μόνο αν το χωρίσεις στη μέση ή 60-40 ή κάτι τέτοιο, άλλα έτσι δεν παίζει να χωρέσει άλλο είδος. Στην θέση σου θα το χώριζα πέτρες-κοχύλια (αριστερά-δεξιά) και θα κρατούσα τα ζευγάρια ή χαρέμια που θα βγαίνανε από τα είδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρωι παρατηρησα μια συμπεριφορα ενος απο τα ψαριακια. Ειχε χωθει ολο μεσα στην αμμο και προεξηχε μονο το κεφαλι του, σαν παφερ που παραμονευει το θυραμα?. Δεν ξερω αν εχει παρατηρησει καποιος αλλος με lamprologus τετοια συμπερφορα, πολυ περιεργο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Το πρωι παρατηρησα μια συμπεριφορα ενος απο τα ψαριακια. Ειχε χωθει ολο μεσα στην αμμο και προεξηχε μονο το κεφαλι του, σαν παφερ που παραμονευει το θυραμα?. Δεν ξερω αν εχει παρατηρησει καποιος αλλος με lamprologus τετοια συμπερφορα, πολυ περιεργο

 

Είχα διαβάσει πως το κάνουν καμιά φορά αν στρεσάρονται και θέλουν να κρυφτούν αλλά δεν έχουν κοχύλι, δεν τα είδα ποτέ να το κάνουν πάντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να αναφερω πως το ενυδρειο εχει χωριστει, απο τα 2 μεγαλυτερα σε μεγεθος ψαρια (αρσενικα??) τα οποια δεν τα βλεπω να πολυτσακωνονται, σε δυο περιοχες. Μεσα σε καθε περιοχη βρισκεται και απο ενα μικροτερο ψαρι (θυληκο??) με τα οποια τα δυο μεγαλυτερα δεν ασχολουνται τοσο (αν και τα εχω δει να ψιλοτσακωνονται). Συνολο 4. Τα αλλα 2 απο σημερα τα ειδα να κρυβονται στις πετρες αλλα παρατηρω οτι, αν εξαιρεσεις τα 2 μεγαλυτερα τα οποια φαινεται οτι εχουν επιλεξει περιοχη, τα πραγματα αλλαζουν καθε μερα. Αυτο ειναι και το ωραιο της υποθεσης. 

Σημερα ξυπνησα και ειδα 3-4 θαμενα κοχυλια και το βραδυ πρεπει να το εκαναν λατομειο το ενυδρειο:shifty:. Πηρα την αποφαση να αλλαξω ελαφρως την διαρυθμιση των κοχυλιων. Αφαιρεσα μερικα τα οποια ειτε δεν ειχαν θαψει τα ψαρια ειτε δεν τα ειχαν χρησημοποιησει, τουλαχιστον απο οσο ειχα δει.  Με αυτον τον τροπο χωρισα το ενυδρειο σε τρεις περιοχες κοχυλιων και αυτο που προσπαθησα να κανω ειναι να κανω πιο διακριτα τα συνορα τους. Τι εννοω: πριν υπηρχαν περισσοτερα κοχυλια σε ολο το μηκος του ενυδρειου, με αποτελεσμα να μην ειναι απολυτα σαφες πιανου ειναι η δικη του περιοχη και παρεμβαλλονταν κοχυλια αναμεσα, ενω τωρα υπαρχει πολυ μεγαλυτερη αποσταση μεταξυ των περιοχων με τα κοχυλια και παρεμβαλλονται βοτσαλα. Εχω δηλαδη 3-4 κοχυλια μαζι σε μια περιοχη και μετα σε αποσταση 20+ εκατοστων ξεκιναει η επομενη περιοχη.

 

Και μια που εβγαλα εχθες:

6.thumb.jpg.f80aac2ec2c6c58ca3eb6de7b3d027e8.jpg

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...