Jump to content

Tanganyika Waters


Oresths_S

Recommended Posts

Ευχαριστω!! 

Παρακατω 2 φωτογραφιες απο τα 2 μεγαλυτερα ψαρακια που εχουν τις 2 περιοχες μεχρι στιγμης

DSC_0927_24.thumb.jpg.36350b19fd09dea44dff2e2c64f810f6.jpg

 

7.thumb.png.f5b6d91be78b8215193de6e7187a4df8.png

 

 

  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Άναψε τους και καμιά λάμπα μωρέ:lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ, τους αναβω, αλλα μετα τις 5 30, ετσι και αλλιως φυτα δεν εχω και δεν θελω να μπλεξω με αλγες απο τωρα και κραταω χαμηλα την φωτοπεριοδο. Που θα μπλεξω δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση, αλλα ετσι και αλλιως ειναι σχετικα κοντα στο παραθυρο και φωτιζεται οσο ειναι μερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κανε μας μια ενημερωση.Πως πανε τα πραγματα στο ενυδρειο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Δίας έγραψε:

Κανε μας μια ενημερωση.Πως πανε τα πραγματα στο ενυδρειο;

Πέρασαν δυό μήνες έχει δίκιο ο Στράτος.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update οπως ζητηθηκε. Τιποτα τρελο, τα ψαρακια εχουν αυξησει πολυ λιγο το μεγεθος τους. Αυτο που ειναι πολυ διαφορετικο ειναι οτι πλεον δεν φοβουνται καθολου και οποτε παω μπροστα ανεβαινουν ολα μαζι να ζητιανεψουν φαγητο. Εχω παρατηρησει μερικες ελαχιστες συμπεριφορες απο δυο τους που μπαινοβγαινουν σε κοχυλι, ισως ζευγαρι, αλλα μεχρι εκει. Οσον αφορα τα φυλα ακομα δεν εχω ιδεα, σε μεγεθος εχω 3 μεγαλα και πιο σκουροχρωμα και 3 μικροτερα τα οποια οταν πλησιαζουν τα μεγαλα η κυνηγιουνται εχουν πολυ ανοιχτο χρωμα. Οπως θα παρατηρησετε εχω αρκετο κυανοβακτηριο και ψαχνω να βρω ερυθρομυκινη μιας και ροη εχω, συσκοτιση 5 μερες εκανα αλλα ξαναεμφανιστηκε και στο ταισμα ειμαι πολυ προσεκτικος. Εξαλλου τα χαρακια δεν αφηνουν τιποτα...

 

 

gffgg.thumb.jpg.15372761c282b9e159f9a550b26b1786.jpgrttr.thumb.jpg.6adf89a1d0bb1f856458d8b33da6fac6.jpgvbbvbv.thumb.jpg.7d96f38563a473a14e2895ed798a5e7d.jpg1234.thumb.jpg.0bed71bcf8d314ba6dab05a7949702b1.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ψαρακια τα occelatus , εχεις και λιτρα θα τα χαρεις καλα πιστευω..... οι αλγες στην Αφρικανικα ειναι ενα θεμα....δηλαδη στη μάσα ειναι  μαζι και μετα  πεφτει κυνηγι και ο καθενας στην περιοχη του?

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ομορφα ψαρακια τα occelatus , εχεις και λιτρα θα τα χαρεις καλα πιστευω..... οι αλγες στην Αφρικανικα ειναι ενα θεμα....δηλαδη στη μάσα ειναι  μαζι και μετα  πεφτει κυνηγι και ο καθενας στην περιοχη του?

 

Ειναι οντως πανεμορφα, stappersi ομως οχι occelatus :bigemo_harabe_net-98:.

 

Γενικα απο οτι διαβαζω σε σχεση με τα occelatus αυτα εδω ειναι άγια, καμια σχεση με καυγαδες και κυνηγητα. Αραια και που, ουτε να κλειδωσουν στοματα ουτε πολυ flaring κτλ, κανα κυνηγητο μια στο τοσο. Εχω τα 3 μεγαλυτερα να εχει το καθενα μια περιοχη με κοχυλια στο μπροστα μερος του ενυδρειου και τα υπολοιπα ειτε πισω ειτε μπροστα. Απο αλγες πλεον δεν εχω καθολου σχεδον, μονο το κυανο που θελω να ξεφορτωθω και ειδα σε ενα τζαμι green spot αν δεν κανω λαθος, θεμιτη για μενα αλγη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερυθρομυκίνη θα πάρεις βάση από φαρμακείο.Το erythrocin έχει δυστυχώς καταργηθει

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Δίας έγραψε:

Ερυθρομυκίνη θα πάρεις βάση από φαρμακείο.Το erythrocin έχει δυστυχώς καταργηθει

Ναι δυστυχως αυτο παρατηρω, περιμενω αυριο απο ενα ακομα μαγαζι μηπως και μπορουν να το φερουν. Ξερουμε δοσολογια απο erythromicin base αν παρω απο φαρμακειο? Γιατι της api ειναι και ενυδρειακο προιον και ξερω, αλλα με το αλλο το φοβαμαι ως προς την δοσολογια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Ναι δυστυχως αυτο παρατηρω, περιμενω αυριο απο ενα ακομα μαγαζι μηπως και μπορουν να το φερουν. Ξερουμε δοσολογια απο erythromicin base αν παρω απο φαρμακειο? Γιατι της api ειναι και ενυδρειακο προιον και ξερω, αλλα με το αλλο το φοβαμαι ως προς την δοσολογια.

Δεν το θυμάμαι καθόλου.Κανε μια αναζήτηση.Υπαρχει εδω

Link to comment
Share on other sites

Έλα,εδώ είσαι

 

Δημοσίευση #14

Έγινε επεξεργασία - Δίας
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τελικα erythromycin base της chemco. Αυριο θα βγαλω τα χαρακια και θα τα βαλω σε ενα 40λιτρο πλαστικο κουτι αποθηκευσης με ενα φιλτρακι και μπολι απο το 60λιτρο μου και θερμοστατη, γιατι δεν θελω να εχω απωλειες. Δεν θα χρησιμοποιησω καθολου υλικα απο το κυριο ενυδρειο ωστε ολο το συστημα να περασει την θεραπεια με την ερυθρομυκινη. Σκεφτομαι οτι σπορια του κυανο μπορει να κρυβονται και μεσα στο φιλτρο, οποτε αν αφαιρεσω βιολογικο υλικο και το βαλω στο προσωρινο κουτι με τα ψαρακια ισως το κρατησω ζωντανο και ξαναεμφανιστει μετα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

 

Ειναι οντως πανεμορφα, stappersi ομως οχι occelatus :bigemo_harabe_net-98:.

 

Γενικα απο οτι διαβαζω σε σχεση με τα occelatus αυτα εδω ειναι άγια, καμια σχεση με καυγαδες και κυνηγητα. Αραια και που, ουτε να κλειδωσουν στοματα ουτε πολυ flaring κτλ, κανα κυνηγητο μια στο τοσο. Εχω τα 3 μεγαλυτερα να εχει το καθενα μια περιοχη με κοχυλια στο μπροστα μερος του ενυδρειου και τα υπολοιπα ειτε πισω ειτε μπροστα. Απο αλγες πλεον δεν εχω καθολου σχεδον, μονο το κυανο που θελω να ξεφορτωθω και ειδα σε ενα τζαμι green spot αν δεν κανω λαθος, θεμιτη για μενα αλγη.

θυμομουν για κοχυλια οτι ειχες, και ετσι οπως ειδα τη φωτο  μοιαζουν πολυ, εχει τα occelatus  ο @Vou και μαλλον μπερδευτικα  ....ακομα καλυτερα αν ειναι πιο ''ήρεμα'',

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

θυμομουν για κοχυλια οτι ειχες, και ετσι οπως ειδα τη φωτο  μοιαζουν πολυ, εχει τα occelatus  ο @Vou και μαλλον μπερδευτικα  ....ακομα καλυτερα αν ειναι πιο ''ήρεμα'',

 

Εμφανισιακά μόνο στο χρώμα διαφέρουν, γι αυτό μπορεί να μπερδεύτηκες. Είχα την εντύπωση πως είχες βάλει 4. Πανέμορφα, να τα χαίρεσαι!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Vou & @Oresths_S δεν μπαινετε λεω εγω στην online συναντηση να αυξηθουμε οι Αφρικανοι και να  ''μαθουμε'' κανα χρησιμο πραγμα απο καμια ''παλιοσειρα''......

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2020 at 9:38 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

@Vou & @Oresths_S δεν μπαινετε λεω εγω στην online συναντηση να αυξηθουμε οι Αφρικανοι και να  ''μαθουμε'' κανα χρησιμο πραγμα απο καμια ''παλιοσειρα''......

Αν ξαναγίνει θα το προγραμματίσω να είμαι μέσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια. Ενα update στην ολη κατασταση και θελω την βοηθεια-γνωμη σας. Εκανα θεραπεια δυο φορες με ερυθρομυκινη, στις συνιστωμενες δοσεις. Το κυανο εχει φυγει κατα 95% απο βραχο τζαμια και αμμο. Το θεμα ειναι οτι εχω ακομα αναμεσα στο τζαμι και στην αμμο σε καποια σημεια, και εκανα δυο εβδομαδες συσκοτιση αλλα δεν λεει να φυγει με τιποτα το ατιμο. Ξερει κανεις τι μπορω να κανω? Θυμιζω τα ψαρια ειναι σε κουτι αποθυκευσης με κοχυλια φιλτρακι και θερμοστατη οποτε δεν υπαρχει κινδυνος να παθουν κατι. Οπως θα δειτε και στις παρακατω φωτογραφιες ειναι ακομα ακμαιοτατο σε αυτα τα σημεια παρολη τη θεραπεια και τη συσκοτιση, σχεδον ενα μηνα μετα. :headonwall:

 

Δεν προκειται να βαλω ψαρι αν δεν φυγει το ρημαδι απο μεσα :help:

 

 

 

IMG_20200601_200728.jpg

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μονο εκει, ''μηχανικα'' δεν βγαινει και  με λιγη προσοχη στο βυθο?

Link to comment
Share on other sites

μωρε οτι θα βγει θα βγει, το θεμα ειναι αν μην ξαναεμφανιστει οταν ξανατρεξει κανονικα το ενυδρειο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε με το κυανο που παλευες...απαλλάχθηκες τελικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα στην ομαδα. Ξερω εχω να γραψω μηνες και νομιζω ηρθε η ωρα μετα απο καιρο για ενα update.

 

Αρχικα στα δυσαρεστα, αναγκαστικα να διαλυσω και να ξαναστησω το ενυδρειο λογω του κυανοβακτηριου που δεν εφευγε με τιποτα. Εβρασα πετρες υποστρωματα κτλ. και εκανα απολιμανση με χλωρινη ολο τον εξοπλισμο. Εβαλα τα ψαρια σε ενα δοχειο 40 λιτρων με ενα εσωτερικο φιλτρο, δυστυχως ομως εχασα 2 ψαρακια (lamprologus stappersi) καθως εκανα πατατια ξεχνωντας το φιλτρο κλειστο για ενα βραδυ. Αυτος ηταν και ο κυριος λογος που δεν εγραφα γιατι ειχα ξενερωσει τοσο πολυ με την μ@κακια μου που δεν ειχα ουτε ορεξη για γραψιμο ουτε τιποτα. Αυτο εγινε τον Ιουλιο. Εχασα επισης αλλο ενα ψαρι μετα απο καμια εβδομαδα στο ενυδρειο, δεν ξερω τον λογο, υποθετω λογω επιθετικοτητας των υπολοιπων? Επομενως τωρα εχω τρια stappersi ( πρωην meleagris), σιγουρα δυο αρσενικα και το τριτο δεν ξερω τι ειναι. Παρατηρωντας επισης παλιες φωτογραφιες τους ειμαι αρκετα σιγουρος οτι απο τα 6 που ειχα τα θυληκα να ηταν 1-2 το πολυ δυστυχως

 

Στην φωτεινη πλευρα τωρα. Εδω και δυο μηνες εβαλα και 6 leleupi και απολαμβανω ξανα το ενυδρειο μου. Εδωσαν πολυ ζωντανια και χρωμα στο ενυδρειο και τα ψαρακια πανε πλεον τρενο, ερχονται συνεχεια διπλα μου οταν πλησιαζω και εχουν πολυ ορεξη. Ταιζω 3-4 διαφορετικες κατεψυγμενες και 3 ξηρες τροφες. Αλλαγες αραια και που, περιπου ανα δυβδομαδο μιας και νιτρικα δεν εχω, η ιχθυοφορτωση ειναι χαμηλη. Σκεφτομαι να βαλω καμια μικρη βαλισνερια πισω να μαζευει οργανικα, θα δουμε. Εχω αλλαξει επισης την αμμο και απο ασπρη εβαλα μπεζ, εχει αναπτυχθει αλγη στο υποστρωμα αλλα εχω μειωσει την φωτοπεριοδο σε 5 ωρες και φευγει σιγα σιγα

 

 

DSC_1066.thumb.jpg.3cda2187c44f06f8fa68e28bf2a3c41f.jpg

 

 

DSC_1067.thumb.jpg.fe8f27b8342e481f5d5356efd0b3fea2.jpg

 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Καλησπερα στην ομαδα. Ξερω εχω να γραψω μηνες και νομιζω ηρθε η ωρα μετα απο καιρο για ενα update.

 

Αρχικα στα δυσαρεστα, αναγκαστικα να διαλυσω και να ξαναστησω το ενυδρειο λογω του κυανοβακτηριου που δεν εφευγε με τιποτα. Εβρασα πετρες υποστρωματα κτλ. και εκανα απολιμανση με χλωρινη ολο τον εξοπλισμο. Εβαλα τα ψαρια σε ενα δοχειο 40 λιτρων με ενα εσωτερικο φιλτρο, δυστυχως ομως εχασα 2 ψαρακια (lamprologus stappersi) καθως εκανα πατατια ξεχνωντας το φιλτρο κλειστο για ενα βραδυ. Αυτος ηταν και ο κυριος λογος που δεν εγραφα γιατι ειχα ξενερωσει τοσο πολυ με την μ@κακια μου που δεν ειχα ουτε ορεξη για γραψιμο ουτε τιποτα. Αυτο εγινε τον Ιουλιο. Εχασα επισης αλλο ενα ψαρι μετα απο καμια εβδομαδα στο ενυδρειο, δεν ξερω τον λογο, υποθετω λογω επιθετικοτητας των υπολοιπων? Επομενως τωρα εχω τρια stappersi ( πρωην meleagris), σιγουρα δυο αρσενικα και το τριτο δεν ξερω τι ειναι. Παρατηρωντας επισης παλιες φωτογραφιες τους ειμαι αρκετα σιγουρος οτι απο τα 6 που ειχα τα θυληκα να ηταν 1-2 το πολυ δυστυχως

 

Στην φωτεινη πλευρα τωρα. Εδω και δυο μηνες εβαλα και 6 leleupi και απολαμβανω ξανα το ενυδρειο μου. Εδωσαν πολυ ζωντανια και χρωμα στο ενυδρειο και τα ψαρακια πανε πλεον τρενο, ερχονται συνεχεια διπλα μου οταν πλησιαζω και εχουν πολυ ορεξη. Ταιζω 3-4 διαφορετικες κατεψυγμενες και 3 ξηρες τροφες. Αλλαγες αραια και που, περιπου ανα δυβδομαδο μιας και νιτρικα δεν εχω, η ιχθυοφορτωση ειναι χαμηλη. Σκεφτομαι να βαλω καμια μικρη βαλισνερια πισω να μαζευει οργανικα, θα δουμε. Εχω αλλαξει επισης την αμμο και απο ασπρη εβαλα μπεζ, εχει αναπτυχθει αλγη στο υποστρωμα αλλα εχω μειωσει την φωτοπεριοδο σε 5 ωρες και φευγει σιγα σιγα

 

 

DSC_1066.thumb.jpg.3cda2187c44f06f8fa68e28bf2a3c41f.jpg

 

 

DSC_1067.thumb.jpg.fe8f27b8342e481f5d5356efd0b3fea2.jpg

 

 

 

 

 

Καλημέρα φίλε Ορέστη . 

Θέλω να σου πω ότι η καινούργια σου προσπάθεια είναι επίσης πάρα πολύ ωραία. 

Είναι από τις λίγες φόρες όμως που θα πω σε κάποιο μέλος ότι πρέπει να ανοίξει νέο θέμα στις κιχλίδες Αφρικής. 

Βλέπεις κάνεις μια νέα προσπάθεια και θα την εμφανίσεις όπως της  πρέπει με νέο θέμα .

Αναμένω να το δω αύριο.

Να κάνω  και τον νονό ,ανέβασε το με τίτλο : Όσο με πληγώνεις τόσο με πορώνεις (νέα αρχή με τα πανέμορφα leleupi)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...