Jump to content

Μείωση ροής σε εσωτερικό φίλτρο


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Πήρα ένα μικρό ενυδρείο Sunsun HR320 για να βάλω ένα μονομάχο.

Το φίλτρο του σαν αρχή λειτουργίας μοιάζει με αυτό της φωτογραφίας.

 

7113CpOpjeL._SL1500_.jpg

 

Έχει όμως δυνατή ροή στο σημείο που βγαίνει το νερό δίπλα από το σωληνάκι του αέρα.

Αν δοκιμάσω να κλείσω την τρύπα ώστε το νερό να βγαίνει μόνο από το spray bar, το νερό πάει στο σωληνάκι του αέρα.

Οπότε τζίφος.

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Αχ και πριν κάτι μέρες τα έλεγα......

Τα sunsun έχουν φίλτρο καπακιού με πολύ δυνατό κυκλοφορητή σε σημείο που γίνεται έως ακατάλληλο για μονομάχο. Ναι ο κάδος για βιολογία είναι τεράστιος αλλά δεν έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα σε αυτά τα λίτρα μιας και οι επιλογές είναι περιορισμένες. 

Εγώ έχω φράξει την έξοδο του κυκλοφορητή με ένα μικρό ξυλαράκι (μέσα στην έξοδο) και ευτυχώς δεν έχει γίνει ζημιά στην αντλία αλλά ξέρω ότι πήρα ρίσκο κάνοντας το. Δεν θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει σε εσένα. 

Η δεύτερη λύση που εφάρμοσα και είχα αποτελέσματα όχι όμως τόσο ικανοποιητικά ήταν να φτιάξω την διακόσμηση έτσι ώστε η ροή να χτυπάει πάνω σε κάποιο συμπαγές ξύλο  και να σπάει αλλά και πάλι το ψάρι μου δυσκολευόταν. Αν κάνεις το δεύτερο βάλε το ξύλο όσο πιο κοντά γίνεται στην έξοδο, όχι όμως να ακουμπάει γιατί εκεί αρχίζουν τα τριξίματα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται καμιά πατέντα να επεκτείνεις το spray bar, ή και να ανοίξεις την άκρη του;

Άκυρο, για άλλα λέτε κι άλλα γράφω εγώ:lol:

Αν το στουμπώσεις με κανένα σφουγγάρι λογικά θα πέσει η ροή, αλλά πιθανότατα να κάνεις ζημιά στο φίλτρο έτσι σε βάθος χρόνο γιατί νομίζω θα ζορίζεται.

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

Κοψε ενα κομματακι απο το σωληνακι βαλτο στην κατω τρυπα και τσακισε το να μην μπορει να βγαλει νερο.Αν βαλεις και κανα δεματικο θα βοηθησει να μην το πεταξει.

Τσακισε επισης και το σωληνακι του αερα και γυρνα το spray bar προς το τζαμι...

Αν δουλεψει οπως το θελεις με λιγη θερμοκολλα κλεισε την κατω τρυπα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βαλε το σε χρονοδιακοπτη , να κανει διαλλειμα ο μονομαχος εαν δεν βρεις ακρη.

την νυχτα να ειναι κλειστο να ηρεμει το ψαρι και την ημερα να ειναι ποτε ανοιχτο ποτε κλειστο.

σιγα την ιχθυοφορτωση που θα εχει !!!!!!!!

εγω ειχα το δικο μου σχεδον εξαμηνο χωρις και τωρα εβαλα ενα παλιο που ειχα απλο ,του εβαλα ενα  σφουγκαρι μπροστα και το ανοιγω εγω την ημερα , την νυχτα το κλεινω γιατι τον εχω σε ενα γραφειο στο υπνοδωματιο και ενοχλουμαι !

αφου αναπνεουν και επιφανεια αυτοι , ακομα πιο ευκολο σαν ψαρι .

μπορει να κανω και λαθος , μη το παρεις ως συμβουλη γνωστη αλλα απο την εμπειρια μου .

δεν εχουν βρωμια οι μονομαχοι.

Link to comment
Share on other sites

Το spray bar είναι μια χαρά από ροή.

Το να ταπώσω την τρύπα δεν έχει νόημα, μιας και όλη η ροή του κυκλοφορητή θα πάει στο σωληνάκι.

Άρα θα αλλάξω απλά την τρύπα που θα βγει το νερό.

Άμα δείτε στη φωτογραφία απλά μια διακλάδωση είναι κυκλοφορητής και αέρας.

Προς το παρόν είναι άδειο γιατί περιμένω να λύσω το θέμα ώστε να μην ταλαιπωρηθεί το ψάρι και θα το βάλω μετά.

Βασικά αν ταπώσω την τρύπα ή την συνδέσω με το σωληνάκι να κάνει κύκλο το νερό, η ροή θα βρει διέξοδο στο spray bar ( που το δοκίμασα και είναι ανεπαίσθητη η διαφορά ).

Έτσι ανακύπτουν δύο προβλήματα.

Αέρας τέλος, που δε χολοσκάω.

Μήπως όμως αυτό ζορίζει πολύ το μοτεράκι και το πάρω στα χέρια;

 

Έγινε επεξεργασία - Στράτος
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Στράτος έγραψε:

 

Το να ταπώσω την τρύπα δεν έχει νόημα, μιας και όλη η ροή του κυκλοφορητή θα πάει στο σωληνάκι.

Άρα θα αλλάξω απλά την τρύπα που θα βγει το νερό.

 

Μήπως όμως αυτό ζορίζει πολύ το μοτεράκι και το πάρω στα χέρια;

 

 

Τάπωσε την τρύπα και τσάκισε το σωληνάκι. . .  (το έγραψα  :P )

 

Για να μην σου πω να βάλεις το σωληνάκι από την μια τρύπα στην άλλη. . .

 

Με το μοτερ δεν θα έχεις θέμα. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Τάπωσε την τρύπα και τσάκισε το σωληνάκι. . .  (το έγραψα  :P )

 

Για να μην σου πω να βάλεις το σωληνάκι από την μια τρύπα στην άλλη. . .

 

Με το μοτερ δεν θα έχεις θέμα. . .

 

Βασικά αυτό το είχα κάνει, αλλά φοβήθηκα το ζόρισμα, γιατί στην ουσία επιστρέφω το νερό πίσω στο μοτέρ, που στην τελική θα βρει διέξοδο στο spray bar.

Το κακό είναι ότι έχει μεγάλη διάμετρo ή έξοδος και δεν ταιριάζει το σωληνάκι.

Θα σκεφτώ κάτι όμως ?.

Έγινε επεξεργασία - Στράτος
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου προτεινει ο rastaman ειχα περιπου κανει και εγω οταν ειχα τις χελωνες μωρά σε ενα 30λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Στράτος έγραψε:

Το κακό είναι ότι έχει μεγάλη διάμετρo ή έξοδος και δεν ταιριάζει το σωληνάκι.

Θα σκεφτώ κάτι όμως ?.


Αν δεν βρεις τροπο και ειμαστε κοντα στειλε pm να ερθω να βρουμε παρεα την λυση ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Απλά στουμπωσε το..

Βάλε ενυδρειακο βαμβάκι πάνω πάνω τόσο πολύ ώστε με δυσκολία να κλείνει το καπάκι.  

Σωστο και αυτο, θα το αλλαζει συχνοτερα, αλλα αφου ειναι εσωτερικο το φιλτρο ειναι ευκολακι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...