Jump to content

κατι επαθε ο μονομαχος . βοηθεια !


george rapp

Recommended Posts

παιδια αυτο ειναι το ενυδρειο μου , τι εχω μεσα και πως ταιζω .

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/111135-betta-tank-φαφουτης-ξεκινοντας-απο-την-αγνοια/?tab=comments#comment-1235225

δεν εχω αλλαξει τιποτα απολύτως στην συνηθεια μου , δεν εχει προστεθει κατι προσφατα ουτε εχει αφαιρεθει .

PSX-20200219-214630.jpg

αυτη ειναι η φωτογραφια του .

τρωει κανονικα και παιζει .

οπως βλεπετε στο αριστερο του βρανχι εχει παθει κατι σαν πληγη σαν να ξεφτιζει το λεπι και οταν κανει flair δε το ανοιγει ευκολα , επισης στο κατω πτερυγιο εχει κανει αυτες τις λευκοδιαφανες σταμπες που δεν ειχε , ηταν ψιλομπλε εκει.

τα σαλιγκαρια εχουν αυξηθει ,δεν εχω νεκρα ενω το κερατοφυλλο κανονικα μεγαλωνει .

η θερμοκρασια ειναι στους 26.

τον εχω ενα ετος και κατι ενω ισως ηταν ειδη κοντα στο ετος , παντως ηταν μικροτερος σε μεγεθος οταν τον πηρα απο ενα φιλο.

ηρθε η ωρα να σοβαρευτώ και να παρω τεστ.

εχω αγνοια πληρη.

ποια τεστ να παρω; καποια συγκεκριμενα; 

εχω κοντα pet city , pet supermarket και τον υδατινο κοσμο στον πειραια .

αυτα θα μας πουν πανω κατω τι εχει;

εαν καταλάβετε κατευθειαν πιο φαρμακο να παρω; 

εχω δει και κατι πλύσεις με αλατι στο youtube που τον βαζουν σε μικρο ποτηρι με αλατι για πολυ λιγα δευτερολεπτα και καπακι γρηγορα πισω στο ενυδρειο .

αλλα δε θελω , δειχνουν να κακοπερνανε ετσι.  

  

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως στο θέμα που τον παρουσίασες δεν αναφέρεις κάτι για στρώσιμο αν και βλέπω κάποιο φίλτρο αλλά πρώτη φορά βλέπω τέτοιου τύπου. Σε πρώτη φάση θέλεις τα κλασσικά υγρά τεστ για αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά ώστε να δούμε ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο. Το ψάρι συγκριτικά με τις πρώτες φωτογραφίες φαίνεται να έχει και σήψη πτερυγίων (fin rot) καθώς και ένα μικρό χτυπηματάκι μπροστά από το μάτι του. Κανονικά δηλαδή η ουρά του θα έπρεπε να ήταν κάπως έτσι:

1397583-right-1.thumb.jpg.bd40a9afd0bcc6da85ea9796362d91ff.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Επίσης κάτι άλλο που είδα αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη είναι ότι γράφεις ότι μάζεψες τα διακοσμητικά από το πάρκο στο χαιδάρι. Είμαι μεγάλος υποστηρικτής των φυσικών διακοσμητικών αλλά όπως και να έχει είναι μέσα στην αθήνα και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κουβαλάνε. To τι άλλο μπορεί να είναι πέρα από αμμωνία το βλέπουμε και υπάρχουν φάρμακα για δερματικές παθήσεις. Παρατήρησε τον για αλλαγές στη συμπεριφορά και κυρίως αν ξύνεται στις επιφάνειες του ενυδρείου όπως και επίσης βγάλε μια φωτογραφία όταν κάνει flaring από την μεριά που δεν μπορεί να ανοίξει.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ , τα πλένω και τα ψήνω βέβαια αλλά συμφωνώ περα ως πέρα.

Το ενυδρείο το ειχα στήσει με μπολι οπως το λέμε.

Με νερό χώμα στον πάτο και σφουγγάρι απο ενυδρείο που έτρεχε χρονια με ψάρια που ζουσαν και ακομα ζουν.

Σήμερα δηλαδη το απόγευμα θα ζητήσω απο οπουδήποτε υγρά τεστ .

Θα τα κάνω θα γράψω τιμες .

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

@panagiotis_dms αδελφε μου πήγα σήμερα απο ενα μαγαζί που το εχει ενα καλό παλικάρι , πρώτα χομπίστας ας πουμε και μετά τα άλλα , οπως μου ειπες και εσυ μου εδωσε ενα τεστ για νιτρικά για αρχη και να αναφέρω αποτελέσματα .

Αυτο βγήκε κίτρινο δηλαδή ειτε 0 ειτε προς την επόμενη κλίμακα.

Αποφάσισα να γίνω πιο σωστός και οχι παπατρεχας και πήρα ενα φίλτρο καταρράκτη με βιολογικό υλικο και έβαλα.

Απο εχθες ειχα κανει μια καλη αλλαγή νερού.

Σήμερα το ψάρι ειναι πολύ κεφατο και δειχνει ισως ενα κλικ καλύτερα στο πλαϊνό.

Ανοίγει ευκολα το βρανχι ενω είναι συνεχώς κατω απο τον καταρράκτη και γυμνάζεται.

Ο φίλος εκει μου ειπε εαν τα νιτρικά βγουν ασφαλή να συνεχίσω με αλλαγή νερού να παρατηρήσω το ψάρι και εαν μείνει στάσιμο στην κατάσταση να πάω ίσως για επόμενα τέστ.

Μου ειπε ότι λέτε και εσείς εδώ.

Ότι ξέρω τι εχει αλλα αντι για φάρμακο πρώτα να βρούμε την αιτία αλλιώς πάρε εσύ φάρμακο για την χοληστερίνη και συνέχισε να τρώς κοκορέτσι.

Πιο πολύ γράφω για να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφερον που έδειξες και απάντησες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)

 

Κοίταξε ένας μονομάχος δύσκολα θα δείξει νιτρικά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή μέτρησες 0 (η επόμενη μέτρηση για την sera είναι τα 10 με ελαφρώς πορτοκαλί χρώμα) το ενυδρείο είναι και στρωμένο. Εντάξει το μπόλιασες μέχρι πάνω δεν διαφωνώ αλλά καλό θα ήταν να έπαιρνες και τις άλλες μετρήσεις εκεί για να έχεις μια σαφώς πιο ολοκληρωμένη εικόνα. 

Καλύτερα που πήρες κρεμαστό ειδικά σε κύβους είναι ότι πρέπει :thumbup:

Οι αλλαγές θα τον βοηθήσουν σίγουρα απλά θέλει στενή παρακολούθηση σε περίπτωση που χειροτερέψει. Δώσε και ταννίνες θα τον βοηθήσουν σε πρώτη φάση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ταννινες που βαζω τα καταπα κανενα πλατανοφυλλο κατι elder cones λες η να παρω κατι σε σκευασμα ετοιμο;

η ουρα του ειναι σαν της εικονας σου παντως , δηλαδη στην φωτογραφια ηταν υπο κλιση , ειναι ολοκληρομενη , και απο παντα στα πτρερυγια του ειχε διαφανειες , δεν ειναι δηλαδη απο τους μονομαχους με τα βαρια τα σκοτεινα τα χρωματα .

τα μπροστα πτρερυγια τα 2 τα τεντωνει ευκολα και γενικα τσιτωνει αμεσα .

το γδαρσιμο και οι 2 νεες διαφανειες μου σήμαναν συναγερμο.

σκεφτομαι μηπως γδάρθηκε κιολας!

δεν εχω αιχμηρα αλλα τρελαίνετε ωρες ωρες , μην εσκασε πουθενα πλαγιομετωπικα !!!!!

εαν δε δω να μειωθει αυριο αντε μεθαυριο θα προχωρησω στα υπολοιπα τεστ να αποφανθω εαν εχω σωστο ενυδρειο .

παιζει σαφεστατα το σεναριο οσο και να τα ζεστανα στον φουρνο οσο και να τα επλυνα σε νερο τα καλουδια που μαζεψα να την εχω κανει την πατατα μου!   

Link to comment
Share on other sites

PSX-20200221-201818.jpg

 

μια χθεσινη και καλυτερη απο την πρωτη.

ηταν να γραψω τωρα το απογευμα .

εχω βρει αυτο το παλικαρι στην αγ.βαρβαρα που μιλαω καθως ειναι πιο ευκολα απο τον γραπτο λογο και αφου του ανεφερα οτι τα νιτρικα μου βγηκαν καθαρα με τοσο κερατοφυλλο μεσα με τετοιο ριζομα του ποθου που εχει δημιουργηθει το νερο μου ειναι καλο και δε με παει σε αλλες μετρησεις.

απεναντιας μου ειπε οτι λογικα την πατατα την εχω κανει εγω με τα χερακια μου!

δηλαδη κατι εχωσα μεσα .....και ΝΑΙ εχω χωσει πραμα απο εξω ...... και τον κολλησα !!!!

μου εδωσε esha2000 να κανω για 3 μερες να μειώσω φαγητο  , μετα αλλαγη νερου , να αναφερω εξελιξη , ισως ξαναπαω σε 3ημερο esha και μετα μου εδειξε και ενα αλλο φαρμακο που ειναι για τους μυκητες , αυτο θα μου το δωσει μονον εαν και εφοσον δε δω θετικη αλλαγη στις 2 θεραπειες (εαν χρειαστει) esha σε πλανο 2 εβδομαδων.

το ψαρι ειναι σαν να μην το εχει ωστοσο και χαιρομαι μηπως το προλαβω .

επισης δεν προχωρησε , δηλαδη εκανε ενα μπαμ σε 3 μερες και εμεινε ετσι , σε βρανχι και ουρα .

κλασσικα με περιμενει , σκαει γωνια και βλεπει lap top ενω ειναι ετοιμος να σκαλωσει με το δαχτυλο.

ωστοσο στο μαγαζι πηγα με τους 2 μικρους να δουνε τα στημενα που εχει εκει και ισως καπου να εχω χασει κατι απο την αναμπουμπουλα.

εαν γνωριζετε καποια λεπτομερεια για το esha πειτε μου.

 

υ.γ ειδα τα μονομαχια που εχει εκει , αρσενικα θυληκα σε μικρα ενυδρειακια με φιλτρα το καθε ενα και εντοπισα ποσο εχει γομαρεψει ρε φιλε!!!

ειναι 2 με 2,5 φορες ογκος .

δε θελω να τον χασω , θα στεναχωρηθω.

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

PSX-20200226-221428.jpg

o φαφουτης τα παει πολυ καλα.

το φαρμακο και οι αλλαγες δειχνουν να κανανε δουλεια .

εαν στην αρχη της εβδομαδας της αλλης συνεχισουν να υπαρχουν ακομα και αυτα τα λιγα ασπρακια θα ξανακανω λεω μια θεραπεια 3ημερη .

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οντως πολυ καλυτερα το σημαδι στο κεφαλι. Χρησιμοποιησες μονο esha 2000;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο το σκεύασμα , τα πτερύγια δεν ειχαν και πότε τους κάτι , ετσι ειναι τα χρώματα του ψαριού.

Αλλα στο βρανχι απο πίσω είχε σίγουρα μόλυνση , αφου ειχε ξεφτισει το λεπι στην περιοχή και ειχε και ένα κόψιμο που το ψιλοεβλεπες οταν κολυμπαγε και έλεγες εαν γινει πιο βαθύ τον έχασα.

Πηρα φιλε και μια μεγάλη τσιμπίδα , τέρμα τα χέρια μέσα!

Ειμαι τεχνικός σε επαγγελματικά και οσο και να θελω, τα χέρια καθαρά δε είναι ποτέ.

Ακομα και καθαρά να φαίνονται εάν υδρωσουν αφήνουν μαύρα.

Εχω ποτίσει ο ταλαίπωρος.

Κάτι τέτοιο παίχτηκε.

Μια φορά γίνεται που λέμε.

Έγινε επεξεργασία - george rapp
Link to comment
Share on other sites

:)Χαίρομαι που πήγε καλά!

Μπράβο σου που τον φρόντισες.

Να τον χαίρεσαι τον όμορφο, είναι ιδιαίτερος και μου αρέσει πολύ!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Είναι φίλος , διπλα εκει στο γραφείο .

Ενας ειναι , αυτο το καλο εχουν οι μονομάχοι , ειναι ενας και θες δε θες θα τον περιποιηθεις.

Link to comment
Share on other sites

ο φαφουτης μαλλον εγινε πληρως καλα!

το χρωμα του συνολικα εγινε αρκετα πιο βαθυ σε ολο του τον κορμο και οι εκδορες εξαφανιστηκαν .

large.PSX_20200301_221133.jpg.4ee20a5b4a35f47cc1ad4bba6d7a9c54.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

ο φαφουτης μαλλον εγινε πληρως καλα!

το χρωμα του συνολικα εγινε αρκετα πιο βαθυ σε ολο του τον κορμο και οι εκδορες εξαφανιστηκαν .

large.PSX_20200301_221133.jpg.4ee20a5b4a35f47cc1ad4bba6d7a9c54.jpg

Τελεια νεα φιλε. Ποιο φαρμακο χρησιμοποιησες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...