Jump to content

Καλησπέρα σε όλους!


Sefram Verispot

Recommended Posts

48 minutes ago, SOTIRIS said:

Ψαράκια όμορφα, ανθεκτικά που θα μπορούσες άνετα να φιλοξενήσεις στα λίτρα σου είναι και τα γετρούδια.:)

https://www.seriouslyfish.com/species/pseudomugil-gertrudae/

 

Πανέμορφα είναι! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sefram Verispot έγραψε:

 

Θέλω λίγο να μελετήσω την αντίστροφη όσμωση -- πώς δουλεύει κι αυτά. Δεν έχω ιδέα.

 

Επίσης στο σπίτι χρησιμοποιώ αφυγραντήρα. Δεν ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το απιονισμένο νέο που βγάζει (γύρω στα 10-15 λίτρα τη βδομάδα) για ανάμειξη με αυτό της βρύσης...

OXI!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αυτό με τον αφυγραντήρα δεν το ξέρω, το σκέφτηκα και εγώ, ξέρω ότι δεν κάνει το νερό απο το κλιματιστικό αλλά απο τον αφυγραντήρα σκέφτηκα να το βράσω για κάθε ενδεχόμενο και να το βάλω στο ενυδρείο,  όλο λέω θα το κάνω και όλο το αναβάλω.

Απιονισμένο θεωρητικά κάνει, αλλά κάποιοι λένε ότι η επεξεργασία του δεν είναι καθαρή, δεν ξέρω τη θέλουν να πουν πχ σκόνη; βακτήρια; χειικά; Πάντως εγώ στο παρελθόν που χρησιμοποιησα για κανένα εξάμηνο δεν είχα πρόβλημα, αλλά το κόστος ήταν μεγάλο και έτσι πείρα ΑΟ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

αυτό με τον αφυγραντήρα δεν το ξέρω, το σκέφτηκα και εγώ, ξέρω ότι δεν κάνει το νερό απο το κλιματιστικό αλλά απο τον αφυγραντήρα σκέφτηκα να το βράσω για κάθε ενδεχόμενο και να το βάλω στο ενυδρείο,  όλο λέω θα το κάνω και όλο το αναβάλω.

Απιονισμένο θεωρητικά κάνει, αλλά κάποιοι λένε ότι η επεξεργασία του δεν είναι καθαρή, δεν ξέρω τη θέλουν να πουν πχ σκόνη; βακτήρια; χειικά; Πάντως εγώ στο παρελθόν που χρησιμοποιησα για κανένα εξάμηνο δεν είχα πρόβλημα, αλλά το κόστος ήταν μεγάλο και έτσι πείρα ΑΟ.

 

Εχω καποιους φιλους, που εχουν βαλει στο ενυδρειο νερο απο κλιματιστικο.... Σε εναν ψοφισαν ολες οι γαριδες και τα ψαρια σαν ζαλισμενα ηταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Sefram Verispot έγραψε:

 

Θέλω λίγο να μελετήσω την αντίστροφη όσμωση -- πώς δουλεύει κι αυτά. Δεν έχω ιδέα.

 

Επίσης στο σπίτι χρησιμοποιώ αφυγραντήρα. Δεν ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το απιονισμένο νέο που βγάζει (γύρω στα 10-15 λίτρα τη βδομάδα) για ανάμειξη με αυτό της βρύσης...

Αν θέλεις μαλακό ασφαλές νερό η όσμωση είναι απαραίτητη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια προσθέτοντας απιονισμένο νερό κατεβαίνει η σκληρότητα (καλά δε λέω?). Εμένα η σκληρότητα δεν είναι τραγική. Το pH είναι λίγο ψηλό, αλλά αυτό δε νομίζω ότι θα κατέβει με το απιονισμένο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Sefram Verispot έγραψε:

Βέβαια προσθέτοντας απιονισμένο νερό κατεβαίνει η σκληρότητα (καλά δε λέω?). Εμένα η σκληρότητα δεν είναι τραγική. Το pH είναι λίγο ψηλό, αλλά αυτό δε νομίζω ότι θα κατέβει με το απιονισμένο.

Με την πτώση της σκληρότητας παρασύρεται και το ph.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/22/2020 at 9:20 PM, SOTIRIS said:

Ψαράκια όμορφα, ανθεκτικά που θα μπορούσες άνετα να φιλοξενήσεις στα λίτρα σου είναι και τα γετρούδια.:)

https://www.seriouslyfish.com/species/pseudomugil-gertrudae/

Όσο τα κοιτάζω και διαβάζω γι' αυτά, τόσο περισσότερο μ' αρέσουν! @SOTIRIS, πόσα πιστεύεις να μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου (57 lt, 15 gal, 41 εκ. μήκος), αν βάλω μόνο αυτά; Επίσης τι αναλογία αρσενικών προς θυλικά; 1/3; 1/2;

Έγινε επεξεργασία - Sefram Verispot
Link to comment
Share on other sites

Μια ομάδα δέκα ατόμων είναι καλά.

Σίγουρα μια αναλογία με περισσότερα θηλυκά θα ήταν καλύτερα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/22/2020 at 8:44 PM, Sefram Verispot said:

Σ' ευχαριστώ! Για το φαι δεν τσακώνονται στο τάισμα;

Δεν έχουν τσακωθεί ποτέ για το φαγητό. Ισως γιατί δεν τους έλειψε ποτέ.

Τα ramshorn που τους δίνω συχνά πυκνά τα τσακίζουν, εγώ στεναχωριέμαι πιο πολύ που δεν έχει ποικιλία η διατροφή τους. Μόνο κατεψυγμένο bloodworm τρώνε (με σκόρδο ή χωρίς).

Θα δοκιμάσω μια από αυτές τις μέρες και το DIY φαγάκι του @george rapp.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...