Jump to content

Ταισμα γόνων


Gmm

Recommended Posts

Σήμερα είχα γενα γκαπυ το ενυδρείο είναι φιτεμενο και Έχει μέσα 2 θηλυκά και καμία 15αρια νεογέννητα αλλά πως να τα ταισω κάποια ανεβαίνουν και τρώνε ενώ αλλά είναι κριμενα 

Και το αλο πρόβλημα είναι φουσκομενο φιλτρο τα τραβάει μέσα τι να κάνω δεν μπορώ να βαλω τούλι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Τι φίλτρο είναι;

Είναι φιλτρο πολλαπλών θαλάμων 

Αυτό τα κουτιά που κολλάνε στο τζαμί αλλά βρήκα λιση για αυτό έβαλα ενιδριακο βαμβακι στον προτο θάλαμο ώστε να μην μπορούν να μπουν μεσα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Gmm έγραψε:

Είναι φιλτρο πολλαπλών θαλάμων 

Αυτό τα κουτιά που κολλάνε στο τζαμί αλλά βρήκα λιση για αυτό έβαλα ενιδριακο βαμβακι στον προτο θάλαμο ώστε να μην μπορούν να μπουν μεσα 

Κάτι τέτοιο φαντάστηκα πως έχεις και θα σου έλεγα κι εγώ κάτι με βαμβάκι ή σφουγκάρι. Το έβαλες από μέσα; Σου κόβει την ροή;

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Κάτι τέτοιο φαντάστηκα πως έχεις και θα σου έλεγα κι εγώ κάτι με βαμβάκι ή σφουγκάρι. Το έβαλες από μέσα; Σου κόβει την ροή;

Οχι δεν την κόβει λογικά Γιατί είναι αρκετά μεγάλο το πέρασμα του φίλτρου 15χ6 cm ελάχιστα επηρεάζει λογικά θα χριαζετε τακτικά καθαρισμο

Για το ταισμα τι να κάνω?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Τι ταίζεις γενικά; Στα δικά μου δίνω daphnia που είναι μικροσκοπική, και επίσης θρυμματίζω κάτι pellets και λίγα φυλλαράκια, τα αφήνω κανένα δεκάλεπτο σε ένα πλαστικό ποτηράκι να μουλιάσουν για να βυθίσουν γρήγορα. Έτσι βέβαια μου περισσεύει τροφή και έχω στο νου μου τα νιτρικά για πιο συχνές αλλαγές κλπ. Τα δικά σου είναι guppies; Αν θυμάμαι καλά δεν ασχολούνται με την τροφή που θα βυθίσει σωστά; Δοκίμασε να θρυμματίσεις την τροφή και ρίξε πάνω από τα μικρά (κλείσε το φίλτρο εκείνη την ώρα αν είναι εκεί κοντά για να μην σκορπιστεί). Εγώ μετά από μια βδομάδα πάντως, μόνο σήμερα είδα μόνο ένα μικρό να τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω στα guppy φιλαράκια sera vipan τα τρίβω καλά και από ότι είδα χαζοτρωνε όλα είναι περίπου 20 μυκρα και για ένα περίεργο λόγο τα μεγάλα δεν τα ενοχλούμε καθόλου 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...