Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας παιδια λοιπον ολοι (δηλαδη οση εχεται δει τα θεματα μου) ξερεται οτι εχω μια μπλε καραβιδα σε 15 λιτρα που ειναι λαθος. Το ειδος της θελει 30 λιτρα. Για αυτο ηρθε η ωρα της μετακινησης εχω ενα γυαλινο ενυδρειο περιπου 30 λιτρα που ειναι αδειο τι εξποπλισμο πρεπει να εχω και κυριοτερα τι συνθηκες πρεπει να επικρατουν στο ενυδρειο; 

 

Υ.Γ ευχαριστω τα μελη @natateo  @panagiotis_dms για την ιδεα της μετακομισης

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Καλησπέρα! Θέλεις να μας πεις ποιο είδος καραβίδας ειναι?

procambarus alleni

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Γεια σας παιδια λοιπον ολοι (δηλαδη οση εχεται δει τα θεματα μου) ξερεται οτι εχω μια μπλε καραβιδα σε 15 λιτρα που ειναι λαθος. Το ειδος της θελει 30 λιτρα. Για αυτο ηρθε η ωρα της μετακινησης εχω ενα γυαλινο ενυδρειο περιπου 30 λιτρα που ειναι αδειο τι εξποπλισμο πρεπει να εχω και κυριοτερα τι συνθηκες πρεπει να επικρατουν στο ενυδρειο; 

 

Υ.Γ ευχαριστω τα μελη @natateo  @panagiotis_dms για την ιδεα της μετακομισης

Κανονικα 30λ ειναι λιγα. Θελει 60λ  για το ενα και 100λ για το ζευγαρι.

Ενυδρειο με καπακι.

Υποστρωμα- αμμοχαλικο 2-3 εκ. τουλαχιστον (σκαβουν), κρυψωνες- ριζες,σωλήνες, σπηλιες , πετρες κτλ

Τα ζωντανα φυτα θα φαει, θα κοψει θα θα θα...

Εννοειται φιλτρο, θερμοστατη.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Αν τη βαλω σε 60 λιτρο τι ανγκες θα εχει ( ξερεται ph kh Gh διακοσμιση αναπαραγωγη οτι γραφει σε ενα προψιλ ψαριων) κατανοω οτι οι πιο πολυ στο φορουμ δεν εχουν καραβιδα και συγνωμη αν σας φορτωνω με ερωτισεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Αν τη βαλω σε 60 λιτρο τι ανγκες θα εχει ( ξερεται ph kh Gh διακοσμιση αναπαραγωγη οτι γραφει σε ενα προψιλ ψαριων) κατανοω οτι οι πιο πολυ στο φορουμ δεν εχουν καραβιδα και συγνωμη αν σας φορτωνω με ερωτισεις

Εχεις τεστ ph και gh;

Τ– 20–25 °С, σκληροτητα – 10–25 °, pH – 6,5–8,0

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω το τεστ ph που εκανα προσφατα βγηκε 7.6

Link to comment
Share on other sites

Απο διακοσμιση θελει κατι ιδιαιτερο π.χ σπηλιες  θελει και ξυλο και πετρα επισης που μπορω να βρω ακουαφορε

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες μερες ερχεται το ενυδρειο ετοιμαστειτε

Link to comment
Share on other sites

Να το ενυδρειο ειναι 57 λιτραhttps://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/fluval-flex-led-aquarium-nano-57lt/ το μονο κακο ειναι οτι κοστιζει 200€

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ειναι φοτο το πανω 

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες που πας σε αναβάθμιση αλλά 200 ευρώ ενυδρείο για μια καραβίδα? Δεν το βρίσκεις λίγο εκτός από την άποψη value for money? Δηλαδή για μένα χίλιες φορές να έβαζες 100 ευρώ παραπάνω και να έπαιρνες ενυδρείο 100+ λίτρα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ηθελα να τη παω σε 30 λιτρα αλλα διαλεξα αυτο λογο χωρου

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

Ή μπορω αυτο που ειναι 3 λιτρα παραπανω και πληρωνεις 109https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/juwel-primo-60-led-black/

Link to comment
Share on other sites

Απο aquascape σκεφτομαι μια σπηλια γυρω στα 30 εκ.απο dragon stone και ενα κορμο βυθισμενο (τον μισο) στο χωμα

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να δεις και αυτο;

https://www.petsupermarket.gr/hailea-aquarium-black-59x31x45-6cm-60lt?sort=p.price&order=ASC

Επίσης για το ερώτημά σου αναφορικά με τον διάκοσμο. Τους αρέσουν και τα ξύλα και οι πέτρες, μπορείς να βάλεις και τα δυο.

Οπως σου είπε η @natateo τα φυτά θα τα ρημάζει, μπορείς να βάλεις όμως επιφανείας - δεν τους πολυαρέσει το πολύ φως.

Το PH σου είναι οτι πρέπει

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα μπορουσα να βαλω κερατοφυλλο; την τελαιυτεα φορα που το προσπαθησα με τσιμπησε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Θέλεις να δεις και αυτο;

https://www.petsupermarket.gr/hailea-aquarium-black-59x31x45-6cm-60lt?sort=p.price&order=ASC

Επίσης για το ερώτημά σου αναφορικά με τον διάκοσμο. Τους αρέσουν και τα ξύλα και οι πέτρες, μπορείς να βάλεις και τα δυο.

Οπως σου είπε η @natateo τα φυτά θα τα ρημάζει, μπορείς να βάλεις όμως επιφανείας - δεν τους πολυαρέσει το πολύ φως.

Το PH σου είναι οτι πρέπει

 

 

Αυτο θα παρω σιγουρα. 

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Kleis Gry said:

Δηλαδη θα μπορουσα να βαλω κερατοφυλλο; την τελαιυτεα φορα που το προσπαθησα με τσιμπησε!

Δεν είχα κατά νου το κερατόφυλο αλλά το Limnobium laevigatum. Το έχει σίγουρα ο Μισιρλής αλλά και άλλου θα το βρεις. Επίσης μπορείς να φυτέψεις στην αρχή τουλάχιστον ένα απλό και φτηνό φυτό πχ Hygrophila Difformis ώστε να τραβάει νιτρικά και όταν το καταστρέψει το βγάζεις. Το φυτεμα θα γίνει πριν μπει η καραβίδα  στο ενυδρείο. Μετά θα μπει και θα αρχίσει το κλάδεμα ... Το επιφανείας όμως θα σου μείνει.

Έγινε επεξεργασία - gixxer
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιτελους ηρθε στηθηκε και ιδου το εφτιαξα οσο πιο καλα μπορω με στοχο να μοιαζει με ποταμι σας αρεσει;

1586544129538897377261.jpg

1586544162876-757859843.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν φαίνετε καλά από τις φωτογραφίες νομίζω ότι δεν είναι ασφαλές όπως το έχεις τοποθετησει.:)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο το φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kleis Gry said:

Ποιο το φιλτρο;

O @SOTIRIS νομίζω ότι εννοεί το "ενυδρείο"..φαίνεται να ακουμπαει πανω σε καρεκλες/σκαμπω...αλλά να κάνω μια ερώτηση;;δεν μιλάγατε παρααπάνω για αγορά ενυδρείου;;Αυτο είναι κάδος απόθήκευσης;;;;  ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

O @SOTIRIS νομίζω ότι εννοεί το "ενυδρείο"..φαίνεται να ακουμπαει πανω σε καρεκλες/σκαμπω...αλλά να κάνω μια ερώτηση;;δεν μιλάγατε παρααπάνω για αγορά ενυδρείου;;Αυτο είναι κάδος απόθήκευσης;;;;  ?

Εγιναν μερικες αλαγες. Μεχρι τωρα δεν εχουμε προβλημα. Εχω βαλει μπολι στο φιλτρο. Οσω για την διακοσμιση πετρες απο τον υμμητο και κλαρακι απο αμυγδαλια. Θερμοστατη φιλτρο και φωσ γραφειου. Επισης προσθεσα λιγο νερο

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το ενυδρειο το ελενξα πιεσα με τα χερια μου την μια πλευρα και μετα την αλλη ευτυχως δεν επεσε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...