Jump to content

Recommended Posts

Αυτό που έχεις κάνει δεν είναι ασφαλές.

Το ενυδρείο πρέπει να πατάει ολόκληρο σε μια σωστή επιφάνεια.

Με την πρώτη ευκαιρία πρέπει να το βάλεις σε άλλο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Με πολυ προσπαθεια εγινε η μεταφορα. Μου εχει βγαλει ομως παντου φυσαλιδες ειναι φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, διάβασα το θέμα σου από την αρχή και ομολογουμένως έχω κάποιες απορίες και απόψεις και προσπαθώ να βγάλω άκρη.

1ον. Αναφερόσουν σε αγορά ενυδρείου, οι φίλοι συνχομπίστες σου πρότειναν και κάποια στα 60λ που πρέπει να έχεις για το ζωντανό σου, γράφεις ότι κατέληξες σε ένα από αυτά τα ενυδρεία και μετά λες ότι έκανες την μεταφορά και μας το δείχνεις.... εγώ αυτό που βλέπω είναι ένα πλαστικό κουτί αποθήκευσης πραγμάτων.... συγχώρεσε με αν βλέπω λάθος, πάντως δεν βλέπω κανένα από τα παραπάνω ενυδρεία ούτε αυτό που λες ότι θα πάρεις....

2ον. Έχεις ακουμπήσει το δοχείο σε 2 σκαμπώ, διαφορετικού ύψους μεταξύ τους.... αυτή νομίζω είναι μία τοποθέτηση εκτός κάθε παραμέτρου ασφάλειας. Αν σπάσει το σκαμπω και αυτό γυρίσει πάνω στο πόδι σου θα χτυπήσεις σοβαρά.....

3ον. Από όσο μπορώ να δω από την φώτο, το έχεις γεμίσει λίγο πάνω από την μέση με νερό, πόσα λίτρα χωράνε στο δοχείο, σε ρωτάω, διότι αν χωράνε πχ 60λ και εσύ το γεμίσεις μέχρι τη μέση, πάλι 30λ δίνεις στο ζωντανό που έχεις, άρα πάλι είσαι εκτός των απαιτήσεων του....

Αυτά τα γράφω και για να σκεφτείς τι θέλεις και τι μπορείς να προσφέρεις στην καραβίδα που έχεις στην κατοχή σου και κυρίως να υπάρχει στο θέμα σου ώστε αν το διαβάσει μελλοντικά κάποιος αρχάριος χομπίστας, να καταλάβει ότι αυτό που βλέπει ούτε ασφαλές είναι ούτε σωστό, για να μην το κάνει.

Συγγνώμη αν σε στεναχώρησα, αλλά από το να σπάσεις κανένα πόδι ή να πάει να το κάνει και κάποιος άλλος αγοράζοντας ένα πλαστικό δοχείο, καλύτερα νομίζω.

Α και τώρα που το θυμήθηκα, παλαιότερα είχα πάρει ένα πλαστικό κουτί αποθήκευσης από το praktiker και το χρησιμοποιούσα για να προετοιμάζω νερό αλλαγής, μου κράτησε πολλούς μήνες, μία Παρασκευή θυμάμαι το είχα γεμίσει ωραία ωραία και ακούω ένα παφ... άνοιξε σε ένα σημείο στον πάτο και σφουγγάριζα 3 ώρες το σαλόνι??, χώρια την παντόφλα, οι παντρεμένοι ξέρουν?.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως τα σκαμπο ειναι στο ιδιο υψος και οχι οπως φαινεται στην φοτογραφια. Το ενυδρειο ειναι 45 λιτρα και το νερο ειναι μεχρι το καπακι σχεδον με διαφορα 5 εκ. Τωρα αλλαξα το aquascape και για οσους δεν καταλαβαν πηρα χαλικι απο το κεντρο και το μετεφερα πανω στους βραχους βαζοντας και στο πισω μερος ετσι δημιουργηθηκε μια βεραντα και 3 σπηλιες

15865551770911164207477.jpg

Link to comment
Share on other sites

1586555429408-1068864685.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αλλα λεω και αλλα κανω για αυτο αν ποτε  φτιαξω νεο ενυδρειο μην περιμενετε να ερθει οπως το γραφω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υλικα φιλτρου: simporax ηταν απο το μεγαλο που δεν ηξερα τι να το κανω ετσι πηρα μια σακουλα που εβαζα καθε μια βδομαδα simporax και μακαρονι ετσι εχω κπολυ μπολι, ανθρακας και σφουγκαρι για τις βρωμιες

Link to comment
Share on other sites

Σηκώνω τα χέρια ψηλά!!!!!! :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GVC έγραψε:

Σηκώνω τα χέρια ψηλά!!!!!!

Δεν το πιασα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακολουθησα την συμβουλη σας και το μετακινησα στο πατωμα ( ευτυχως που ειναι διαφανο το καπακι) αρα αν δεν θελω να ξαπλωνω στο πατωμα θα βλεπω απο το καπακι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον τώρα είναι ασφαλές και το ενυδρείο και εσύ.

Στο μέλλον μπορείς να φτιάξεις μια σωστή κατασκευή και να το βάλεις επάνω.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης ποσες βδομαδες παιρνει το στρωσιμο με μπολι;

Link to comment
Share on other sites

Άμεσα αλλά θα στο επιβεβαιώσουν και οι μετρήσεις. Αμμωνία και νιτρώδη να είναι 0 και να υπάρχουν νιτρικά.:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορει αυριο αν ειναι καλες οι μετρησεις; ( το εχω αφησει να στρωσει 3 μερες μεχρι τωρα αυριο θα ειναι 4)

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν και αλλα ξυλα : 1 ριζα και 3 κουτσουρακια

1586706147866-845748909.jpg

1586706172097538435925.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε η καραβιδα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και οπως καταλαβαινεται αρχισε να σκαβει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...