Jump to content

Περίεργη συμπεριφορά


Display Name

Recommended Posts

Γεια σας
Καθ’ υπόδειξη φίλων από το forum, η ανούμπια έφυγε από το χαλίκι που ήταν φυτεμένη, και σκαρφάλωσε στα ξύλα να θωρεί από ψηλά.
Η θεραπεία συνεχίζεται για ανάκαμψη πτερυγίων με melafix, αν και δεν είμαι βέβαιος ότι πρόκειται για την απαιτούμενη η την ορθή.

Οταν τελειώσει θα δοκιμάσω μερικά γιατροσόφια ακόμη. Βλέπε φωτό.

Τα ζητήματα που υφίστανται αυτή την στιγμή είναι τα ακόλουθα.
ΔΕΝ τρώει με τίποτα κατεψυγμένη daphnia. Είναι σα΄ να του βάζεις μπάμιες. Ούτε καν την κοιτάζει που ταξιδεύει προς τον βυθό. Με αποτέλεσμα να την ψαρεύω προς αποφυγή δημιουργίας καταλοίπων.

Δεν τρώει φλέικς που είναι ειδικά για το είδος του. Μάλλον τα βάζει στο στόμα και τα  φτύνει τα κατ΄ευθείαν.
Μόνο τα πέλετς καταπίνει αμάσητα λες και θα του τα πάρουν, κάποια γενικής χρήσης για τροπικά ψάρια.

Αρακά βρασμένο και αποφλοιωμένο βοήθημα για το γαστρεντερικό του;
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Καμία σημασία.
Και το τελευταίο.
Όλη μέρα και όσο διαρκεί το φως, φυσικό η τεχνητό, παλεύει με τον εαυτό του στον κατοπτρισμό του από τα τζάμια.
Ανάδυση - κατάδυση - μπουρμπουλήθρες στο είδωλο του, και ο κύκλος από την αρχή.
Σκέφτομαι να τον βάλω σε πλαστικό τάπερ κάνα δυο μέρες να χαλαρώσει που δεν θα αντικατοπτρίζεται στα τοιχώματα του, να πάρει κάνα κιλό λίπος -:)
Στα ανωτέρω όποια υπόδειξή βελτίωσης της κατάστασης είναι ευπρόσδεκτη.

 

 

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_7d.jpg

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_7e.jpg

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_80.jpg

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_81.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι το ενυδρειακι του. Την θεραπεια με melafix ποσο καιρο την κανεις; 

Να μην τον βγαλεις με τιποτα απο το ενυδρειο. Θα τον στρεσαρει περισσοτερο αυτο που λες και γενικα ειναι πολυ επικινδυνο. 

Ποσο διαστημα εχεις το ψαρι; Μπορει απλα να μην ξερει τισ τροφες και να τις συνηθησει με τον καιρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, George K said:

Ωραιο ειναι το ενυδρειακι του. Την θεραπεια με melafix ποσο καιρο την κανεις; 

Να μην τον βγαλεις με τιποτα απο το ενυδρειο. Θα τον στρεσαρει περισσοτερο αυτο που λες και γενικα ειναι πολυ επικινδυνο. 

Ποσο διαστημα εχεις το ψαρι; Μπορει απλα να μην ξερει τισ τροφες και να τις συνηθησει με τον καιρο.

 

Το ενυδρείο θέλει επανασχεδιασμό. Είχα και ηφαιστειακή λάβα που βγήκε διότι σε κάποια σημεία ήταν αιχμηρή και όσο διαρκεί η θεραπεία με το fin rot καλό θα είναι να μην υπάρχουν αντικείμενα που πιθανόν να είναι αιτία για σχισίματα και διάφορα άλλα.

Και προς το παρόν μένει λιτό και απέριττο.

Για το τάπερ χαριτολογώντας το έγραψα. Φυσικά και δεν θα τον έβαζα σε τέτοιο. Απλά απ΄ οτι καταλαβαίνω και τα τζάμια των ενυδρείων θα πρέπει αν μη τι άλλο να αποτελούνται απο κάποιας ποιότητας γυαλί προς αποφυγή του φαινομένου καθρέπτη.

Θα το ψάξω αυτό να δω αν έχω δίκιο η αν είναι άσχετο.

Το ψάρι το έχω 10 μέρες περίπου και ήδη πέρασαν οι 7 με προσθήκη melafix. Έχω μια μικρή εντύπωση οτι είναι λίγο καλύτερα τα άκρα των πτερυγίων, αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι τα σχισίματα βελτιώθηκαν η επιδεινώθηκαν.  Βγάζω φωτογραφίες για να έχω μέτρο σύγκρισης όσο αυτό είναι δυνατόν.

Θα συνεχίσω μερικές ημέρες ακόμη το melafix, και μετά θα δοκιμάσω αλάτι ενυδρείου αν δω και δεν υπάρχει βελτίωση. Μετά έχει ο Θεός. Ίσως να τον ρίξω στα πιο σκληρά. -:)

 

Α ναι και για την τροφή. Αν τον έμαθε ο μαγαζάτορας στον φτηνή σανό τροφή, φυσικό είναι τώρα στην ποιοτικότερη να νομίζει οτι θα τον υποχρεώσω να την πληρώσει, οπότε σκέφτεται: - Ασε όταν βρω δουλειά που θα μπορώ να πληρώνω, θα δοκιμάσω τα γκουρμέ που μου σερβίρουν.

Για να ευθυμήσουμε λιγάκι.

 

Έγινε επεξεργασία - Display Name
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα διαβασει και το αλλο θεμα. Τωρα καταλαβα τη κατασταση. Νομιζω το melafix λεει εως 7 μερες και μετα 30% αλλαγη νερου. Μπορεις να κανεις την αλλαγη και να το συνεχισεις. Οχι οτι ειναι βλαβερο, αλλα για σιγουρια. Γενικα απο οτι καταλβα ειναι δραστηριος, πραγμα καλο. Αυτο με το flaring στο τζαμι το κανει και ο δικος μου. Το θεμα ειναι να μην γινεται συνεχομενα γιατι θα τον στρεσαρει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησέρα και από εμένα,

 

Δοκίμασε να του δώσεις κατεψυγμένα bloodworms, δεν έχω γνωρίσει μονομάχο (μην σου πω και ψάρι γενικότερα) που να μην τα τρώει.

 

Να τον χαίρεσαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή που θα πάει θα φάει και σε κάποια φάση, αν βρεις ζωντανή δάφνια ρίξτου  και σιγά σιγά ανακάτευε και την καταψηφισμένη για να μάθει να τρώει και μπαγιάτικα, προσοχή όμως μην σου γυρίσει απο τον σανό στα γκουρμε. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, George K said:

Δεν ειχα διαβασει και το αλλο θεμα. Τωρα καταλαβα τη κατασταση. Νομιζω το melafix λεει εως 7 μερες και μετα 30% αλλαγη νερου. Μπορεις να κανεις την αλλαγη και να το συνεχισεις. Οχι οτι ειναι βλαβερο, αλλα για σιγουρια. Γενικα απο οτι καταλβα ειναι δραστηριος, πραγμα καλο. Αυτο με το flaring στο τζαμι το κανει και ο δικος μου. Το θεμα ειναι να μην γινεται συνεχομενα γιατι θα τον στρεσαρει.

 

Αυτό έκανα. Σήμερα άλλαξα 25% περίπου νερό, και ξανά πρόσθεσα melafix. Θα δω τις επόμενες ημέρες τι θα συμβεί, και θα πράξω ανάλογα.

 

2 hours ago, gixxer said:

Καλησέρα και από εμένα,

 

Δοκίμασε να του δώσεις κατεψυγμένα bloodworms, δεν έχω γνωρίσει μονομάχο (μην σου πω και ψάρι γενικότερα) που να μην τα τρώει.

 

Να τον χαίρεσαι!

 

Απο δευτέρα να δοκιμάσω και αυτήν την δίαιτα. Μα να αδιαφορεί τελείως για την δάφνια μου έκανε εντύπωση. Καλά τον αρακά. Αλλά αυτήν ?

Σ' ευχαριστώ για την συμβουλή. Πολύ χρήσιμη.

 

2 hours ago, Χρήστος said:

Υπομονή που θα πάει θα φάει και σε κάποια φάση, αν βρεις ζωντανή δάφνια ρίξτου  και σιγά σιγά ανακάτευε και την καταψηφισμένη για να μάθει να τρώει και μπαγιάτικα, προσοχή όμως μην σου γυρίσει απο τον σανό στα γκουρμε. ?

 

Και μετά λες να ζητήσει ιδιωτικό ορυζώνα να νοιώθει άνετα όταν γευματίζει ;?

Πολύ καλή ιδέα και η mix δάφνια. Θα κοιτάξω αν υπάρχει ζωντανή στα πέριξ.

Σ' ευχαριστώ. 

Έγινε επεξεργασία - Display Name
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Δοκίμασε να του δώσεις κατεψυγμένα bloodworms, δεν έχω γνωρίσει μονομάχο (μην σου πω και ψάρι γενικότερα) που να μην τα τρώει.

Τα δικα μου νεον και rodostomus δεν τρωνε τιποτα κατεψυγμενο! κακομαθημενα  βεβαια..... μονο tetra min flakes (Tetra) και ζωντανες τροφες (daphnia, white worms, grindal)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έγινε πολύ όμορφο.

Θα σου πρότεινα ένα σκούρο χαρτόνι για την πλάτη για να δείξει περισσότερο. Το δεύτερο ματσάκι με την egeria βάλτο και αυτό στην πλάτη του ενυδρείου. Σε μερικές μέρες θα κρύψει την οθόνη.

Μην το φυτεύεις, απλά στερέωσετο κάπως.:)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SOTIRIS said:

Το ενυδρείο έγινε πολύ όμορφο.

Θα σου πρότεινα ένα σκούρο χαρτόνι για την πλάτη για να δείξει περισσότερο. Το δεύτερο ματσάκι με την egeria βάλτο και αυτό στην πλάτη του ενυδρείου. Σε μερικές μέρες θα κρύψει την οθόνη.

Μην το φυτεύεις, απλά στερέωσετο κάπως.:)

 

Θα σου πω γιατί το φύτεψα μπροστά. Η egeria κόντεψε σε λίγες μέρες να ανοίξει το καπάκι απο το ενυδρείο και να φτάσει στο κρεβάτι μου για να με πνίξει στον ύπνο μου. Μεγαλώνει σαν παλαβή. Αφου την κλάδεψα λυπήθηκα να τα πετάξω τα κομμάτια όλα, και είπα βάλε την εδώ στην γωνία που ήταν η ανούμπια να δω αν "πιάσει" όπως λέμε, και μεταφορά στην πλάτη μετά. Αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί θα πνίξει τον τόπο. Ισως να βάλω κάτι πιο θαμνώδες. Για το μαύρο φόντο ναι θα το κάνω.

Ευχαριστώ για τις ιδέες.

 

1 hour ago, natateo said:

Τα δικα μου νεον και rodostomus δεν τρωνε τιποτα κατεψυγμενο! κακομαθημενα  βεβαια..... μονο tetra min flakes (Tetra) και ζωντανες τροφες (daphnia, white worms, grindal)

 

 

Ε μα τώρα. Κατεψυγμένα ; Τρε μπαναλ. :)

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gixxer said:

Πώς τα πάει ο τυπάκος;

 

Θα ομολογήσω οτι δεν είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Υποψιάζομαι δηλητηρίαση από το melafix. Ενω είναι σχετικά ζωηρός όταν με βλέπει, έχει όρεξη για φαγητό, αλλά...

- Ψάχνει σκοτεινά σημεία να κρυφτεί, και δείχνει έλλειψη οξυγόνου, μιας και από την κρυψώνα του φεύγει "σφαίρα" για ανάσα στην. επιφάνεια, και μετά ξανά πίσω σε σκοτεινό σημείο.

Για το melafix vs bettafix

MelaFix - MelaFix is 1.0% Melaleuca. It is the more concentrated, or stronger, of the two remedies.
BettaFix - BettaFix is 0.2% Melaleuca. It is less concentrated than Melafix, by 80%. This means for every one drop of Melafix, you would need 5 drops of BettaFix to get the same amount of Melaleuca.

Όπως καταλαβαίνεις έχουμε θέμα. Το νερό αλλάχτηκε ήδη, έχω βάλει και αντλία αέρα για να εμπλουτίσω λίγο το νερό με οξυγόνο,  για να τον βοηθήσει, φυσικά χωρίς να είμαι βέβαιος οτι συμβαίνει η οτι τον βοηθά, αλλά το κάνω.

 

Για ότι νεότερο θα γράψω.

Και κάτι ακόμη. Παρα του οτι τελείωσε η θεραπεία με το melafix η πρόοδος στο fin rot είναι πάρα πολύ μικρή, αφήνοντας όμως περιθώριο χρονικό για να δω την εξέλιξη, αν τα καταφέρει ο τύπος. Θεν θέλω να του βάλω αλάτι τώρα που είναι σε αυτήν την κατάσταση. Εχω και api furan2  βέβαια, αλλά ας συνέλθει πρώτα, αν συνέλθει και θα δω πως θα το χειριστώ στην συνέχεια.

Προσπαθώ συνεχώς για το καλύτερο, και όσο τραβήξει.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Melafix ειναι πολυ ελαφρη "φαρμακο" - φυτικο αντισηπτικο. Δεν κανει θαυματα.

πριν 12 ώρες, το μέλος Display Name έγραψε:

έχω βάλει και αντλία αέρα για να εμπλουτίσω λίγο το νερό με οξυγόνο,  για να τον βοηθήσει,

Μονομαχος ειναι λαβυρινθόψαρο. Δεν χρειαζεται να βαζεις αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα,κι εγω καινουριος ειμαι  για την τροφη μονο να σου πω για τα υπολοιπα ειναι τα παιδια που εναι εμπειρα.ο δικος μου τρωει σαν τρελος μονο της ocean nutrition το attisons betta food η το attisons betta pro και αντε κανενα αποξηραμενο blood worms καλυτερα μουλιασμενο,1 φορα τη βδομαδα του μουλιαζω την τροφη του η λιγο βρασμενο αρακα σε βιταμινη της esa το minaroll βοηθαει πολυ μετα απο θεραπεια.τα πελετακια ο δικος μου ουτε που τα αγγιζει και αλλες τροφες που δοκιμασα στην αρχη με το που τις καταπινε μου τις εφτυνε καταμουτρα.για την attison betta  απο καποιο φιλο στο φορουμ κι εγω το ειδα και νομιζω πως τελικα αυτη ειναι η καλυτερη τροφη για μονομαχο.ευχομαι τα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο επαθε ο δικος μου και με esha2000 δείχνει βελτίωση .

Σε σχεση με το τελευταίο ποστ έχει βελτιωθεί και αλλο.

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/111211-κατι-επαθε-ο-μονομαχος-βοηθεια/?tab=comments#comment-1236082

 

Λετε να τεριαζει με το παραπάνω σύμπτωμα;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, natateo said:

Melafix ειναι πολυ ελαφρη "φαρμακο" - φυτικο αντισηπτικο. Δεν κανει θαυματα.

Μονομαχος ειναι λαβυρινθόψαρο. Δεν χρειαζεται να βαζεις αεραντλια.

 

Έχεις ένα δίκιο σχετικά με το melafix, αλλά έλα μου που η κατασκευάστρια εταιρεία, κυκλοφορεί το ίδιο σκεύασμα αλλα σε μεγαλύτερη αραίωση ειδικά για τους μονομάχους. Κάτι δηλώνει αυτό.

Δεν λέω οτι όλα τα betta αντιμετωπίζουν πρόβλημα με αυτό, αλλά κανείς δεν ξέρει αν ένα πολύ μικρό ποσοστό ψαριών επηρεάζεται με την δοσολογία του melafix, όπως προτείνεται στην συσκευασία. Ίσως να είναι κάτι άλλο που πείραξε το ψαράκι. Δεν ξέρω, το παρακολουθώ.

Για τον αέρα έβαλα αντλία να οξυγονώσω λίγο το νερό, ώστε αν έχει κάτι υπερβολικά ανεβασμένο CO2 λόγου χάριν, μιας και είχα ρίξει λίγο για τα φυτά, να ισορροπήση λίγο την κατάσταση.

Μια σκέψη έκανα, σωστή η λάθος δεν ξέρω. Άλλωστε το έγραψα οτι ανεβαίνει στην επιφάνεια για αέρα, και ξανά στα σκοτεινά, όπου βρει φυσικά. Τα βράγχια του δεν δείχνουν κάτι οπτικά. 

 

5 hours ago, aba2011 said:

καλημερα και απο μενα,κι εγω καινουριος ειμαι  για την τροφη μονο να σου πω για τα υπολοιπα ειναι τα παιδια που εναι εμπειρα.ο δικος μου τρωει σαν τρελος μονο της ocean nutrition το attisons betta food η το attisons betta pro και αντε κανενα αποξηραμενο blood worms καλυτερα μουλιασμενο,1 φορα τη βδομαδα του μουλιαζω την τροφη του η λιγο βρασμενο αρακα σε βιταμινη της esa το minaroll βοηθαει πολυ μετα απο θεραπεια.τα πελετακια ο δικος μου ουτε που τα αγγιζει και αλλες τροφες που δοκιμασα στην αρχη με το που τις καταπινε μου τις εφτυνε καταμουτρα.για την attison betta  απο καποιο φιλο στο φορουμ κι εγω το ειδα και νομιζω πως τελικα αυτη ειναι η καλυτερη τροφη για μονομαχο.ευχομαι τα καλυτερα.

 

Κατεγράφη και θα είναι η επόμενη αγορά. Εκτός τα πέλετ που έγραψα, εμένα φτύνει τα πάντα λες και του δίνεις να φάει ρεβίθια με λεμόνι.?

 

4 hours ago, george rapp said:

Αυτο επαθε ο δικος μου και με esha2000 δείχνει βελτίωση .

Σε σχεση με το τελευταίο ποστ έχει βελτιωθεί και αλλο.

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/111211-κατι-επαθε-ο-μονομαχος-βοηθεια/?tab=comments#comment-1236082

 

Λετε να τεριαζει με το παραπάνω σύμπτωμα;

 

Σε αντίθεση με τον δικό σου, εμένα δεν δείχνει κάποια εξωτερικά σημάδια που ισως να δήλωναν το πρόβλημα. Λόγο του οτι παραμένει σταθερή η κατάσταση του, δηλαδή κρύβεται κάτω απο φυτά η σε γωνίες και μόνο οταν με βλέπει τρέχει για φαγητό, η να πάει επιφάνεια για αέρα.

Απόψε θα κάνω την αρχή με αντιβακτηριδιακό σκεύασμα. Κάτι αντίστοιχο με αυτό που έδωσες εσύ δηλαδή.

Βγάζω άνθρακα απο το εξωτερικό φίλτρο (το είχα βάλει προληπτικά), και ρίχνω την σκόνη στο ενυδρείο (API FURAN 2).

Πάμε στα "σκληρά" απο απόψε. Θα δούμε τι θα γίνει. Η θα τον κάνω καλά η θα τον στείλω σε κανένα δημόσιο νοσοκομείο με το ΕΚΑΒ, γιατί εγώ σαν ιδιωτικό είμαι μόνο φρου φρου και αρώματα. ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιατρικό ανακοινωθέν

Ο ασθενής μετά το πρώτο 24ωρο με την αγωγή furan 2 (σήμερα έπεσε στο νερό και η δεύτερη δόση), δείχνει σημάδια ανάκαμψης. Βολτάρει στο ενυδρείο, έχουν μειωθεί τα περιστατικά κρυψίματος και ξαπλώματος πάνω στις πέτρες και τα φυτά, έφαγε κανονικά και ζητάει κ' άλλο φαγητό, αλλά ακολουθείται δίαιτα.

Το νερό του είναι κίτρινο λόγο του φαρμάκου αλλά με βάση τις οδηγίες του σκευάσματος δεν υπάρχει θέμα.

Έχει διακοπεί το φιλτράρισμα του νερού, και δίδεται μόνο αρκετός αέρας σε αυτό όπως συνίσταται.

Αύριο το απόγευμα θα γίνει αλλαγή νερού 25%, και θα δοθεί η τρίτη δόση. 

Επόμενο ιατρικό ανακοινωθέν αύριο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ψαράκι δεν τα κατάφερε, παρά τις προσπάθειες μου.

Έδειχνε σημάδια ανάκαμψης μα σήμερα το πρωί .....

Έκανα το καλύτερο δυνατόν, αλλά δεν είμαι ιχθυολόγος, ούτε και έχω την γνώση να αναγνωρίζω την σωστή ασθένεια των ψαριών.

Απο την στιγμή της αγοράς του, ήξερα οτι θα αποκτήσω ένα ψαράκι με πρόβλημα, και θα τολμούσα να το αναρρώσω.

Όπως είχα πει, το ενυδρείο δεν ήταν στρωμένο, πάρα ταύτα οι μετρήσεις ήταν καλές χωρίς αμμωνία και νιτρικά, μηδέν όλα.

Οι μετρήσεις γινόντουσαν με υγρά για αμμωνία, και στικ για τα υπόλοιπα.

Η θερμοκρασία 26c. Ήδη έχει γίνει αγορά κιτ υγρών για όλα, που είναι καθ' οδόν.

Και το melafix αλλά και το furan ίσως δεν ήταν η κατάλληλη αγωγή.

Δεν ξέρω. Το αποτέλεσμα είναι αυτό.

Στην συνέχεια θα απολυμανθεί το ενυδρείο, θα αντικατασταθεί το χαλίκι, θα απολυμανθούν τα ξύλα.

Τα φυτά η θα τα πετάξω, η θα τα κάνω μπάνιο σε διάλυμα χλωρίνης, αν και μάλλον θα τα πετάξω.

Θα στρωθεί το ενυδρείο απο την αρχή, και όταν θα είναι έτοιμο, θα φιλοξενήσει νέο κάτοικο ο οποίος θα διασωθεί από βάζο μαρμελάδας.

Ελπίζω εκεί που βρίσκεται τώρα να κολυμπάει όμορφα.

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα.

Τουλάχιστον έκανες ότι πέρασε από το χέρι σου για να τον σώσεις και μπράβο σου.

Δική μου γνώμη πάντως είναι ότι ίσως και να μην έπρεπε να κάνεις αγωγή εξ'αρχής. Πολλά ψάρια ανεξαρτήτου είδους έχουν θέματα από εκεί που τα έχουν, δηλητηρίαση από αμμωνία,τραύματα από επιθέσεις κ.α αλλά στα δικά μας ενυδρεία και σε ένα στρωμένο περιβάλλον επανέρχονται αν πρόκειται για μία ελαφριά περίπτωση.

Φυσικά και θα τονίσω το πόσο σημαντική είναι η καραντίνα αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στην πλειοψηφία των χομπιστών.  Σε εσένα δεν βλέπω κάτι το τόσο επικίνδυνο πάντως.

Με λίγα λόγια δηλαδή ο μονομάχος σου θα είχε και πιθανότητες να επανέλθει από την ποιότητα του νερού σου και μόνο (στρωμένο ενυδρείο, συχνές αλλαγές κτλ). Παράδειγμα σε εμένα για τα παραπάνω είναι οι 4 θηλυκές μονομαχίνες που είχα όπου ένα απόγευμα βρήκα κατακρεουργημένο το ένα θηλυκό με τα μισά πτερύγια να λείπουν, το ψάρι να κάθεται μόνιμα στον πάτο κτλ. Την είχα για πεθαμένη μέχρι που διπλασίασα τις εβδομαδιαίες αλλαγές και μετά από 2-3 ημέρες άρχισα να παρατηρώ βλέννα στην άκρη των πτερυγίων.

Μην στα πολυλογώ το ψάρι έγινε εντελώς καλά απλά θέλω να σου τονίσω το πόσο σημαντικό είναι το νερό μας να είναι καθαρό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι άτομο που αποποιούμαι τις ευθύνες μου. Ίσως πράγματι να βιάστηκα να δώσω αγωγή για το fin rot. Το νερό είχε συχνές αλλαγές, ΑΛΛΑ η προετοιμασία του νερού αλλαγής να ήταν λάθος.

Χρησιμοποιώ το DM1 conditioner της haquoss, που υποτίθεται εξουδετερώνει χλώριο και χλωραμίνη. Το σημείο λάθους ίσως είναι ο χρόνος που θα έπρεπε να μένει το νερό σε δοχείο πριν την αλλαγή. Το έβαζα βράδυ με αντλία και φίλτρο να ανακυκλώνεται για να κατακρατήσει τα αιωρούμενα, και την άλλη μέρα το άλλαζα.

Και στο ενυδρείο τοποθέτησα εξωτερικό φίλτρο, γιατί το εσωτερικό ήταν για να λέω ότι έχω φίλτρο. Σκουπίδια τελείως αυτά τα εσωτερικά, κατά την ταπεινή μου άποψη.

Γενικά όμως έχεις δίκιο και κρατάω αυτό.

Ίσως να ανέκαμπτε χωρίς τίποτα.

Αν και επανέρχομαι στο θέμα melafix. Μπορεί η δοσολογία να ήταν λάθος. Να μην έπρεπε να του δώσω τίποτα μέχρι να ανακάμψει απο την κακουχία του μαρμελαδοβάζου. Ήρθε και στην συνέχεια το furan2 και η συνέπεια ήταν τα προαναφερθέντα αποτελέσματα.

Εδώ βέβαια είναι λυπηρό το "μαθαίνεις παθαίνοντας", γιατί πρόκειται για κάτι έμψυχο, αλλά συνέβη.

Έγινε επεξεργασία - Display Name
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για τον ψάρη σου. Εγώ επίσης πήρα τον δικό μου σε τραγική κατάσταση. Από παλιότερες εμπειρίες με melafix, χωρίς να είχα κάποιο πρόβλημα απλά δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικό. Αυτή τη φορά αποφάσισα πριν τον ρίξω, να δοκιμάσω βουτιά σε αλάτι. Όχι προσθήκη στο ενυδρείο, αλλά βουτιά σε αλατόνερο από το σακούλι του πετσοπ, 5 λεπτά παραμονή μέσα, μεταφορά σε νερό 3/4 ενυδρείου, 1/4 αλατόνερο για πρώτη προσαρμογή και μετά από κανά 15λεπτο στο ενυδρείο.

Χρησιμοποίησα ανεπεξέργαστο αλάτι απευθείας από την αλυκή. Τις αναλογίες τις βρήκα σε διάφορα site και αφού επιβεβαίωσα ότι όλες είχαν τις ίδιες ποσότητες πάνω κάτω.

Σε καμία περίπτωση μην κάνεις χρήση επιτραπέζιου μαγειρικού αλατιού. Εχει πρόσθετα που μπορεί να βλάψουν το ψαρι.

Νομίζω πως ήταν εξαιρετική πρώτη κίνηση πριν το ενυδρειο και τον βοήθησε να πάρει τα πάνω του πολύ γρήγορα! Δοκίμασέ το σε κάποιο νέο ψάρι που θα το δείς πολύ χάλια από fin rot.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Display Name έγραψε:

Στην συνέχεια θα απολυμανθεί το ενυδρείο, θα αντικατασταθεί το χαλίκι, θα απολυμανθούν τα ξύλα.

Τα φυτά η θα τα πετάξω, η θα τα κάνω μπάνιο σε διάλυμα χλωρίνης, αν και μάλλον θα τα πετάξω.

Δεν χρειαζονται χλωρινες και απολυμανσεις. Απλα αφηνεις το ενυδρειο χωρις ψαρια για 2-3 εβδομαδες (καλυτερα 3-ς), ριχνεις απο λιγο τροφη για τα βακτηρια. Τελος.

Σε 3-ς εβδομαδες κάνεις μετρησεις, αλλαγη νερου και μπορεις να βαλεις ψαρια. Αν η θερμοκρασια θα ειναι 27-28 βαθμους και σε 2 εβδομαδες γινεται, αλλά egeria (με 28 βαθμους) μαλλον θα σε αποχαιρετήσει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, dlamprou said:

Λυπάμαι για τον ψάρη σου. Εγώ επίσης πήρα τον δικό μου σε τραγική κατάσταση. Από παλιότερες εμπειρίες με melafix, χωρίς να είχα κάποιο πρόβλημα απλά δεν ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικό. Αυτή τη φορά αποφάσισα πριν τον ρίξω, να δοκιμάσω βουτιά σε αλάτι. Όχι προσθήκη στο ενυδρείο, αλλά βουτιά σε αλατόνερο από το σακούλι του πετσοπ, 5 λεπτά παραμονή μέσα, μεταφορά σε νερό 3/4 ενυδρείου, 1/4 αλατόνερο για πρώτη προσαρμογή και μετά από κανά 15λεπτο στο ενυδρείο.

Χρησιμοποίησα ανεπεξέργαστο αλάτι απευθείας από την αλυκή. Τις αναλογίες τις βρήκα σε διάφορα site και αφού επιβεβαίωσα ότι όλες είχαν τις ίδιες ποσότητες πάνω κάτω.

Σε καμία περίπτωση μην κάνεις χρήση επιτραπέζιου μαγειρικού αλατιού. Εχει πρόσθετα που μπορεί να βλάψουν το ψαρι.

Νομίζω πως ήταν εξαιρετική πρώτη κίνηση πριν το ενυδρειο και τον βοήθησε να πάρει τα πάνω του πολύ γρήγορα! Δοκίμασέ το σε κάποιο νέο ψάρι που θα το δείς πολύ χάλια από fin rot.

 

 

Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για το ενυδρειακό αλάτι πράγματι. Θα προμηθευτώ για να έχω.

 

1 hour ago, natateo said:

Δεν χρειαζονται χλωρινες και απολυμανσεις. Απλα αφηνεις το ενυδρειο χωρις ψαρια για 2-3 εβδομαδες (καλυτερα 3-ς), ριχνεις απο λιγο τροφη για τα βακτηρια. Τελος.

Σε 3-ς εβδομαδες κάνεις μετρησεις, αλλαγη νερου και μπορεις να βαλεις ψαρια. Αν η θερμοκρασια θα ειναι 27-28 βαθμους και σε 2 εβδομαδες γινεται, αλλά egeria (με 28 βαθμους) μαλλον θα σε αποχαιρετήσει....

 

Ευχαριστώ για την σημείωση. Απλά λόγο του οτι δεν ξέρω τελικά τι έφταιξε, υπέθεσα οτι μια απολύμανση θα ήταν απαραίτητη.

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μπορεί το ψαρι να ήταν άρρωστο και ταλαιπωρημένο, από εκεί και περα το πήρες και το έβαλες σε ένα αστρωτο περιβαλλον και εν τελη το μελαφιξ το αποφεύγουμε γενικος στα μπετα. Οπως και να έχει σιγουρα ειχες καλο σκοπο και ήθελες να το βοηθήσεις αλλά αν του έδινες απλα ένα καθαρο περιβαλλον με συχνές αλλαγές νερού ίσως να τα καταφερνε. Οπως και να έχει δεν έχει νόημα να κανεις απολυμανση γιατι θα καταστρέψεις τα λιγοστα βακτηρια που μας βοηθαν στην νιτροποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...