Jump to content

Περίεργη συμπεριφορά


Display Name

Recommended Posts

1 hour ago, Rik said:

Αρχικά μπορεί το ψαρι να ήταν άρρωστο και ταλαιπωρημένο, από εκεί και περα το πήρες και το έβαλες σε ένα αστρωτο περιβαλλον

 

Διαβάζω συνεχώς για το "άστρωτο ενυδρείο", και δικαίως. Αυτό που δεν έχω καταλάβει, και εν πάση περιπτώσει για το δικό μου γράφω,  είναι το εξής.

ΝΗ3-ΝΗ4 = 0. Μετρημένη με το υγρό τεστ της tetra. Με τα μη αξιόπιστα αλλά τέλος πάντων κάποιας ένδειξης με τα στικ της sera, είχα ΝΟ2 και ΝΟ3 επίσης μηδέν.

ΡΗ = 7,2 σκληρότητα κλπ. Κατανοώ τον κύκλο του αζώτου και πως λειτουργεί η διαδικασία, μα στην δική μου περίπτωση δεν είχα ΝΟ3 που καταναλώνεται απο τα φυτά. Μα αφού δεν είχα αμμωνία που θα προερχόταν απο σάπια φύλλα και υπολείμματα τροφών και περιττώματα λογικό δεν είναι ? Ακόμα και αν υπήρχαν τα προαναφερόμενα δεν είχε ξεκινήσει η αποσύνθεση τους, ώστε να πούμε οτι αυξήθηκε η αμμωνία και δεν διασπάστηκε σε ΝΟ2 και κατόπιν σε ΝΟ3. Αρα στην δική μου περίπτωση το στρωμένο με το μη στρωμένο δεν ξέρω ποια θα ήταν η διαφορά.

Μπορεί κάπου να μου έχει ξεφύγει κάτι.

 

 

1 hour ago, Rik said:

και εν τελη το μελαφιξ το αποφεύγουμε γενικος στα μπετα. Οπως και να έχει σιγουρα ειχες καλο σκοπο και ήθελες να το βοηθήσεις αλλά αν του έδινες απλα ένα καθαρο περιβαλλον με συχνές αλλαγές νερού ίσως να τα καταφερνε. Οπως και να έχει δεν έχει νόημα να κανεις απολυμανση γιατι θα καταστρέψεις τα λιγοστα βακτηρια που μας βοηθαν στην νιτροποιηση.

 

Για το melafix κατόπιν όσων διάβασα, είναι απο αδιάφορο για θεραπεία η βλαβερό σε κάποια betta, όχι σε όλα. Αν με ρωτήσει κάποιος αν θα πρέπει να βάλει, θα έλεγα πρώτα να δοκιμάσει ενυδρειακό αλάτι.

Και τέλος για το νερό. Μέσα στον σχεδόν μήνα που είχα το ψαράκι, έγιναν αρκετές αλλαγές νερού Για τις αποικίες βακτηριδίων τώρα είναι ένα ζήτημα. Είχα βάλει στο εξωτερικό φίλτρο υλικό από το εσωτερικό, και το οποίο είχα αποσυνδέσει κατά την χρήση του furan2, με νερό από το ενυδρείο εντός του φυσικά. Αυτό θα επανασυνδεθεί τώρα ελπίζοντας σε αύξηση των αποικιών αν και εφ΄'οσον βρουν κατάλοιπα και υπολείμματα.

Θα ακολουθήσω την παρότρυνση του natateo από την πιο πάνω ανάρτηση του, και βλέπω στην πορεία τι θα συμβεί.

Έγινε επεξεργασία - Display Name
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Αρχικά μπορεί το ψαρι να ήταν άρρωστο και ταλαιπωρημένο, από εκεί και περα το πήρες και το έβαλες σε ένα αστρωτο περιβαλλον και εν τελη το μελαφιξ το αποφεύγουμε γενικος στα μπετα. Οπως και να έχει σιγουρα ειχες καλο σκοπο και ήθελες να το βοηθήσεις αλλά αν του έδινες απλα ένα καθαρο περιβαλλον με συχνές αλλαγές νερού ίσως να τα καταφερνε. Οπως και να έχει δεν έχει νόημα να κανεις απολυμανση γιατι θα καταστρέψεις τα λιγοστα βακτηρια που μας βοηθαν στην νιτροποιηση.

Δεν θέλω να χαλάσω το θέμα, αλλά γιατί αποφεύγουμε γενικώς το melafix στα betta;

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

 

Διαβάζω συνεχώς για το "άστρωτο ενυδρείο", και δικαίως. Αυτό που δεν έχω καταλάβει, και εν πάση περιπτώσει για το δικό μου γράφω,  είναι το εξής.

ΝΗ3-ΝΗ4 = 0. Μετρημένη με το υγρό τεστ της tetra. Με τα μη αξιόπιστα αλλά τέλος πάντων κάποιας ένδειξης με τα στικ της sera, είχα ΝΟ2 και ΝΟ3 επίσης μηδέν.

ΡΗ = 7,2 σκληρότητα κλπ. Κατανοώ τον κύκλο του αζώτου και πως λειτουργεί η διαδικασία, μα στην δική μου περίπτωση δεν είχα ΝΟ3 που καταναλώνεται απο τα φυτά. Μα αφού δεν είχα αμμωνία που θα προερχόταν απο σάπια φύλλα και υπολείμματα τροφών και περιττώματα λογικό δεν είναι ? Ακόμα και αν υπήρχαν τα προαναφερόμενα δεν είχε ξεκινήσει η αποσύνθεση τους, ώστε να πούμε οτι αυξήθηκε η αμμωνία και δεν διασπάστηκε σε ΝΟ2 και κατόπιν σε ΝΟ3. Αρα στην δική μου περίπτωση το στρωμένο με το μη στρωμένο δεν ξέρω ποια θα ήταν η διαφορά.

Μπορεί κάπου να μου έχει ξεφύγει κάτι.

 

 

 

Για το melafix κατόπιν όσων διάβασα, είναι απο αδιάφορο για θεραπεία η βλαβερό σε κάποια betta, όχι σε όλα. Αν με ρωτήσει κάποιος αν θα πρέπει να βάλει, θα έλεγα πρώτα να δοκιμάσει ενυδρειακό αλάτι.

Και τέλος για το νερό. Μέσα στον σχεδόν μήνα που είχα το ψαράκι, έγιναν αρκετές αλλαγές νερού Για τις αποικίες βακτηριδίων τώρα είναι ένα ζήτημα. Είχα βάλει στο εξωτερικό φίλτρο υλικό από το εσωτερικό, και το οποίο είχα αποσυνδέσει κατά την χρήση του furan2, με νερό από το ενυδρείο εντός του φυσικά. Αυτό θα επανασυνδεθεί τώρα ελπίζοντας σε αύξηση των αποικιών αν και εφ΄'οσον βρουν κατάλοιπα και υπολείμματα.

Θα ακολουθήσω την παρότρυνση του natateo από την πιο πάνω ανάρτηση του, και βλέπω στην πορεία τι θα συμβεί.

Δεν γνωρίζω πως ακριβώς έστρωσες το ενυδρείο, εάν είχες στρωμένο υλικο απο αλλο στρωμενο ενυδρειο η αν είχες φυτά μέσα εξ αρχής η αν τα τεστ σου ήταν ληγμενα, απο την στιγμή όμως που πέφτει τροφή η μπαινει καποιο ψαρι αρχιζει και η διάθεση αζωτουχων ενωσεων οπου στην αρχική τους μορφή αμμωνίας και νιτρωδων ειναι βλαβερα με ανεπανορθωτες ζημιες εως θανατηφορα. Απο την άλλη δεν νομίζω το πρόβλημα να ήταν το Φιν ροτ γιατι με απλές αλλαγές  νερού θα   επανερχοταν ο ψαρις, αλλα καποιας εσωτερικης ανωμαλιας του ψαριού. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αλλά από τις φωτο εχω την εντύπωση εξωγκοματων στο σώμα εσωτερικα και ασπριδερες περιοχες εξωτερικα στο σώμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος George K έγραψε:

Δεν θέλω να χαλάσω το θέμα, αλλά γιατί αποφεύγουμε γενικώς το melafix στα betta;

Μπορώ να απαντήσω μόνο εμπειρικα. Το ότι το προϊόν είναι από φυσικο εκχυλησμα αυτο δεν θέλει να πει ότι δεν είναι ισχυρο και.τσουχτερο για το σώμα τους. Αρχικά από οσο θυμαμαι υπηρχε μονο το μελαφιξ και σε δεύτερη φάση βγήκε για τα μπετα αλλο σκευασμα πολυ αραιωμενο ουσιαστικαγιατι γενικα πολλοι συνχομπυστες διαπυστωναν οτι τα μπετα τους υπεφεραν με την χρήση του και υπήρξαν και πολύ θάνατοι. Ίσως τα μεγάλα τους πτερύγια είναι υπεραιυεσθητα στο σκεύασμα η έχουν θέμα με τον λαβύρινθο όπως και να έχει κανένα ψαρι δεν το απολαμβάνει ουσιαστικα αλλα το αντέχουν καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, George K said:

Δεν θέλω να χαλάσω το θέμα, αλλά γιατί αποφεύγουμε γενικώς το melafix στα betta;

Θα συμφωνήσω με τον @Rik.

Δεν είμαι σε θέση να σου πω αν το αποφεύγουμε γενικά στους betta ωστόσο εγώ μία φορά το χρησιμοποίησα και δεν πήγε καλά. Πλέον με την πάροδο των χρόνων είμαι απόλυτα σίγουρη ότι το ψαράκι θα γινόταν καλά και θα ζούσε με μόνο τις καλές συνθήκες.

 

Link to comment
Share on other sites

Μερικα απο τα δεκαδες λινκ περι του θεματος πληροφοριακα....

https://www.bettafish.com/129-betta-chat/208770-melafix-bettas.html

https://www.fishlore.com/aquariumfishforum/threads/discussion-about-melafix-and-bettas.45927/

https://www.myaquariumclub.com/the-real-facts-behind-bettafix-and-melafix-11248.html

https://www.aquariacentral.com/forums/threads/melafix-bad-for-bettas.166428/

https://www.fishlore.com/aquariumfishforum/threads/melafix-killed-my-betta.263836/

https://www.fishforums.net/threads/melafix-and-its-effect-on-bettas.382726/

https://www.fishlore.com/aquariumfishforum/threads/all-betta-owners-read-melafix-alert.4721/

 

Ουσιαστικα δεν θελω να θαψω το μελαφιξ σαν σκευασμα αλλα το οτι εχει δημιουργηση πολλα ερωτηματικα γενικα με τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι γεγονος και καλο ειναι να την ψαχνουμε λιγο πριν κανουμε χρηση οποιασδηποτε μορφης σκευασματος.

Απο την αλλη οταν αγοραζουμε ενα ψαρι καλο ειναι να παρατηρουμε εαν εχει προβληματα εξ αρχης γιατι και η αναρωση τους απο την μια ειναι αμφιβολη και απο την αλλη σε περιπτωση που εχουμε και αλλους συγκατικους στο ενυδρειο τους βαζουμε σε κινδυνο.

 

Καταλαβαινω Display Name πως ειχες καλο σκοπο για αυτο μην το παρεις προσωπικα το ολο θεμα.

Ολοι μας εχουμε αναλογες εμπειριες, για αυτο το συζηταμε και απλα προσπαθουμε για το καλυτερο για τους μικρους μας φιλους.

Την καλημερα μου σε ολη την ψαροπαρεα....

 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Rik said:

Καταλαβαινω Display Name πως ειχες καλο σκοπο για αυτο μην το παρεις προσωπικα το ολο θεμα.

Ολοι μας εχουμε αναλογες εμπειριες, για αυτο το συζηταμε και απλα προσπαθουμε για το καλυτερο για τους μικρους μας φιλους.

Την καλημερα μου σε ολη την ψαροπαρεα....

 

Δεν αποποιούμαι τις ευθύνες μου. Δεν παίρνω προσωπικά τίποτα και το σημαντικότερο ομολογώ δημοσίως ότι είμαι άσχετος με τα ενυδρεία.

Με το ψαράκι υπήρχαν δυο εκδοχές.

Η το άφηνα ως ήταν κατά την απόκτηση, προσφέροντας του ένα ευρύχωρο και καθαρότερο περιβάλλον, η διαβάζοντας ότι το fin rot ουσιαστικά εξελίσσεται σε σωματική ασθένεια αν δεν αντιμετωπιστεί, υπέθεσα οτι θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί.

Θεώρησα ως καλύτερη λύση το φυτικό σκεύασμα σαν αρχή, και το οποίο είχε οδηγίες χρήσης, με βάση τις οποίες ξεκίνησα.

Διάβασα οτι δεν βλάπτει τα φυτά, δεν βλάπτει τα ψάρια δεν βλάπτει τις αποικίες.

ΚΑΚΩΣ και αναγνωρίζω το λάθος μου που καθυστερημένα διάβασα για το bettafix και τις διαφορές τους σε αναλογία του τσαγιού εντός του προϊόντος.

Δεύτερο λάθος μου.

Αφού είδα ότι τα πτερύγια συνέχιζαν να ελαττώνονται οι μεμβράνες και να δείχνουν διαχωρισμό, με τα τελειώματα να "σβολιάζουν", αν είναι σωστή περιγραφή, πήγα στο furan2.

Αυτό μάλλον ήταν και η χειρότερη κίνηση. Μετά το melafix που πιθανόν δημιούργησε κάποια σωματική ανωμαλία στο ψαράκι, δεν του δόθηκε χρόνος ανάκαμψης, αν ανέκαμπτε φυσικά γιατί δεν το ξέρω, ήρθε και το furan2 και ......

Αυτό που μου τριβελίζει το μυαλό είναι το ερώτημα, πως γίνεται να ζουν στα μαρμελαδοβάζα, και σε ένα ενυδρείο να χρειάζονται μεγάλη υποστήριξη.

Δεν λέω οτι είναι καλύτερο το βάζο σε καμία περίπτωση, αλλά αναφέρομαι μόνο στις συνθήκες του νερού και γενικά θερμοκρασίες σκληρότητες αλκαλικότητες κλπ.

 

Καλημέρα σε όλους.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Display Name έγραψε:

Αυτό που μου τριβελίζει το μυαλό είναι το ερώτημα, πως γίνεται να ζουν στα μαρμελαδοβάζα, και σε ένα ενυδρείο να χρειάζονται μεγάλη υποστήριξη.

Δεν λέω οτι είναι καλύτερο το βάζο σε καμία περίπτωση, αλλά αναφέρομαι μόνο στις συνθήκες του νερού και γενικά θερμοκρασίες σκληρότητες αλκαλικότητες κλπ.

 

Καλημέρα σε όλους.

 

 

Ολοι σαν ασχετοι ξεκιναμε...... :)

Δυστηχως τα πετ = εμποριο και λιγοι ειναι αυτοι που δινουν τις καταλληλες συνθηκες στα ζωακια τους.

Απο την αλλη ο μονομαχος λογο του οτι μπορει να αναπνεειλογω λαβυρινθου απο τον αερα, μπορει και επιβιωνει ουσιαστικα στο κυπελακι αλλα σιγουρα καποια στιγμη αρχιζουν τα προβληματα οταν το ανοσοποιητικο περνει την κατω βολτα και αρρωσταινει. Κατα τα αλλα δεν ειναι αρρωστιαρικα σαν ψαρια και περνανε καλα και σε οχι τοσο βελτιστες παραμετρους, απλα παιζει ρολο το ιστορικο τους εαν ταλαιπωρηθηκαν αρκετα εξ αρχης η οχι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι στα πετ σοπ νομίζεις ότι επιβιώνουν , σε λιγο τα μισα τα πάνε κάδο.

Εδω ελλαδα ειμαι σχεδον σίγουρος , στα εκτροφεία στην ασια οι άνθρωποι μπορεί να τα εχουν σε βαζα αλλα το νερο παίζει και να είναι άψογο.

Επίσης εχω δει ομως και πετ σοπ από άνθρωπο που αγαπα αυτο που κανει και τους εχει σε κουτάκια των 5 λίτρων ολα με φίλτρο καταρράκτη και βιολογικό γεμάτο μεσα και το νερο κίτρινο όπως θέλουν.

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην μαρμελάδα μπαίνουν προφανώς γιατί το κόστος συντήρησης ξεπερνά το κόστος πώλησης και πίστεψε με κανένας δεν θέλει να δώσει κάτι παραπάνω γιατί το ψάρι ζει σε σωστές συνθήκες η τουλάχιστον κάποιος που δεν γνωρίζει. Για αυτό ποτηράκι και άγιος ο Θεός. Για το επόμενο σου ψάρι πάντως θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και στη σελίδα του φόρουμ στο facebook και γενικότερα για αγγελίες μωρών μονομάχων που βγάζουν τα παιδιά από δικές τους αναπαραγωγές. Ο @panos nts είχε βγάλει μία φουρνιά πρόσφατα αν δεν κάνω λάθος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος george rapp έγραψε:

Ναι στα πετ σοπ νομίζεις ότι επιβιώνουν , σε λιγο τα μισα τα πάνε κάδο.

Εδω ελλαδα ειμαι σχεδον σίγουρος , στα εκτροφεία στην ασια οι άνθρωποι μπορεί να τα εχουν σε βαζα αλλα το νερο παίζει και να είναι άψογο.

Επίσης εχω δει ομως και πετ σοπ από άνθρωπο που αγαπα αυτο που κανει και τους εχει σε κουτάκια των 5 λίτρων ολα με φίλτρο καταρράκτη και βιολογικό γεμάτο μεσα και το νερο κίτρινο όπως θέλουν.

 

Εαν ψάχνεσαι για ψαράκι έχω βγάλει εγώ μικρά ναι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψαράκι απο τοπική γέννα θα ήταν ότι καλύτερο. Απλά για 2-3 εβδομάδες θα κάνω υπομονή για να είναι σωστό το ενυδρείο, όσο σωστό τέλος πάντων. Αν υπάρχει κάτι μετά, φυσικά και θα με ενδιέφερε.

Οπότε θα κοιτάζω αυτό που λέει ο panagiotis_dms, αν δεν έχει κάποιο προς διάθεση ο panos nts.

 

Και μια υποσημείωση. Φανταστικό ενυδρείο pano. Συγχαρητήρια φίλε.

Έγινε επεξεργασία - Display Name
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χρόνια Πολλά σε όλες και όλους φίλοι μου.

 

Συνεχίζω στο ίδιο νήμα, για να μην ανοίγω καινούργιο.

Όπως θα έχετε διαβάσει ήδη, στις 29 Φεβρουαρίου το ψαράκι που είχα δεν τα κατάφερε. Η επόμενη σκέψη μου ήταν ότι θα έπρεπε να στρώσω καλά το ενυδρείο μου, και στην συνέχεια μέσα από την κουβέντα που υπήρξε να βρω ψαράκι με πρώτη επιλογή τοπική γέννα από φίλο, και φυσικά να κάνω μια επαφή με τον @panos nts ο οποίος έχει μικρά και θα ήταν η πρώτη μου επιλογή.
Ξέρετε πολλές φορές ο ενθουσιασμός της στιγμής μας κάνει να μην σκεφτόμαστε ώριμα.

 

Μπορεί όχι όλους αλλά σε ‘μένα συμβαίνει. Και εξηγούμαι:
Την ίδια ημέρα 29-02 καθάρισα το μικρό μου ενυδρείο, αφαιρώντας υπόστρωμα ξύλα και φυτά, τα οποία πλύθηκαν όλα με διάλυμα χλωρίνης 1:19 επανατοποθετήθηκαν στην θέση τους. Μπήκε νερό και άρχισε η διαδικασία στρωσίματος με τον κλασικό τρόπο. Τροφή σε τούλι και υγρά βακτήρια. Ήδη υπήρχε λίγο υλικό στο φίλτρο το οποίο πιθανόν να είχε κάποια μικρή αποικία από πριν, και το ξεκίνησα περιμένοντας με τακτικές μετρήσεις να δω την εξέλιξη.
Ούτε η αμμωνία ανέβαινε, ούτε νιτρικά ούτε νιτρώδη.
Εν το μεταξύ διάβαζα. Ότι έβρισκα. Για αμμωνίες από φαρμακείο, για ούρα, για ψόφιους αρουραίους κλπ. Το ψόφιους αρουραίους το γράφω αστειευόμενος φυσικά.?
Να μην τα πολυλογώ, και υπολογίζοντας αρκετές παραμέτρους όπως χαμηλή ιχθυοφόρτωση μιας και είναι ένα betta μόνο του, τους χρόνους αύξησης αμμωνίας, ΑΝ ταΐζω με προσοχή, ΑΝ καθαρίζω τακτικά τον βυθό με σκούπα, ΑΝ οι αλλαγές νερού είναι τακτικές κλπ.

Οπότε το αποτέλεσμα των υπολογισμών μου και με ότι συζητήθηκε και σε άλλο νήμα, ήταν βάλε ψάρι ανυπόμονε.

Χμμμμμ. Εδώ τώρα υπήρχε ζήτημα. Αν έρθω σε επαφή με τον @panos nts και βρούμε τρόπο να μου στείλει ψαράκι, που θα το κάνει με μεγάλη του χαρά, τι θα γίνει αν κάτι δεν πάει καλά ? Δεν θέλω ούτε να το σκεφτώ. Θα πρέπει να εξαφανιστώ από εδώ μέσα. Να ρωτάνε τι κάνει το ψάρι και εγώ να μην απαντάω. Όταν κάποιος έχει φροντίσει τα μικρά από την γέννα τους καθώς και τους γονείς, ότι και να πούμε στην συνέχεια για την στεναχώρια του καθώς μαθαίνοντας ότι δεν πήγε καλά η κηδεμονία και υπήρξε απώλεια για ένα από τα μικρά του, θα είναι λίγο.

Και εγώ να ήμουν στην θέση του, η στην θέση του όποιου άλλου, ΔΕΝ θα έστελνα ψαράκι σε κάποιον ο οποίος έχει άστρωτο ενυδρείο, και κάνει “πειράματα”, η να το θέσω διαφορετικά, είναι ανυπόμονος να έχει pet.


Και είμαι εγώ αυτός που λέω πρωτίστως, ότι ο ζωντανός οργανισμός είναι ευθύνη και δεν χωράει συμβιβασμούς.
Ξεκίνησαν οι υλικές αγορές για να είναι όλα όπως πρέπει. Ηλεκτρική σκούπα βυθού, χρονοδιακόπτης πρίζας, υγρά τεστ για όλες τις παραμέτρους, εξωτερικό φίλτρο για καλύτερη φίλτρανση και μεγαλύτερο χώρο βιολογικού υλικού, ενυδρειακό βαμβάκι, σφουγγάρια, εσωτερική ανεξάρτητη δεύτερη αντλία, σωληνάκια νέα υγρά σύντομης ενεργοποίησης βακτηρίων, αποχλωρίωσης αποχλωραμινοποίησης, νέες τροφές, άλλα φυτά, όλα από την αρχή. Με λίγα χρήματα ακόμα και θα έστηνα σε νησί, τον δικό μου Jurassic World.

Στις 7 Μάρτη, μπήκα στο μαγαζί για ενυδρειακό αλάτι που έλειπε από την συλλογή μου.

 

Εδώ οφείλω να πω ένα τεραστίων διαστάσεων ΜΠΡΑΒΟ στο κατάστημα ABYSSOS (πες τε το διαφήμιση πες το όπως σας αρέσει), δεν είμαι ούτε υπάλληλος τους ούτε έχω οικονομικές - φιλικές συγγενικές σχέσεις μαζί τους, ούτε με γνωρίζουν, ούτε θα με γνωρίσουν, ΑΛΛΑ η διαμονή των betta που έχουν προς πώληση, είναι άριστη για κατάστημα πάντα, κατά την δική μου εκτίμηση. Έχω δει αλλού κουτάκια, βάζα, ποτηράκια κλπ. Betta σε χώρο να είναι και με παρέα άλλα ψαράκια σε λογικών διαστάσεων ενυδρεία, το είδα εκεί.

Χωρίς πολλές κουβέντες τον είδα. Ίδιος με τον προηγούμενο. Ίδιος λέμε. Σαν αδέλφια. Και είναι και ένας λόγος που τον επέλεξα. Στην σακούλα και godspeed. Ήρθαμε σπίτι και άρχισε η σχέση μας.

 

Σήμερα κλείνει 18 ημέρες, και μετά από 3 αλλαγές νερού 30% την φορά, με προσθήκη Bactoturbo της HSAqua, τροφή που ρίχνω ακριβώς την ποσότητα που τρώει, 2 σκουπίσματα βυθού, και ελάχιστες ποσότητες υγρού CO2 και λιπάσματος φυτών ανά εβδομάδα, οι μετρήσεις με υγρά τεστ είναι επί καθημερινής βάσης υποχρεωτικές χωρίς άφησε το σήμερα καλά ήταν εχθές, με την αμμωνία 0, νιτρικά 0, νιτρώδη 0 συνεχώς.
Το ψάρι τρώει τα πάντα, κάνει φουσκάλες στην επιφάνεια, δεν έχει αφήσει χιλιοστό του ενυδρείου ανεξερεύνητο, κολυμπάει συνεχώς 3D, και είναι μεγάλος ζήτουλας για φαγητό.
Υπάρχουν πάντα 25 λίτρα έτοιμου νερού αλλαγής, σε περίπτωση που κάποια τιμή ανέβει επικίνδυνα, αλλά θα το πάω όπως το πάω και στο επόμενο διάστημα θα δω τι θα συμβεί με τον κύκλο του αζώτου. Σε κατάσταση alarm θα φύγει όλο το νερό και θα μπει νέο.

 

Συμπέρασμα έως σήμερα. Αν υπάρχει τακτική φροντίδα, πιστεύω ότι μπορεί να μπει ψάρι αμέσως με την προϋπόθεση οτι ΔΕΝ ΘΑ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΕΙ ούτε μέρα για την πορεία του ενυδρείου του. Θα χρειαστεί πάαααρα πολύ χρόνο ένα ενυδρείο για να στρώσει, αλλά πιστεύω ότι θα συμβεί στο τέλος. Επίσης μην πάρει κάποιος την συμβουλή μου σαν κανόνα και έχει ο ίδιος θέματα. Την ταπεινή μου άποψη καταθέτω. Για την συνέχεια και λόγο του ότι υπάρχει ο απαραίτητος εξοπλισμός για δεύτερο ενυδρείο, αγοράζω γυαλί σαν του @george rapp και ξεκινάω δεύτερο. Αυτό θα στρωθεί με την ησυχία του, θα είναι ενυδρείο έκτακτης ανάγκης και όταν κάνει τον κύκλο του αζώτου, θα ψάξει κάτοικο. Τότε και μόνο τότε που το περιβάλλον θα είναι απόλυτα ασφαλές θα χτυπήσω κουδούνι σε κηδεμόνες με δική τους γέννα.

 

Ακολουθεί πασαρέλα.

 

pic1.thumb.jpg.21dc9191b316ce7b76d5b22ece56beaa.jpgpic2.thumb.jpg.da89cdd0951cb41cd6939861004c35d9.jpgpic4.thumb.jpg.c7cf22c8f2cd256fe75bb6e6dd1e4720.jpgpic5.thumb.jpg.10ce290e9314c9aea6c15dbb1a9f03f0.jpgpic6.thumb.jpg.d4da9ec17d86684e2fc58c507d9443ef.jpgpic1a.thumb.jpg.634bdf61b18b348ddfb02d2b225a861f.jpgpic4.thumb.jpg.c7cf22c8f2cd256fe75bb6e6dd1e4720.jpg

pic7.thumb.jpg.21466fcd87a35b5f30b4ad892d72ed7c.jpg

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε να αναγνώσετε το κατεβατό μου.

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πανεμορφος , κορυφαιο το ενυδρειο , απλα γ@μ@τη φαση .

ευχομαι ολα να πανε καλα και να γινει τουμπανο ο φιλος , να σε βλεπει και του γυρναει το ματι !!!!!!

πειτε με κολλημενο γιατι το εχω πει πολλες φορες σε πολλα ατομα !

γιατι δε βαζεις μαυρο φοντο ;

χαχαχαχαχα! εχω κολλημα το εχω εις γνωση !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, george rapp said:

γιατι δε βαζεις μαυρο φοντο ;

χαχαχαχαχα! εχω κολλημα το εχω εις γνωση !

 

Θα σου απαντήσω. Το έχω έτοιμο. Απο το διπλό που είναι λευκό απο την μια πλευρά, και μαυρο απο την άλλη. Με το που πήγα να το βάλω στην πλάτη του ενυδρείου, ποιος είδε τον Θεό και δεν τρομοκρατήθηκε. Κόντεψε να του ξεκολλήσουν τα πτερύγια απο την επίθεση στο τζάμι. Οχι οτι έβλεπε τον εαυτό του, αλλά κάτι τον χαλούσε ίσως με το οπτικό του πεδίο. Θέλει να βλέπει σε όλες τις πλευρές έξω. Μάλλον. Οπότε το τύλιξα ρολό και στο επόμενο ενυδρείο θα μπεί πριν μπει ψάρι.?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Display Name σε βοηθαει το οτι το βιολογικο σου ειναι μισοστρωμενο, τα λιτρα και τα φυτα που αποροφουν τις αζωτουχες ενωσεις. Καλα το πας, με μετρησεις, παρατηρηση και φειδωλο ταισμα. Σου ευχομαι τα καλυτερα... :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια! Το ψαρι φαινεται ευτυχισμενο.:bigemo_harabe_net-64:

Για απολυμανσεις με χλωρινη στο ενυδρειο- παντα λεω οχι και μη. Απλα υπαρχουν αλλοι τροποι (αν χρειαστει).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, george rapp said:

Α ! Τον χαλασε .

Οτι του αρέσει , πρώτα απο όλα σπίτι του ειναι .

 

Εκανα παραγγελία ενυδρείο σαν το δικό σου απο το ίδιο μαγαζί που το αγόρασες βασιζόμενος στο σχόλιο που έχεις κάνει εκεί. :) Όπου να είναι καταφθάνει.

 

3 hours ago, Rik said:

Αγαπητε Display Name σε βοηθαει το οτι το βιολογικο σου ειναι μισοστρωμενο, τα λιτρα και τα φυτα που αποροφουν τις αζωτουχες ενωσεις. Καλα το πας, με μετρησεις, παρατηρηση και φειδωλο ταισμα. Σου ευχομαι τα καλυτερα... :)

 

Κατα πάσα πιθανότητα αυτό συμβαίνει. Για το τάισμα με φέρνει σε δύσκολη θέση γιατί είναι πολύ ζήτουλας. Αλλά κρατάω επίπεδο. Σήμερα έφαγε και αρακά. ?

 

3 hours ago, natateo said:

Καλη δουλεια! Το ψαρι φαινεται ευτυχισμενο.:bigemo_harabe_net-64:

Για απολυμανσεις με χλωρινη στο ενυδρειο- παντα λεω οχι και μη. Απλα υπαρχουν αλλοι τροποι (αν χρειαστει).

 

Ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που χρησιμοποίησα χλωρίνη. Μια λίμνη Κοπαϊδας νερό για ξέπλυμα, και ένα μπουκαλάκι αντιχλώριο. Καλύτερα καινούργια που λέει ο λόγος.

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει.

Αν και διακρίνεται στις προηγούμενες φωτογραφίες του ψαριού, αυτό που μου κινεί την περιέργεια και δεν ξέρω το γιατί, είναι η επιμήκυνση των καταλήξεων των πτερυγίων.

Ειδικότερα στο ραχιαίο φαίνεται καθαρά αυτή η επιμήκυνση. Είναι ηλικιακό αυτό που συμβαίνει, δηλαδή καθώς μεγαλώνει το ψάρι μεγαλώνουν και τα πτερύγια, η από vailtail θα μου βγει υβρίδιο crownvail. Όσες φωτογραφίες έχω δει, δεν διακρίνεται κάτι ανάλογο.

 

Οι λεπτομέρειες στις φωτογραφίες

 

  pic1.thumb.jpg.5427e8b01fbfde56bc351b4a4176944b.jpg

 

pic2.thumb.jpg.27c4c55bf0e5413b540ac514e9019bd7.jpg

 

pic4.thumb.jpg.d1d4bd42ed129fcf2e56e800b268f649.jpg

 

Και μία που του έβγαλα για ταυτότητα. ?

 

pic5.thumb.jpg.1154c24f335ffcb06b9668ce146adb21.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η καταληξη των ακτινων του πτερυγιου, ειναι φυσιολογικες και σε πολυ καλη κατασταση. Ειχα εναν ολοεδιο πριν χρονια και ειχε φανταστικη ουρα.... :)

Τη κινητο η φωτογραφικη κανεις χρηση;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Rik Σ΄ ευχαριστώ για την πληροφορία. Εχω δει αρκετές φωτογραφίες απο vailtail αλλά δεν διέκρινα τέτοιες καταλήξεις. 

Με κινητό είναι όλες οι φωτογραφίες που έχω αναρτήσει. iPhone6S.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Πολύ λυπάμαι που κατέληξε ο πρώτος Μονομάχος σου και χαίρομαι που πάει καλά ο δεύτερος. Ασχολούμαι χρόνια με αυτό το υπέροχο ψάρι και με τη αναπαραγωγή του οπότε θα ήθελα να αναφερθώ σε οσα ποιο πολλά μπορω απ αυτά που σου συνεβησαν και να μοιραστώ τις γνώσεις μου με όλους, πάνω στο υπέροχο αυτό πλάσμα.

Καταρχάς θα ήθελα να πω ότι ο άνθρωπος που είπε ότι τα ψάρια αυτά είναι ευκολακια είπε ενα μεγαλο ψέμα. Το γεγονός ότι ζεί σε μικρό χώρο και σε συνθηκες νερου οχι πολυ απαιτητικές, δεν το κάνει αυτόματα εύκολο και θα σας πω παρακάτω γιατί.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ: κανένα betta δεν έχει τον ίδιο χαρακτήρα και τις ίδιες προτιμήσεις με το αλλο όπως και ο άνθρωπος. Εκτός από τα χρώματα και τις ουρές ερχετε και ο χαρακτήρας να το κάνει μοναδικό. Συνεπώς έχει προτιμήσεις στο χωρο του, στο φαγητό του, ακομα και στη συντροφιά του εντός ενυδρειου. Κάποια είναι πολύ επιλεκτικά και αρνούνται να φάνε οτιδήποτε και αλλά τρώνε τα πάντα. Επίσης ένα λάθος που κάνουμε όταν φέρουμε σπίτι ένα μονομαχο είναι να προσπαθούμε να το ταΐσουμε αμέσως. Τα ψάρια αυτά θέλουν χρόνο να προσαρμοστούν στο καινούργιο περιβάλλον και κάποια θέλουν περισσότερο. Είναι στρεσαρισμενα, φοβισμένα και επιφυλακτικά..πιο πολύ ενδιαφέρονται εκεινη τη στιγμή να δουν μήπως τους βγει κανείς πισώπλατα ? πάρα να φάνε...δεν είναι χρυσόψαρα χωρίς να θέλω να προσβάλω αυτα τα γλυκύτατα ψαρια. Οπότε τάισμα την επόμενη μέρα και αυτο αργά.

ΤΡΟΦΗ: Τα DAPHNIA δεν ειναι και τοσο αγαπητά  στους μονομάχους όσο θέλουν να λέγεται...πχ τα δικά μου που είναι 25 αυτή τη στιγμή ενήλικα...Ούτε που τη κοιτάνε. Σε κατεψυγμένη μορφή προτιμάτε την ARTEMIA που έχει και τα περισσότερα ιχνοστοιχεία απαιτούμενα για τα betta. Τα BLOODWORMS δίνονται ΜΟΝΟ σαν λιχουδιά μια φορά τη βδομάδα αν θελετε, γιατί μόνο κακό κάνουν πάρα καλό. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΎΡΙΑ ΤΡΟΦΗ. Είναι για να σας δώσω να καταλάβετε κάτι σαν γλυκό. Αν τρως για μεσημεριανό,  γλυκό κάθε μέρα τι θα γινει; και θα παχύνεις και θα αρρωστήσεις. Δεν έχει ιχνοστοιχεία πάρα μόνο λιπος. Οι παραγωγοί το χρησιμοποιούν κατά κυριος λόγο γι αυτό, για γρήγορη ανάπτυξη με απώλειες 40% η και παραπάνω, που γι αυτούς δεν είναι σημαντική όταν έχουν να κάνουν με εκατοντάδες γέννες.

 Απο ζωντανές τροφές μια εύκολη λύση που μπορεί ο καθένας να καλλιεργήσει στο σπίτι του ειναι τα MICROWORMS, GRINDAL WORMS, BABY BRINSHRIMP SHRIMP(ΑΡΤΕΜΙΑ) που ειναι πολυ θρεπτικα και δεν υπαρχει περιπτωση να μη τα εξαφανίσουν στη στιγμη.

Από έτοιμες τροφές τα δικά μου προτιμούν τα TETRA BETTA, DAJANA BETTA, TETRA MICRO CRIPS. Γενικά κάθε φορά μπορείτε να παρουσιάζετε μια τροφή μαζί με μια άλλη. Εγώ κάνω μια μίξη από όλες και μεχρι στιγμής δεν έχουν αρνηθεί τίποτα. Οσο για τον ΑΡΑΚΑ άλλο ένα γιατροσόφι που δεν ισχύει στους μονομάχους. Συν του ότι δεν μπορεί να το χωνέψει αν το φάει. Οπότε Όχι στον αρακά. ΠΡΟΣΟΧΉ επειδή γενικά είναι λαίμαργα μη παρα ταΐζετε διότι είναι ο κύριος λόγος αρρώστιας και θνησιμότητας. Προτείνεται δύο φορές τη μέρα πρωί και αργά το απόγευμα.

ΑΡΡΏΣΤΙΕΣ: ΠΑΝΤΑ ΑΦΑΙΡΟΎΜΕ ΤΟ ΨΑΡΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!! Θεραπεία κάνουμε στα Betta πάντα σε περιορισμένο δοχείο ώστε το στρεσαρισμα να είναι και λιγότερο. Χωρίς διακοσμισεις χωρις υποστωμα για ευκολες αλλαγες νερου. Κάποια στρεσαρονται περισσότερα απ'τα αλλά. Λόγο φύσης, επιθετικό, ειναι πάντα στη τσίτα οπότε, κάτι να μη του/ της αρέσει μπορεί να το αρρωστήσει περισσότερο. Το δοχείο μας μπορεί να είναι 2 εως 5 λιτρα.

Σαπισμα ουρας και σκίσιμο. Αυτό που έχει λειτουργήσει για μένα είναι 10 μέρες στο δοχείο απομόνωσης με αλάτι (εγώ χρησιμοποιώ το απλό θαλασσινό αλάτι),ένα κουταλάκι γλυκού στο 1,5 λίτρο νερό διαλυμένο και 1 INDIAN ALMOND LEAF( πλατάνου δεν εχω δοκιμάσει οπότε δεν φέρω γνωμη), με 100%  αλλαγή νερού κάθε μέρα και ανεβασμενη θερμοκρασια απο τη κανονικη 28/29 βαθμους. Και μη ξεχνάτε το αντιχλωριακο. Καλο ειναι να εχετε ετοιμο νερο φτιαγμενο. Η διαφορά φαίνετε άμεσα και δίνει και χρόνο στο ψάρι, αν καινούργιο, να προσαρμοστεί με το καινούργιο πρόσωπο που το περιτριγυρίζει. Επίσης καλή διατροφή, κατεψυγμένη η ζωντανή. Αν το σαπισμα ειναι πολυ αφήστε περισσότερες μέρες. Στο ενυδρείο καλό είναι να προσέθετε αλάτι αλλά προσοχη μη το παρακάνετε γιατί κάποια φυτά δεν το αντέχουν όπως επίσης και κάποια σαλιγκάρια...με μέτρο...άλλος ένας λόγος που απομονώνουμε το ψάρι. Τα betta γενικά ανέχονται αρκετα το αλλατι.

DROPSY ή PINCONING & BOLTING. Προκαλείτε συνήθως από υπερφαγια και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μη αναστρέψιμη μορφής αν δε διαγνωστεί εγκαίρως, διοτι το φουσκωμα ειναι διόγκωση των εντερων και του συκωτιού μεχρι που διαλύονται και επέρχεται ο θανατος. Ξανα χρησιμοποιούμε την παραπάνω μέθοδο σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγη( για μένα έχει λειτουργήσει το  SEACHEM  KANAPLEX ) Για όσους έχουν πιο πολύ εμπειρία με ψάρια θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν και EPSOM SALT με μεγάλη προσοχή, κάνοντας μπάνιο σε αυτό το διάλυμα το ψάρι. Θέλει ακριβή χρήση αλλιώς μπορεί και να σκοτώσεις το ψάρι αντί να το βοηθήσεις. Κάνουμε εδώ νηστεία τουλάχιστον 3 μέρες.

ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΟΥΡΕΣ: όπως ξέρουμε έχουν ένα όργανο που τους επιτρέπει να αναπνέουν απευθείας από τον αέρα. Τα Betta περνούν το περισσότερο χρόνο τους στη επιφάνεια γι αυτο το λόγο δεν χρειάζονται οξυγόνωση νερού. Τα Veil tail όπως και τα περισσότερα με μεγάλη ούρα, λόγο βάρους ουράς δυσκολεύονται στην κολύμβηση οπότε όσο πιο ψηλό είναι το ενυδρείο προς την επιφάνεια τόσο πιο δύσκολα κολυμπούν προς αυτη, γιατι κουραζονται και όσο πιο ενήλικο τοσο χειρότερα. Και δυστυχώς τα περισσότερα που είναι διαθέσιμα στα πετ σοπ έχουν ήδη ξεπεράσει το 1ο χρόνο ζωής τους.

Κάτι που παρατήρησα στο 1ο ενυδρείο σου ήταν κάποια  μυτερα κλαδάκια, ισως σε αυτα έβρισκε η ουρα. Κατά τ αλλά όλα φαίνονταν αρκετά καλά μια και τρελαίνονται για φυτεμένο περιβάλλον που είναι κοντά στο φυσικό τους.

ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΣ: Αν εχει κανεις καποια ιδεα ή έχει δει που ζει κανονικά ο Μονομάχος δεν θα έλεγε πως ο κύκλος δεν έχει και τόσο μεγαλη σημασία οση της δίνουμε. Ζει σε αναβαθα βαλτονερα. Θα μου πεις εκει εχει βακτιρια που κάνουν κύκλο...τότε ας σκεφτούμε που και πως ζούνε μέχρι να έρθουν στα χέρια μας.... για πιο κύκλο μιλαμε . Σημασία έχει η θερμοκρασία να ειναι σταθερή, να υπάρχει για μερικές μέρες ηρεμία και αλάτι που βασικά διαλύει οτι παράσιτο μπορεί να κουβαλάει και που  αναζωογονεί στο ψάρι. Εξάλλου μπορεί να ζήσει σε ενυδρείο και χωρίς φίλτρο αρα και χωρίς κύκλο με βακτήρια, αρκεί να γίνονται αλλαγές νερού ανά 3ς μέρες.

Τροφή την επόμενη και αν και τότε δεν δούμε διαφορά σημαίνει ότι ήταν ήδη άρρωστο και θέλει και φαρμακευτική αγωγή.

Για μενα πάντα λειτουργει όταν παραλάβω καινούργιο Μονομάχο, μια βδομάδα προληπτική αγωγή με, αλάτι, ινδικό φύλλο και PARAGUARD, σε δοχείο μικρό, 5 λιτρων, πριν το βάλω στο μόνιμο σπίτι τους. 

Αυτά...ελπίζω να μη σας ζαλισα...ότι άλλο ευχαρίστως να απαντησω???

 

Έγινε επεξεργασία - maria andrianakis
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό σχόλιο!!!!!

Θα το ήθελα πιο κεντρικά , να φαίνεται .

Για το αλάτι είχα πετύχει συζήτηση με εκτροφέα σε ένα βίντεο στο youtube .

Του την λέγανε για το πως κρατάνε τα ψάρια σε μερικα λίτρα κουτιά.

Και απάντησε απο οσα κατάλαβα "αφήστε να ξερω τι πραγματικά χρειάζονται " στην πορεία της συζήτησης αναφερθηκε απο αυτον το blackwater και το αλάτι.

Πράγμα που μου εκανε εντύπωση αλλα δε τολμώ να το εφαρμόσω στο 20λιτρο μου .

Οταν είχε πάθει κατι στο παρελθόν ο δικος μου ο petσοπας που πηγαίνω αφου με εβαλε να κανω μετρήσεις μου ειπε για το αλάτι και γενικά να βάζω , δε κατάλαβα τίποτα φοβήθηκα με τις αναλογίες , φοβηθηκα για το κερατοφυλλο και το crew καθαρισμου (σαλιγκαρακια) του το ειπα οποτε μου εδωσε esha 2000 και έγινε καλά. Άσχετο, το φαρμακο , το ανέφερα για χάρη της ιστορίας .

 

Έγινε επεξεργασία - george rapp
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

Καταπληκτικό σχόλιο!!!!!

Θα το ήθελα πιο κεντρικά , να φαίνεται .

Για το αλάτι είχα πετύχει συζήτηση με εκτροφέα σε ένα βίντεο στο youtube .

Του την λέγανε για το πως κρατάνε τα ψάρια σε μερικα λίτρα κουτιά.

Και απάντησε απο οσα κατάλαβα "αφήστε να ξερω τι πραγματικά χρειάζονται " στην πορεία της συζήτησης αναφερθηκε απο αυτον το blackwater και το αλάτι.

Πράγμα που μου εκανε εντύπωση αλλα δε τολμώ να το εφαρμόσω στο 20λιτρο μου .

Οταν είχε πάθει κατι στο παρελθόν ο δικος μου ο petσοπας που πηγαίνω αφου με εβαλε να κανω μετρήσεις μου ειπε για το αλάτι και γενικά να βάζω , δε κατάλαβα τίποτα φοβήθηκα με τις αναλογίες , φοβηθηκα για το κερατοφυλλο και το crew καθαρισμου (σαλιγκαρακια) του το ειπα οποτε μου εδωσε esha 2000 και έγινε καλά. Άσχετο, το φαρμακο , το ανέφερα για χάρη της ιστορίας .

 

Πράγματι ο εκτροφέας ξέρει πολύ καλά τι λέει. Στη φύση ο Μονομάχος ζει σε μικρές κολύμπες από λασπόνερα η ριζωνες και όχι σε τεράστιες εκτάσεις καθαρού και διαυγή νερού οπως νομιζουν οι περισσότεροι και είναι λανθασμένη η υστερία που μας πιάνει, ότι πρέπει να μπει σε τεράστιο  χώρο..δες πόσο αντέχει στο κυπελάκι, που αρρωσταίνει μόνο από κακή συντήρηση του πετ σου. Τα ψάρια μου έρχονται από Ταϊλάνδη και Ινδονησία σε 5 μέρες και δεν έχω ακόμα χάσει ούτε ένα στη διαδρομή, διότι ο εκτροφέας έχει πράξη σωστά στη πορεία του ψαριού, και έχω χάσει αρκετά από πετ σοπ που δεν ξέρουν τι τους γίνετε δυστυχώς. Τωρα αν εμείς θέλουμε και καλά κάνουμε, να τον βάλουμε σε μεγάλο ενυδρείο για να το βλέπουμε γκραντε...έχει να κάνει με μας  Όχι με το ψάρι. Ένα 20λιτρο είναι υπέρ αρκετό για ένα αρσενικό. Τώρα όσο αναφορά τα θηλυκά και εφόσον θέλουμε πολλά μαζί, Ναι ένα μεγαλύτερο το προτιμούμε έτσι κι αλλιώς σαν να βάζαμε κάποιο άλλο είδος. Εγώ, έχω ένα 120αρι για τα 12 θηλυκά μου και αλλά 10 περίπου αλλού είδους. 

Όσον αναφορά τα μικρά μπουκάλια, το αρσενικό για να αναπτύξει τα πτερύγια του πρέπει να απομονωθεί σε μικρότερο όγκο νερού. Διότι έτσι γίνετε και στο φυσικό του περιβάλλον.

Το αλατι εχει την ιδιοτητα να σκοτώνει μικροβια/ βακτήρια  και κλείνει πληγές στα ψάρια. Με μέτρο, σωστή αναλογία δε βλάπτει τα φυτά σου. Χρονια το χρησιμοποιώ ακόμα και στη λίμνη με τα κοι μου και τα χρυσόψαρα χωρίς προβλήματα.

Αν θέλετε μπορώ να αναπτύξω το θέμα με τα Betta αρκεί να μου πείτε που να το ποστάρω ?

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...