Jump to content

Θολό νερό κατά την πρώτη αλλαγή


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέο μέλος στο site, αρχάριος περί ενυδρείων και θα ήθελα την βοήθεια σας! Αφού κατέληξα να έχω ένα χρυσόψαρο (δώρο της γιαγιάς στον εγγονό) σε μικρή γυάλα, είπα να του πάρω ενυδρείο καθώς λυπόμουν να το βλέπω εκεί μέσα κάθε μέρα και φαντάστηκα ότι θα μεγαλώσει την διάρκεια ζωής του και ίσως και το μπόι του. Η αλήθεια βασικά είναι ότι το μικρούλι είναι πολύ χαριτωμένο και τσαχπινιαρικο και το αγαπάμε παρά πολύ.

Πριν 15 μέρες λοιπόν του πήρα ένα ενυδρείο 60lt με φωτισμό και φίλτρο , του πήρα 2-3 φυτάκια, χαλικάκι και μια πετρούλα και τα κατάλληλα υγρά για το χλώριο και τα βακτήρια και αφού έμαθα τα πρώτα βασικά πράγματα για το στήσιμο του ενυδρείου… ξεκίνησα τη διαδικασία της αλλαγής.

Αρχικά, αφού για λίγη ώρα το νερό ήταν θολό, με το φίλτρο (λογικά ) άρχισε να καθαρίζει και η εικόνα του έδειχνε πεντακάθαρη. Δεν το τάισα και δεν του άνοιξα το φώς για μια ήμερα. Για τις επόμενες 15 μέρες του έριχνα μόνο φαί (φυλλαράκια)  και η αλήθεια είναι ότι μάλλον το παράκανα γιατί αύξησα την ποσότητα μιας και το μικρούλι τα κατασπάραζε σε μισό λεπτό. Έτσι ενώ στην αρχή του έδινα 6-7 μικρούς κόκκους μετά του έδινα 10-12 φυλλαράκια για να μένουν πιο πολύ στην επιφάνεια και να μην πέφτουν και τα χάνει στο χαλίκι.

Ποιο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω? Ότι μετά από την πρώτη αλλαγή του νερού μόνο, κατά 1/3 (20lt) στις 15 μέρες το νερό έχει λιγάκι θολώσει σε σχέση με τις πρώτες μέρες. Έχουν περάσει 3 μέρες από την Κυριακή που έγινε η αλλαγή και το πρόβλημα παραμένει, αν και έχει καθαρίσει λιγάκι αλλά όχι όπως ήταν στις αρχές.

Τα ερωτήματα είναι πολλά αλλά το βασικό για αρχή είναι το εξής: Κινδυνεύει το ψαράκι μας και τι μπορώ να κάνω για να ξαναφέρω το ενυδρείο στην πρότερα κατάσταση? Χρειάζεται να αλλάξω πάλι το νερό (π.χ κατά 50% ) ή να το ξαναστήσω από την αρχή, όπως μου είπανε? και αν ναι το μικρούλι που θα το πάω? πίσω στη γυάλα?

Υποψιάζομαι ότι αυτό που έκανα λάθος είναι ότι το παράκανα αρχικά στα βακτήρια κατά την αλλαγή (μιας και το κουτι έλεγε ότι παραπάνω δοσολογία δεν πειράζει) και γενικότερα στο φαγητό αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.

IMG_20200210_182520.jpg

IMG_20200226_052402.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Πολλά μπράβο που μπήκες στη διαδικασία να φτιάξεις αυτό που πρέπει για το ψαράκι σου.

Πάμε τώρα για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

Αν η θολούρα προέρχεται από τα βακτήρια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο?

Να φανταστώ ότι δεν έχεις μετρήσει το νερό σου για αμμωνία και νιτρώδη?:)

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα.

 

το φίλτρο έχει άνθρακα και σφουγγαρακι . τώρα πάω να πάρω τεστ.  για αρχή φτανει για αμμωνια νιτρώδη και νιτρικά? τα στικς κάνουν δουλεια η οπωσδήποτε υγρά?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΚΟΣ έγραψε:

καλώς σας βρήκα.

 

το φίλτρο έχει άνθρακα και σφουγγαρακι . τώρα πάω να πάρω τεστ.  για αρχή φτανει για αμμωνια νιτρώδη και νιτρικά? τα στικς κάνουν δουλεια η οπωσδήποτε υγρά?

Στο φίλτρο σου δεν υπάρχει το κατάλληλο υλικό αποικισμού βακτηρίων.

Το σφουγγάρι το κόβεις και αφήνεις μέσα ένα πολύ μικρό κομμάτι.

Τον άνθρακα τον αντικαθιστάς με sera siporax.

Τα stick δεν είναι αξιόπιστα, άρα πρέπει να πας αναγκαστικά σε υγρά τεστ. Αν τα έχεις όμως μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις "ενδεικτικά"

Ε κει που αγόρασες το ενυδρείο δεν μπορούν να σου κάνουν τεστ αμμωνίας και νιτρωδών?

Το φαΐ που δίνεις να το κρατάς με τα δάκτυλά σου λίγο μέσα στο νερό να μουλιάζει και να βυθίζεται άμεσα.

Δεν πρέπει το χρυσόψαρο να τρέφεται από την επιφάνεια γιατί καταπίνει και αέρα που μπορεί να του δημιουργήσει πρόβλημα με την νηκτική κύστη.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φτανουν

Εγω στην θεση σου θαπαιρνα τα πιο φτηνα τεστ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σωτήρη.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Οι μετρήσεις έδειξαν <0,05 ΝΗ4 και προς το 0,05 Ν02, δλδ οριακά έχουμε ξεφύγει στα νιτρώδη. Το φίλτρο σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι για 380l/h (δλδ 6 φορες το ενυδρείο) και για ενυδρεία 50-110lt. το sera siporax το αγοράζω χυμα και το βάζω στο κουτάκι του άνθρακα ή βγαίνουν ειδικα κουτακια για κάθε τύπο φιλτρου? (δεν ξερω αν μπορώ να πω και τι φιλτρο έχω.)

οπότε τι προτείνεται να κάνω για την περίπτωση μου?

Link to comment
Share on other sites

Βρες mini siporax για το φιλτράκι σου.

Τα υπόλοιπα το βραδάκι γιατί είμαι στη δουλειά.:)

Link to comment
Share on other sites

ok , το πήρα. είναι αυτά τα μικρά που είναι σα χαπακια, σωστά? οποτε εχεις λιγο χρονο, γράψε μου βήμα βήμα τι πρέπει να κάνω για να το βάλω σωστά στο φιλτρο ( hailea hl-bt400). π.χ μου είπες να κόψω το σφουγγαρακι του και να αφήσω ε6να μικρό κομμάτι. αυτό από το υφιστάμενο σφουγγάρι? η βαζω νέο σφουγγάρι?. το βιολογικό υλικό το βάζω χύμα για καταλάβει και χώρο απο το σφουγγάρι που αφαιρεσα και να είναι πιο πολύ ή το βάζω στο πλαστικό κουτί του άνθρακα? άνθρακα αφήνω καθόλου ή τον πετάω τελείως? νερό αλλάζω και πόσο? το siporax το βαζω απευθειας ή θελει καποια προετοιμασια με το νερο του ενυδρειου? αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις λίγο από το υφιστάμενο σφουγγάρι, και γεμίζεις το υπόλοιπο φίλτρο με το βιολογικό υλικό.

Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο αυτή τη στιγμή μέσα.

Έχεις το σφουγγαρι για μηχανικό καθαρισμό, και το siporax για το βιολογικό.

Τον άνθρακα τον στεγνώνεις, και τον αποθηκεύεις. Ίσως τον χρειαστείς στο μέλλον.

Από αλλαγές νερού θά έκανα για καμια δεκαριά μέρες 30% μέρα παρα μέρα μιας και δεν έχεις τεστάκια για να ελέγχεις τις τιμές του νερού.

Από τάισμα λίγο και με τον τρόπο που σου έγραψα παραπάνω.

Δώσε μεγάλη σημασία στον τρόπο ταίσματος.

Αυτά τα ολίγα. :)

Link to comment
Share on other sites

το τάισμα έχω ξεκινήσει να το κάνω όπως μου είπες και δίνω 2 φυλλαράκια το πρωί και 2 το βραδυ. το φιλτρακι που θα αφησω να το ξεπλύνω στο νερό του ενυδρείου που θα βγάλω? χθες πηρα υγρα τεστ για αμμωνια και νιτρωδη, οποτε μπορω να κανω ελεγχους. να κανω μια μεγαλη αλλαγη του 50% με σκούπα βυθού για να το καθαρίσω και λίγο? μετά βάζω κανονικά αντιχλωριο και μετά από μια ώρα βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες στα δοχεία? δλδ 15ml για 30lt και 1ml βακτηρια? ή να βαλω σκετο νερο?

Link to comment
Share on other sites

σορρυ  το σφουγγαρακι εννοουσα παραπανω να ξεπλυνω...

Έγινε επεξεργασία - ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΚΟΣ έγραψε:

το τάισμα έχω ξεκινήσει να το κάνω όπως μου είπες και δίνω 2 φυλλαράκια το πρωί και 2 το βραδυ. το φιλτρακι που θα αφησω να το ξεπλύνω στο νερό του ενυδρείου που θα βγάλω? χθες πηρα υγρα τεστ για αμμωνια και νιτρωδη, οποτε μπορω να κανω ελεγχους. να κανω μια μεγαλη αλλαγη του 50% με σκούπα βυθού για να το καθαρίσω και λίγο? μετά βάζω κανονικά αντιχλωριο και μετά από μια ώρα βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες στα δοχεία? δλδ 15ml για 30lt και 1ml βακτηρια? ή να βαλω σκετο νερο?

Τα βακτήρια αφού τα έχεις να τα βάζεις.

Αλλαγή νερού κάνε 30%.

Αν κάνεις μέτρηση και δεις αύξηση στις τιμες τότε πάμε για μεγαλύτερη.

Μη σηκώσεις αντάρα στο βυθό κάνοντας σκούπα κλπ.

Αντιχλώριο και βακτήρια συμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΚΟΣ έγραψε:

σορρυ  το σφουγγαρακι εννοουσα παραπανω να ξεπλυνω...

Ξέπλυνετο με νερό ενυδρείου.

Τώρα στην αρχή, και οι λίγες αποικίες βακτηρίων που βρίσκονται στο σφουγγάρι είναι πολύτιμες.

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλεις εδώ είμαστε.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...