Jump to content

Αλλαγή λαμπας...


GiwrgosMaria22

Recommended Posts

Θέλω να αλλάξω την λάμπα του ενυδρείου μου γιατί μου κάνει "νερά" τις τελευταίες μέρες,είναι η fsl T8/765 10W δεν θέλω να βάλω ίδια,έλεγα κάτι σε led δεν ξέρω αν μπαινει(το ενυδρείο είναι 32 λίτρα χονδρικά και από φυτά έχει μέσα ανουμπια και java moss)... γνώμες??

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το ενυδρείο?Μάρκα/Μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2020 at 10:01 ΜΜ, το μέλος GiwrgosMaria22 έγραψε:

Παιδιά κανείς καμιά γνώμη?

Βγαλε την παλια λαμπα και δειξε σ΄ενα καταστημα, που πουλαει ηλεκτρ. υλικα και λαμπες. Απλα πες, οτι θελεις μια led να ταιριάζει.

 

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει ούτε led λάμπα σε τέτοιο μέγεθος ούτε και τ8 έχουν καταργηθεί μου είπε?...ξέρεις αν υπάρχει κάποιο "εξαρτημα" για να μπαίνει πιο μεγάλη λάμπα έστω και λίγο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος GiwrgosMaria22 έγραψε:

Το έκανα και η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει ούτε led λάμπα σε τέτοιο μέγεθος ούτε και τ8 έχουν καταργηθεί μου είπε?...ξέρεις αν υπάρχει κάποιο "εξαρτημα" για να μπαίνει πιο μεγάλη λάμπα έστω και λίγο?

Δεν γινεται σ΄αυτο που εχεις ..... δεν θα ταιριαξει τιποτα μαλλον.

Υπαρχει πολυ ευκολη λυση- πχ Aquael Decolight Leddy Tube Natural Daylight 6W -απλα το προσαρμοζεις στο καπακι. Ειναι ΙΡ68 - αδιαβροχο. Για ευκολα φυτα φτανει.

Αν θελεις, μπορεις να βγαλεις το καπακι του ενυδρειου και να χρησιμοποιεις απλο φωτιστικο γραφειουαπο πανω.

Τι φυτα εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι να βγει δεν παίζει γιατί έχω 2 μικρά και που τα χάνεις που τα βρίσκεις πάνω από το ενυδρείο είναι...ανουμπια και java moss

Link to comment
Share on other sites

 

:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/c/3692/lampes-fthoriou/f/999935/T8.html?from=catspan&keyphrase=10w&o=t8+10w

Άκυρο το πρώτο λινκ που σου έστειλα. Φαντάζομαι η λάμπα είναι 35εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε,πήρα μια να την δοκιμάσω και αν ταιριάζει σίγουρα θα πάρω κ άλλες να εχω....όσον αφορά τι λάμπα σύμφωνα με το ίντερνετ που έψαξα είναι 33 εκατοστά εγώ όμως την μέτρησα 30 πως το έκανα αυτό δεν ξέρω ? στην τελική θα την στριμωξω ?

Link to comment
Share on other sites

Νασε καλα.

Απο λαμπα σε λαμπα υπαρχουν μικροδιαφορες μερικες φορες. Δεν πειραζει αρκει να μετακινησης λιγο τα ακροφυσια για να μπορει να κουμπωνει η λαμπα.

Να Προτιμας τις 865 απο τις 765 γιατι εχουν καλυτερο φασμα και αποδοση.

Την καλημερα μου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...