Jump to content

Mosquitofish σε ενυδρείο


Recommended Posts

Γεια σας και απο εμένα! Νουμπακι στο χομπι κι εγω, ελεγα πριν δυο βδομαδες οτι θα ηθελα ενα ψαρι, ε τι το ειπα, βρηκε ο πατερας μου 6 ψαρακια στο νερο των αλογων μας (ηταν 7 μαλλον αλλα παιζει καποιο να το καταπιε η φοραδα μαζι με πολλα λιτρα νερο ?). Τα μαζεψε λοιπον και μου τα εφερε σπιτι. Μετα απο ερευνα, φαινεται οτι ειναι mosquitofish ή κουνουποψαρα φανταζομαι θα τα λεμε εδω, και δεν ειμαστε σιγουροι πώς κατεληξαν σε αυτα τα νερα (δεν εχουμε ποταμια κλπ κοντα, μονο κατι τσιμεντενιες ανοιχτες δεξαμενες με βροχινο νερο και καμια απολυτως συντηρηση).

Τωρα, το θεμα ειναι πώς τα κραταω ζωντανα. Προς το παρον τα εχουμε σε γυαλινα δοχεια απο αυτα που βαζιυν μερικα ζαχαροπλαστεια τις τουρτες προφιτερολ, που προφανως ειναι πολυ πολυ μικρα για ψαρια, ειδικα 6 μαζι. 2 λιτρα χωρητικοτητα εχουν τα καημενα. Επειδη μιλαμε για αρκετα μικρα ψαρια που ειναι σαν τα guppy ουσιαστικα, σκεφτομουν ενα ενυδρειο γυρω στα 12-15lt και εξωτερικο φιλτρο μαλλον, για να μην τρωει χωρο. Αυτο βρηκα που μου αρεσε https://www.skroutz.gr/s/17753418/HS-Aqua-Full-Glass-0029520-Διάφανο.html. Ειναι αρκετα ομως αυτα? Θελω κατι οικονομικο προφανως γιατι δεν ημουν προετοιμασμενη για ψαρια και δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν καλη ιδεα να τα πεταξω παλι σε καποια δεξαμενη ή λουτσα, αφου δεν ειμαι σιγουρη απο πού προηλθαν. Ουτε να τα δωσω στα άλογά μου για σουσι θα ηθελα ? Αρχιζω απο το μηδεν οποτε θα εκτιμουσα καθε βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξεκινας απο την αρχη υπαρχει αυτο το ωραιο θεμα 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εδω ειναι πληροφοριες για το κουνουποψαρο https://aquariumtidings.com/mosquitofish/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Και εδω ειναι πληροφοριες για το κουνουποψαρο https://aquariumtidings.com/mosquitofish/

Το εχω διαβασει και αυτο και τα περισσοτερα εισαγωγικα που βρηκα εδω. Ειδικα για το φιλτρο ομως θα προτιμουσα συγκεκριμενες μαρκες ή μοντελα, κατι δοκιμασμενο, για να ξερω οτι δεν πεταω τα λεφτα μου ή απο τα ενυδρεια που ερχονται με φιλτρο, ποιο να μη σκεφτω καν να αγορασω ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολυ ανθεκτικο ψαρι καθως αντεχει μεχρι και τους 35 που για αλλα ψαρια ειναι :jawdrop::welcome:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε πως δε θα καταφερω να τα σκοτωσω ? ειναι και αρκετα επιθετικα θα ελεγα, ηδη εχουν αρχισει να τσιμπανε το ενα τα πτερυγια του αλλου και δυστυχως φαινεται πως εχω 4 αρσενικα, 1 θηλυκο και 1 που ειναι πολυ μικρο ακομη για να ειμαι σιγουρη

Link to comment
Share on other sites

Συνηθος τα ειδη της οικογενειας των γκαμπυ το συνηθυσουν αυτο το κειμενο https://aquariumtidings.com/mosquitofish/ εγραφε πως θελουν 10 γαλονια ενυδρειο καθως τα 4 λιτρα ειναι 1 γαλονι 10×4=40 λιτρα για ενα χαρεμι 1 αρσενικο 3 θυλικα προκειμενου να κρατησουν και μικρα περιμενουμε φοτο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρεία και εδω οικονομικα , το 28αρι ας πουμε , να μην ειναι τσιμα τσιμα.

https://www.pet4u.gr/straight-glass-tank.html

. ζωοτόκα διαβάζω ειναι οποτε να έχεις φυτακια μπαμπατσικα τυπου κερατοφυλλο κάποια στιγμή μέσα.

Θερμοστάτη δε θες αφού αντέχουν και στους 10.

Ενα φίλτρο μικρό κρεμαστό καταρράκτη για να μην ειναι μεσα και χάνεις χώρο απο το είδη μικρό ενυδρείο.

Βιολογικό υλικό μεσα στο φίλτρο και αν μπορέσεις να βρεις συνχομπιστα να στο μπολιάσει το ενυδρείο.

Χαλίκι ψιλο σκούρο κατω να πιάσει 3 δάχτυλα .

Και μια λαμπα led , εγω εχω 10watt για 20litro .

Στα λέω κουτουρου γιατι δε ξέρω τεχνικά .

Θα σου στειλω κανενα link σε λιγο .

Μακαρι να σου απαντήσει κανένας πραγματικά γνωστής .

Περίμενε λίγο.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο βιολογικο φιλτρο ενυδρειου εχω αρκετο simporax και λιγο μακαρονι στην ακρη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα μικρα, αν και οταν γεννησει το θηλυκο, σκοπευα να τα χωρισω και για τη γεννα και μεχρι να μεγαλωσουν λιγο να μην τα φανε τα μεγαλα. Απο φυτα σκεφτομουν duckweed γιατι μου φαινεται ευκολο στη συντηρηση αλλα δεν τα εχω ψαξει ακομη πολυ. Ωραιο και το κερατοφυλλο ομως, κατι τετοιο εψαχνα. 

Link to comment
Share on other sites

Α μπραβο, απο ενα παλιο ποστ που διαβαζα για ενα ενυδρειο απο τζαμπο (δυστυχως δεν τα εχουν πια ή δε βρηκα εγω) η βασικη τροποιηση που εκαναν ηταν να κοψουν το μισο σφουγγαρι νομιζω και να βαλουν mini siporax ή σπασμενα κανονικα siporax, οποτε κατι αντιστοιχο ειχα στο νου μου για το φιλτρο. Ελπιζω να μη χρειαζονται αλλες τροποποιησεις στο φιλτρο. Θα κοιταξω μηπως εχουν τα πετ σοπ μας εδω στα Γιαννενα

πριν 4 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Λοιπον απο βιολογικο φιλτρο ενυδρειου εχω αρκετο simporax και λιγο μακαρονι στην ακρη

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος wheresmynugget έγραψε:

κερατοφυλλο ομως, κατι τετοιο εψαχνα. 

Λοιπον επιδη πρεπει να κανω κλαδεμα εχω και κερατοφυλλο στην ακρη εξαλου για αυτο ειναι το φορουμ για να αληλοβοηθιομαστε

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος wheresmynugget έγραψε:

Α μπραβο, απο ενα παλιο ποστ που διαβαζα για ενα ενυδρειο απο τζαμπο (δυστυχως δεν τα εχουν πια ή δε βρηκα εγω) η βασικη τροποιηση που εκαναν ηταν να κοψουν το μισο σφουγγαρι νομιζω και να βαλουν mini siporax ή σπασμενα κανονικα siporax, οποτε κατι αντιστοιχο ειχα στο νου μου για το φιλτρο. Ελπιζω να μη χρειαζονται αλλες τροποποιησεις στο φιλτρο. Θα κοιταξω μηπως εχουν τα πετ σοπ μας εδω στα Γιαννενα

 

Εχω και αδειο ενυδρειο γυρο στα 30 λιτρα στο τελος ολα απο εμενα θα τα παρεις

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Εχω και αδειο ενυδρειο γυρο στα 30 λιτρα στο τελος ολα απο εμενα θα τα παρεις

Χαχαχα πραγματικα, τι ΔΕΝ εχεις τελος παντων ?

Οχι ενταξει για ενυδρειο νομιζω αυτο που εβαλε σε λινκ ο @george rapp ειναι ακριβως αυτο που θελω, απλο, μινιμαλ, καλη τιμη, καλες διαστασεις.

Τωρα για το κερατοφυλλο, δε θα εχει θεμα στην αποστολη? Δεν ειμαι Αθηνα ?

Link to comment
Share on other sites

Ακρηβως δεν ξερω τι να κανω αν το παρεις να το κανω οπως στα καταστηματα 

1περνω φυτο

2το βαζω σε μια γλαστρουλα  με λιγο σφουγκαρι μεσα 

3 Βαζω την γλαστρουλα μεσα σε μια σακουλα με λιγο νερο του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα πως για 6 ψαρακια καλο θα ηταν να πηγαινες σε λιγο παραπανω λιτρα. 40-50 θα ηταν ιδανικα. Σκεψου οτι ειναι ζωοτοκα οποτε η ιχθυοφορτιση σου θα ανεβει χωρις δυσκολια. Κατω απο 20 λιτρα οριακα βαζεις συγκεκριμενα ψαρια και μεμονομενα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος George K έγραψε:

Εγω θα ελεγα πως για 6 ψαρακια καλο θα ηταν να πηγαινες σε λιγο παραπανω λιτρα. 40-50 θα ηταν ιδανικα. Σκεψου οτι ειναι ζωοτοκα οποτε η ιχθυοφορτιση σου θα ανεβει χωρις δυσκολια. Κατω απο 20 λιτρα οριακα βαζεις συγκεκριμενα ψαρια και μεμονομενα. 

Απο αυτα που διαβασα απο ατομα που εχουν mosquitofish, ακολουθουν τον κανονα 2.5 gallons/4 ψαρια, αρα περιπου 10 λιτρα για 4, που σε εμενα παει γυρω στα 15 και εξαρταται απο την τιμη ποσο πανω απο τα 15 μπορω να παω. Μετα την πρωτη γεννα, θα χωρισω το θηλυκο και τα μικρα ωστε να μην εχω νεες γεννες μεχρι να εχουμε απωλειες (λογω ηλικιας ελπιζω). Ξερω πως ειναι θεμα αυτο με τετοια ψαρια, οπως με τα guppy που γεννανε απο 2 εως και 200 μικρα ισως, οποτε δε θα το ρισκαρω να γεμισω το σπιτι παραγεμισμενα ενυδρεια. 

 

πριν 43 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Ακρηβως δεν ξερω τι να κανω αν το παρεις να το κανω οπως στα καταστηματα 

1περνω φυτο

2το βαζω σε μια γλαστρουλα  με λιγο σφουγκαρι μεσα 

3 Βαζω την γλαστρουλα μεσα σε μια σακουλα με λιγο νερο του ενυδρειου

Ας μη σε βαζω σε κοπο, θα παω στα pet shop εδω να δω μηπως βρω και αν οχι ρωτησω παλι ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος wheresmynugget έγραψε:

Απο αυτα που διαβασα απο ατομα που εχουν mosquitofish, ακολουθουν τον κανονα 2.5 gallons/4 ψαρια, αρα περιπου 10 λιτρα για 4, που σε εμενα παει γυρω στα 15 και εξαρταται απο την τιμη ποσο πανω απο τα 15 μπορω να παω. Μετα την πρωτη γεννα, θα χωρισω το θηλυκο και τα μικρα ωστε να μην εχω νεες γεννες μεχρι να εχουμε απωλειες (λογω ηλικιας ελπιζω). Ξερω πως ειναι θεμα αυτο με τετοια ψαρια, οπως με τα guppy που γεννανε απο 2 εως και 200 μικρα ισως, οποτε δε θα το ρισκαρω να γεμισω το σπιτι παραγεμισμενα ενυδρεια. 

 

Ας μη σε βαζω σε κοπο, θα παω στα pet shop εδω να δω μηπως βρω και αν οχι ρωτησω παλι ?

Μπορεις απλα να ανεβεις λιγο σε λιτρα (οσα σου ειπα και πριν) γιατι κυμαινονται σε λιγο υψηλοτερες τιμες. Τα 15λιτρα ειναι ευαισθητα σε αλλαγες των συνθηκων τους. 

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον τα 28 που εγραψε πριν ο φιλος ειναι το καλυτερο που εχω βρει. Κοιταω και για παραπανω βεβαια αλλα πιστευω θα με βολευε περισσοτερο να εχω δυο διαφορετικα ενυδρεια, παρα ενα μεγαλο, αφου θελω και να τα χωρισω. Με τις συνθηκες δε νομιζω πως θα εχω θεμα, ειναι πολυ ανθεκτικα και σε πολυ βρωμικα νερα και σε υψηλες ή χαμηλες θερμοκρασιες, οπως τα βρηκαμε. Βλεποντας και κανοντας τωρα... 

πριν 9 λεπτά, το μέλος George K έγραψε:

Μπορεις απλα να ανεβεις λιγο σε λιτρα (οσα σου ειπα και πριν) γιατι κυμαινονται σε λιγο υψηλοτερες τιμες. Τα 15λιτρα ειναι ευαισθητα σε αλλαγες των συνθηκων τους. 

 

Link to comment
Share on other sites

παρε το 28 και παρε και ενα απο τα πιο μικρα.

ετσι για να παιζεις μπαλα!

επισης δε χρειαζεται κερατοφυλλο ντε και καλα.

ο @George K εχει κατι ωραια στην επιφανια , pistia stratiotes η δε ξερω εγω πως λεγονται που πετανε ριζα κατω , φοβερα φυτα .

επισης μια egeria legeria πως λεγετε ας με διορθωσουν , απλωνει σαν τρελλο.

αναριχητικο ποθος απο πανω , πολυ σουπερ , απλωνει ριζα κατω φευγει ο ποθος απο πανω ,τραβαει νιτρικα , πολυ καλο.

απο λυσεις να φανε και οι κοτες , και ολες πανε τρενο!

αν βρεις μπολι απο ανθρωπο εκει εισαι νο1.

ακομα και απο petshopα μπορεις , ετσι κανενα μικρο μαγαζι κανεναν μερακλη , δεν ειναι τιποτα να βγαλει το βιλογικο το δικο του και να κρατησει το καινουργιο δικο σου που θα σου πουλησει.

απλα πραγματακια , τουμπανο θα βγει .

εαν δε τα φυτα πλακωσουν καργα το 2ρο ενυδρειο θα στηθει μονο του εαν εχεις γεννες.

επισης εαν φοβασαι τοσο τον υπερπληθυσμο μη προστατεψεις τα μικρα , ασε τα να καβατζωθουν στα φυτα , οσα δε μπορεσουν θα φαγωθουν .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε; περιμενουμε φοτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...