Jump to content

Έλλειψη ασβεστίου η μύκητες?


Recommended Posts

Πείτε μου παιδιά άμα γνωρίζεται,είναι έλλειψη ασβεστίου η μύκητες αυτά τα άσπρα σημάδια στο νεροχελωνακι? Λάμπες θερμανσης κ uvb έχουμε,οπότε δε νομίζω να είναι έλλειψη βιταμίνης d.τι λέτε κ εσείς? 

20200227_194953.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δέν βλέπω κάτι κακό. Μπορεί να είναι απο την ανάπτυξη. 

Ας μιλήσουν οι εμπειρότεροι... @corto maltese

Link to comment
Share on other sites

Απο τιις φωτο δεν φαίνεται για μυκητας (χνουδι), τα ασπρα  αν δεν ειναι μαλακό το καβουκι δεν ειναι κατι τρομερο προς το παρων, αλλά...... την d3 την παιρνει η χελωνα απο  την διασπαση του ασβεστιου που λαμβανει απο την κύρια τροφη μαζι με τυχον συμπληρωματα Ca  σε μορφη σκονης, πετρας κλπ σε συναρτηση απο την εκθεση της στην ακτινοβολια uvb. Αρα αμα η τροφη ειναι φτωχη σε βιταμινες π.χ γαριδες μονο, η d3 θα ειναι σε ελλειψη, ναι.

Υ.Γ αν δεν βγαλεις την χελωνιερα να βαλεις ενα μικρο-μεσσαιο ενυδρειο για αρχη, και θα εχει θεματα και δεν θα δεις το πραγματικο ζωο σε συμπεριφορα ( δεινος κολυμβητης κλπ) 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενυδρείο 55×33 με 16 λίτρα νερό.της δίνω πελετ τροφή με σκόνη ασβεστίου και γαρίδες με βιταμίνες,αυγό,μήλο,καρότο,τόνο κονσερβα,κοτόπουλο.Έχω κ το γνωστό Χελωνάκι που λιώνει στο νερό,το κέλυφος δεν είναι μαλακό αλλά ούτε κ σκληρό,ίσως επειδή είναι μωρό ακόμα.Απλα μου είναι δύσκολο να πάρω αυτή τη περίοδο δεύτερο ενυδρείο μεγαλύτερο,αυτό το πήρα πριν ένα μήνα.Χνούδι Όχι δεν είναι αυτό,μήπως είναι έλλειψη ασβεστίου? Γιατί έχει μια βδομάδα που δίνω σκόνη ασβεστίου στη τροφή,μέχρι πριν είχα μόνο το Χελωνάκι που λιώνει.

Έγινε επεξεργασία - Efi Efoula
Link to comment
Share on other sites

και ειχαμε την ιδια κουβεντα και σε προηγουμενο ποστ για τα λιγα λιτρα που την εχεις, τωρα το θυμήθηκα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

και ειχαμε την ιδια κουβεντα και σε προηγουμενο ποστ για τα λιγα λιτρα που την εχεις, τωρα το θυμήθηκα!!

Δηλαδή πόσα λίτρα νερό χρειάζεται να έχει μέσα?το Χελωνάκι Έχει μέγεθος 2ευρου. ρωτάω για να ξέρω να το παραγγείλω όταν μπορέσω.

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Τι έχω διαβάσει αυτό το άρθρο,και με βάσει αυτού το παράγγειλα το ενυδρείο.επομενως για το μέγεθος της και βάση αυτά που γράφει το άρθρο προς το παρών δεν χρειάζεται αλλαγή.εαν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με παρακαλώ,έχω ρίξει πάρα πολλά χρήματα απ'τη στιγμή που ήρθε η χελώνα σπίτι μου κ πραγματικά θέλω το καλύτερο γι'αυτήν.κ φυσικά θα στεναχωρηθω πολύ εάν μου πεθάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...