Jump to content

Άσπρη άλγη σαν σκόνη


SakisBa

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα. Σήμερα παρατήρησα απ' την εσωτερική μεριά του τζαμιού του ενυδρείου μου κάτι σαν θολούρα. Παρατηρώντας προσεκτικά με μεγενθητικο φακό γιατί με γυμνο μάτι δεν το καταλαβαίνεις φαίνεται σαν άσπρη άλγη με τριχουλες που κινούνται με το νερό. Φεύγει πανεύκολα με το δάχτυλο και έχει την υφή γλίτσας... Η φωτογραφία είναι σε ζοομ.

Το ενυδρείο είναι 80 λίτρα με αυτά τα  φυτά που φαίνονται στην φωτογραφία.

Σε ποιες περιπτώσεις εμφανίζεται αυτήν η άλγη;

IMG_20200228_005018.jpg

1582875789680-481155876.jpg

1582875895411925362791.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βακτηρια και μυκητες. Δες, μηπως ταιζεις λιγο παραπανω και αν θελεις, ριξε και βακτηρια(καλυτερα).

Μετα το καθαρισμα του ενυδρειο, βαλε στο φιλτρο ενυδρειακο βαμβακι για 3-4 ωρες να μαζεψει την βρομιά και μετα πεταξε το ( ή πλυνε το).

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μαλλον βακτηρια και μυκητες. Δες, μηπως ταιζεις λιγο παραπανω και αν θελεις, ριξε και βακτηρια(καλυτερα).

Μετα το καθαρισμα του ενυδρειο, βαλε στο φιλτρο ενυδρειακο βαμβακι για 3-4 ωρες να μαζεψει την βρομιά και μετα πεταξε το ( ή πλυνε το).

Σε ευχαριστώ πολύ. Ήμαστε και κοντοχωριανοί..

Μήπως παίζει ρόλο που ριχνο 7 σταγόνες enema cooper ανά 2 ημέρες;

Γιατί μου είχες πει πως μπορεί να έχω έλλειψη φωσφορικών... Βάζω και ανά μήνα ταμπλέτες βυθού σύμφωνα με τις οδηγίες όπως επίσης και flourish 1.5ml την εβδομάδα. Παντός τα φυτά αρχίζουν να παίρνουν τα επάνω τους και έχει εξαφανιστεί η green spot algea...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος SakisBa έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Ήμαστε και κοντοχωριανοί..

Μήπως παίζει ρόλο που ριχνο 7 σταγόνες enema cooper ανά 2 ημέρες;

Γιατί μου είχες πει πως μπορεί να έχω έλλειψη φωσφορικών... Βάζω και ανά μήνα ταμπλέτες βυθού σύμφωνα με τις οδηγίες όπως επίσης και flourish 1.5ml την εβδομάδα. Παντός τα φυτά αρχίζουν να παίρνουν τα επάνω τους και έχει εξαφανιστεί η green spot algea...

Μονο να μην παρακανεις με φωσφορικα.  Flourish  καλυτερα 2 φορες την εβδομαδα απο 1μλ.

Καλιο ριχνεις καθολου;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μονο να μην παρακανεις με φωσφορικα.  Flourish  καλυτερα 2 φορες την εβδομαδα απο 1μλ.

Καλιο ριχνεις καθολου;

Ότι έχει το flourish μέσα... Άμα αρχίσουμε με Κάλια μαγγάνια με σίδερα  και με χαλκούς μετά πρέπει να πάρω και τα τεστ από όλα αυτά για να τα ισοροπίσω μετά θα μου βγει καμία άλγη μετά φάρμακα μετά φώτα μετά μπουκάλα co2 μετά καμία αντίστροφη όσμωση μετά αυτά δεν θα κάνουν στο 80αρι θα πρέπει να πάρω κάνα 500αρι λίτρα και πάει λέγοντας.. Για 100 ευρώ ξεκίνησα ο φτωχός και θα μου βγει κάνα 2000λιαρο.Αστα να παν, θα πάω να ληστεψω καμία τράπεζα να ησυχάσω..???????????????????????????????????✌️✌️✌️✌️????????????

Έγινε επεξεργασία - SakisBa
Link to comment
Share on other sites

Το μυαλο αρχικα παει για μυκητα........ αλλα μαλλον ειναι μαγια απο το μειγμα  DIY Co2.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Το μυαλο αρχικα παει για μυκητα........ αλλα μαλλον ειναι μαγια απο το μειγμα  DIY Co2.

Το καθάρισα με το μαγνητικό και φεύγει πανεύκολα. Θα το παρακολουθήσω.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Το μυαλο αρχικα παει για μυκητα........ αλλα μαλλον ειναι μαγια απο το μειγμα  DIY Co2.

Πολυ πολυ πιθανο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος SakisBa έγραψε:

Ότι έχει το flourish μέσα... Άμα αρχίσουμε με Κάλια μαγγάνια με σίδερα  και με χαλκούς μετά πρέπει να πάρω και τα τεστ από όλα αυτά για να τα ισοροπίσω μετά θα μου βγει καμία άλγη μετά φάρμακα μετά φώτα μετά μπουκάλα co2 μετά καμία αντίστροφη όσμωση μετά αυτά δεν θα κάνουν στο 80αρι θα πρέπει να πάρω κάνα 500αρι λίτρα και πάει λέγοντας.. Για 100 ευρώ ξεκίνησα ο φτωχός και θα μου βγει κάνα 2000λιαρο.Αστα να παν, θα πάω να ληστεψω καμία τράπεζα να ησυχάσω..???????????????????????????????????✌️✌️✌️✌️????????????

Το καλιο δεν προκαλει την αναπτυξη της αλγης :), τα μικρο (μαγγάνια με σίδερα  και χαλκούς ) περιεχει το flourish :D

Link to comment
Share on other sites

Η μαγιά ουσιατικα μυκητας ειναι οποτε δεν λέμε κάτι διαφορετικό.....:) 

Όταν φτιάχνεις το μείγμα άφησε ένα κενό μέσα στο μπουκάλι γιατί φουσκώνει και αν φτάσει στο σωληνάκι που φεύγει το διοξείδιο προς το ενυδρειο τότε έχεις το αποτέλεσμα αυτό. Με τα λιπάσματα καλο ειναι να προμηθευεσαι απο τα μαγαζιά κηπευτικών και φαρμακευτικές αποθήκες για να μην τα πληρώνεις χρυσά.

Ψαξτω λιγο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Η μαγιά ουσιατικα μυκητας ειναι οποτε δεν λέμε κάτι διαφορετικό.....:)

Εννοειτε, οτι το ξερω :hehe: Αλλα σκεφτομουν απο που τοση ασπριλα;;;;!!! :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.. Άφησα αρκετό κενό στο μπουκάλι... Αν και πιστεύω θα πάω σε μπουκαλά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μετά όταν αδειάσει η μπουκαλα που την γεμίζω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SakisBa έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.. Άφησα αρκετό κενό στο μπουκάλι... Αν και πιστεύω θα πάω σε μπουκαλά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μετά όταν αδειάσει η μπουκαλα που την γεμίζω;

Στα πυροσβεστικά είδη. Από ότι βλέπω είσαι και εσύ επαρχία. Εγώ την είχα αγοράσει από εδω

Οσο για το μπουκάλι με την μαγιά μπορείς να το βάλεις μέσα σε ένα κουβά με νερό και έναν θερμαντηρα για να έχεις ποιο σταθερή θερμοκρασία και κάπως ποιο σταθερή πίεση. Όταν φτιάχνεις το μείγμα προτίμησε να βάλεις λίγη μαγιά. Μπορεί αρχικά να αργή να πάρει μπρος το σύστημα αλλά στο τέλος θα έχεις μια ποιο ομαλή λειτουργια και ποσότητα διοξειδιου γιατι τωρα βαζεις πολυ και σε κάποια φάση έχεις πολύ διοξείδιο αλλά μετά σου τελιωνει γρηγορα στο πέρας του χρόνου. Όταν βλέπεις πως είναι στα τελευταία του ανακινησε προσεχτικα το μπουκάλι προσεχωντας να μην σου φύγει μείγμα στο ενυδρείο και θα σου δώσει λίγο χρόνο παραπάνω διοξειδιου.

Την καλημέρα μου!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Στα πυροσβεστικά είδη. Από ότι βλέπω είσαι και εσύ επαρχία. Εγώ την είχα αγοράσει από εδω

Οσο για το μπουκάλι με την μαγιά μπορείς να το βάλεις μέσα σε ένα κουβά με νερό και έναν θερμαντηρα για να έχεις ποιο σταθερή θερμοκρασία και κάπως ποιο σταθερή πίεση. Όταν φτιάχνεις το μείγμα προτίμησε να βάλεις λίγη μαγιά. Μπορεί αρχικά να αργή να πάρει μπρος το σύστημα αλλά στο τέλος θα έχεις μια ποιο ομαλή λειτουργια και ποσότητα διοξειδιου γιατι τωρα βαζεις πολυ και σε κάποια φάση έχεις πολύ διοξείδιο αλλά μετά σου τελιωνει γρηγορα στο πέρας του χρόνου. Όταν βλέπεις πως είναι στα τελευταία του ανακινησε προσεχτικα το μπουκάλι προσεχωντας να μην σου φύγει μείγμα στο ενυδρείο και θα σου δώσει λίγο χρόνο παραπάνω διοξειδιου.

Την καλημέρα μου!!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.. Το έχω ήδη μέσα σε κουβαδάκι με νερό μαζί με τον θερμοστάτη και θερμόμετρο στους 28°C... Ναι ναι θα πάω σε σετάκι CO2 μαζί με τα ντροπή τεστ διαχητιρα κτλ..

Γρεβενά δεν υπάρχει κάποιος που να αναγωμωνει.. Τώρα δεν ξέρω Κοζάνη εάν είναι κανένας.. Πόσο καιρό κρατάει μια φιάλη;

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που είμαι Βολο Αθηνα την στέλνουν για αναγωμοση με 15 ευρώ από κατάστημα πυροσβεστικων. Αν δεν γίνεται αλογιστη χρηση κραταει μεχρι και έξι μήνες. Αλλωστε με ευκολα φυτα δεν θέλουμε τρελο διοξειδιο, εαν ομως πας φουλ φως λιπάσματα και ιδιαίτερα φυτά εκεί μειώνεται στο μισο ο χρόνος μιλώντας για 2 κιλη μπουκαλα. Εγω ανεβοκατεβαινω Αθηνα τα γιορτηνα δεκαπενθημερα οποτε παω στην πηγή και με τα μισά λεφτά σχεδόν ξαναγεμιζω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SakisBa έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.. Το έχω ήδη μέσα σε κουβαδάκι με νερό μαζί με τον θερμοστάτη και θερμόμετρο στους 28°C... Ναι ναι θα πάω σε σετάκι CO2 μαζί με τα ντροπή τεστ διαχητιρα κτλ..

Γρεβενά δεν υπάρχει κάποιος που να αναγωμωνει.. Τώρα δεν ξέρω Κοζάνη εάν είναι κανένας.. Πόσο καιρό κρατάει μια φιάλη;

 

Και εμενα περιπου 6 μηνες κραταει. Ο @Κουλης ειναι απο τα μερη σου. Εψαχνε και αυτος. Μπορει και να βρηκε τι και πως... Στειλε του πμ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Και εμενα περιπου 6 μηνες κραταει. Ο @Κουλης ειναι απο τα μερη σου. Εψαχνε και αυτος. Μπορει και να βρηκε τι και πως... Στειλε του πμ

Του έστειλα πμ... Σε ευχαριστώ πολύ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ύστερα από κάποιες ανισορροπίες και προβλήματα που είχαμε κάποιες αλλαγές και μετά από αρκετό διάβασμα νομίζω ότι το αποτέλεσμα με δικαιώνει...

PSX_20200430_110746.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...