Jump to content

Led & lumen.


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα φυτεμενοι φίλοι.  Θυμάστε μου πόσα lumen θέλουμε από led φωτισμό για εύκολα φυτά χωρίς διοξείδιο?  

Link to comment
Share on other sites

0,30 ανά λίτρο είσαι εντάξει θεωρώ. Για καλύτερα αποτελέσματα και για να μην χρειάζεται να αλλάζεις λάμπες, ντιμεράκι και αυξομειώνεις την ένταση ακόμα και αν η λάμπα βγάζει περισσότερα lumen.

Link to comment
Share on other sites

Ανάγκες του ενυδρείου σε Lumen

15-20 Lumen/Lt  Χαμηλός φωτισμός*

Ο ελάχιστος φωτισμός για φυτά με χαμηλές απαιτήσεις σε φως, ακατάλληλος φωτισμός για ενυδρεία με ύψος 60+cm'

 

>20-40 Lumen/Lt  Μέτριος φωτισμός*

Για φυτά με χαμηλές και μέτριες απαιτήσεις σε φως, αλλά και για κάποια φυτά με υψηλές απαιτήσεις σε φως, μόνο όταν βρίσκονται κοντά στην επιφάνεια του νερού.

 

>40-50 Lumen/Lt   Υψηλός φωτισμός*

Για φυτά με χαμηλές, μέτριες, και υψηλές απαιτήσεις σε φως, αφορά τα περισσότερα ενυδρεία, σε αυτά τα ενυδρεία καλό θα ήταν τα φυτά με της χαμηλές απαιτήσεις σε φως να βρίσκονται σε σκιώδη μέρη.

 

>50 Lumen/Lt  Πολύ υψηλός φωτισμός*

Για φυτά με ιδιαίτερες ανάγκες γνώστες του αντικειμένου, ή για ενυδρεία με μεγάλο ύψος 60+cm

 

*Παράμετροι που επηρεάζουν θετικά ή αρνητικά των φωτισμό είναι: Η διαύγεια η μη του νερού, το ύψος του ενυδρείου χαμηλό ή ψηλό, η απόσταση του φωτιστικού απο το ενυδρείο, η μάζα των φυτών και το ποσοστό σκιάσεις απο τα διακοσμητικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα παίξω λοιπόν σε μέτριο φωτισμό.  Το ενυδρείο είναι κοντά στα 50 λίτρα.  Άρα θέλω περίπου 1200-1500lm.

Να διευκρινησω ότι σκέφτομαι για λάμπα λεντ par30. Spot δλδ. Βρίσκω την ένταση που θέλω,  βρίσκω την θερμοκρασία αλλά η μεγαλύτερη γωνία δέσμης είναι 45-50°.

Σκέφτομαι μήπως δεν απλώνεται αρκετά και έχω θέματα. Δεν καλύπτει δλδ....

 

Link to comment
Share on other sites

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ πως το έχεις σκεφτεί? Τα φώτα στο καπάκι, κρεμαστα από πανω...? Τα σποτ (led) έχουν πολύ ισχυρή δέσμη, αλλά όπως είπες δεν απλώνουν πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ πως το έχεις σκεφτεί? Τα φώτα στο καπάκι, κρεμαστα από πανω...? Τα σποτ (led) έχουν πολύ ισχυρή δέσμη, αλλά όπως είπες δεν απλώνουν πολυ. 

Καλημέρα. Το ενυδρείο δεν έχει καπάκι. Έχω μια βάση εύκαμπτη gooseneck (aqualum), με βάση για να πιαστεί στο τζάμι. Αυτή λεω να βάλω....

 

4.png

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα απλά σποτ par30 έχουν ντουι Ε27 βιδωτο,  γύρω στα 1000lm  απόδοση, κατανάλωση 10-12w και γωνία από 35-45  μοίρες. Είναι όμως σχετικά ογκώδεις οπότε μάλλον θα είναι πολύ κοντά στο ενυδρείο. Αλλά είναι και σχετικά φθηνές, οπότε μπορείς να πάρεις μια για δοκιμή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Συνήθως τα απλά σποτ par30 έχουν ντουι Ε27 βιδωτο,  γύρω στα 1000lm  απόδοση, κατανάλωση 10-12w και γωνία από 35-45  μοίρες. Είναι όμως σχετικά ογκώδεις οπότε μάλλον θα είναι πολύ κοντά στο ενυδρείο. Αλλά είναι και σχετικά φθηνές, οπότε μπορείς να πάρεις μια για δοκιμή. 

Αυτό ακριβώς έλεγα και εγώ...θα κοιτάξω να βρω με μεγάλη γωνία δέσμης.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα.  Θα βάζετε υπόστρωμα κάτω από   amazonia  για να φυτευτούν εύκολα φυτά? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά  τέτοια ησυχία είχα καιρό να "ακουσω"....?

Δεν καταλάβατε την ερώτηση? ?????

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

μην τυχόν θα το φυσάς και όχι δεν θα κρυώνει αλλά θα καίγεται περισσότερο. Σου μιλάει ο απανθρακωμένος.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις διοξείδιο και έχεις ευκολα φυτα βαλε απλο χαλικακι και αντε κανένα initial stick οπου χρειαζεται. Λαμπα βαλε καλυτερα καμια απλη λεντ για καλύτερη διάχυση στο χώρο, με το σποτακι μπορει να έχεις θέματα αλγεων στο σημείο που βαράει η δέσμη.....

Link to comment
Share on other sites

Οκ επιβεβαιωνω τη σκέψη μου. Σημείωση.  

Τα φυτά θα είναι εύκολα αλλά θα είναι ΠΟΛΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν είναι πολλά το πολύ πολύ να χρειαστείς λίπασμα στην στήλη νερού, εγώω παλιότερα συντηρούσα και δύσκολα φυτά σε σκέτο χαλίκι ώσπου αποφάσισα να εκτρέφω αλγες και έβαλα αμοζονια :) 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό να παίξεις με ανουμπιες, μος και κανα ευκολο στεμ δεν χρειάζεσαι πολλά πολλά γιατι μετα θα παλεύεις με τις αλγες. Εχετε φαει κολλημα με το αμαζονια αλλα χωρις διοξειδιο δεν στο προτεινω.... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αν έχεις σκοπό να παίξεις με ανουμπιες, μος και κανα ευκολο στεμ δεν χρειάζεσαι πολλά πολλά γιατι μετα θα παλεύεις με τις αλγες. Εχετε φαει κολλημα με το αμαζονια αλλα χωρις διοξειδιο δεν στο προτεινω.... :)

Δεν θα έλεγα ότι θα κινηθώ σε αυτό το σκεπτικό που αναφέρεις, αλλά τα φυτά θα είναι στην κατηγορία "εύκολα". Εύκολα αλλά πολλά. Από την αρχή πολλά....

Τώρα το αμαζονια μια που το αναφέρεις δεν ξέρω τι εννοείς λέγοντας ότι έχουμε φάει κόλλημα.....:)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει... μια χαρά υπόστρωμα είναι και βλέπω γενικος να χρήσημοποιειτε αρκετα απο πολλους αλλα δεν σκέφτονται ότι χωρίς διοξείδιο είναι πρόβλημα παρα ευκολια.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα θρεπτικα χωρις διοξειδιο ισον πολλες αλγες και θάνατος των φυτων. Καλυτερα να έχεις λίγα θρεπτικά και να ταΐζεις οσο χρειαζεται παρα πολλα χωρις να τα προλαβαίνουν τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

το αμαζόνια ήθελα να το βάλω στο ενυδρείο μου απλά και μόνο για να έχω εμπειρία πάνω στα σοιλ, πέρα απο το βασικό μου ενυδρείο έστισα και ένα μικρούλικο.

Αυτό που διαπίστωσα είναι πως απλά είναι ένα υπόστρωμα που είναι για τους βιαστικούς καθώς είναι φουλ στο λίπασμα και τα φυτά αναπτύσσονται πολύ γρήγορα. Είναι για ενυδρεία φουλ φυτεμένα και γρήγορης ανάπτυξης δεν παίζει ρόλο αν είναι εύκολα ή δύσκολα. Γενικά για νορμάλ ενυδρεία και όσοι δεν βιάζονται να δουν το ενυδρείο τους γρήγορα γεμάτο με φυτά θα έλεγα πως είναι μια ακριβή επένδυση.  Βραχυπρόθεσμα είναι καλό για τα ενυδρεία που προανέφερα, μακροπρόθεσμα δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω απο τα κοινά απλά υποστρώματα, απλά έχει μια άλλοι αισθητική η οποία χάνετε όταν το σοιλ  είναι πλήρες σκεπασμένο με φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι το αμαζονια και όλα τα παρεμφερη προϊόντα προσφέρουν ένα "μπουστάρισμα" στην αρχή του συστήματος. Με τον καιρό χάνουν τις ιδιαίτερες δυνατότητές τους και γίνονται ανενεργά.  

Επειδή με τρομαξατε θα πω τα εξής.  Σίγουρα θέλει προσοχή στην αρχή και σωστή διαχείριση.  Η έλλειψη διοξειδίου είναι ουσιαστικά μειονέκτημα όταν ξεκινάς με "γεμάτες μπαταρίες". 

Γι' αυτό το λόγο σας αναφέρω οτι θα μπουν πολλά φυτά εξ'αρχης ώστε να φαγωθουν τα θρεπτικά του υποστρωματος.  

Συμφωνώ ότι είναι για βιαστικους (κάτι που δεν είμαι ) και ότι είναι ακριβό  (αλλά επειδή ο παλιός είναι αλλιώς και έχει βάλει και ο Υψιστος το χεράκι του), το υπόστρωμα υπάρχει και θα κάνω ην προσπάθεια να το δοκιμάσω. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν θελουμε να κανουμε τον μπαμπουλα..... ?

Το ότι αρχίζεις με πολλά φυτά είναι στα θετικά, το διοξείδιο που θα λείπει για να τραβήξουν τα θρεπτικά είναι το πρόβλημα.

 

Όταν λέμε ευκολα φυτα ειναι λιγο γενικος ο ορος αλλα οι απαιτισεις πολλες φορες απο φυτο σε φυτό διαφορετικές.

Πχ

Η Ανουμπια ειναι αργης αναπτυξης αρα θέλουν λιγα θρεπτικά και αν έχουν παραπανω φως απο οσο χρειαζοντε εχουν θεμα οι χλωροπλαστες τους και κιτρινιζουν τα φυλλα. Επισης λογο παντα τις αργής τους ανάπτυξης είναι επιρεπης σε αλγες στα φυλλα τους. Εάν υπήρχε διοξείδιο σαφώς βοηθάμε να αναπτυχθεί πιο γρήγορα και να τραβήξει και ποιο πολλά θρεπτικά, αλλά έως ένα βαθμο γιατι ο μεταβολισμός της φτάνει μέχρι μια ταχύτητα και δεν μπορεί παραπάνω σε σχέση με αλλά φυτά οπως πχ το κερατοφυλλο.

Το κερατοφυλλο θεωρητε ευκολο φυτο και αυτό γρήγορης ανάπτυξης αλλά στα ρέματα επιπλεει και έχει φουλ φωτισμό, διοξειδιο απο τον αέρα και έχει γρήγορο μεταβολισμό σαν φυτό.

Όπως καταλαβαίνεις έχουμε δυο ευκολα φυτα αλλα ουσιστικα λειτουργουν διαφορετικα.

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα το λάθος να μην λάβω υπόψιν το βασικότερο, ότι πρέπει κάθε 2 μέρες να κάμνεις γενναία αλλαγή νερού ακόμη και να το τιγκάρεις σε φυτά τη αλλαγή ανά δυο μέρες την θέλει επί ένα διάστημα ένα με ενάμιση μήνα. Εγώ που δεν το έκανα κατέληξα έτσι το καθάρισα με χημικά ματσούνια έχασα 2 καρδινάλιους και ξανά γέμισα και το ξανά καθάρισα και ακόμη παλεύω γιατί δεν έχω τον χρόνο να καμνω αλλαγές νερού.

 

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο....

Τα δυο παραπάνω φυτά που ανέφερα δεν χρειάζονται καθόλου υπόστρωμα γιατί τα κερατοφυλλα δεν έχουν ριζικο και οι ανουμπιες και που έχουν δεν φυτεύονται γιατί σαπιζουν. Εαν ειναι να βάλεις υπόστρωμα πας σε φυτά τύπου κρυπτοκορινες, εχινοδορους, βαλισνεριες, κλπ γενικα σε φυτά με ανεπτυγμενο ριζικο. Δεν σου λέω για γρασιδακια γιατι δεν υπάρχουν οι υπόλοιπες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

εγώ έκανα το λάθος να μην λάβω υπόψιν το βασικότερο, ότι πρέπει κάθε 2 μέρες να κάμνεις γενναία αλλαγή νερού ακόμη και να το τιγκάρεις σε φυτά τη αλλαγή ανά δυο μέρες την θέλει επί ένα διάστημα ένα με ενάμιση μήνα. Εγώ που δεν το έκανα κατέληξα έτσι το καθάρισα με χημικά ματσούνια έχασα 2 καρδινάλιους και ξανά γέμισα και το ξανά καθάρισα και ακόμη παλεύω γιατί δεν έχω τον χρόνο να καμνω αλλαγές νερού.

 

Τρομακτικό το θέμα αυτό.......

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Και κάτι τελευταίο....

Τα δυο παραπάνω φυτά που ανέφερα δεν χρειάζονται καθόλου υπόστρωμα γιατί τα κερατοφυλλα δεν έχουν ριζικο και οι ανουμπιες και που έχουν δεν φυτεύονται γιατί σαπιζουν. Εαν ειναι να βάλεις υπόστρωμα πας σε φυτά τύπου κρυπτοκορινες, εχινοδορους, βαλισνεριες, κλπ γενικα σε φυτά με ανεπτυγμενο ριζικο. Δεν σου λέω για γρασιδακια γιατι δεν υπάρχουν οι υπόλοιπες συνθήκες.

Ε ναι είναι γνωστό.

Αν πήγαινες δλδ στα φυτά που αναφέρεις (κρυπτοκορινες, εχινοδορους, βαλισνεριες, κλπ γενικα σε φυτά με ανεπτυγμενο ριζικο) θα έβαζες αμαζονια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...