Jump to content

iriatherina werneri η Melanotaenia maccullochi


rastafarian

Recommended Posts

Καλησπερα!

Στο φυτεμενο ενυδρειο που εχω φτιαξει,το οποιο ειναι 85x35x45 ειμαι σε δίλημμα τι ψαρια να βαλω.

Αυριο σκεφτομαι να βαλω τα πρωτα ψαρια και ειμαι αναμεσα σε iriatherina werneri η Melanotaenia maccullochi.

Οποιο απο τα 2 ηδη και αν βαλω,θα μπουν 10 ατομα.

Μαζι τους αργοτερα σκεφτομαι να βαλω και 15 pseudomigul furcatus.Ειχα παλιοτερα τα gertrudae και τωρα λεω να δοκιμασω αυτα.

Εκτος απο τα ψαρια,θα ,μπουν και 10 αμανο,συν τις πορτοκαλι neocaridina που ηδη εχω μαζι με 5-6 οτοκυκλους.

Στο θεμα μας ομως,τι απο τα 2 αυτα ηδη προτεινεται για τα λιτρα μου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Καλησπερα!

Στο φυτεμενο ενυδρειο που εχω φτιαξει,το οποιο ειναι 85x35x45 ειμαι σε δίλημμα τι ψαρια να βαλω.

Αυριο σκεφτομαι να βαλω τα πρωτα ψαρια και ειμαι αναμεσα σε iriatherina werneri η Melanotaenia maccullochi.

Οποιο απο τα 2 ηδη και αν βαλω,θα μπουν 10 ατομα.

Μαζι τους αργοτερα σκεφτομαι να βαλω και 15 pseudomigul furcatus.Ειχα παλιοτερα τα gertrudae και τωρα λεω να δοκιμασω αυτα.

Εκτος απο τα ψαρια,θα ,μπουν και 10 αμανο,συν τις πορτοκαλι neocaridina που ηδη εχω μαζι με 5-6 οτοκυκλους.

Στο θεμα μας ομως,τι απο τα 2 αυτα ηδη προτεινεται για τα λιτρα μου?

Μιας και σε βλέπω ότι έρχεσαι προς τα νερά μου, ένα κοπαδάκι  praecox που θα τις βρεις σχετικά εύκολα, και με τα furcatus θα είσαι κομπλέ.

Με οτόκυκλους δεν θα έμπλεκα.:D

Link to comment
Share on other sites

iriatherina werneri ωραία ψάρια αλλά της περισσότερες φορές κολυμπούν με τα πτερύγια κλειστά όποτε χάνουν την ιδιαιτερότητα που συνήθως βλέπουμε σε φωτογραφίες της στιγμής. Τα maccullochi ε εντάξει δεν έχουν κατά την άποψη μου κάτι το ιδιαίτερο, αντιθέτως τα praecox που τα βλέπω συχνά στον κουμπαρο μου είναι όμορφα ψάρια και ιριδίζουν όμορφα. Τώρα αν θέλεις ντε και καλά ένα απο το δυο που προτείνεις εσύ τότε θα έβαζα τα iriatherina

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μιας και σε βλέπω ότι έρχεσαι προς τα νερά μου, ένα κοπαδάκι  praecox που θα τις βρεις σχετικά εύκολα, και με τα furcatus θα είσαι κομπλέ.

Με οτόκυκλους δεν θα έμπλεκα.:D

Οι praecox ειναι μεγαλες για τα λιτρα μου ρε Σωτηρη γι αυτο και βρηκα τις maccullochi που ειναι οτι πρεπει για τα λιτρα μου.

Γιατι οχι οτοκυκλους ρε?

πριν 10 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

iriatherina werneri ωραία ψάρια αλλά της περισσότερες φορές κολυμπούν με τα πτερύγια κλειστά όποτε χάνουν την ιδιαιτερότητα που συνήθως βλέπουμε σε φωτογραφίες της στιγμής. Τα maccullochi ε εντάξει δεν έχουν κατά την άποψη μου κάτι το ιδιαίτερο, αντιθέτως τα praecox που τα βλέπω συχνά στον κουμπαρο μου είναι όμορφα ψάρια και ιριδίζουν όμορφα. Τώρα αν θέλεις ντε και καλά ένα απο το δυο που προτείνεις εσύ τότε θα έβαζα τα iriatherina

Χρησταρα,αυτα τα 2 ειναι που βρηκα για τα λιτρα μου που να ταιριαζουν και με τα furcata.Εχεις να προτεινεις καποιο αλλο? :D

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να προτείνω άλλο αν θα τα βρεις για αυτό τότε πάνε στα  iriatherina που τα βρίσκεις στην Ελλαδίτσα.

Αλλά έτσι για το λέμε αφού βρίσκεσαι προς την Αυστραλία τότε μια όμορφη επιλογή είναι τα Melanotaenia pygmaea, η ποιο βόρια τα αγαπημένα μουTateurndina Ocellicauda ή τα Hypseleotris compressa.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Άλλο να προτείνω άλλο αν θα τα βρεις για αυτό τότε πάνε στα  iriatherina που τα βρίσκεις στην Ελλαδίτσα.

Αλλά έτσι για το λέμε αφού βρίσκεσαι προς την Αυστραλία τότε μια όμορφη επιλογή είναι τα Melanotaenia pygmaea, η ποιο βόρια τα αγαπημένα μουTateurndina Ocellicauda ή τα Hypseleotris compressa.

Τα Tateurndina Ocellicauda τα εβρισκες παλιοτερα Χρηστο,δυστοιχως εχω να τα χρονια στην Ελλαδα.

Μαλλον για ιριαθερινες με βλεπω τελικα

Link to comment
Share on other sites

Οι ιριαθερινες εινσι εξαιρετικά ψάρια Κώστα.  Ναι μεν δεν κολυμπάνε συνεχώς με ανοιχτά πτερύγια,  αλλά το κάνουν πολύ συχνά.  Ακόμη κάνουν έναν φανταστικό χορό τα αρσενικά μεταξύ τους.  Εκεί ανοίγουν πολλές φορές τα φτερά τους.  Δεν θα το μετανιώσεις να τις προτιμήσεις  . Είχα καμία 25αρια στο 250 λίτρο και ήταν μαγικές.  

Υ.Γ.δεν κοπαδιάζουν...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεληξα και πηρα 10 ιριαθερινες. :)

Μετα σειρα εχουν  τα furcatus που θα μπουν 15 ατομα.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!:)

Link to comment
Share on other sites

Ε τωρα ξέρεις.....θελουμε φωτογραφίες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Ε τωρα ξέρεις.....θελουμε φωτογραφίες?

Εννοείται πως θέλουμε φωτογραφίες.:D

Link to comment
Share on other sites

Ακομη ειναι ντροπαλες και μολις παω κοντα κρυβονται :P

 

large.IMG_20200301_214504.jpg.8dedb08631c635ba4b3622e9d0ecc02e.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...