Jump to content

Το 35αρι μου


dlamprou

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Φυτεμένο, κοινωνικό μονομαχοενυδρείο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 45*30*30
Συνολικά Λίτρα:40
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:Anubias nana, Hottonia palustris, java fern, java moss, buchephalandra red, marsilea hirsuta, Cryptocoryne beckettii 'Petchii', διάφορα επιπλέοντα
Ψάρια: Μονομαχος, 5 Harlequin rasboras (προσωρινά, θα αλλάξουν μάλλον με galaxy rasboras)
Άλλα είδη: Ενα nerite snail

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Βαμμένο μαυρο
Πέτρες: λαβα για αγκυρωση των buchephalandra
Ξύλα: 3 (1 mopani, 2 ρίζες;;)
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: 
Βυθός: JBL Manado

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): led 13W white and blue
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Εσωτερικό hailea με siporax mini
Θέρμανση/ Ψύξη: Θέρμανση 50W 
Λίπανση: Seachem Flourish και Excel, ταμπλέτες λίπανσης tropica
Παροχή CO2: Οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Ελεγχος θερμοκρασίας με STC1000
Διατροφή:


Παράμετροι
pH: 7.6
Γενική σκληρότητα (GH):>16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):15
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):<10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% εβδομαδιαίως
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Seachem prime και θερμοστάτης
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Αλλαγή στο βαμβακι του φίλτρου καθε 15

Φωτογραφίες:
DSC_0083.thumb.JPG.36f0c41b5c2c09ceff5b506b11633f77.JPG
 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!!!

Βαλε και αλλες φωτογραφίες , αυτες ειναι το ζουμί στο χόμπυ μας.

Πολυ καλή δουλειά , μπράβο σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παρα πολυ ωραιο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο!

@dlamprou!!! Θελουμε και αλλες φωτο! Please :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο και φωτογραφίες με ωραίο χρωματισμό. Με τι τραβάς  κινητό ή μηχανή?:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ όλους.

Θα βάλω νεες φώτο σήμερα, με τα νέα φυτέματα και τα σχόλια για την εξέλιξη.

Τραβώ με Nikon D40, αλλά οι στάνταρ φακοί των προσιτών dslr δεν πιάνουν μια μπροστά στους κλασικούς χειροκίνητους της F3 μου :(

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να μερικές προχθεσινές.

Από την πρώτη φουρνιά φυτέματος, πρόσθεσα και  hydrocotyle tripartita, lysimachia nummularia και hygrophilia polysperma. Παρόλο που λόγω κάποιο λαθους έφτασαν τα φυτά μετά από 5 ημέρες! (Να σχολιάσω ότι αγοράστηκαν από misirlis-aquarium, οι οποίοι προς τιμή τους ήταν άψογοι και προσέφεραν και αποζημίωση ή νεα αποστολή σε περίπτωση που είχα θέμα με τα φυτά).

Η hygrophilia ήταν ταλαιπωρημένη, αλλά την καθάρισα και αναμένω αποτελέσματα.

Από τα αρχικά φυτέματα έχω να σχολιάσω τα εξής:

  • Το manado μου έχει σπάσει τα νεύρα!!! Μια χαρά χρώμα, καλό buffer για θρεπτικα αλλά πολύ ελαφρυ στα φυτέματα!!! Η marsilea ήταν κινέζικο μαρτύριο για να φυτευθεί και όλο και κάποιο βλέπω να επιπλέει...
  • Από τα επιφανείας έχουμε: limnobium παει σούπερ, salvinia σε τρελή ανάπτυξη, φακή σταθερή - μετρημένη ανάπτυξη, water hyacinth χάλασαν όλοι, Phyllanthus fluitans επίσης εξαφανίστηκε, κερατόφυλλο εξαφανίστηκε στο 35αρι. Ενδιαφέρον είναι ότι από όλα τα προηγούμενα έβαλα και στο μικρό πειραματάκι. Εκεί λοιπόν πάει καλά η φακή, μετρημένη η salvinia και το κερατοφυλλο, και επιβιώνει ένας νερουάκινθος. 
  • Απο τα φυτεμένα οι κρυπτοκορίνες πετάνε συνεχώς φύλλα χωρίς όμως το χρώμα τους να είναι και το καλύτερο. Ιδίως αυτή στα αριστερά δείχνει κιτρινες άκρες. Η λυσιμάχια και η Polysperma μόλις μπήκαν οπότε είναι νωρις να πω. Η hottonia είναι πολύ σταθερή χωρίς να φτάνει το μέγεθος που έχει στο μικρό μου. H marsilea έχει πετάξει δρομείς αλλά όχι με γερό ρίζωμα (manado?) Η tripartita είναι πανεμορφη! Περιμένω και ελπίζω να πάει καλά. Ίσως ξηλώσω (και καλά... απλώς θα την κοιταξω επίμονα και θα ξεκολλήσει) την marsilea και την ανιτκαταστήσω με τη tripartita.
  • Απο ριζώματα, η anubia είναι άρχοντας, με νέα φύλλα. Η java fern είνια μια χαρά, η moss μεγαλώνει και έχει αγκυρώσει στο ξύλο, και οι bucephalandra είναι σταθερές.

Γενικά έχω θέμα με καφε τριχοειδή άλγη. Θα δείτε και στις φώτο. Περισσότερο βρίσκεται στην αριστερή πλευρά, υποψιάστηκα το παράθυρο αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

Προσθέτω excel κάθε 2-3 μέρες και είμαι σκεπτικός ως προς το flourish. Επισης υποψιάστηκα και τις ταμπλέτες που έβαλα (tropica) αλλα έβαλα μόλις 5 στο σύνολο του ενυδρείου, πλάι στις ρίζες των φυτεμένων. Εδώ και μια εβδομάδα δοκιμάζω διακοπτόμενο φωτισμό. 1-4 και ξανά 5.30-8.30, 6 ώρες σύνολο. Προφανως μιλάμε για μηδέν αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη. Είναι φανερό ότι δεν μένουν θρεπτικά... προφανώς ζορίζονται τα φυτά και απο τη σκληρότητα του δικτύου μου. KH μετράω 15! pH σταθερά στο 7,6-7,7.

Κάθε σχόλιο ή συμβουλή ευπρόσδεκτη! Συγγνώμη αν σας κούρασα!

DSC_0127.thumb.JPG.06295a9e2ccfc4188dade0d1054199af.JPG

DSC_0128.thumb.JPG.d619184a27a5f8a049c2647c44eea54e.JPG

DSC_0129.thumb.JPG.be19c4130b30cfc23e1c9f6ae2e30456.JPG

DSC_0130.thumb.JPG.a389ea196fe3fbcd6b18e7a19959d001.JPG

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα!! Τα ψαράκια πως πάνε?

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι αν και ο μονομάχος είναι λίγο τραμπούκος. Νομίζω πως θα απομακρύνω τα αρλεκινάκια σε κάποιον φίλο με ένα άδειο 60λιτρο... Πάντως όλα τους είναι μια χαρά τετράπαχα. Ο μονομάχος καθαρίζει και ότι νεογνό σαλιγκάρι εμφανιστεί!

Link to comment
Share on other sites

το excel ειναι υποκαταστατο του c02 ; σκοτωνει και την αλγη οπως γραφει ; 

το αλλο ειναι λιπασμα ; 

δε ξερω τιποτα απο σκευασματα .

Link to comment
Share on other sites

Είναι υγρή προσθήκη CO2 και πολλοί λένε ότι έχει κατασταλτική δράση στις άλγες. Θα δούμε πως πάει τώρα και με τα έξτρα φυτά. Τρεις μήνες είναι το ενυδρείο οπότε θα περιμένω να δω μήπως κάνουν τον κύκλο τους.

Το flourish comprehensive είναι λίπασμα της Seachem. 

Αυτά είναι τα μόνα που προσθέτω.

 

Link to comment
Share on other sites

μηπως αυτο σκοτωσε το κερατοφυλλο που εχω διαβασει ; 

και καμια φακη ας πουμε ;

πρεπει να ριχνεις λιγο ε ; 

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω κερατοφυλλο δεν μου εχει κανει τιποτα το excel 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος george rapp έγραψε:

μηπως αυτο σκοτωσε το κερατοφυλλο που εχω διαβασει ; 

και καμια φακη ας πουμε ;

πρεπει να ριχνεις λιγο ε ; 

Πρεπει να ριχνεις συγκρκριμενη ποσότητα, γραφει πανω στο μπουκαλακι. Δεν πρεπει να το ριχνεις πανω στα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dlamprou έγραψε:

water hyacinth χάλασαν όλοι

Που το βρηκες το φυτο; Θελω κι εγω.

eichhornia crassipes ειναι γενικος δυσκολο φυτο, θελει πολυ μαλακο νερο και θερμοκρασιες 26-30 βαθμους. Λαμπες μονο Τ5(Τ8) και αποσταση απο το φυτο 25-30 εκ. και πολυ καλο φωτισμο!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dlamprou said:

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ όλους.

Θα βάλω νεες φώτο σήμερα, με τα νέα φυτέματα και τα σχόλια για την εξέλιξη.

Τραβώ με Nikon D40, αλλά οι στάνταρ φακοί των προσιτών dslr δεν πιάνουν μια μπροστά στους κλασικούς χειροκίνητους της F3 μου :(

 

για τους φακούς!!! ? και σε φωτεινότητα... οι αυτοματοι τείνουν να ειναι πιο σκοτεινοι....

Link to comment
Share on other sites

1586282485694-2057245711.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Που το βρηκες το φυτο; Θελω κι εγω.

eichhornia crassipes ειναι γενικος δυσκολο φυτο, θελει πολυ μαλακο νερο και θερμοκρασιες 26-30 βαθμους. Λαμπες μονο Τ5(Τ8) και αποσταση απο το φυτο 25-30 εκ. και πολυ καλο φωτισμο!

misirlis φυσικά. Δεν το επέλεξα ειδικά αυτό! Έχει ένα πακέτο που είναι μείγμα επιπλεόντων οπότε και το διάλεξα ώστε να επιβιώσουν τα πιο ταιριαστά. Δεν το δίνει μόνο του σαν αγορά αλλά μόνο με το πακέτο. Κανε ένα τηλέφωνο, νομίζω ότι θα σε εξυπηρετήσει αν το ζητήσεις μόνο του.

Με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις, απορώ που δεν πήδηξε απέξω την πρώτη μέρα!!! Και πολύ κράτησαν!!!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος dlamprou έγραψε:

misirlis φυσικά. Δεν το επέλεξα ειδικά αυτό! Έχει ένα πακέτο που είναι μείγμα επιπλεόντων οπότε και το διάλεξα ώστε να επιβιώσουν τα πιο ταιριαστά. Δεν το δίνει μόνο του σαν αγορά αλλά μόνο με το πακέτο. Κανε ένα τηλέφωνο, νομίζω ότι θα σε εξυπηρετήσει αν το ζητήσεις μόνο του.

Με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις, απορώ που δεν πήδηξε απέξω την πρώτη μέρα!!! Και πολύ κράτησαν!!!

Σ΄ευχαριστω! Απο το misirlis επαιρνα και εγω φυτα. Θα παρω τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...