Jump to content

Πρόσθετα για ενίσχυση του ανοσοποιητικού


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για το ποιά προσθετικά νερού είναι τα καλύτερα για ένα ενυδρείο θαλασσινού, εγώ αυτή τη στιγμή κάνω ένα καινούριο build με θαλασσινά και έχω ψάξει πολύ γενικά αλλά επειδή δεν έχω το χώρο να βάλω ένα ενυδρείο καραντίνας ψάχνω για τα καλύτερα προσθετικά νερού για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού των ψαριών. Δεν θα ήθελα να βάλω κάποιο ψαράκι και λόγω στρες να του δημιουργηθούν αρρώστιες και να το χάσω για αυτό κοιτάω για τα καλύτερα προσθετικά που θα μπορούσαν να βοηθήσουν να μην συμβεί αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είναι μεγάλο το θέμα που ανοίγεις με άπειρες παραμέτρους. 

Δυστυχώς η καραντίνα είναι η μόνη λύση. Ειδικά στο θαλασσινό μιας και άν έχεις κοράλλια/ασπόνδυλα η δυνατότητα θεραπείας στο ενυδρείο περιορίζεται απο την μή αντοχή αυτών σε χαλκό και άλλα φάρμακα

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα που μας λές όντως η απάντηση ειναι μονο καραντίνα. 

 

Κάποια μέτρα που μπορείς να λάβεις οταν δεν εχεις καραντίνα, χωρίς αυτά να ειναι ικανά να σταματήσουν κάποια παθογόνα κατάσταση μέσα στο σύστημα ειναι εμπλουτισμός τροφης με βιταμίνη C , εμπλουτισμός τροφής με σκορδόζουμο, ποικιλία διατροφής (κατεψυγμένη, νωπή, ζωντανή, ξηρή) και όσο μπορείς να είσαι στις διατροφικές ανάγκες του κάθε είδους.

Και φυσικά εννοείται η ποιότητα του νερού να είναι σωστά ρυθμισμένη. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! ?

Εγώ πάντως έχω ένα betta και του ρίχνω τη τελευταία βδομάδα το StressGuard της Seachem γιατί είχε κόψει την ουρά του σε κάποιο διακοσμητικό και ήθελα να τον βοηθήσω να ανακάμψει και μπόρω να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος αφού μόνος του δεν έδειχνε να τα καταφέρνει ιδιαίτερα καλά με αυτό το προϊόν έχει αρχίσει να ενώνεται με πολύ γρήγορο ρυθμό...Επίσης όταν υπάρχει θέμα γενικά στο ενυδρείο πριν αφαιρέσω σαλιγκάρια κλπ. και κάνω κάποια θεραπεία για οτιδήποτε πρώτα δοκιμάζω αλάτι και πιο συγκεκριμένα χρησιμοποιώ το μπλε ενυδρειακό αλάτι της tropica με aloe vera και μου έσωσε κάποια ψαράκια στο παρελθόν...Δεν ξέρω πολλά για πρόσθετα από θαλασσινό νερό και αν εξαιρέσεις το StressGuard που είναι και για θαλασσινό δεν ξέρω κάτι άλλο να μπορώ να χρησιμοποιήσω...Για το διαμέρισμα που μένω δεν είναι εφικτό να έχω ενυδρείο καραντίναςγια αυτό το ψάχνω. 

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!!!???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

Έχεις ενυδρείο?

Αν ναι . Πόσα λίτρα?

Έχει ψάρια?

Τι εξοπλισμό έχει?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ενυδρεία: 

1) Ενυδρείο 11 λίτρα: 1 Betta (1,5 χρόνων), 2 zebra snails, 4 anubias barteri nana, marsilea hirsuta, Υπόστρωμα (blau terra activa brown normal από κάτω, χαλίκι από πάνω), 1 βαρέλι no fishing, 1 ψεύτικο μισό κορμό, φωτισμός (blau pico lumina 6 freshwater), θερμοστάτη 25w, θερμόμετρο, χωρίς φίλτρο

2) Ενυδρείο 50 λίτρα: 3 zebra danio longfin, 4 black molly (και 12 μικρά - γεννούν συνέχεια), 1 corydora sterbai, υπόστρωμα (αραγωνίτη με fluorite black sand), 1 ψεύτικη πέτρα με τρύπες, 1 lava rock, φυτά ( rotala green, echinodorus cordifolius 'Mini', anubias barteri, cryptocoryne beckettii, ceratophyllum demersum), φωτισμός aquael leddy tube retrofit (νομίζω το sunny), aquael turbofilter 500, θερμόμετρο, θερμοστάτη dennerle 100w

3) θαλασσινού στο φτιάξιμο

 

Αυτά έχω και ένα leopard gecko.

Συγνώνη δεν είχα δει το μήνυμα, νόμιζα ότι θα έρθει κάποια ειδοποίηση κάπου αλλά δεν ήρθε και μπήκα τυχαία να κοιτάξω.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...