Jump to content

Ανεπιθύμητη άλγη


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα....Μήπως ξέρει κανείς να μου πει πως μπορώ να αφαιρέσω την αίγλη πάνω από τα βράχια μου στο ενυδρείο μου ;; και αν αφαιρείτε φυσικά!!!

1583169274641343428911408509339.jpg

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Γιάννης Νικολάου said:

Καλησπέρα στην ομάδα....Μήπως ξέρει κανείς να μου πει πως μπορώ να αφαιρέσω την αίγλη πάνω από τα βράχια μου στο ενυδρείο μου ;; και αν αφαιρείτε φυσικά!!!

 

 

Χωρίς να είμαι ειδικός πάνω στην άλγη, εγώ αυτό που θα έκανα χωρίς να χρησιμοποιήσω χημικά η κόπο τρίβοντας με βούρτσα κλπ, θα τις πήγαινα σε ένα πλυντήριο αυτοκινήτων, και με το πιεστικό νερού θα τις έπλενα. Αν είχε και ζεστό νερό ακόμα καλύτερα. Δεν θα μείνει τίποτα επάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

Πλυσιμο και τριψιμο με βουρτσα!!

Αν διαθετεις πιεστικο εννοειται θα σε διευκολυνει αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μπορείς να κανεις ειναι να βάλεις τις πέτρες σε μια λεκάνη και να τις περιλουσεις με οξυζενε. Η αλγη θα καεί. Το θέμα είναι ότι θα ξαναεμφανιστουν εαν δεν μείωσης τον φωτισμό από πάνω τους και δεν κανεις συχνες αλλαγες νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμ μετά δεν θα είναι επικίνδυνο να ξανά μπουν οι ίδιες πέτρες μου μέσα στο ενυδρείο γιατί το οξυζενέ είναι δυνατό χημικό θεωρώ όσο και να τις ξαπλώνω δεν ξέρω αν φύγει τελείως 

Link to comment
Share on other sites

Βράσιμο και βούρτσα!

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβασαι το οξυζενε εκτος ενυδρειου. Η2Ο2 είναι όχι χλωρίνη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Χμμ μετά δεν θα είναι επικίνδυνο να ξανά μπουν οι ίδιες πέτρες μου μέσα στο ενυδρείο γιατί το οξυζενέ είναι δυνατό χημικό θεωρώ όσο και να τις ξαπλώνω δεν ξέρω αν φύγει τελείως 

Μην φοβάσε το οξυζενέ, δεν είναι επικινδυνη η χρήση του.

Το έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές μέσα σε ενυδρείο με ψάρια και γαρίδες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά είναι οξυγωνο υδρογονο, τιποτα παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2020 at 8:37 ΜΜ, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Χμμ μετά δεν θα είναι επικίνδυνο να ξανά μπουν οι ίδιες πέτρες μου μέσα στο ενυδρείο γιατί το οξυζενέ είναι δυνατό χημικό θεωρώ όσο και να τις ξαπλώνω δεν ξέρω αν φύγει τελείως 

Τί έκανες τελικά?:)

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα την συμβουλή σας με το οξυζενέ και μετά τις ξανά πέρασα πάλι με πιεστικο...μπορώ να πω ότι μειώθηκε αρκετά η άλγη αλλά δεν έφυγε ολοκληρωτικά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Γιάννης Νικολάου έγραψε:

Άκουσα την συμβουλή σας με το οξυζενέ και μετά τις ξανά πέρασα πάλι με πιεστικο...μπορώ να πω ότι μειώθηκε αρκετά η άλγη αλλά δεν έφυγε ολοκληρωτικά 

"Ολοκληρωτικά" στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Οι άλγες πάντα υπάρχουν στα ενυδρεία μας. Το σημαντικό είναι να μπορούμε να τις ελέγχουμε.

Στην περίπτωση τη δική σου είναι ένα δύσκολο σύστημα που οι πέτρες είναι εκτεθημένες στο φως και χωρίς ύπαρξη μεγάλης φυτικής μάζας.

Θα έχεις σίγουρα και στο μέλλον διαστήματα με αυξημένη άλγη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2020 at 3:35 AM, Γιάννης Νικολάου said:

Άκουσα την συμβουλή σας με το οξυζενέ και μετά τις ξανά πέρασα πάλι με πιεστικο...μπορώ να πω ότι μειώθηκε αρκετά η άλγη αλλά δεν έφυγε ολοκληρωτικά 

Καλησπέρα,

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις και θα σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη με την άλγη είναι να προσθέσεις 2-3 nerite snails αν σου αρέσουν φυσικά. Εμένα προσωπικά με έχουν βοηθήσει πολύ να ελέγξω την άλγη. Το μόνο που μπορεί να σου φανεί περίεργο είναι ότι αφήνουν αυγά πάνω στις διακοσμήσεις αλλά μετά από λίγο φεύγουν και δεν βγαίνουν μωρά γιατί χρειάζονται υφάλμυρο νερό για να μεγαλώσουν οπότε όσα πάρεις τόσα θα μείνουν. Με το φωτισμό που έχεις στο ενυδρείο θα γεμίζει συνέχεια οπότε άμα βάλεις 2-3 σαλιγκάρια θα ισορροπήσει το σύστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...