Jump to content

Γέννα γκαπυ


Recommended Posts

Καλημέρα, πήρα μια γκαπυ έγκυο πριν 3 βδομάδες. Πως θα καταλάβω ότι γέννησε; Δεν έχω ιδέα από τέτοια. Παρατήρησα μια βλέννα στην επιφάνεια του νερού και 5-6  μικρά κελιφωτα σαν σαλιγκάρια που επιπλέουν. Η κοιλιά της μου φαίνεται πεσμένη. Έχω και ένα μονομάχο που μου κάνει φούσκες στην επιφάνεια και έχω μπερδευτεί με αυτό που βλέπω κάθε μέρα. Τα αρσενικά γκαπυ μου τα έφαγε ο μονομάχος όταν τα έβαλα οπότε αν γέννησε δε θα πρέπει να την ξανά δω φουσκωμενη. Έχω βγάλει και φωτογραφία, αν δείτε τράβηξα μια γραμμή με το δάχτυλο στην επιφάνεια, είναι το σκούρο όπως φαίνεται, για να καταλάβετε τη βλέννα και το καθαρό νερό.

IMG_20200303_081229.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια από τη φωτογραφία δεν φαίνετε τίποτα.

Φουσκάλες σημαίνει ότι ο μονομάχος θέλει να δημιουργήσει φωλιά.

Χωρίς κρυψώνες για τον γόνο δύσκολα θα δεις οτιδήποτε να επιζεί.

Να ξέρεις ότι ο μονομάχος θέλει μαλακό νεράκι, ενώ τα γκάπυ σκληρό.

Αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος(όχι ο μόνος), που δεν τα βάζουμε μαζί :)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Πόπη.

 

Όπως είπε και ο Σωτήρης από την φωτό δέν μπορούμε να καταλάβουμε.

 

Όσο για την θηλύκια και τς γέννες, τα γκάπυ μπορούν να αποθηκεύσουν το σπέρμα του αρσενικού και να σου ξαναγεννήσουν και επόμενη φορά χωρίς την παρουσία αρσενικού στο ενυδρείο οπότε δέν είναι απίθανο να γίνει.

Η θηλυκιά φαίνεται πότε έχει γεννήσει μιάς και "ξεφουσκώνει" και χάνει το μαύρο σημάδι που έχει και φαίνεται πρίν την γέννα (καθώς αυτό το σημάδι είναι τα μικρά που μεγαλώνουν μέσα της).

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...