Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την παρουσία ich στο ενυδρείο μου και έχω διαβάσει σε άρθρα ότι το σκόρδο μπορεί να βοηθήσει στην καταπολέμησή του, έτσι σκέφτηκα ότι θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιήσω φυσικά μέσα πριν προβώ στην χρήση χημικών. Θα ήθελα αν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ κανείς σκόρδο για αυτόν τον λόγο να μου πει αν είχε αποτέλεσμα στο ich, αν του επηρέασε την χημική και την βιολογική ισορροπία στο ενυδρείο και σε τι ποσότητα το χορήγησε αλλά και με ποιόν τρόπο, καθώς στο ίντερνετ γίνεται αναφορά στο σκόρδο ως φάρμακο αλλά δεν έχω βρει πουθενά δοσολογία και τρόπο χορήγησης. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος concarp9 έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την παρουσία ich στο ενυδρείο μου και έχω διαβάσει σε άρθρα ότι το σκόρδο μπορεί να βοηθήσει στην καταπολέμησή του, έτσι σκέφτηκα ότι θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιήσω φυσικά μέσα πριν προβώ στην χρήση χημικών. Θα ήθελα αν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ κανείς σκόρδο για αυτόν τον λόγο να μου πει αν είχε αποτέλεσμα στο ich, αν του επηρέασε την χημική και την βιολογική ισορροπία στο ενυδρείο και σε τι ποσότητα το χορήγησε αλλά και με ποιόν τρόπο, καθώς στο ίντερνετ γίνεται αναφορά στο σκόρδο ως φάρμακο αλλά δεν έχω βρει πουθενά δοσολογία και τρόπο χορήγησης. Ευχαριστώ.

 

Τι ενυδρειο έχεις?

Θαλασσινού ή γλυκού?

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Τι ενυδρειο έχεις?

Θαλασσινού ή γλυκού?

Γλυκού, 22lt με ένα μικρό oranda.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Άν έχει ήδη ίκ τότε πάς σε θεραπεία και μόνο μιας και λόγο του ότι είναι χρυσόψαρο δέν μπορείς να ανεβάσεις την θερμοκρασία.

 

Πάρε Costapur , Super ick cure ή κάποιο αντίστοιχο.

 

Και άν και δέν είναι της παρούσης θα πρέπει ίσως να σκεφτείς την ψαροσύνθεση μιάς και τα λίτρα είναι λίγα για χρυσόψαρα.

 

Γράψε ποιό φάρμακο μπορείς να βρείς για να σε καθοδηγήσουμε με την θεραπεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα.Άν έχει ήδη ίκ τότε πάς σε θεραπεία και μόνο μιας και λόγο του ότι είναι χρυσόψαρο δέν μπορείς να ανεβάσεις την θερμοκρασία.

 

Πάρε Costapur , Super ick cure ή κάποιο αντίστοιχο.

 

Και άν και δέν είναι της παρούσης θα πρέπει ίσως να σκεφτείς την ψαροσύνθεση μιάς και τα λίτρα είναι λίγα για χρυσόψαρα.

 

Γράψε ποιό φάρμακο μπορείς να βρείς για να σε καθοδηγήσουμε με την θεραπεία.

Καλησπέρα, έχω άμεσα στην διάθεσή μου το omnipur, ελπίζω να κάνει ειδάλλως θα πρέπει να παραγγείλω online ό,τι χρειαστεί. Όσο για το ότι είναι λίγα τα λίτρα για χρυσόψαρο το ξέρω?, δυστυχώς όμως λόγω έλλειψης χώρου δεν μπορώ προς το παρόν να έχω κάτι μεγαλύτερο και επαναπαύομαι στο γεγονός ότι είναι μικρό ακόμα (3cm) και ότι το βλέπω δραστήριο και ορεξάτο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...