Jump to content

Τροφη χελωνας


Recommended Posts

Καλημερα σας, εχω ενα προβλημα με το χελωνακι μου του αγορασα τη παρακατω τροφη ως κυρια τροφη αλλα μου την κανει εμετο τι αλλο μπορω να του βρω γιατι τα συσκευασμενα τυπου γαριδα η' πελλετ μου τα βγαζει ως περιστασιακη λιχουδια βοηθεια παρακαλω!!

IMG_20200303_195408.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γεωργία.Τί άλλες μάρκες μπορείς να βρείς την περιοχή σου?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .. δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα νομιζω πως αυτη η τροφη πρεπει ναναι για χελωνες ξηρας, οποτε ισως για αυτο να μην την θελει.. θα σου πουνε καλυτερα παιδια που ειναι εμπειρα στις νεροχελωνες.. @corto maltese ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος thedrowningman έγραψε:

καλημερα .. δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα νομιζω πως αυτη η τροφη πρεπει ναναι για χελωνες ξηρας, οποτε ισως για αυτο να μην την θελει.. θα σου πουνε καλυτερα παιδια που ειναι εμπειρα στις νεροχελωνες.. @corto maltese ??

 

 

Πολύ σωστός!!!Δέν το πρόσεξα καθόλου!

 

@Georgia Terzaki να την πάς πίσω και να στην αλλάξουν με την αντίστοιχη για νεροχελώνες!!!  https://www.trixie.de/heimtierbedarf/en/shop/Reptile/FoodMinerals/FoodMinerals2/?card=26713

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά τί χελωνάκι έχεις?Γιατί κανείς μας δέν ρώτησε....  :P

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι yellow turtle  πήρα τηλέφωνο σε μια εταιρία δε ξέρω αν πρέπει να την αναφέρω μη φανεί διαφήμιση μου είπαν να του ξανά πάρω pellet αλλά να ξανά δοκιμάσω και με αυτή γιατί είναι πολύ καλή τροφή!!

Link to comment
Share on other sites

Υποσημείωση: η τροφή βυθίζετε και αυτοί από εκεί μου είπαν πως κάνει και για χελώνες νερού τώρα θα πρέπει να τους πάρω πίσω αλλά σιγά μη πάρουν πίσω τη τροφή!!

Link to comment
Share on other sites

η τροφη οντως ειναι για χελωνα ξηρας, παρε πελετς για νεροχελωνες της ηλικια της, γνωμη μου απο μάρκα  παρε αν βρεις omega one, tetra reptomin, ocean nutrition(κατα σειρα προτίμησης μου) , και η trixie θεωρειτε καλη μαρκα δεν την εχω χρησιμοποιήσει ομως. Η γαριδα ειναι περιστασιακη λιχουδια και καλο ειναι  με σκονη ασβεστιου να δινετε για να χρησιμευει και σε κατι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να γνωριζεις παντως στη διατροφη μιας  trachemys scripta  υπαρχει ενας κανόνα που τις διέπει για αυτήν την ηλικία, δηλαδή μεχρι 1+ χρονων  80- 90% πρωτεΐνη 10-20% φυτικά (άσχετα αν άργουν να φάνε φυτικά, ειδικά μαρούλι),  μετα ανεβαίνει το ποσοστο φυτικης οσο μεγαλωνει. Αυτη ηταν η διατροφη που τους εκανα εγω ( δεν ειναι ντε και καλα η σωστη)  γιατι ηταν και ταλαιπωρημενα πολυ απο εκει που τα πηρα πριν 4 χρονια και ηθελα ποικιλια στη τροφη τους:  

Δευτερα: πελετ
Τριτη: πελετ
Τεταρτη: σκουλήκι ή γρύλο (αν όχι μόνο τότε γαρίδες με σκόνη ασβεστίου)
Πεμπτη: πελετ
Παρασκευη: σκουλήκι ή γρύλο  (αν όχι μόνο τότε γαρίδες με σκόνη ασβεστίου
Σαββατο:πελετ
Κυριακη: καροτο ή κολοκυθι (φαει δεν φαει)

Διάφορα (και σε τι συχνότητα) : Βιταμίνες στην τροφή και στο νερό μεχρι να ερθουν στα ισα τους (όχι συνεχεία 4-6 φορές τον μήνα), απο 9-10 μηνων κομματάκια μικρά από σουπιοκοκκαλο 2 φορές την εβδομάδα κατά προτίμηση  πρωί.

 

Παρατηρήσεις: Οι γρύλοι και τα σκουλήκια πάντα με χορήγηση σκονης ασβεστίου ή βιταμινών αντίστοιχα.  

Στις αρχές (μεχρι 5-6 μηνων) έδινα τις γαρίδες πάντα πασπαλισμένες με σκόνη ασβεστίου μεχρι να βρω τη ζωντανή τροφή

Η ζωντανη τροφη δεν ειναι αναγκαια, μετα που φτασουν τα 2 ειναι για μια στις 10-15 μερες.

Υ.Γ και ενα χρησιμο αρθρο που θα σε βοηθησει πολυ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...