Jump to content

Βοήθεια για εύκολο φυτεμένο


Vou

Recommended Posts

Γειά σας :) 

Όπως λέει ο τίτλος θέλω μερικές συμβουλές για να στήσω ένα φυτεμένο 50λιτρο. Δεν θέλω να βάλω υπόστρωμα, ούτε να ρίχνω λιπάσματα, co2. Επίσης δεν θέλω δυνατό φωτισμό, και να κλαδεύω όσο γίνεται λιγότερο. Θέλω να βάλω σίγουρα moss και κάποια φυτά επιφάνειας, θα μπορούσα και κάτι άλλο εκτός από ανούμπια που δεν μου αρέσει; Το ενυδρείο θα είναι ανοιχτό παρεπιπτόντως και δεν θέλω να πάρω ενυδρειακό φωτιστικό για το οικονομικό του θέματος, σκεφτόμουν να κάνω κάποια πατέντα με κανένα σποτάκι, ή φωτιστικό γραφείου, καμιά ιδέα; Τι ισχύ θα χρειαστώ στην λάμπα για να είναι οκ τα φυτά;

Από πανίδα θα έχει μερικές γαρίδες και κανένα σαλιγκαράκι και γενικά ελάχιστα φορτωμένο, οπότε σκεφτόμουν για κάποιο κρεμαστό φιλτράκι του 10ρικου, σαν αυτό https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/4279-amtra-niagara-190-κρεμαστό-εξωτερικό-φίλτρο-8023222038639.html

Θα είναι αρκετό λέτε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι το φιλτράκι φτάνει να του βάλεις ένα καλό υλικό όπως Sera siporax mini για να εκμεταλευτείς τον όγκο του.Από φυτα μπορείς να βάλεις κάποια java fern και καμιά Bucephalandra αφού δέν σου αρέσουν οι ανούμπιες!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για φωτιστικό ρίξε μια ματιά στο λινκ που σου δίνω παρακάτω ενδεικτικά. Μπορείς να βρεις και άλλα παρόμοια.

Βάζεις και μια λάμπα εμπορίου  6400k  και είσαι κομπλέ.

https://www.ikea.gr/proioda/fotismos/fotistika-grafeiou/tertial-fwtistiko-grafeioy/50355395?gclid=Cj0KCQiAwP3yBRCkARIsAABGiPpAKea60CQle_tuon0SLkLUvN1jzsLlV5Q1Ci25Z3dPrQVVRDNhelEaAkwxEALw_wcB

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως πας για γαρίδες και σαλιγκάρια, λίγα φυτά παραπάνω θα τα εκτιμούσαν νομίζω, εκτός και αν στηριχτείς μόνο στη moss για αυτή τη δουλειά. Εγώ φύτεψα Cryptocoryne beckettii σε απλο manado χωρίς άλλα υποστρώματα. Μια χαρά πάει. Αντε να τους βάλεις και καμια ταμπλέτα. Νομίζω πως επίσης μπορείς να προσθέσεις και κερατόφυλλο στα επιπλέοντα ή και ως φυτεμένο.

 
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Για φωτιστικό ρίξε μια ματιά στο λινκ που σου δίνω παρακάτω ενδεικτικά. Μπορείς να βρεις και άλλα παρόμοια.

Βάζεις και μια λάμπα εμπορίου  6400k  και είσαι κομπλέ.

https://www.ikea.gr/proioda/fotismos/fotistika-grafeiou/tertial-fwtistiko-grafeioy/50355395?gclid=Cj0KCQiAwP3yBRCkARIsAABGiPpAKea60CQle_tuon0SLkLUvN1jzsLlV5Q1Ci25Z3dPrQVVRDNhelEaAkwxEALw_wcB

 

Ναι κάτι τέτοιο σκεφτόμουν! Thanks!

 

πριν 32 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μιά χαρά είναι το φιλτράκι φτάνει να του βάλεις ένα καλό υλικό όπως Sera siporax mini για να εκμεταλευτείς τον όγκο του.Από φυτα μπορείς να βάλεις κάποια java fern και καμιά Bucephalandra αφού δέν σου αρέσουν οι ανούμπιες!

 

Για βιολογικό θα του βάλω ελαφρόπετρα αρχικά που έχω και στα άλλα, μετά αναλόγως τις μετρήσεις. Ωραία η ftern, φυτέυεται να φανταστώ; Για βυθό σκέφτομαι άμμο, θα είναι πρόβλημα; Για επιφάνειας μπορώ να βάλω πόθο που μου είχες προτείνει σε άλλο θέμα; Το λέω επειδή θα είναι ανοιχτό και δεν θέλω να μου γίνει γλάστρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dlamprou έγραψε:

Αν πάντως πας για γαρίδες και σαλιγκάρια, λίγα φυτά παραπάνω θα τα εκτιμούσαν νομίζω, εκτός και αν στηριχτείς μόνο στη moss για αυτή τη δουλειά. Εγώ φύτεψα Cryptocoryne beckettii σε απλο manado χωρίς άλλα υποστρώματα. Μια χαρά πάει. Αντε να τους βάλεις και καμια ταμπλέτα. Νομίζω πως επίσης μπορείς να προσθέσεις και κερατόφυλλο στα επιπλέοντα ή και ως φυτεμένο.

 

 Το κερατόφυλλο μ αρέσει αλλά νόμιζα πως φυτεύεται. Αν μπορώ να το μπλέξω ανάμεσα σε πέτρες και ξύλα είναι καλή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Η fern δεν φυτεύεται. Τη δενεις ή τη σφηνώνεις κάπου χωρίς να κρυφτεί η ρίζα που θα σου σαπισει.  (Κάτι σαν τις ανούβιες).Το κερατοφυλλο το έχω δει να επιπλέει και δεν ξερω αν θα σου μείνει φυτεμένο. ...

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Η fern δεν φυτεύεται. Τη δενεις ή τη σφηνώνεις κάπου χωρίς να κρυφτεί η ρίζα που θα σου σαπισει.  (Κάτι σαν τις ανούβιες).Το κερατοφυλλο το έχω δει να επιπλέει και δεν ξερω αν θα σου μείνει φυτεμένο. ...

Νομίζω πως σε άμμο θα κρατηθεί το κερατόφυλλο. Αλλιώς αγκύρωση σε κάτι βαρύτερο (ξύλο ή καποια λάβα...)

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικές ανούμπια: buchephalandra (green/red), java fern (κλασσική,trident,windelov), moss (java, η weeping είναι πιο δύσκολη, για τις άλλες πχ christmas δεν γνωρίζω)

Εναλλακτική για κερατόφυλλο σε φυτεμένη μορφή: limnophila sessiliflora. To κερατόφυλλο απ όσο ξέρω πάντως φυτεύεται άσχετα αν πιάσει η όχι.

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vou said:

Για επιφάνειας μπορώ να βάλω πόθο που μου είχες προτείνει σε άλλο θέμα; Το λέω επειδή θα είναι ανοιχτό και δεν θέλω να μου γίνει γλάστρα

:)Καλώς να έρθεις στο φυτεμένο!

Προτείνω να βάλεις Limnobium Laevigatum για επιφανείας. Προσωπικά το βρίσκω πανέμορφο και είναι εύκολο. Επίσης, δεν εξέρχεται της γυάλας.

Μπορείς να βάλεις marsilea hirsuta στον βυθό σαν εύκολο "σχεδόν" γρασιδάκι. Λέω σχεδόν γιατί είναι ελαφρώς πιο ανισόπεδο και ψηλό από τα "κλασσικά" γρασιδάκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Καλώς να έρθεις στο φυτεμένο!

Προτείνω να βάλεις Limnobium Laevigatum για επιφανείας. Προσωπικά το βρίσκω πανέμορφο και είναι εύκολο. Επίσης, δεν εξέρχεται της γυάλας.

Μπορείς να βάλεις marsilea hirsuta στον βυθό σαν εύκολο "σχεδόν" γρασιδάκι. Λέω σχεδόν γιατί είναι ελαφρώς πιο ανισόπεδο και ψηλό από τα "κλασσικά" γρασιδάκια.

 

Πολύ ωραίο το leavigatum! Το γρασιδάκι που λες θέλει χαλίκι; Θα μου σαπίσει σε άμμο;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου άρεσε - δεν θα σε προβληματίσει πουθενά.

Εγώ την marsilea την έχω σε manado και ψιλόκοκκο χαλίκι. Δεν την έχω σε άμμο αλλά δεν μπορώ να βρω λόγο που να την κάνει να σαπίσει στην άμμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο ενυδρείο τελικά θα μπουν μόνο limnobium laevigatum. Έχω μια λάμπα 40w 6500K και μια 80w και ίδια kelvin, χρησιμοποιώ την μικρή, λέτε να χρειαστώ την άλλη; Το φίλτρο τελικά θα είναι ένα eheim 2211. Διαβάζω πως τα φυτά αυτά θέλουν χαμηλή ροή, προς το παρόν την κόβει ένα ξύλο που δεν έχει βουλιάξει ακόμα και αργότερα θα το γεμίσω υλικά (τώρα δεν έχει ούτε καν σφουγγάρι και λειτουργεί σαν κυκλοφορητής απλά) οπότε νομίζω είμαι οκ. Από νιτρικά δεν έχει τίποτα, δεν το στρώνω γιατί θα το μπολιάσω από τα άλλα φίλτρα θα χουν πρόβλημα τα φυτά μέχρι τότε; Θα κάνω αλλαγή σε λίγο στο άλλο ενυδρείο, να βάλω λίγο (καμιά 10αρια λίτρα πχ) σ αυτό με τα φυτά ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Και 2 φωτογραφίες

 1584539559874.thumb.JPEG.162b474de7e8e9ffd7cc55d078db6f93.JPEG1584539556508.thumb.JPEG.1e5075d92367a44f2839852157d382a0.JPEG

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Vou said:

Από νιτρικά δεν έχει τίποτα, δεν το στρώνω γιατί θα το μπολιάσω από τα άλλα φίλτρα θα χουν πρόβλημα τα φυτά μέχρι τότε; Θα κάνω αλλαγή σε λίγο στο άλλο ενυδρείο, να βάλω λίγο (καμιά 10αρια λίτρα πχ) σ αυτό με τα φυτά ή όχι;

Το συγκεκριμένο φυτάκι έχει ζήσει σε μπολ (με φωτισμό δωματίου) με νερό βρύσης και σαλιγκαρακια για 2 εβδομάδες με ελάχιστες φθορές = όχι δεν θα έχει πρόβλημα.

Προτείνω να βάλεις λίτρα από το στρωμένο ενυδρείο, καλό θα του κάνει κακό όχι.

Δεν νομίζω να χρειαστείς την μεγαλύτερη λάμπα, τα φυτάκια δεν απαιτούν ισχυρό φωτισμό + ότι είναι ψηλά οπότε λαμβάνουν επαρκές φως από την μικρή και το πολύ θα τα κάψει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2020 at 4:00 ΜΜ, το μέλος Vou έγραψε:

Θα κάνω αλλαγή σε λίγο στο άλλο ενυδρείο, να βάλω λίγο (καμιά 10αρια λίτρα πχ) σ αυτό με τα φυτά ή όχι;

Οπως λεει η @gixxer - λιτρα! Εγω θα γεμιζα ολο με το νερο απο το "παλιο"

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια λέω έτσι μια κάνω αλλιώς από τη βαρεμάρα αυτές τις μέρες. Έβαλα ακόμα ντοματιές και java fern. Τις "σφήνωσα" ανάμεσα στα ξύλα και τις πέτρες, αλλά δεν τις έχω δέσει πάνω. Λέτε να μην πιάσουν;

 

1585767394810.thumb.JPEG.3ebf8aa0a350d1cf79491a568b8909e4.JPEG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2020 at 3:12 PM, Vou said:

 Το κερατόφυλλο μ αρέσει αλλά νόμιζα πως φυτεύεται. Αν μπορώ να το μπλέξω ανάμεσα σε πέτρες και ξύλα είναι καλή επιλογή

περνα το μεσα απο ενα μακαρόνι και θα κατσει στον πατο... χώνεις και το μακαρόνι και ξεμπερδευεις..

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Vou said:

Μια λέω έτσι μια κάνω αλλιώς από τη βαρεμάρα αυτές τις μέρες. Έβαλα ακόμα ντοματιές και java fern. Τις "σφήνωσα" ανάμεσα στα ξύλα και τις πέτρες, αλλά δεν τις έχω δέσει πάνω. Λέτε να μην πιάσουν;

 

1585767394810.thumb.JPEG.3ebf8aa0a350d1cf79491a568b8909e4.JPEG

ποιές αποκαλείς ντοματιές?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

ποιές αποκαλείς ντοματιές?

 

Hydrophilia difformis

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vou said:

 

Hydrophilia difformis

μοιάζει...

μου αρέσει, θα βαλω ζήτηση για κλαδέματα...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

περνα το μεσα απο ενα μακαρόνι και θα κατσει στον πατο... χώνεις και το μακαρόνι και ξεμπερδευεις..

Δεν θέλω να τα φυτέψω, είναι πάντως καλή ιδέα! Ίσως το δοκιμάσω αν δεν μου πιάσουν πάνω στα ξύλα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις moss στο κεντρικό σου ξύλο και νομίζω είσαι ΟΚ. Γενικά άσε λίγο τα φυτά 1-2 μήνες να μεγαλώσουν για να δεις αν σου αρέσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Μια λέω έτσι μια κάνω αλλιώς από τη βαρεμάρα αυτές τις μέρες. Έβαλα ακόμα ντοματιές και java fern. Τις "σφήνωσα" ανάμεσα στα ξύλα και τις πέτρες, αλλά δεν τις έχω δέσει πάνω. Λέτε να μην πιάσουν;

Θα πιασουν 100%

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...