Jump to content

Βοήθεια για εύκολο φυτεμένο


Vou

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Μια ερώτηση για τους πιο έμπειρους. Τις τελευταίες 3 μέρες άρχισαν να σαπίζουν τα limnobium leavigatum και τα έχασα σχεδόν όλα πολύ γρήγορα. Τη μια μέρα σχεδόν τα μισά, την δεύτερη τα υπόλοιπα κι έχουν μείνει μόνο πολύ λίγα που ελπίζω να τη γλιτώσουν και να πολλαπλασιαστούν. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Ο φωτισμός είναι μια λάμπα 6500k που λειτουργεί 10 ώρες όπως από την πρώτη μέρα που μπήκαν. Η java τα πηγαίνει καλύτερα απ' όλα, η ντοματιά την παλεύει αλλά δεν έχει το ίδιο χρώμα, είναι λίγο πιο χλωμή και συνέχεια βρίσκω κομμένα φύλλα. Η ροή στο ενυδρείο είναι πολύ μικρή γιατί θα μπει ένας μονομάχος στο μέλλον και στην επιφάνεια σχιματίζεται προτεινικό φιλμ όπως διάβασα. Επίσης έβλεπα και βλέπω ακόμα τους λαθρεπιβάτες πάνω στα limnobium. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Vou έγραψε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Μια ερώτηση για τους πιο έμπειρους. Τις τελευταίες 3 μέρες άρχισαν να σαπίζουν τα limnobium leavigatum και τα έχασα σχεδόν όλα πολύ γρήγορα. Τη μια μέρα σχεδόν τα μισά, την δεύτερη τα υπόλοιπα κι έχουν μείνει μόνο πολύ λίγα που ελπίζω να τη γλιτώσουν και να πολλαπλασιαστούν. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Ο φωτισμός είναι μια λάμπα 6500k που λειτουργεί 10 ώρες όπως από την πρώτη μέρα που μπήκαν. Η java τα πηγαίνει καλύτερα απ' όλα, η ντοματιά την παλεύει αλλά δεν έχει το ίδιο χρώμα, είναι λίγο πιο χλωμή και συνέχεια βρίσκω κομμένα φύλλα. Η ροή στο ενυδρείο είναι πολύ μικρή γιατί θα μπει ένας μονομάχος στο μέλλον και στην επιφάνεια σχιματίζεται προτεινικό φιλμ όπως διάβασα. Επίσης έβλεπα και βλέπω ακόμα τους λαθρεπιβάτες πάνω στα limnobium. Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Χωρις λιπασμα δεν θα παρει μπρος. Μηπως την λαμπα εχεις πολυ χαμηλα και το καις;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Χωρις λιπασμα δεν θα παρει μπρος. Μηπως την λαμπα εχεις πολυ χαμηλα και το καις;

Και κατι ακομα... Αλλαγες νερου εχεις κανει; Μετρησε και τα νιτρικα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo

Η λάμπα είναι 2-3 φορές πιο ψηλά από ότι αν είχε καπάκι. Γενικά δεν έχω αλλάξει κάτι από την μέρα που τα έβαλα και πήγαιναν πολύ καλά αν κρίνω από τις ρίζες που είχαν διπλασιαστεί σε μήκος. Νιτρικά πριν 4-5 μέρες που μέτρησα είχα 0-5. Αλλαγές δεν έχω κάνει γιατί το στρώνω και μετράω ακόμα λίγη αμμωνία. Να φανταστώ έβαλα πολλά φυτά και την πλήρωσαν αυτά ε; Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Vou έγραψε:

@natateo

Η λάμπα είναι 2-3 φορές πιο ψηλά από ότι αν είχε καπάκι. Γενικά δεν έχω αλλάξει κάτι από την μέρα που τα έβαλα και πήγαιναν πολύ καλά αν κρίνω από τις ρίζες που είχαν διπλασιαστεί σε μήκος. Νιτρικά πριν 4-5 μέρες που μέτρησα είχα 0-5. Αλλαγές δεν έχω κάνει γιατί το στρώνω και μετράω ακόμα λίγη αμμωνία. Να φανταστώ έβαλα πολλά φυτά και την πλήρωσαν αυτά ε; Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Ενυδρειο με φυτα και στο στρωσιμο θελει αλλαγη νερου. Τα νιτρικα ανεβασε στα 5-10 και ριξε καλιο και flourish :) Μ΄αρεσει ,που ειπες, οτι δεν θελες να μπλεξεις με λιπασματα...

Limnobium ειναι φυτο γρηγορης αναπτυξης, αν το εβαλες, χωρις λιπασματα δεν.....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ενυδρειο με φυτα και στο στρωσιμο θελει αλλαγη νερου. Τα νιτρικα ανεβασε στα 5-10 και ριξε καλιο και flourish :) Μ΄αρεσει ,που ειπες, οτι δεν θελες να μπλεξεις με λιπασματα...

Limnobium ειναι φυτο γρηγορης αναπτυξης, αν το εβαλες, χωρις λιπασματα δεν.....

:lol::lol:

Εξακολουθώ να το λέω. Νόμιζα πως δεν θα χρειαζόταν και γι αυτό το έβαλα...Για τις αλλαγές δεν ήξερα, thanks

Link to comment
Share on other sites

:)Καλημέρα και από εμένα,

Εγώ με το limnobium δεν είχα θέμα. Εννοείται αν ρίξω λίπασμα πχ μια φορά τον μήνα, το μαζεύω με τις χούφτες, αν όχι ζει σε μικρές ποσότητες με πιο κοντες ρίζες κλπ αλλά δεν μου πέθανε ποτέ. Η @natateo κάτι παραπάνω ξέρει σίγουρα. Η αλήθεια είναι ότι τα δικά μου ενυδρεία εχουν συνήθως υψηλή ιχθυοφόρτωση - παίζει τον ρόλο της.

Από την άλλη, εσύ έχεις ένα άδειο ενυδρείο εδώ και 1μιση μήνα το οποίο ξεκίνησε με το limnobium για περίπου ένα μήνα - θυμάσαι πώς τα πήγαινε όταν ήταν μόνο του;

Ακολούθως προστέθηκε η "ντοματιά" που ειναι φυτάκι που μπαίνει στο στρώσιμο για να τραβάει νιτρικά κλπ καθώς είναι φυτό εξαιρετικά γρήγορης αναπτυξης.

Κατά την άποψή μου η ζημιά έγινε ακριβώς εκεί. Δεν έχεις αρκετά θρεπτικά για να στηρίξουν και τα δύο "φαγανά" είδη και την fern.

Βρες την ισορροπία του συστήματος με τα ψαράκια και αν δεν την παλέψει θα μου πεις να σου στείλω όσο θέλεις (μόνο που θα έχει σαλιγκαροαυγά).

Θα τα βάλεις τα panda; Καθε φορά που τα βλέπω στα petshop θυμάμαι το ενυδρείο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι τα δικά μου ενυδρεία εχουν συνήθως υψηλή ιχθυοφόρτωση - παίζει τον ρόλο της.

Παιζει και πολυ μεγαλο. Αν δεν υπαρχουν ψαρια, δεν υπαρχουν και θρεπτικα, οπως εγραψες.

Link to comment
Share on other sites

@gixxer

 

Ευχαριστώ πολύ! Αν τα ξαναβάλω θα σου πω :D

Δεν θα βάλω τα panda, θα κάνω υπομονή να μπουν σε ένα μεγαλύτερο να το ευχαριστηθούν κι αυτά κι εγώ. Μονομάχος θα μπει σ' αυτό οπότε τα νιτρικά δεν θα είναι πολλά. Θα το αφήσω ως έχει να ισσοροπηθεί και θα δείξει στην συνέχεια. Το linmobium μόνο του πήγαινε πολύ καλά, είχαν διπλασιαστεί οι ρίζες του και έβγαζε φυλλαράκια, πάντως και με τα άλλα φυτά για κάτι βδομάδες έμεινε στα ίδια μέχρι που ξαφνικά μαράθηκε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

?Να τα ξαναβαλεις! Θα του αρέσουν του μονομάχου σου.

Στην αρχή όταν στρώνεις περνάς και μια φαση με αυξημένα νιτρικά. Τοτε υπάρχει φαγάκι για όλα τα φυτά. Σταδιακά όμως όταν αρχίσει το σύστημα να ισορροπεί και οι αλλαγές να μειώνονται + δεν μπαίνουν ψάρια ... πεινάνε τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης.

Εγώ την ντοματιά πχ δεν καταφέρνω να την κρατήσω χωρίς (έστω λίγο) λίπασμα παρα μονο αν στήσω καινούργιο = άστρωτο ή είναι μόνη της στο ενυδρείο. Αργοπεθαίνει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι. Η ντοματιά άρχισε να αργοπεθαίνει όπως έγραψε η @gixxer πιο πάνω. Έβγαλα τις 3-4 ρίζες που άντεξαν ως τώρα και τις έβαλα σε βαζάκια στο παράθυρο, σ' ένα βαζάκι έβαλα ακόμα και μερικά limnobium κι άφησα μόνο 2-3 στο ενυδρείο για να δω πως θα πάνε τα μεν και τα δε. Μια απορία σχετικά με τις μετρήσεις, μετράω αμμωνία 2ppm, νιτρώδη 0 και νιτρικά 20. Η αμμωνία ανέβηκε, ήταν ανάμεσα σε 05 και 1, στο ενυδρείο μπήκε μπολι πριν από 25 μέρες και ρίχνω τροφή για να στρωθεί και για τα σαλιγκάρια, μήπως ρίχνω πολύ και δεν φτάνει να εξουδετερωθεί η παραπάνω αμμωνία; Ρίχνω καμιά 10αρια φυλλαράκια σπιρουλίνας. Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Γειά σας και πάλι. Η ντοματιά άρχισε να αργοπεθαίνει όπως έγραψε η @gixxer πιο πάνω. Έβγαλα τις 3-4 ρίζες που άντεξαν ως τώρα και τις έβαλα σε βαζάκια στο παράθυρο, σ' ένα βαζάκι έβαλα ακόμα και μερικά limnobium κι άφησα μόνο 2-3 στο ενυδρείο για να δω πως θα πάνε τα μεν και τα δε. Μια απορία σχετικά με τις μετρήσεις, μετράω αμμωνία 2ppm, νιτρώδη 0 και νιτρικά 20. Η αμμωνία ανέβηκε, ήταν ανάμεσα σε 05 και 1, στο ενυδρείο μπήκε μπολι πριν από 25 μέρες και ρίχνω τροφή για να στρωθεί και για τα σαλιγκάρια, μήπως ρίχνω πολύ και δεν φτάνει να εξουδετερωθεί η παραπάνω αμμωνία; Ρίχνω καμιά 10αρια φυλλαράκια σπιρουλίνας. Τι κάνω λάθος;

Μην ριχνεις τωρα τροφη. Θα παει στο μηδεν η αμμωνια και μετα λιγο μπορεις να ριξεις, για να δεις αν θα ανεβει ξανα.

Αλλαγη νερου εχεις κανει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μην ριχνεις τωρα τροφη. Θα παει στο μηδεν η αμμωνια και μετα λιγο μπορεις να ριξεις, για να δεις αν θα ανεβει ξανα.

Αλλαγη νερου εχεις κανει;

Είχα κάνει τότε που μου το ειχες προτείνει. Θα φροντίσω να κάνω τακτικές αν είναι σαν να ήταν στρωμένο. Όταν μηδενήσει μπορώ να βάλω ψάρι μέσα λες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Είχα κάνει τότε που μου το ειχες προτείνει. Θα φροντίσω να κάνω τακτικές αν είναι σαν να ήταν στρωμένο. Όταν μηδενήσει μπορώ να βάλω ψάρι μέσα λες;

Ναι. Θα κανεις αλλαγη νερου καλη πριν να βαλεις ψαρι. Οχι πολλα μαζι!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...