Jump to content

Το νέο μέλος της οικογένειας


Recommended Posts

Πρόσφατα απέκτησα από ένα pet shop της περιοχής ένα χελωνακι..μου το πούλησε ως κάτι που δν θέλει φροντίδα..ψάχνοντας όμως εδώ μέσα κατάλαβα ότι θέλει πολλά πράγματα.. το πρωί λοιπόν αγόρασα ένα φίλτρο και μια δεξαμενή από πρακτικερ (δυστυχώς προς το παρόν ως εκεί φτάνει η τσέπη μου) το θέμα μου τώρα είναι πως μπορώ να φτιάξω μια εξέδρα για να αράζει?? 

Link to comment
Share on other sites

Άν δέν σε νοιάζει το πώς φαίνεται γιαλύση ανάγκης δηλαδή, μπορείς να φτιάξεις μια εξέδρα με τούβλα για στήριγμα και πλακάκι γρανιτένιο για να ανεβαίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να φτιάξω κάτι με ξύλο?? Αλλά δοκίμασα να βάλω κάτι στο νερό αλλά μου κιτρινίζει το νερό 

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ξυλα κανουν για το ενυδρειο, κυριως να μη εχουν ρητίνες (πευκο π.χ), μπορεις να βαλεις ενα μεγαλο  driftwood ( ή αλλο) μαγκωνοντας το στα πλαϊ της δεξαμενης (φωτο?) με κλιση για να ανεβαινει. Απο diy φαση παιζει πολυ θεμα εκτος απο ξυλο,  οπως πλατφορμες με στηριγματα και ''ραμπιτσες'' απο pvc ή ακρυλικες με το πλαστικο ''γκαζονακι'' κλπ.

Αν καταλαβα το χελωνακι ειναι μικρο (2-3εκ το μηκος καβουκιου?), εχεις καιρο (οχι παρα πολυ) να σκεφτεις τι θα κανεις, αμα το ψαξεις στο ιντερνετ θα παρεις πολλες ιδεες περι basking area, platforms κλπ  για χελωνες νερου, αλλα θα προτεινα παρε μια εμποριου απο τις γνωστες  (μεσαία, αν οχι μεγαλη) οποια σε βολευει  για να κανεις δουλεια κανα 6μηνο και βλεπεις τι θα σε βολεψει γιατι στο χρονο πανω θα ειναι 7-9 εκ αναλογα το φυλο.   

Υ.Γ καλο ειναι το κιτρινισμα που λες, τανινες ειναι που καλο κανουν κακο δεν κανουν, με το καιρο και τις αλλαγες νερου θα επανερθει το ''χρωμα'', εγω νοσταλγω το χρωμα αυτο  οταν το βγαζαν τα ξυλα mopani  στις αρχες τα οποια εχω ακομα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ξύλο είναι αυτό που βρήκα.. προοριζόταν για τζάκι απλά είδα ότι μπορούσα να κάνω την δουλειά μου απλά όταν το έβαλα στο νερό και είδα ότι βγάζει χρώμα το έβγαλα αμέσως και άλλαξα νερο. Όσο για την δεξαμενή είναι αυτή η πλαστική των 45 λίτρων που πουλανε στα πρακτικερ.  Το φίλτρο που πήρα είναι το dophin kf 150 κάνει δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το φίλτρο οριζόντια ή κάθετα?? Το σωληνάκι που έχει το βυθίζω και αυτό ?

 

Link to comment
Share on other sites

 το σωληνάκι εγώ το ''έστειλα'' οταν ειχα εσωτερικο .....θα το εβαζα οριζόντια με την έξοδο ελάχιστα βυθισμενη, αλλα δεν βλεπω χωρο και για βιολογικο, ενα σφουγγαρι εχει?, αν χωραει  mini siporax βαλε οσο  χωραει και κοψε τοσο το σφουγγαρι....θα θες πιο καλο φιλτρο μονο για το χωρο υλικων σε λιγο, απο ροη οκ εισαι παντως.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ένα πλαστικό σφουγγάρι έχει μεσα.. θα ψάξω αύριο να πάρω αυτό το mini siporax. Το ξύλο είναι από τζάκι και ήταν ξερό μπορώ να το χρησιμοποιήσω ή να ψάξω για άλλη λύση ? 

Link to comment
Share on other sites

βγαλε μια φωτο το ξυλο, αλλα εγω θα το εβραζα σε νερο πρωτα κανα 2 φορες πριν το βαλω...

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά μεγάλο για να το βράσω 

 

received_177761220336695.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα βασικά μέρη είναι οκ (έτσι νομίζω τουλάχιστον) η επόμενη επόμενη επένδυση είναι μία λάμπα UVB και ένας θερμοστάτης .πώς σας φαίνεται το set-up ? Θέλει κάποια διόρθωση?

Screenshot_20200306-164602.png

Screenshot_20200306-164553.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το νερό της κιτρινίζει και γεμίζει ακαθαρσίες κάθε 3-4 μέρες τι μπορώ να κάνω? Η ολική αλλαγή νερού είναι καλή λύση?

Link to comment
Share on other sites

Είναι εφόσον γίνεται μεταφορά του ζωντανού σε ίδιο νερό όσον αφορά την θερμοκρασία και τις σκληρότητες , δεν υπάρχει θέμα..

Πάρε και μια σκούπα βυθού , να τραβάς τις ακαθαρσίες από το βυθό.

Και κάποιο φυσικό υποστρωμα πχ χαλαζιακο χαλίκι ή από βασάλτη,θα ήταν καλύτερα από το χρωματιστό, που δεν ξέρουμε κιόλας αν βγάζει χρώμα ή ουσίες στο νερό

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To πολυχρωμο χαλικι βγαλτο, καλυτερο κενο παρα αυτο, αν θες ντε και καλα κατι βαλε κανα βοτσαλο. τις ακαθαρσιες τις βγαζεις με σκουπα βυθου ή με κανα λαστιχο. Αλλαγες νερου θελει συχνα οταν ειναι λιγα τα λιτρα. Στις αρχες που τις ειχα σε 60λ. εκαμα καθε 3μερες το 50%.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε αυτο και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ολικη αλλαγη κανουμε οταν δεν εχουμε καθολου φιλτρο, σε λιγα λιτρα π.χ , τοτε πρεπει μερα παρα μερα, αν οχι καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον καλησπερα προσπαθώντας να φτιαξω το οικοσύστημα  της χελωνιτσας μου αγορα τεστακια.. εκανα την πρωτη μέτρηση έχω

pH:   8
Γενική σκληρότητα (GH):  16d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):  10d
Αμμωνία (ΝΗ3): δεν γνωριζω
Νιτρώδη (ΝΟ2):  7,5
Νιτρικά (ΝΟ3):   75
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Ποιο είναι το επόμενο στάδιο τι πρέπει να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...