Jump to content

Επιθετικη συμπεριφορά αρσενικής χελωνας


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω μια αρσενική χελώνα, 7ετων, σήμερα.  Πριν από 9 μήνες "έχασα" την δεύτερη μου χελώνα, θηλυκή, 5 ετών, τότε!  Είχαν μεγαλώσει μαζί οι δυο χελώνες. Έχει 6 μήνες που υιοθέτησα άλλη χελώνα, 3ετων Κ την έβαλα στο ενυδρείο μαζί με την αρσενική. Εξαρχής είχαν πολύ καλή συμβίωση μεταξύ τους. Έχεις ένα μήνα που η αρσενική δαγκώνει την θηλυκιά, πολύ επιθετικά, στο σημείο να την τραυματίζει. Τώρα τις έχω βάλει χωρια. Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί έχει εκδήλωση τέτοια συμπεριφορά η αρσενική απέναντι στην μικρή θηλυκιά; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ελένη. 

Μπορείς να μα δ'σεις περισσότερες λεπτομέριες για τον εξοπλισμό και το στήσιμο του ενυδρείου που τα έχεις? 

Απο θερμοκρασία πως είσαι? Λάμπα? Κτλ.... 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φωτό άν μπορείς 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Ελενη Στεφανιδου έγραψε:

Καλησπέρα.  Το ενυδρείο μου εχει UVB λάμπα.  Φίλτρο εξωτερικο μεγάλο.  Θερμοστάτης, 25-27 βαθμούς. 100 λίτρα. Ευχαριστώ. 

_20200306_181702.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

100 λιτρα ειναι λιγα για 2 χελωνες σε αυτη την ηλικια...το αρσενικο συνηθως ειναι επιθετικο προς αλλα αρσενικα για το καλυτερο ποστο στην ξερια και για την περιοχη, ως προς τα θυληκα για ευνοητους λογους αν και η θυλικια σου αν ειναι 3 χρονων δεν εχει φτασει σε σεξουαλικη ωριμανση ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Για νεροχελώνες δεν ξέρω, αλλά οι χερσαίες το κάνουν για να ζευγαρώσουν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις.  Είναι για λόγους ζευγαρώματος. Πόσα λίτρα δηλαδή είναι το επιθυμητό;  Έχω φωτογραφία του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε οτι το μηκος του καβουκιου των χελωνων ειναι  δεκα+ εκατ. η μικρη και  15+ η μεγαλη, τοτε το λιγοτερο 250λ. Ο κανονας των διαστασεων ενος ενυδρειου για ΜΙΑ χελωνα, ειναι το ενυδρειο  να έχει μήκος 5 χ , πλάτος 2,5χ και ύψος (νερού) το 2 χ του μηκους ΚΑΒΟΥΚΙΟΥ της χελώνας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...