Jump to content

Παρατηρηση για γκάμπυ.


Angelos Liolios

Recommended Posts

Καλησπέρα ήθελα να μοιραστώ κάτι που έχω παρατήρησει και να μου πείτε αν σας έχει συμβεί ποτέ ή είναι μια σύμπτωση.
Το ενυδρείο μου είναι 60 λτ. με ένα αρσενικό και 4 θηλυκά και αρκετά μικρά.  Η παρατήρηση μου είναι ότι από τότε που άρχισα να τα ταΐζω με κατεψυγμένα bloodwarms . 
Την επόμενη μερα μετα το ταισμα  καποιο απο τα ψαρια σχίζεται η ουρα του στα 2 και μετα πεθαίνουν, Μου έχει τυχει σε 4 αρσενικά.   Μπορει να ισχυει κατι τετοιο ή έχει τυχει.???

Link to comment
Share on other sites

Οι κατεψυγμένες τροφες και γενικά ολες οι φρέσκες τροφές ειδικά αυτές που είναι πλούσιες σε πρωτεΐνες και αρα σε άζωτο μολυνουν υπερβολικα το νερό. Δεν χρειάζονται υπερβολές τα γκαπυ μια χαρά ζουνε και με φυλλαρακι πολυχρωμο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ανησυχητικό!

Εχω εναν μονομαχο σε 20lt και πιο λίγα , του δίνω αυτα τα κόκκινα σχεδον κάθε μέρα , δίνω και αλλα οπως ξηρά και diy , αλλα τα κοκκινα τα τιμάω κάργα.

Εχω βέβαια φυτά και πολλά σαλιγκαρακια "καργα" .

Αλλα δεν ειναι για καθε μέρα λες ; 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Καλησπέρα ήθελα να μοιραστώ κάτι που έχω παρατήρησει και να μου πείτε αν σας έχει συμβεί ποτέ ή είναι μια σύμπτωση.
Το ενυδρείο μου είναι 60 λτ. με ένα αρσενικό και 4 θηλυκά και αρκετά μικρά.  Η παρατήρηση μου είναι ότι από τότε που άρχισα να τα ταΐζω με κατεψυγμένα bloodwarms . 
Την επόμενη μερα μετα το ταισμα  καποιο απο τα ψαρια σχίζεται η ουρα του στα 2 και μετα πεθαίνουν, Μου έχει τυχει σε 4 αρσενικά.   Μπορει να ισχυει κατι τετοιο ή έχει τυχει.???

Ξεπλένεις τα bloodworms πριν να δώσεις στα ψαρια; Μετα την αποψυξη μυρισε τα. Μήπως ειναι χαλασμένα; Μετρήσεις  νερού κανε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να μαγαρισω λιγο ακομα το νημα του φίλου ; 

Τι εννοείς ξεπλενω ; Να τα βαζω σε ποτήρι να φεύγει το πολυ το αιμα και να δινω μόνον τα σκουλίκια ;

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.hikari.info/tropical/t_01.html

https://www.sera.de/el/proion/enydreia-glykoy-neroy/sera-gvg-mix/

https://www.tetra.net/en/produkte/tetra-guppy-mini-flakes

Σου προτείνω απο μέρος μου τρεις τροφουλες που θεωρώ παρα πολυ καλες για την περίπτωση σου. Δεν χρειάζεται να πάρεις μεγάλες συσκευασίες μια που θα πρέπει να ταΐζεις λίγο και θα σου κρατήσουν αρκετο καιρο. Γενικος καλο ειναι να υπάρχει ποικιλία στην διατροφή και να μην κρατάμε για πολύ καιρο ανοιχτες τροφες γιατι μπαγιατευουν, οξειδωνονται οι βιταμίνες ταγκιαζουν τα λιποι αλλοιώνεται η υφή τους κλπ.

 

Επίσης καλο ειναι σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού να προσθέτεις σανιταλ της τροπικά πχ μια που τα ωοτοκα το χρειαζοντε το αλατακι τους για να έχουν την υγεια τους. Θα δεις πως θα εκτιμησουν τις παραπάνω τροφές και το αλας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η Ναταλία εννοεί να προσεχεις μην έχει χαλάσει η τροφή.

Όταν ταΐζεις φρέσκες και κατεψυγμενς τροφες πρεπει να είμαστε προσεκτικοι στο πως το κάνουμε και να έχουμε καλή φιλτρανση αλλα και σωστη συντήρηση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

Να μαγαρισω λιγο ακομα το νημα του φίλου ; 

Τι εννοείς ξεπλενω ; Να τα βαζω σε ποτήρι να φεύγει το πολυ το αιμα και να δινω μόνον τα σκουλίκια ;

Το αιμα να φευγει. "Χαλαει" πολυ γρηγορα το νερο.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2020 at 6:41 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Ξεπλένεις τα bloodworms πριν να δώσεις στα ψαρια; Μετα την αποψυξη μυρισε τα. Μήπως ειναι χαλασμένα; Μετρήσεις  νερού κανε.

Οχι δεν τα ξεπλένω.  Κόβω ενα κομματι απο το κυβο περιπου το μισο και το ρίχνω κατευθειαν μέσα. Ούτε καν αποψυκη δεν του κάνω. Άρα εδω μπορει να γινεται το λάθος. Στο ενυδρειο έχω τωρα  1 χαρεμι γκάμπυ (1 αρσενικο , 4 θυληκα) και 6 μικρά, 2 nerite zebra σαλιγκαρια και 6 αμάνο γαρίδες. Το ενυδρειο μου ειναι 60 λτ και είναι φυτεμενο. Μηπως ο μισός κυβος ειναι πολυ????  ,  Μετρησεις πέρνω κάθε εβδομάδα με υγρα τεστακια api.και έχω  0 αμμωνια, 0 N02 και 20-30 ppm Ν03

Έγινε επεξεργασία - Angelos Liolios
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2020 at 7:00 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

https://www.hikari.info/tropical/t_01.html

https://www.sera.de/el/proion/enydreia-glykoy-neroy/sera-gvg-mix/

https://www.tetra.net/en/produkte/tetra-guppy-mini-flakes

Σου προτείνω απο μέρος μου τρεις τροφουλες που θεωρώ παρα πολυ καλες για την περίπτωση σου. Δεν χρειάζεται να πάρεις μεγάλες συσκευασίες μια που θα πρέπει να ταΐζεις λίγο και θα σου κρατήσουν αρκετο καιρο. Γενικος καλο ειναι να υπάρχει ποικιλία στην διατροφή και να μην κρατάμε για πολύ καιρο ανοιχτες τροφες γιατι μπαγιατευουν, οξειδωνονται οι βιταμίνες ταγκιαζουν τα λιποι αλλοιώνεται η υφή τους κλπ.

 

Επίσης καλο ειναι σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού να προσθέτεις σανιταλ της τροπικά πχ μια που τα ωοτοκα το χρειαζοντε το αλατακι τους για να έχουν την υγεια τους. Θα δεις πως θα εκτιμησουν τις παραπάνω τροφές και το αλας.

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντήσεις.. Αλατι φοβαμαι να ρίξω γιατι καπου είχα διαβασει οτι κάνει ζημια στα σαλιγκαρια.  Και εγω έχω 2 nerite και 6 amano γαριδες μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως δεν αναφερωμαι στο κλασσικο αλατι NaCl.

Τα ενυδρειακα αλατια μονο καλο κανουν στα γκαπυ και τις αμανο που ζουν και αναπαραγωνται σε υφαλμυρα νερα. Για τα σαλιγκαρια επισης ειναι καλο για το κελυφος τους.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει για αλάτι και σε συζήτηση που ειχαν καποια ατομα με εναν εκτροφέα betta στο YouTube.

Λέγανε και καλα πως μπορούν να ζουν στα μπολ σας και στα ενυδρεία να αρρωσταίνουν , και εξήγησε κατα ποσο αυτο το μπολ ουσιαστικά εχει το απόλυτα σωστό νερο για αυτά , και ετσι μου έμεινε.

Οποτε οταν λέμε αλάτι παιδια πιο είναι ; Απο pet shop ; Καποια μάρκα κάποιο λινκ ;

Και εαν δε κάνει κόπος ας πουμε με το λίτρο πόσο βάζω ; 

Πολλές φορές ακούσει για τα ευεργετήματα του αλλα παντα το φοβάμαι.

Σκοτώνει σαλιγκάρια ;

Αυτα τα μικρά μαύρα και τα μαλαισιαν ; 

Ειναι το crew καθαρισμού μου , δε θελω να χασω εργάτες !!!!

Το κερατοφυλλο το χαλαει η καποια άλλα φυτά ; 

Έγινε επεξεργασία - george rapp
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησημοποιω αραια και που το σανιταλ μια που εχουμε γενικος σκληρο νερο στο Βολο, τωρα στην περιοχη σου δεν ξερω ....

Απο την αλλη οταν εχουμε οξυνο νερο ειναι παρατηρημενο οτι τα σαλιγκαρια υποφερουν μια που το καβουκι τους ειναι 1% οργανικη ουσια (η επικαληψη ουσιαστικα) και 99% ανθρακικο ασβεστιο το οποιο διαβρωνεται σε οξυνο περιβαλλον.

Στην σαλιγκαροτροφια επισης χρησημοποιηται στην διατροφη τους μεγαλο ποσοστο ασβεστιου για την σωστη αναπτυξη του κελυφος τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα τα σαλιγκάρια και μάλιστα τα μικρά σε μέγεθος δε τα πανε καλα σε τετοιο περιβάλλον .

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

Αρα τα σαλιγκάρια και μάλιστα τα μικρά σε μέγεθος δε τα πανε καλα σε τετοιο περιβάλλον .

Ευχαριστώ.

Τα σαλιγκαρια γενικος κατω του ΡΗ 7 σε οξυνο περιβαλλον δηλαδη ζοριζονται.

Προσοχη.... αναφερομαι στην συγκεκριμενη ομαδα ζωντανων οργανισμων!

Νασε καλα!

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να συστησω λιγη προσοχη επειδη καποιοι μπορει να αρχιζουν να ριχνουν αλατια με το κιλο ή για οποιοδηποτε ειδος ζωντανου οργανισμου.

Κατα αρχας αναφερομαι στο συγκεκριμενο θεμα του φιλου που εχει Γκαπυ, σαλιγκαρια και αμανο!

Δευτερον μετρηστε σκληροτητες νερου, ενυδρειου, δικτυου σας και ΡΗ του ενυδρειου σας και δικτυου σας.

Απο εκει και περα η δοσολογια θα πρεπει να υπολογιστει βαση των αναγκων μας οποτε πρωτα καλο ειναι να πειραματιστουμε με μικρες δοσης και χωρις υπερβολλες φτανοντας σταδιακα στα επιθυμητα αποτελεσματα μια που και τα ψαρια μας δεν πρεπει να εχουν αποτομες αλλαγες παραμετρων του νερου που εχουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...