Jump to content

Καλώς σας ξαναβρήκα,


alexis44

Recommended Posts

Είμαι ο Αλέξανδρος και κατόπιν μίας παρατεταμένης χειμερίας νάρκης στα ενυδρεία, είπα να δραστηριοποιηθώ ξανά.

Ασχολούμαι με ενυδρεία γύρω στα 15 χρόνια με διάφορα τανκς και setup, αυτή τη στιγμή έχω ένα 115 lt Diy ενυδρείο

με γωνιακό φίλτρο Berlin. 

Σκέφτομαι να το γυρίσω σε φυτεμένο που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου και από ότι βλέπω και από τα posts θα βοηθηθώ αρκετά.

20200309_160017.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις καποια πολυ ευκολα - microsorum, moss και  ακομα anubias(nana πχ).

Link to comment
Share on other sites

Καλη -ξανα- αρχη φιλε μου.

Είναι πανέμορφο το ενυδρείο για κάποιο λόγο !

Και λεω για κάποιο λογο διότι τα ενυδρεία δίχως αληθινά φυτά συνήθως δεν ειναι τοσο όμορφα οσο έχει μάθει το ματι μου !

Οποτε απλα θα το απογειώσεις!!!

Δεν ειμαι εδω για να σου δωσω συμβουλές διοτι εχω ενα τανκ 20 λίτρα με κερατοφυλλο μεσα και καποια άλλα μικρά "κριπτοκορινες" .

Αυτο θα το κάνουν άλλοι.

Τι θα εψαχνα για αρχή .

Μια όμορφη ριζα στην οποία θα μπορούν να πλεξουν όμορφα επάνω της καποια ριζοματα οπως ανουμπιες .

Ισως στο υπόστρωμα κατω πίσω κάποιες βαλισινιερες οι οποίες ισως θελουν λιγη βοήθεια για αρχή με ταμπλέτες βυθού κοντά στην ρίζα τούς.

Επανω στην ριζα η και σε πέτρα μπορείς να βαλεις καποια moss .

Και επειδή μου αρέσουν τα επιφανείας θα εβαζα κατι σαν φακες του νερου άλλα μεγάλα , pistia stratiotes μου φαίνεται λέγονται η κατι παραπλήσιο.

Δηλαδη εδαφος πισω σαν κουρτίνα να γίνουν μεγαλώνοντας , ξυλο με moss και ανουμπια και επιφάνεια.

Περίμενε να σου πουν άλλοι πιο στοχευμένα , εγω λεω την αποψη μου βαση ενυδρεία εδω φίλων που έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες ξανά, πίσω στο χόμπι Αλέξανδρε. Ότι χρειαστεί να συζητήσουμε για τα φυτεμένα εδώ θα είμαστε.

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, george rapp said:

Καλη -ξανα- αρχη φιλε μου.

Είναι πανέμορφο το ενυδρείο για κάποιο λόγο !

Και λεω για κάποιο λογο διότι τα ενυδρεία δίχως αληθινά φυτά συνήθως δεν ειναι τοσο όμορφα οσο έχει μάθει το ματι μου !

Οποτε απλα θα το απογειώσεις!!!

Δεν ειμαι εδω για να σου δωσω συμβουλές διοτι εχω ενα τανκ 20 λίτρα με κερατοφυλλο μεσα και καποια άλλα μικρά "κριπτοκορινες" .

Αυτο θα το κάνουν άλλοι.

Τι θα εψαχνα για αρχή .

Μια όμορφη ριζα στην οποία θα μπορούν να πλεξουν όμορφα επάνω της καποια ριζοματα οπως ανουμπιες .

Ισως στο υπόστρωμα κατω πίσω κάποιες βαλισινιερες οι οποίες ισως θελουν λιγη βοήθεια για αρχή με ταμπλέτες βυθού κοντά στην ρίζα τούς.

Επανω στην ριζα η και σε πέτρα μπορείς να βαλεις καποια moss .

Και επειδή μου αρέσουν τα επιφανείας θα εβαζα κατι σαν φακες του νερου άλλα μεγάλα , pistia stratiotes μου φαίνεται λέγονται η κατι παραπλήσιο.

Δηλαδη εδαφος πισω σαν κουρτίνα να γίνουν μεγαλώνοντας , ξυλο με moss και ανουμπια και επιφάνεια.

Περίμενε να σου πουν άλλοι πιο στοχευμένα , εγω λεω την αποψη μου βαση ενυδρεία εδω φίλων που έχω δει.

 

Ευχαριστώ Γιώργο, σκεφτόμουνα όμως να ξαναστήσω από την αρχή.

Να βάλω σωστό υπόστρωμα, να βάλω εξωτερικό φίλτρο, σωστό led φωτισμό και πολλά φυτά από εύκολα ως μέτριας δυσκολίας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, SOTIRIS said:

Καλώς ήρθες ξανά, πίσω στο χόμπι Αλέξανδρε. Ότι χρειαστεί να συζητήσουμε για τα φυτεμένα εδώ θα είμαστε.

:welcome:

 

Ευχαριστώ Σωτήρη, παρεμπιπτόντως το μεγάλο ενυδρείο που έχεις στη φωτογραφία μου αρέσει 

πολύ, εκτός από την αντίσταση που κάνει μπαμ, ωραίο setup με τα υψώματα δεξιά και αριστερά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε :welcome:!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...