Jump to content

Νεο


Recommended Posts

Γεια σας.φερανε εχθές ένα μικρό ενυδρείο δορο στην 4 Χρόνη κόρη μου.λεει πάνω sunsun hr32. Μαζί 3 χρυσόψαρα.στενομακρα....δε γνωρίζω πως λέγονται.εχει ένα λεντ πολύχρονο πάνω ένα πλαστικό λουλούδι στη μέση χαλίκη ροζ κάτω.εχει μια αντλία μαύρη μέσα βγάζει από έξω ένα διαφανές σωλινακι σαν για να περνει αέρα.μερα αυτή τραβάει το νερό κ το στέλνει από πάνω πευτι σε κάτι σαν σφουγγάρι κ ξαναμπαίνει στο ενυδρείο.ακομα βγάζει αέρα από την πάνω τις μεριά πλάγια προς το ενυδρείο.ετσι φενετε σαν να βγάζει αέρα..  μου το γέμισε με νερό της βρύσης τοβαλε στην πρίζα μέσα τα ψάρια κ τέλος....σίγουρα όλη η υπόθεση είναι λάθος από ότι διάβασα εδώ το θέμα είναι τι κάνω τώρα μην μου ψοφισουν τα ψάρια κ έχουμε κλάματα.ευχαριστω πολλυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Stefanos23 έγραψε:

Γεια σας.φερανε εχθές ένα μικρό ενυδρείο δορο στην 4 Χρόνη κόρη μου.λεει πάνω sunsun hr32. Μαζί 3 χρυσόψαρα.στενομακρα....δε γνωρίζω πως λέγονται.εχει ένα λεντ πολύχρονο πάνω ένα πλαστικό λουλούδι στη μέση χαλίκη ροζ κάτω.εχει μια αντλία μαύρη μέσα βγάζει από έξω ένα διαφανές σωλινακι σαν για να περνει αέρα.μερα αυτή τραβάει το νερό κ το στέλνει από πάνω πευτι σε κάτι σαν σφουγγάρι κ ξαναμπαίνει στο ενυδρείο.ακομα βγάζει αέρα από την πάνω τις μεριά πλάγια προς το ενυδρείο.ετσι φενετε σαν να βγάζει αέρα..  μου το γέμισε με νερό της βρύσης τοβαλε στην πρίζα μέσα τα ψάρια κ τέλος....σίγουρα όλη η υπόθεση είναι λάθος από ότι διάβασα εδώ το θέμα είναι τι κάνω τώρα μην μου ψοφισουν τα ψάρια κ έχουμε κλάματα.ευχαριστω πολλυ

Αφηνεις μονο ενα ψαρι. Κανονικα αυτο το ενυδρειο δεν κανει για χρυσοψαρα - ειναι πολυ μικρο- εχει μηκος μονο 32 εκ.

Βγαζεις ολα τα πλαστικα και ροζ χαλικια απο το ενυδρειο.

Παιρνεις χαλαζιακο χαλικακι 1-3 mm (σκουρο χρωμα), το ξεπλενεις καλα και βαζεις μεσα στο ενυδρειο.

Αγοραζεις βακτηρια πχ prodibio bio digest αμπουλες και ριχνεις στο ενυδρειο απο μια αμπουλα καθε 7 ημερες (αν θυμαμαι καλα) Χ 3-4 εβδομαδες.

Ταιζεις το ψαρακι ελαχιστα. Καλυτερα να παρεις τεστ αμμωνιας (API, Salifert, SERA).

Οσο εχεις και τα τρια ψαρια μαζι, αλλαζεις  νερου θα κανεις μερα παρα μερα 40-50%, οχι απο την βρυση και αμεσος στο ενυδρειο, αφησε το μια νυχτα σε ενα ανοιχτο δοχειο να φυγει το χλωριο και να παρει θερμοκρασια δωματιου.

Βγαλε μια φωτογραφια να δουμε τι γινεται.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αφηνεις μονο ενα ψαρι. Κανονικα αυτο το ενυδρειο δεν κανει για χρυσοψαρα - ειναι πολυ μικρο- εχει μηκος μονο 32 εκ.

Βγαζεις ολα τα πλαστικα και ροζ χαλικια απο το ενυδρειο.

Παιρνεις χαλαζιακο χαλικακι 1-3 mm (σκουρο χρωμα), το ξεπλενεις καλα και βαζεις μεσα στο ενυδρειο.

Αγοραζεις βακτηρια πχ prodibio bio digest αμπουλες και ριχνεις στο ενυδρειο απο μια αμπουλα καθε 7 ημερες (αν θυμαμαι καλα) Χ 3-4 εβδομαδες.

Ταιζεις το ψαρακι ελαχιστα. Καλυτερα να παρεις τεστ αμμωνιας (API, Salifert, SERA).

Οσο εχεις και τα τρια ψαρια μαζι, αλλαζεις  νερου θα κανεις μερα παρα μερα 40-50%, οχι απο την βρυση και αμεσος στο ενυδρειο, αφησε το μια νυχτα σε ενα ανοιχτο δοχειο να φυγει το χλωριο και να παρει θερμοκρασια δωματιου.

Βγαλε μια φωτογραφια να δουμε τι γινεται.....

 

 

Δύσκολα τα πράγματα δηλαδή.κατι για να αφήσω κ τα τρία ψάρια;το τεστ αμμωνίας τι είναι κ τι θα μου προσφέρουν;να αδειάζω το μισώ νερό απτό ενυδριο κάθε 2 μέρες;η αντλία που έχει τι ρόλο πεζει;είμαι τέλειος άσχετος.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, Στέφανε. Δυστυχώς εγώ θα σε στεναχωρήσω περισσότερο...Το ενυδρείο αυτό δεν κάνει ούτε

για 1 χρυσόψαρο. Ούτε μακρουλό (common, comet) ούτε στρουμπουλό (fancy). Οπότε προτείνω να επιστρέψεις

άμεσα τα χρυσόψαρα και αφού ξεκινήσεις σωστά και ολοκληρώσεις την διαδικασία που απαιτείται (όλα τα παιδιά

εδώ θα σε βοηθήσουν) να βάλεις έναν ωραιότατο μονομάχο...:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Καλώς ήρθες, Στέφανε. Δυστυχώς εγώ θα σε στεναχωρήσω περισσότερο...Το ενυδρείο αυτό δεν κάνει ούτε

για 1 χρυσόψαρο. Ούτε μακρουλό (common, comet) ούτε στρουμπουλό (fancy). Οπότε προτείνω να επιστρέψεις

άμεσα τα χρυσόψαρα και αφού ξεκινήσεις σωστά και ολοκληρώσεις την διαδικασία που απαιτείται (όλα τα παιδιά

εδώ θα σε βοηθήσουν) να βάλεις έναν ωραιότατο μονομάχο...:)

Τι είναι ο μονομάχος; Το θέμα είναι τι θα πω στα παιδιά που θα στεναχωρούν...και πάλι θα θέλει αλλαγή του νερού;

Έγινε επεξεργασία - Stefanos23
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Τυχαίνει να έχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο 2,5 χρόνια περίπου με όχι και τις καλύτερες εντυπώσεις αλλά δεν είναι και για πέταμα. 

Πρέπει να διαβάσεις σχετικά με τον κύκλο του αζώτου και την σχέση αμμωνίας,νιτρωδών και νιτρικών. Τα δύο πρώτα είναι τοξικά για τα ψάρια και τα τελευταία ασφαλή σε χαμηλές ποσότητες. Για να τα μετρήσεις αυτά όμως χρειάζεσαι τεστ. 

Σε πρώτη φάση ναι πρέπει να κάνεις συχνές αλλαγές νερού. Γι αυτό θα πάρεις έναν κουβά που θα τον έχεις καθαρά για τις αλλαγές. Βάζεις νερό από την βρύση, αντιχλώριο, ανακατεύεις και το αφήνεις μία μέρα να κάθεται. Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και θα πω με σχετική ασφάλεια πως δεν χρειάζεσαι ούτε θερμοστάτη, τουλάχιστον για όσο τα φιλοξενείς. Δεν είμαι και ειδικός όμως.  Καλό θα είναι πάντα να υπάρχει ένα θερμόμετρο. Οπότε λοιπόν βγάζεις νερό τόσο όσο να πέσει η στάθμη περίπου στο 1/3 και προσθέτεις αυτό που ετοίμασες. 

Για να μην σου πέσουν πολλά τώρα στην αρχή σου σημειώνω τα βασικά:

1) Αντιχλώριο 

2) Βακτήρια

3) Υγρα τεστ αμμωνίας,νιτρωδών,νιτρικών (κατά σειρά προτεραιότητας αν δεν μπορείς όλα μαζί).

4) Sera siporax mini.  Θα το βάλεις κάτω από το διαχωριστικό με τις τρύπες (στο σημείο που ανεβαίνει το νερό κάτω από το καπάκι στο πάνω μέρος υπάρχει κατά μήκος κάποιο βαμβάκι αν δεν κάνω λάθος και από κάτω ένα διαχωριστικό. Σηκώνεις το διαχωριστικό και ρίχνεις το siporax εκεί μέσα στο διχτάκι που περιέχει η συσκευασία.)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Stefanos23 έγραψε:

Δεν μπορώ να ανεβάσω φοτο μου λέει μέχρι 4 mb και οι φοτο είναι 6,5

Υπαρχουν πολλες εφαρμογες για σμίκρυνση φωτογραφίας. Γουγλαρε.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.. δυστυχως το χομπι θελει πολυ διαβασμα πριν το ξεκινημα.. 

τα ψαρακια δεν γινεται να μεινουν σε τοσο μικρο χωρο και χωρις βιολογια..

πιστευω  πως αν εξηγησεις στα παιδια οτι τα ψαρακια δεν μπορουν να ζησουν εδω κι οτι θα παθουν κακο, θα καταλαβουν..

πες τους οτι θα βαλουμε αλλο ψαρακι που μπορει να ζησει..

καλυτερο θα ειναι να χαριστουν σε καποιον χομπιστα σε μια αγγελια , για να ζησουν αξιοπρεπως,., αλλιως ο θανατος τους ειναι δεδομενος..

τα χρυσοψαρα θελουν χωρο , μεγαλωνουν πολυ , ειδικα αυτα που εχεις...

δες πχ ενα δικο μου comet με μονη ουρα για να καταλαβεις, που δεν ειναι και το μεγαλυτερο που εχω..

 

 

 

 

DSC06420.JPG

 

 

κι ενα fancy (black moor)

 

 

DSC06416.JPG

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας κ πάλι.πηρα ένα φίλτρο που είναι σαν ροδελες άσπρες.αυτο μπαίνει όπως είναι με το δυχτι όλο η το ανοίγω κ βάζω λίγο λίγο;; Πιρα κ μια πέτρα με αντλια που βγάζει αέρα μήπως κ βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Stefanos23 έγραψε:

Γεια σας κ πάλι.πηρα ένα φίλτρο που είναι σαν ροδελες άσπρες.αυτο μπαίνει όπως είναι με το δυχτι όλο η το ανοίγω κ βάζω λίγο λίγο;; Πιρα κ μια πέτρα με αντλια που βγάζει αέρα μήπως κ βοηθησει

Μηπως δεν πηρες το φιλτρο, αλλά υλικο - σιποραξ;

Για πιο λογο πηρες αεραντλια; Παλι ο πετσοπας ειπε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φίλτρο , βιολογικό υλικό έννοεις..

Για ποιο λόγο το πήρες; Χωράει στο φίλτρο σου;

Την αεραντλία , δεν την χρειάζονται τα ψάρια...

Χρειάζονται χώρο και στρωμένο φίλτρο..και νομίζω δεν έχεις τίποτα από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι έτοιμο να ψηφίσει το ένα κ μήπως κρατηθούν τα αλά.ειχε ένα βαμβάκι εκεί κρατάω κ το βαμβάκι κ βαζω κ αυτό το άσπρο;γράφει πάνω amtra glax ring mini.οδηγιεε δεν εχει

Link to comment
Share on other sites

Το ένα μαύρισε λίγο στα βρανγχια κε δεν κολυμπάει καλά.μουπε να βάλω αυτά κ μέρα παρά μέρα ένα καπάκι βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Stefanos23 έγραψε:

Το ένα μαύρισε λίγο στα βρανγχια κε δεν κολυμπάει καλά.μουπε να βάλω αυτά κ μέρα παρά μέρα ένα καπάκι βακτηρια

Αλλαγη νερου κάνεις καθε μερα ή μονο βακτηρια ριχνεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω δεν έχασε την ευκαιρία ο πετσοπάς. Σε φόρτωσε με πραμάτεια που ούτε χρειάζεσαι, ούτε πρόκειται

να σε βοηθήσει υπό τις παρούσες συνθήκες. Στέφανέ μου, λυπάμαι που το λέω, αλλά τα κλάματα δεν βλέπω

να τα γλιτώνεις...:(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Stefanos23 έγραψε:

Το αλλάζω άλλοτε όλο άλλοτε το μισό άλλοτε 20-30% κάθε 3-4 μερες

Δεν αλλαζουμε ολο. Δεν αλλαζουμε (στην περιπτωση σου) ανα 3-4 ημερες. Δεν εκανες τεστ νερου, για να ξερεις αν εστρωσε το ενυδρειο σου.

Σταθερα - καθε μερα  30% -50% αλλαγη. Εδωσες κανενα ψαρι ή και τα τρια προσπαθουν να μην ψοφησουν μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Καίγονται από αμμωνία τα ψάρια... εξού και το μαύρισμα.

δυστυχώς δεν θα μείνει κανένα αν δεν κάνεις κάτι..

Οι επιλογές είναι 2.

1η. Τα δίνεις άμεσα σε σωστό ενυδρείο (αγγελία).

2η. Παίρνεις ένα πλαστικό κουτί αποθήκευσης (60 λίτρα και πάνω),τα βάζεις εκεί και ζητάς μπολι σε αγγελία από χομπίστα στην περιοχή σου ,για να μπολιάσεις το αστρωτο φίλτρο σου.

Εκεί μπορεί να μείνουν αρκετό διάστημα(λίγους μήνες) μέχρι να αποφασίσεις αν θα πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο και φίλτρο ή να τα δώσεις.

 

Σε κάθε περίπτωση, κάνεις αλλαγές κάθε μέρα 50% με νερό ίδιας θερμοκρασίας και πάντα με αντιχλωριο.

Δεν ταιζεις καθόλου μέχρι να τα δώσεις ή να πάρεις μπολι (αν σκοπεύεις να ακολουθήσεις την 2η επιλογή).

 

 

Αν δεν διαλέξεις κάποια από τις δύο επιλογές , η 3η επιλογή είναι ο θάνατος , για όλα... ελπίζω να μην την επιλέξεις..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Δε θα μείνει λεπι!!!

Βγάλε τα, Βάλε τα  οπως σου ειπε φιλος σε μεγαλο δοχειο καθαρο αποθήκευσης η παρε ενα , μερικα είναι διάφανα να βλέπετε τα ψαράκια .

Τα αφηνεις εκεί σκέτα μονα τους , τα ταιζεις με λογική και καθε 2ρη μερα τσιμπας ενα κατσαρολάκι και αλλαζει το μισο νερο .

Το οποίο νερο δε θα ειναι βρύσης αλλα θα έχει αντιχλωριο μεσα .

Ετσι θα ζήσουν σε αναμονή .

Και λεω σε αναμονη διότι θα πάρεις χρονο να τα δώσεις , θα πάρεις χρονο να διαβάσεις και να στησεις το ενυδρείο σωστά  , τοτε εαν θες παρεα με τα παιδιά εδω θα βρουμε κάτοικο σωστό με βαση παντα τα θελω σου.

Επίσης δεν ειναι κακο να μη ξαναμιλήσεις στον petshoπα .

Φυσικά μιλα για οτι θες μαζι του , τον καιρο τον covid για μουσική κ.α .

Για ψαρια και ενυδρεία ΠΟΤΕ !!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...