Jump to content

ανευρεση πετρωμάτων


Recommended Posts

Καλησπέρα,

μήπως καποιος μπορει να με διαφωτίσει,

που θα βρω πέτρες, πυριτόλιθους κλπ για γλυκό νερό, φυτεμένο?

απαραίτητη προ¨θποθεση να μην ειναι ασβεστολιθικής σύστασης... φαντάζομαι...

αν περπατήσει κανεις στην φύση, παίρνει και ενα μπουκαλάκι aquaforte στην τσέπη του για επιτόπιο?

εχει κάτι να προτείνει κάποιος?

αν πάλι παμε σε μαγαζί, τι? ποιός? πού?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

Καλησπέρα,

μήπως καποιος μπορει να με διαφωτίσει,

που θα βρω πέτρες, πυριτόλιθους κλπ για γλυκό νερό, φυτεμένο?

απαραίτητη προ¨θποθεση να μην ειναι ασβεστολιθικής σύστασης... φαντάζομαι...

αν περπατήσει κανεις στην φύση, παίρνει και ενα μπουκαλάκι aquaforte στην τσέπη του για επιτόπιο?

εχει κάτι να προτείνει κάποιος?

αν πάλι παμε σε μαγαζί, τι? ποιός? πού?

ευχαριστώ

Leroy Merlin σχεδόν τα πάντα έχει 

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το πόσες θα βάλεις και σε πόσα λίτρα μπορεί και να μην έχει σημασία αν θα είναι ασβεστολιθικές ή όχι

Link to comment
Share on other sites

στα 30 λίτρα, ας πουμε σε όγκο κατω η γυρω απο λιτρο δηλαδή κάπου στο 2-3% του συνόλου...

αλλα γενικά, παίρνουμε τα βουνά για όμορφες χρωματιστές? καμία ιδέα?

ισως να περάσω απο τις μάντρες που έχουν οικοδομικά υλικά για επενδύσεις με πέτρα και τρώσεις κήπων...

εχω δει κανα δυο εδω στα βορειοδυτικά...

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω τα βουνά και τις ακρογιαλιές ναι, αλλά έχω το πλεονέκτημα να είναι δίπλα και να είμαι σίγουρος πως είναι καθαρά. Αν ήμουν στην Αθήνα θα πήγαινα σε καμιά μάντρα. Λογικά εκεί θα ξέρουν και να σου πουν αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Vou said:

Εγώ παίρνω τα βουνά και τις ακρογιαλιές ναι, αλλά έχω το πλεονέκτημα να είναι δίπλα και να είμαι σίγουρος πως είναι καθαρά. Αν ήμουν στην Αθήνα θα πήγαινα σε καμιά μάντρα. Λογικά εκεί θα ξέρουν και να σου πουν αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι

τα τεστάρεις με οξύ, επιτόπου? η δεν σε απασχολεί?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

τα τεστάρεις με οξύ, επιτόπου? η δεν σε απασχολεί?

Παίρνεις το υδροχλωρικό οξυ κ ρίχνεις κατευθείαν.... Ότι δεν αφρίζει κάνει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

τα τεστάρεις με οξύ, επιτόπου? η δεν σε απασχολεί?

 

Δεν με απασχολούσε, ίσα ίσα που καλό θα έκανε αν μου ανέβαζε τις σκλυρότητες. Αν ήταν να βάλω μόνο 2-3 πέτρες πάλι δεν θα με απασχολούσε γιατί είναι πολύ λίγες για να επηρεάσουν τις παραμέτρους. 

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στην αναζήτηση πρόσφατα για την αφρική που ετοιμάζω. Απέφυγα την φύση επειδή ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι μπορεί να έχει ακόμα και στα πολύ βόρεια προάστια. Αποφεύγεις επίσης να αγοράσεις πέτρες από ενυδρειακό μαγαζί (4+ το κιλό). Απλά δεν συμφέρει.

Εγώ την λύση την βρήκα σε μαγαζιά με οικοδομικά υλικά (0,27 το κιλό για "πέτρες Άρης"). 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, panagiotis_dms said:

Ήμουν στην αναζήτηση πρόσφατα για την αφρική που ετοιμάζω. Απέφυγα την φύση επειδή ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι μπορεί να έχει ακόμα και στα πολύ βόρεια προάστια. Αποφεύγεις επίσης να αγοράσεις πέτρες από ενυδρειακό μαγαζί (4+ το κιλό). Απλά δεν συμφέρει.

Εγώ την λύση την βρήκα σε μαγαζιά με οικοδομικά υλικά (0,27 το κιλό για "πέτρες Άρης"). 

αυτους εδώ ειχα κατα νου, ειναι κοντά μου....

http://www.atlasroilos.gr/products/irregular-stones/

αυτά και όχι μόνον, που να τρέχουμε στα ορη στ' αγρια βουνα τώρα!!!!

υδροχλωρικό και φυγαμε....

image.thumb.png.ea5a48622bef60ab72d3dd52be560b70.png

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι στις μαντρες με οικοδομικά υλικά μας εχουν παρει χαμπαρι παντως. Ενας ειχε και υδροχλωρικό οξυ, γιατι μου λεει ''σας εβλεπα που ερχεστε ολοι και τεσταρατε τις πετρες και ειπα να εχω ενα''?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σε βοηθήσει αν ξέρεις τη γεωλογία της περιοχής σου. Αν έχεις ηφαιστιακά πετρώματα τριγύρω θα βρεις μια χαρά πέτρες. Θα βρεις και βασάλτη και λάβα. Γκουγκλιασε λίγο για την περιοχή σου, δες και τα βασικά χαρακτηριστικά πυριγενών και ιζηματογενών και βουρ στο μάζεμα. Εχει και το χαβαλέ του να το μελετήσεις το θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

@corto maltese Εδώ μας έχουν και σε ξεχωριστή κατηγορία αρκετές φορές!

Καλά για το τι τραβάνε τα πυροσβεστικά είδη με τα διοξείδια άλλο πράγμα. Σε τηλεφώνημα που είχα κάνει πριν κάτι χρόνια για διαχυτήρα-μετρητή μου λέει φίλε έλα πάρτα τσάμπα τελευταία είναι γιατί με έχουν ζαλίσει οι ενυδρειάδες...:lolu:

@dearangelo Αν μιλάμε για 30 λίτρα θέλεις λίγες πέτρες. Καλό θα είναι να κάνεις και κανά τηλέφωνο μην πέσεις σε παγίδα τύπου ελάχιστη παραγγελία κτλπ εκτός κ αν είναι δίπλα σου. 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος dlamprou έγραψε:

Θα σε βοηθήσει αν ξέρεις τη γεωλογία της περιοχής σου. Αν έχεις ηφαιστιακά πετρώματα τριγύρω θα βρεις μια χαρά πέτρες. Θα βρεις και βασάλτη και λάβα. Γκουγκλιασε λίγο για την περιοχή σου, δες και τα βασικά χαρακτηριστικά πυριγενών και ιζηματογενών και βουρ στο μάζεμα. Εχει και το χαβαλέ του να το μελετήσεις το θέμα.

 

Στην  Αττική πάντως που είμαι εγώ, και με αυτά που λενε και αντιλαμβάνομαι δεν την εμπιστεύομαι και πολύ για σαφάρι πετρών (ξύλα καθόλου), εκτός αν οπως λες ξέρει τη γεωλογία της περιοχής κάποιος και μου υποδείξει ποιες και από που.

Όπως να χει εγώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχος ''προετοιμάζω'' το όποιο πέτρωμα ή ξύλο πριν μπει στο ενυδρείο από όπου και αν  ''προέρχεται''.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, panagiotis_dms said:

@corto maltese Εδώ μας έχουν και σε ξεχωριστή κατηγορία αρκετές φορές!

Καλά για το τι τραβάνε τα πυροσβεστικά είδη με τα διοξείδια άλλο πράγμα. Σε τηλεφώνημα που είχα κάνει πριν κάτι χρόνια για διαχυτήρα-μετρητή μου λέει φίλε έλα πάρτα τσάμπα τελευταία είναι γιατί με έχουν ζαλίσει οι ενυδρειάδες...:lolu:

@dearangelo Αν μιλάμε για 30 λίτρα θέλεις λίγες πέτρες. Καλό θα είναι να κάνεις και κανά τηλέφωνο μην πέσεις σε παγίδα τύπου ελάχιστη παραγγελία κτλπ εκτός κ αν είναι δίπλα σου. 

ειναι κυριολεκτικα πανω στο δρόμο μου, αλλα και λογω επαγγελματος εχω και αλλους μαντράδες με μαρμαρα και πετρες, δεν το ειχα συνειδητοποιήσει τοσο καιρό... και εφερα ενα ομορφο δειγμα αλλα μικρό, απο Θεσσαλονίκη που είχα ανέβει, για στρώσιμο αυλής...βυσσινί πυριτικό... εκεί θα ψαξω, στους πετράδες με ακουαφόρτε στην τσέπη χεχεχε

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, corto maltese said:

Στην  Αττική πάντως που είμαι εγώ, και με αυτά που λενε και αντιλαμβάνομαι δεν την εμπιστεύομαι και πολύ για σαφάρι πετρών (ξύλα καθόλου), εκτός αν οπως λες ξέρει τη γεωλογία της περιοχής κάποιος και μου υποδείξει ποιες και από που.

Όπως να χει εγώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχος ''προετοιμάζω'' το όποιο πέτρωμα ή ξύλο πριν μπει στο ενυδρείο από όπου και αν  ''προέρχεται''.

εννοείται... στα Μεσόγεια, έχει ενα σωρό μάντρες υλικών με πέτρες και με χρώματα, πολλά πρέπει να ειναι θειούχα, λογω κίτρινωπού χρώματος, αλλα έχει και άλλα!!

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλή λύση, και σχετικά οικονομική, είναι οι πέτρες λάβας για BBQ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Στην  Αττική πάντως που είμαι εγώ, και με αυτά που λενε και αντιλαμβάνομαι δεν την εμπιστεύομαι και πολύ για σαφάρι πετρών (ξύλα καθόλου), εκτός αν οπως λες ξέρει τη γεωλογία της περιοχής κάποιος και μου υποδείξει ποιες και από που.

Όπως να χει εγώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχος ''προετοιμάζω'' το όποιο πέτρωμα ή ξύλο πριν μπει στο ενυδρείο από όπου και αν  ''προέρχεται''.

Αυτό που θα βλάψει τους οργανισμούς είναι τα χημικά, τα καυσαέρια κλπ που μπορεί να είναι ποτισμένα σε ό,τι μαζεύουμε από την φύση, κι όχι το είδος πετρώματος, ξύλου, φύλλου κλπ. Αν τύχει να πας βόλτα στην Πεντέλη πχ και βρεις 2 πετρούλες που σ' αρέσουν μ' ένα πλυσιματάκι δεν βλέπω το πρόβλημα ή την διαφορά από αυτές τις μάντρας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...