Jump to content

Tethys Aquascape


Insomniac

Recommended Posts

 

Καλησπέρα σε όλους, και καλως ήρθατε στην πρώτη σοβαρή μου προσπάθεια (ελπίζω), να φτιάξω ένα όμορφο aquascape!

Θα ανεβαίνει υλικό παράλληλα με το στήσιμο και την εξέλιξη του ενυδρείου. Συντονιστείτε!

 

Έχουμε και λέμε:

 

  • Ενυδρείο: ADA 45p / Διαστάσεις: 45 *27 * 30 / Χωρητικότητα: 36.5lt
  • Φίλτρανση: Eheim Classic 150 (2211) / Media: HS Aqua Bactorings / Eheim Double Taps/ Chihiros transparent tubes/ OEM Glass pipes
  • Φωτισμός: ONF One Flat Nano
  • Υπόστρωμα: ADA Amazonia / JBL Volcano Mineral / ADA Bacter 100 / Tropica Nutrition Capsules
  • Co2: Tropica Nano Co2 System
  • Φυτά: Micranthemum 'Monte Carlo'/ Marsilea crenata/ Eleocharis acicularis 'Mini'/ Anubias barteri var. nana 'Pangolino'/ Bucephalandra sp. 'Red'/ Bucephalandra sp. “Green”/ Vesicularia ferriei 'Weeping'/ Salvinia auriculata/ Rotala 'Vietnam H'ra'/ 
  • Πανίδα: Neocaridina davidi/ Caridina multidentata/ Neritina semiconica/  Clithon corona/ (ψαράκια σε κανένα μήνα από τώρα, δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα βάλω)

 

 

 

 

Στο επόμενο ποστ ανεβάσω το φύτεμα!

Έγινε επεξεργασία - Insomniac
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το στησιμο, αντε να το δουμε και φυτεμενο. Ποσο καιρο εχει που το ξεκινησες;

Τα συγκεκριμενα φωτιστικα εχω δει οτι εχουν πολυ καλα αποτελεσματα, περιμενουμε εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες με το όμορφο σου ενυδρείο. 

 

Όχι ότι είμαι και ο δεινός aquascaper αλλά επειδή πρόσφατα βρέθηκα στο στήσιμο παρόμοιου ενυδρείου με πέτρες και φυτεμένο θα σε συμβουλέψω απλά να δώσεις πολύ προσοχή στο στήσιμο των φυτών. Άποψη μου αλλά ίσως θα έπρεπε να ελαττώσεις λίγο την φυτομάζα στις πέτρες ώστε να δείξουν περισσότερο μιας και φαντάζομαι πως θέλεις να δώσεις περισσότερη έμφαση στο ενυδρείο παρά στα ζωντανά. Οι buche θα μπουν πάνω στις πέτρες απλά βάλε τες χαμηλά και βασικά σε τέτοιο σκειπ δεν θα έβαζα καθόλου φυτά επιφανείας. Με λίγα λόγια την διακόσμηση θα την έκανα ώστε να βρίσκεται στην περιφέρεια του iwagumi.

Αναμένουμε και το τελικό αποτέλεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν τα φυτά και ξεκινάμε την πιο δύσκολη φάση :)

(btw οι πράσινες αηδίες της Eheim Θα φύγουν όταν αποφασίσουν τα ΕΛΤΑ να μου φέρουν τα Lilly Pipes που έχω παραγγείλει)

 

1910444851_TethysPlanted.thumb.jpg.c8089a9985ebc04cb47928fb079b3e57.jpg

  • Like 2
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:)Πανέμορφο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο.

Δώσε κι άλλες φώτο.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To συγκεκρημενο aquascape ονομαζεται  iwagumi

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκρημενο aquascape ονομαζεται  iwagumi

Το συγκεκριμένο aquascape έχει όνομα και ονομαζεται Tethys/ Τηθύς (κόρη του Ουρανού και της Γαίας και μητέρα των Ποταμών και των Ωκεανίδων)

 

Το στυλ ναι, είναι Iwagumi καθώς έχω κάνει μόνο χρήση "Seiryu stone" και καθόλου ξύλου, για την κατασκευή του hardscape.

 

[emoji854]

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι πάρα πολύ ωραίο και απ' ότι φαίνεται, τόσο από τον εξοπλισμό, υλικά και στήσιμο - οργάνωση και παρουσίαση, είσαι διαβασμένος-η και το αποτέλεσμα σε ανταμείβει ήδη. Περιμένουμε συχνά updates και πολλές φωτό για να θαυμάζουμε και εμείς μαζί σου την προσπάθειά σου! Θέλεις να μου πεις από που παρήγγειλες τα  lily pipes; Εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι πάρα πολύ ωραίο και απ' ότι φαίνεται, τόσο από τον εξοπλισμό, υλικά και στήσιμο - οργάνωση και παρουσίαση, είσαι διαβασμένος-η και το αποτέλεσμα σε ανταμείβει ήδη. Περιμένουμε συχνά updates και πολλές φωτό για να θαυμάζουμε και εμείς μαζί σου την προσπάθειά σου! Θέλεις να μου πεις από που παρήγγειλες τα  lily pipes; Εξωτερικό;

Παρασκευά ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

 

Διαβασμένος μεν εντελώς άπειρος δε, καθώς η ενασχόληση μου με το hobby ξεκίνησε μολις το Σεπτέμβριο που μας πέρασε.

 

Τα pipes είναι από Ali express το σετ στα 20 ευρώ. Αφού είδα ότι η ποιότητα ήταν μια χαρά, παρήγγειλα και ένα Orchid pipe extra για να δω πως θα επηρεάσει το ροή, καθώς αυτή έπεσε αρκετά με το Spin pipe.

 

(αν θες λινκ για το κατάστημα μου λες)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το Spin pipe τη σπάει πολύ τη ροή. Αν δεν είναι κόπος χρήσιμο θα ήταν ένα λινκ^_^

Τι λίπανση χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το Spin pipe τη σπάει πολύ τη ροή. Αν δεν είναι κόπος χρήσιμο θα ήταν ένα λινκ[emoji5] Τι λίπανση χρησιμοποιείς;

 

Έχεις μήνυμα με το λινκ για τα Pipes.

 

Δε χρησιμοποιώ Liquid Fertilized ακομα. Θα ξεκινήσω στο κλείσιμο του πρώτου μήνα. Για την ώρα ότι κάνει το amazonia και οι κάψουλες της Tropica.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα, πολύ πιο γρήγορα από όσο σχεδίαζα προ καραντίνας, η παρέα μεγάλωσε με την προσθήκη 8 Ember tetras + 2 Amano Shrimps

 

 

  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγε κανείς ότι ο εγκλιματισμός στο νέο σπίτι πάει υπέροχα! ❤️

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πλησιάζουμε το μήνα για το πρώτο μεγάλο update....

Μια φωτογραφία στις 22 ημέρες :)

 

 

1586197413785_1586197407030_0_P4020554-01-01.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο. Super.

Τα ember πως τα πάνε από συμπεριφορά?:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο. Super.
Τα ember πως τα πάνε από συμπεριφορά?:thumbup:

Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη.

Τέλεια. Έδειξαν να προσαρμόζονται αμέσως. Δε σου κρύβω ότι το είχα ένα άγχος, καθώς ένα iwagumi δεν είναι και το ιδανικό περιβάλλον καθώς έχει έλλειψη σε κρυψώνες.

Για τις πρώτες μέρες άφησα μέσα κάμποση Salvinia στην επιφάνεια, για να συνηθίσουν για ενυδρείο και πλέον βολταρουν ανενόχλητα.

Κολυμπούν κυρίως, στην κάτω μπροστά ζώνη. Εάν τρομάξουν με κάποια απότομη κίνηση στο χώρο κάνουν ένα σφιχτό γκρουπάκι για μερικά λεπτά και μετά αρχίζουν πάλι τις βόλτες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φωτογραφία μετά από trimming καθώς και καθάρισμα μεγάλων εστιών διατομικής στους βράχους.

 

Για περισσότερες φωτογραφίες και βίντεο εδώ :)

https://www.instagram.com/neda_scapes/

 

IMG-3444.thumb.JPG.de16d56c16ddeb69a17578454117c0c5.JPG

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

3 από τις φωτογραφίες που έβγαλα για το διαγωνισμό "κοινωνικό ενυδρείο 2020" και ενώ πλησιάζουμε σιγά σιγά τους δύο μήνες ?

 

large.Insomniac-1.jpg.81a9677ba03cb1d4492b2207523b32c8.thumb.jpg.afb1ef6071c5e8d65fb949eb3734115a.jpg

 

large.Insomniac-4.jpg.188e0b83bd51707fa160295b76320521.jpg

 

large.Insomniac-3.jpg.00ff888ec7130ecd00961b378ec3e9b8.jpg

Έγινε επεξεργασία - Insomniac
  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Το "πρασίνισμα" των βράχων  δείχνει την ορίμανσή του, και το κάνει απίστευτα natural.:)

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, SOTIRIS said:

Το "πρασίνισμα" των βράχων  δείχνει την ορίμανσή του, και το κάνει απίστευτα natural.:)

 

 

Είμαι πολύ μεγάλος φαν της άλγης πάνω στους βράχους και εγώ. 

 

Το πρόβλημα είναι ότι μαζί με την ωρίμανση ήρθε και μεγάλο πρόβλημα διατομικής.

Την τελευταία εβδομάδα δείχνει σημάδια κόπωσης και έχω ηρεμήσει λίγο.

Αυτή τη στιγμή φαίνεται να μεγαλώνει κυρίως στη μεγάλη επιφάνεια του κάτω αριστερά βράχου που είναι και απο τα λίγα σημεία που παρέμεναν καθαρά μέχρι πρόσφατα. 

 

Ας ελπίσουμε ότι τα αποθέματα πυριτίου εξαντλούνται! ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...