Jump to content

Επιλογή φιλτρου


Paris Pantelaios

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι καινούριος στο χόμπυ των ενυδρείων και παρόλο που πριν μια εβδομάδα αγόρασα ένα ενυδρείο με διαστάσεις 80*30*40 (περίπου 90 λίτρα αν έχω υπολογίσει σωστα) είμαι ακόμα στο διάβασμα καθώς δεν έχω ιδέα. Το βασικό θέμα του φίλτρου με έχει προβληματίσει περισσότερο και δεν ξέρω τι να διαλέξω. Ψάχνω ένα ποιοτικό, σχετικά αθόρυβο και σε λογική τιμή φίλτρο. Μέχρι στιγμής καταλήγω στο eheim aquaball 130, αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ μιας και είστε αρκετά έμπειροι. Κάθε βοήθεια είναι δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Άν σου επιτρέπουν τα χρήματα σου πήγαινε καλύτερα σε εξωτερικό φίλτρο.

Θα σε βοηθήσει γενικότερα και θα μπορέσεις απροβλημάτιστα να βάλεις τον αριθμό των ψαριών που μπορεί να δεχθεί το ενυδρείο σου.

 

Τί ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι καινούριος στο χόμπυ των ενυδρείων και παρόλο που πριν μια εβδομάδα αγόρασα ένα ενυδρείο με διαστάσεις 80*30*40 (περίπου 90 λίτρα αν έχω υπολογίσει σωστα) είμαι ακόμα στο διάβασμα καθώς δεν έχω ιδέα. Το βασικό θέμα του φίλτρου με έχει προβληματίσει περισσότερο και δεν ξέρω τι να διαλέξω. Ψάχνω ένα ποιοτικό, σχετικά αθόρυβο και σε λογική τιμή φίλτρο. Μέχρι στιγμής καταλήγω στο eheim aquaball 130, αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ μιας και είστε αρκετά έμπειροι. Κάθε βοήθεια είναι δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εννοείται εξωτερικό ..... https://www.petsupermarket.gr/dophin-exoteriko-filtro-2210-1200l-t-eos-300l?sort=p.price&order=ASC&limit=100 .... Αρκετά καλό για την τιμή του..... Και άλλο ένα Top ...https://www.petsupermarket.gr/fluval-207-aquarium-filter?sort=p.price&order=ASC&limit=100 ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κοιτάξει τόσο για εξωτερικά φίλτρα όχι λόγω τιμής αλλά περισσότερο επειδή δεν μου επιτρέπει το έπιπλο του ενυδρείου που έχω μέχρι στιγμής σε συνδυασμό με παιδάκια που τριγυρίζουν σπίτι μου και με φοβίζει μήπως το τραβήξουν και γίνει κάποιο ατύχημα. Θα το ψάξω παντως. 

Link to comment
Share on other sites

οτι πληρώσεις παίρνεις... η eheim εναι ποιοτική στα πλαστικά της, και στα υλικά φίλτρανσης, αλλα περι ορέξεως... και ανταλλακτικά...

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Paris Pantelaios said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κοιτάξει τόσο για εξωτερικά φίλτρα όχι λόγω τιμής αλλά περισσότερο επειδή δεν μου επιτρέπει το έπιπλο του ενυδρείου που έχω μέχρι στιγμής σε συνδυασμό με παιδάκια που τριγυρίζουν σπίτι μου και με φοβίζει μήπως το τραβήξουν και γίνει κάποιο ατύχημα. Θα το ψάξω παντως. 

το ενυδρείο, συνήθως, έχει δυο φορές τον όγκο σε παρελκόμενα... χαχαχα δεν ειναι μια γιάλα και τελειώσαμε... θα το δεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικό οπωσδήποτε και απο επιλογες πολλες αναλογα τι ενυδρειο (οργανισμοι, βιοτοπο κλπ) θελεις να κανεις, μπορει να θελεις καποια παραμετρο πιο πολυ απο μια αλλη π.χ ροη, ογκο φιλτρανσης κλπ  ή να σε ενδιαφερει η καταναλωση, ο θορυβος κλπ....θελει λιγο ψαξιμο το θεμα φιλτρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ. Για ψάρια σκέφτομαι μικρά κοπαδοψαρα και έναν γλυφτη, αλλά σίγουρα θα επανέλθω σε νέο θέμα με νέες ερωτήσεις γιατί όπως είπα και πριν είμαι άσχετος και ακόμα είμαι στο διάβασμα. Τα εξωτερικά φίλτρα πως είναι από θέμα θορύβου; 

Link to comment
Share on other sites

αναλογα την μαρκα, οτι πληρωνεις παιρνεις, αν σε ενδιαφερει ο θορυβος πιο πολυ απο ολα τοτε η eheim ειναι σιγουρατζα ( 3 εχω).  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο φίλτρα πολλά και διαφορα αναλογα της τσέπης αλλά και το τη μας βολεύει. Εχω κινεζικα που δουλεύουν χρονιά σαν σκυλια αλλα και επώνυμα που σαφώς είναι ποιότητας αλλά είναι και να μην σου τύχη και βγάλουν πρόβλημα με τσουχτερα ανταλλακτικα.

Απο την στιγμή που σκέφτεσαι για εσωτερικο προσωπικα θα πήγαινα σε τύπου sump οπως στην φωτο που παραθέτω. Απο την μια μπορεί σε σχέση με ένα εξωτερικο φιλτρο να χάνουμε λίγο χώρο απο το ενυδρεο μας αλλά απο την άλλη είναι safe για  τα παιδια και για τυχόν πλημμύρες απο μελλοντικές διαρροες. 

Μας προσφέρουν αρκετο χώρο για τα υλικά φιλτρανσης και ολος ο εξοπλισμός όπως το μοτέρ και ο θερμαντήρας είναι μέσα στο κουτι  οποτε εχουμε και ένα όμορφο αισθητικο αποτελεσμα. Στα συν και το οικονομικο μια που το κόστος στο σύνολο δεν είναι οσο ενα εξωτερικο.

large_20200114105214_croci_wave_black_box_filter_40_complete_croci.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Rik said:

Απο φίλτρα πολλά και διαφορα αναλογα της τσέπης αλλά και το τη μας βολεύει. Εχω κινεζικα που δουλεύουν χρονιά σαν σκυλια αλλα και επώνυμα που σαφώς είναι ποιότητας αλλά είναι και να μην σου τύχη και βγάλουν πρόβλημα με τσουχτερα ανταλλακτικα.

Απο την στιγμή που σκέφτεσαι για εσωτερικο προσωπικα θα πήγαινα σε τύπου sump οπως στην φωτο που παραθέτω. Απο την μια μπορεί σε σχέση με ένα εξωτερικο φιλτρο να χάνουμε λίγο χώρο απο το ενυδρεο μας αλλά απο την άλλη είναι safe για  τα παιδια και για τυχόν πλημμύρες απο μελλοντικές διαρροες. 

Μας προσφέρουν αρκετο χώρο για τα υλικά φιλτρανσης και ολος ο εξοπλισμός όπως το μοτέρ και ο θερμαντήρας είναι μέσα στο κουτι  οποτε εχουμε και ένα όμορφο αισθητικο αποτελεσμα. Στα συν και το οικονομικο μια που το κόστος στο σύνολο δεν είναι οσο ενα εξωτερικο.

large_20200114105214_croci_wave_black_box_filter_40_complete_croci.jpeg

πολυ καλή λύση αλλα ουτε οικονομική και τρώει και χωρο, όπως είπες... ε και δεν ειναι ευκολα serviceable...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

πολυ καλή λύση αλλα ουτε οικονομική και τρώει και χωρο, όπως είπες... ε και δεν ειναι ευκολα serviceable...

Καποιοι χομπυστες κοιτανε πολλες φορες την πρακτικη, οικονομικη και αισθητικη πλευρα του θεματος.....

 

Το να στησεις ενα αναλογο εσωτερικο φιλτρο εχει τα μισα λεφτα απο ενα εξωτερικο και αν σου παθει κατι πχ το μοτερ απλα το πετας και με 10 ευρω βαζεις καινουργιο. 

Για να φτιαξεις ενα εξωτερικο φιλτρο για  το ανταλλακτικο θες μονο 10 ευρω για μια φλατζα ή μια προπελα και παλι λιγα λεω.

Δεν μιλαω για μοτερ γιατι απο εκει και περα παει για πεταμα, δεν αξιζει τον κοπο η επισκευη του για τα λεφτα που θα δωσεις.

 

Επισης ο χρονος πολλες φορες ειναι σημαντικος περα απο το εξοδο που πρεπει να γινει αν κατι παθει ενα φιλτρο μια που δεν μπορουμε να περιμενουμε ποτε θα εχουμε το Χ ανταλλακτικο γιατι η βιολογια του φιλτρου δεν μπορει να περιμενει. Το να πας σε ενα οποιοδηποτε πετ και να παρεις ενα μοτερακι εσωτερικου φιλτρου ειναι ο ποιο ευκολος, γρηγορος και οικονομικος τροπος και δεν μπαινεις καν στον κοπο να το επισκευασεις. Το να βρουμε το ανταλλακτικο ενος εξωτερικου φιλτρου παιζεται αν εισαι τυχερος και το βρεις αμεσα και εαν εισαι απο επαρχια........ τρεχα γυρευε!

 

Προσωπικα στα ενυδρεια μου εχω δυο φιλτρα ταυτοχρονα εν λειτουργεια ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο και δεν σου κρυβω οτι το εσωτερικο με βολευει καλυτερα και στον καθαρισμο και στην συντηριση του.

 

Οσο αφορα τον παραγωντα αισθητικης προτιμω ενα μαυρο διακριτικο κουτι στην μικρη πευρα του ενυδρειου που απο διπλα ειναι ο τοιχος ετσι και αλλιως απο το να εχω μπαστουνια και θερμαντηρες δεξια και αριστερα. Θελεις οτι ειμαι της παλιας σχολης και εχω μεγαλωσει με αυτα τα φιλτρα, θελεις οτι τα εχω βολευτει και ειναι οικονομικα, θεωρω πως ειναι μια πολυ καλη λυση με το μονο αρνητικο οτι σου τρωνε ελαχιστο χωρο απο το ενυδρειο.

 

Απο εκει και περα η τελικη επιλογη ειναι στον καθε ενα μας αλλα προσωπικα πιστευω οτι δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο ενα εξωτερικο φιλτρο. :) 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rik said:

Καποιοι χομπυστες κοιτανε πολλες φορες την πρακτικη, οικονομικη και αισθητικη πλευρα του θεματος.....

 

Το να στησεις ενα αναλογο εσωτερικο φιλτρο εχει τα μισα λεφτα απο ενα εξωτερικο και αν σου παθει κατι πχ το μοτερ απλα το πετας και με 10 ευρω βαζεις καινουργιο. 

Για να φτιαξεις ενα εξωτερικο φιλτρο για  το ανταλλακτικο θες μονο 10 ευρω για μια φλατζα ή μια προπελα και παλι λιγα λεω.

Δεν μιλαω για μοτερ γιατι απο εκει και περα παει για πεταμα, δεν αξιζει τον κοπο η επισκευη του για τα λεφτα που θα δωσεις.

 

Επισης ο χρονος πολλες φορες ειναι σημαντικος περα απο το εξοδο που πρεπει να γινει αν κατι παθει ενα φιλτρο μια που δεν μπορουμε να περιμενουμε ποτε θα εχουμε το Χ ανταλλακτικο γιατι η βιολογια του φιλτρου δεν μπορει να περιμενει. Το να πας σε ενα οποιοδηποτε πετ και να παρεις ενα μοτερακι εσωτερικου φιλτρου ειναι ο ποιο ευκολος, γρηγορος και οικονομικος τροπος και δεν μπαινεις καν στον κοπο να το επισκευασεις. Το να βρουμε το ανταλλακτικο ενος εξωτερικου φιλτρου παιζεται αν εισαι τυχερος και το βρεις αμεσα και εαν εισαι απο επαρχια........ τρεχα γυρευε!

 

Προσωπικα στα ενυδρεια μου εχω δυο φιλτρα ταυτοχρονα εν λειτουργεια ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο και δεν σου κρυβω οτι το εσωτερικο με βολευει καλυτερα και στον καθαρισμο και στην συντηριση του.

 

Οσο αφορα τον παραγωντα αισθητικης προτιμω ενα μαυρο διακριτικο κουτι στην μικρη πευρα του ενυδρειου που απο διπλα ειναι ο τοιχος ετσι και αλλιως απο το να εχω μπαστουνια και θερμαντηρες δεξια και αριστερα. Θελεις οτι ειμαι της παλιας σχολης και εχω μεγαλωσει με αυτα τα φιλτρα, θελεις οτι τα εχω βολευτει και ειναι οικονομικα, θεωρω πως ειναι μια πολυ καλη λυση με το μονο αρνητικο οτι σου τρωνε ελαχιστο χωρο απο το ενυδρειο.

 

Απο εκει και περα η τελικη επιλογη ειναι στον καθε ενα μας αλλα προσωπικα πιστευω οτι δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο ενα εξωτερικο φιλτρο. :) 

 

 

περιορισμένος όγκος υλικών... αλλα και πάλι, εξαρτάται απο το τι θα βάλεις μέσα στο ενυδρείο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας αν και ξανά μπερδεύτηκα. Τι ακριβώς πρέπει να προσέξω στο φίλτρο; Μέχρι στιγμής κοιτάζω τα λίτρα του ενυδρείου μου να είναι αρκετά κατω από το μέγιστο που γράφει ο κατασκευαστής, την ροή ανά ώρα και το φίλτρο να παίρνει αρκετά υλικά φιλτραρίσματος και όχι μόνο ένα σφουγγάρι. Πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο σε σχέση με τα ψαράκια που θα βάλω; Συγνώμη αν σας κουράζω...??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο θα πρέπει πρώτον να υπάρχει ροή δηλαδή να φιλτράρει τα λίτρα του ενυδρείου σου τουλάχιστον 5 φορές. Έπειτα τα εξωτερικά προσφέρουν μεγαλύτερο κάδο για βιολογία και υλικά καθαρισμού απ'ότι τα εσωτερικά. Φαντάσου ότι είχα το μικρότερο εξωτερικό της fluval (fluval 106) και με μία αγορά ενός rio 180 λίτρων παρατήρησα τα παρακάτω:

Fluval 106(εξωτερικό): Media Capacity: 3.2 Litres

Bioflow M(εσωτερικό): Filter Volume: 3,5 Litres

Δηλαδή για να καταλάβεις καλύτερα, ένα εξωτερικό φίλτρο που υποτίθεται ότι κάνει για ενυδρεία έως 100 λίτρα έχει σχεδόν τον ίδιο χώρο με ένα εσωτερικό που κάνει για έως 300 λίτρα. Γι αυτό σου προτείνουμε το εξωτερικό για να έχεις περισσότερο χώρο που θα υποστηρίξει και περισσότερα ψάρια και θα έχεις γενικά καλύτερη φίλτρανση. Δεν σνομπάρω καθόλου τα εσωτερικά απλά είναι και δική μου άποψη πως από κάποια λίτρα και πάνω είναι καλύτερα τα εξωτερικά.

 

Σημείωση για την ροή: Αν αποφασίσεις να πας σε εξωτερικό θυμίσου πως ότι γράφουν για ροή (πχ το 106 γράφει 550λ/ω) αφορά την ροή χωρίς τις κασετίνες και τις υποδοχές για σφουγγάρια δηλαδή 550λ/ω ουσιαστικά με ένα άδειο φίλτρο. Δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα εξωτερικά απλά τουλάχιστον αυτό ξέρω για τα fluval.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

θα σου πω κάτι,

προσωπικά τρέχω ενα εξωτερικό eheim ecco pro 300 (2036) με Κυκλοφορία νερού: 750lt/h, Μανομετρικό: 1,9m, Κατανάλωση ρεύματος: 8 Watt, Χωρητικότητα κάδου: 5lt
Κατάλληλο για ενυδρεία 160-300lt και οταν το πήρα, γιατί το πήρα μετεχειρισμένο στο 1/3 της τιμής του, ειχα τον φόβο μήπως είναι πολύ μεγάλη η ροή του κλπ...

σε πληροφορώ πως είναι μια χαρά γαι ενα ενυδρείο μόλις 30 λκίτρων, πολύ φυτεμένο, και με ζωοτόκα και γαριδούλες... η ροή δεν είναι μεγάλη!!! τα υλικά την χαμηλώνουν αρκεά και τα 5 λίτρα με υλικά, όχι σφουγάρι (κάπου 3,5 ισως) ειναι μια χαρά... ενα καλό φίλτρο εστω και μεγαλύτερο, ειναι πάντα ενα plus, αφου πλέον υπάρχει και η δυνατότητα στα περισσότερα να χαμηλώσεις την ροή... αλλα αν θελήσεις να την αυξήσεις? τι θα κάνεις?

κοίταξε την πιθανότητα να πάρεις κανενα μεταχειρισμένο αλλα καλής μαρκας και οχι πολυχρησιμοποιημένο... κατα καιρούς ανεβαζουν διαφορα απο χομπίστες που βγαινουν απο το χομπυ... θα βρεις καλές τιμές, θελει υπομονή και ψαξιμο... ποτέ δεν μετανιωσα για ενα καλό φίλτρ, αντίθετα μετανιωσα για τσουρούτικες επιλογές που έχω κάνει...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

αναλογα την μαρκα, οτι πληρωνεις παιρνεις, αν σε ενδιαφερει ο θορυβος πιο πολυ απο ολα τοτε η eheim ειναι σιγουρατζα ( 3 εχω).  

Τα eheim δεν είναι εντελώς αθόρυβα. Όχι πως είναι κάτι ενοχλητικό, ακούγεται πολύ πιο λίγο από ένα ανεμιστηράκι του υπολογιστή πχ. Το fluval είναι πραγματικά αθόρυβο.

 

πριν 6 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Στο φίλτρο θα πρέπει πρώτον να υπάρχει ροή δηλαδή να φιλτράρει τα λίτρα του ενυδρείου σου τουλάχιστον 5 φορές. Έπειτα τα εξωτερικά προσφέρουν μεγαλύτερο κάδο για βιολογία και υλικά καθαρισμού απ'ότι τα εσωτερικά. Φαντάσου ότι είχα το μικρότερο εξωτερικό της fluval (fluval 106) και με μία αγορά ενός rio 180 λίτρων παρατήρησα τα παρακάτω:

Fluval 106(εξωτερικό): Media Capacity: 3.2 Litres

Bioflow M(εσωτερικό): Filter Volume: 3,5 Litres

Δηλαδή για να καταλάβεις καλύτερα, ένα εξωτερικό φίλτρο που υποτίθεται ότι κάνει για ενυδρεία έως 100 λίτρα έχει σχεδόν τον ίδιο χώρο με ένα εσωτερικό που κάνει για έως 300 λίτρα. Γι αυτό σου προτείνουμε το εξωτερικό για να έχεις περισσότερο χώρο που θα υποστηρίξει και περισσότερα ψάρια και θα έχεις γενικά καλύτερη φίλτρανση. Δεν σνομπάρω καθόλου τα εσωτερικά απλά είναι και δική μου άποψη πως από κάποια λίτρα και πάνω είναι καλύτερα τα εξωτερικά.

 

Σημείωση για την ροή: Αν αποφασίσεις να πας σε εξωτερικό θυμίσου πως ότι γράφουν για ροή (πχ το 106 γράφει 550λ/ω) αφορά την ροή χωρίς τις κασετίνες και τις υποδοχές για σφουγγάρια δηλαδή 550λ/ω ουσιαστικά με ένα άδειο φίλτρο. Δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα εξωτερικά απλά τουλάχιστον αυτό ξέρω για τα fluval.

 

Το μοναδικό ελάττωμα που βρίσκω στα fluval είναι η δομή τους, με τα μεγάλα σφουγγάρια από τη μια και τα καλαθάκια από την άλλη. Από τη μια είναι πολύ βολικό στο καθάρισμα, την συντήρηση κλπ, από την άλλη δεν χωράνε και τόσο βιολογικό υλικό. Έχω το 2217 της eheim και το 307 της fluval, πάνω κάτω ίδια χαρακτηριστικά και τιμή/αξία, της eheim χωράει το διπλάσιο βιολογικό υλικό. Την ροή όλες οι εταιρίες έτσι την μετράνε, καθόλου υλικά και επίσης χωρίς να είναι τα λάστιχα ψηλά όπως τα έχουμε στα ενυδρεία. Και το ύψος παίζει ρόλο στην ροή. Ο τύπος εδώ τα ξηγεί πολύ ωραία

 

 

Συμφωνώ με το @dearangelo. Κάνε μια έρευνα και πάρε το μεγαλύτερο που θα βρεις στα χρήματα που σκοπεύεις να δώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας αν και ξανά μπερδεύτηκα. Τι ακριβώς πρέπει να προσέξω στο φίλτρο; Μέχρι στιγμής κοιτάζω τα λίτρα του ενυδρείου μου να είναι αρκετά κατω από το μέγιστο που γράφει ο κατασκευαστής, την ροή ανά ώρα και το φίλτρο να παίρνει αρκετά υλικά φιλτραρίσματος και όχι μόνο ένα σφουγγάρι. Πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο σε σχέση με τα ψαράκια που θα βάλω; Συγνώμη αν σας κουράζω...??

Καλημερα Παρη.

Παρακατω σου παραθετω το τη θα επελεγα εγω εαν εψαχνα φιλτρο με γνωμονα τα λιτρα σου και τις επιλογες ψαριων που μπορεις να εχεις στο συγκεκριμενο ενυδρειο.

Για κομπακτ λυση θα πηγαινα:

α)

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/1670-eheim-εσωτερικό-φίλτρο-biopower-2402413-4011708240168.html

eheim-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%eheim-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%

β)https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/3977-sunsun-εσωτερικό-φίλτρο-hn-103-6934995805118.html

 

sunsun-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CFHTB1kowAuQ9WBuNjSspeq6yz5VXar.jpg

γ) https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/6123-aquael-versamax-3-κρεμαστό-εξωτφίλτρο.html

aquael-versamax-3-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%Aquael-Versamax.jpgVersamax.jpg

δ) https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/2162-eheim-classic-600-2217-εξωτερικό-φίλτρο-4011708220832.html

eheim-classic-600-2217-%CE%B5%CE%BE%CF%8

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2020 at 1:13 ΠΜ, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Και πάλι ευχαριστώ. Για ψάρια σκέφτομαι μικρά κοπαδοψαρα και έναν γλυφτη, αλλά σίγουρα θα επανέλθω σε νέο θέμα με νέες ερωτήσεις γιατί όπως είπα και πριν είμαι άσχετος και ακόμα είμαι στο διάβασμα. Τα εξωτερικά φίλτρα πως είναι από θέμα θορύβου; 

αυτά που σου εστειλα παραπάνω που είναι σε λογική τιμή επιδη τα έχω δοκιμάση θόρυβος απλά 0 ....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Giannis Gialouris έγραψε:

αυτά που σου εστειλα παραπάνω που είναι σε λογική τιμή επιδη τα έχω δοκιμάση θόρυβος απλά 0 ....

Και αυτες οι επιλογες για εξωτερικο φιλτρο ειναι τιμιες και οικονομικες.

Απλα το 2217 ειναι σκυλι και σταθερη αξια αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι ακριβο ειδικα στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οπως καταλαβαινεις απο επιλογες πολλες και διαφορες......

Υπαρχουν κινεζικες και επωνυμες μαρκες. Οι κινεζικες αν και στα υλικα τους ειναι δευτερα απο την αλλη εχουν καλη αντοχη στο χρονο και ειναι ποιο οικονομικα.

Προσωπικα εχω πολυ καλη εμπειρια με τα sunsun.

Δωσε βαση στα λιτρα ανα ωρα της καθε αντλιας.

Για τα λιτρα σου για εσωτερικο φιλτρο απο 700 λιτρα μεχρι 900 ειναι μια χαρα. Αν πας σε εξωτερικο θα κοιτουσα για 1000 με 1200.

Στα υπερ ο καδος, εαν παρεχοντε τα υλικα φιλτρανσης η καταναλωση και το μανομετρικο τους.

Πολλες φορες οι πολυ εξτρα ευκολιες ειναι στα μειον μια που αυτο που θελουμε περισσοτερο ειναι η αξιοπιστια και η απλοτητα, δηλαδη να κανουν την δουλεια τους και αυτο που υποσχονται......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...